BRATISLAVA. V čase, keď sa ministerstvo zdravotníctva so záchrankami naťahuje o ceny, musí zároveň riešiť spochybnenie rozdelenia samotných licencií, ktoré prebehlo za ministra Richarda Rašiho (Smer) pred dvoma rokmi.
Minister Ivan Uhliarik (KDH) nespokojným majiteľom záchraniek v hádke o ceny odkazuje, nech vrátia pridelené miesta. Rozbehnuté súdy pritom hrozia, že rozdelenie licencií bude musieť opakovať tak či tak.
Súd im dal za pravdu
Minulý týždeň Krajský súd v Bratislave rozhodol, že pri vyše sto z takmer tristo staníc ministerstvo zdravotníctva rozhodlo nad rámec zákona a pridelenie licencie nedostatočne odôvodnilo.

- Nitrianske Rudno,
- Handlová,
- Nováky,
- Topoľčany 2,
- Stará Turá,
- Trenčín 2.
V iných prípadoch súd rozhodnutie Rašiho ministerstva podržal, no Najvyšší súd odvolaniu sťažovateľov vyhovel.
Štátu tak hrozí, že súd spochybní celé rozdelenie lukratívneho biznisu s celkovým objemom približne 40 miliónov eur ročne.
Kritikom výberového konania na záchranky za ministra Smeru bol aj šéf firmy RZP Michal Bahelka. Jeho firma pri poslednom prerozdeľovaní nezískala ani jeden bod a prišla celkovo o jedenásť sídiel.
V súčasnosti má Bahelka už právoplatné rozhodnutie súdu, že minimálne v deviatich prípadoch o sídla prišiel v nezákonnej súťaži.
V týchto prípadoch už môže minister Uhliarik konať. Nové výberové konanie na záchranky zatiaľ nevyhlásil, pri šiestich staniciach, ktoré sú zväčša na západnom Slovensku, len ministerstvo „obnovilo konanie“.
Pustili ho do spisu
Pomohol mu k tomu samotný Bahelka, ktorý dodatočne našiel v projektoch jeho konkurentov chyby. Dodatočne preto, lebo do spisu sa dostal až za Uhliarika, za Rašiho mu ho neukázali.
Hlavnou chybou, v dôsledku ktorej mohlo ministerstvo ukončené tendre otvoriť, boli chýbajúce zmluvy s budúcimi zamestnancami záchraniek.
Ako bude štát postupovať ďalej, či len dokončí staré tendre, alebo pozve aj nových uchádzačov, nie je známe. Žiadne ďalšie informácie o tendroch ministerstvo neposkytlo.
O licencie by tak mali prísť najmä štátni poskytovatelia. Štyri stanice prevádzkuje zatiaľ štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava, jednu Fakultná nemocnica Trenčín a jednu LSE - Life Star Emergency.
Viacerí držitelia licencií už o obnovenom konaní vedia a chcú sa doň zapojiť. Najväčší poskytovateľ Falck sa chce do výberu zapojiť tiež. Obnova konania však podľa nich nie je v poriadku.
„Takéto konanie narúša právnu istotu všetkých poskytovateľov,“ povedal riaditeľ Ivo Krpelan. Postup ministerstva je podľa neho neobvyklý.

Záchranky sa s ministrom ešte nedohodli
BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva chce dávať ambulanciám záchrannej služby menej peňazí. Minister Ivan Uhliarik z KDH sa preto v utorok prvýkrát stretol aj s poskytovateľmi záchrannej služby.
Zatiaľ sa spolu nedohodli, ale obe strany tvrdia, že spejú ku kompromisu.
Minister navrhuje, aby od februára ambulancie RZP, teda záchranky bez lekára, len so záchranárom dostávali nižší mesačný paušál. Znížiť sa má aj cena za kilometer jazdy. Po novom by mali dostávať 60 centov za kilometer. Dnes majú 70 centov.
Celkovo sa tak má ušetriť takmer päť miliónov eur, ktoré chce minister presunúť do nemocníc či ambulancií.
Asociácia záchrannej zdravotnej služby navrhuje, aby sa niektoré ambulancie s lekárom zmenili na ambulancie bez lekára. Tým by sa malo ušetriť.