Agentúrnu správu sme o 19:20 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Ziskovosť rýchlej zdravotnej služby je viac ako 44 percent. Tvrdí to minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Nevidí preto problém v tom, že by dostávala od štátu menej financií.
Navrhol, aby jej štát od februára dával asi o 12 percent peňazí menej, ako jej dáva dnes.
Ročná ziskovosť na ambulanciu by aj po zmene mala byť takmer 29 percent, tvrdí rezort zdravotníctva. Uhliarik to označil za slušný zisk.
Poskytovateľom rýchlej zdravotnej služby odkázal, že ak sa im nepáči, majú možnosť vrátiť licencie.
Zisk je zrejme nižší
Asi päť miliónov eur, ktoré sa uberú záchrankám, chce rezort presunúť do ambulancií a nemocníc. O návrhu má dnes hovoriť s poskytovateľmi záchrannej služby.

Do februára:
- paušálna platba na ambulanciu za rok: 203-tisíc eur,
- platba za kilometre za rok (0,7 eura/km): 44tisíc eur
- miera zisku k nákladom: 44,37 percenta.
Po februári:
- paušálna platba na ambulanciu za rok: 183-tisíc eur,
- platba za kilometre za rok (0,6 eura/km): 38-tisíc,
- miera zisku k nákladom: 28,83 percenta.
- Priemerné údaje
Tým sa navrhnuté zmeny nepáčia. Tvrdia, že minister nehovorí o zisku pravdu. „Jediné, čo Uhliarik má, sú čísla zo štátnych záchraniek. Tam určite nenapočíta 44 percent, to viem zodpovedne,“ povedal odborný zástupca záchranky LSE-Life star Emergency Boris Moťovský.
V minulosti viedol aj štátnu záchranku. Vtedy bol podľa neho jej zisk pred zdanením najviac sedem percent.
Asociácia záchrannej zdravotnej služby vyzvala členov, aby zverejnili svoje zisky. Podľa nej dosahujú v priemere päť až desať percent. Ani jeden z 11 členov nemá zisk 44 percent, ako tvrdí Uhliarik.
Vlaňajšia ziskovosť najväčšieho poskytovateľa záchrannej služby Falck, ktorý je členom asociácie, bola podľa auditovaných údajov päť percent.
„Nemôžeme vylúčiť, že niekto má 15 percent, ale len ak neinvestuje do vzdelávania, platov či vybavenia,“ tvrdí asociácia.
Peniaze na inováciu
Uhliarikove čísla sa nezdajú ani exministrom zdravotníctva. „Je to len ministrov blud,“ povedal Richard Raši Smeru.
Zisk záchraniek odhadol na päť až desať percent. Tvrdí, že ho záchranky potrebujú, lebo sú citlivé na techniku. Peniaze na nákupy či opravy by im mohli chýbať.
„Záchranná služba musí tvoriť zdroje na inováciu. Je dôležité, aby sa priebežne modernizovala,“ vraví exminister Rudolf Zajac.
Za jeho vedenia sa zmenil spôsob výberu poskytovateľov a nastavil aj dnešný spôsob odmeňovania.
Pôsobenie Uhliarika v rezorte označil za veľký omyl. „Napáchal neuveriteľné škody. Jediné, čo môžeme urobiť, je pretrpieť jeho pôsobenie,“ dodal.