BRATISLAVA. Peňazí, ktoré ľudia na Slovensku zarobia, pribúda, no kúpiť si za ne môžu menej tovarov než pred rokom. Takéto výsledky vykázal Štatistický úrad už niekoľký mesiac za sebou.
Platí to špeciálne pre poštové služby, maloobchod či veľkoobchod. Z reálnych výplat si odpísali aj pracujúci v priemysle. Tu klesla reálna mzda v novembri medziročne o 1,5 percenta.
Analytik Privatbanky Richard Tóth upozornil, že nominálne mzdy rastú bežným tempom. Nestíhajú však dobiehať rekordný rast cien.
„Inflácia bola v novembri 4,6percentná,“ vysvetľuje analytik. Ceny ťahali nahor najmä potraviny a bývanie. Na tie tlačí slabnúce euro a rastúce ceny energií.
Kríza stavbárov
Rast platov vykazovaný v štatistikách pritom nemusí byť dobrá správa. Platí to vtedy, ak sa spája s prepúšťaním. V čase krízy sa totiž prepúšťajú menej platení zamestnanci, čo sa potom v štatistikách ukáže, akoby platy v odvetví rástli.
Je to však tým, že sa rovnako neprepúšťajú manažéri s vyššími platmi. Presne toto sa deje momentálne v stavbárskom sektore, vysvetľuje rast reálnych miezd stavbárov šéf Zväzu stavebných podnikateľov Zsolt Lukáč. Predpokladá, že tento rok v stavebníctve príde o prácu asi 6-tisíc ľudí.
Najlepšie je v IT
Naopak stále pribúdajú zamestnanci v priemysle. Sú za tým zrejme nábory, ktoré začali automobilky pre výrobu ich nových modelov. Aj tu sa však tempo rastu zamestnanosti spomaľuje.
Dôvodom môže byť aj ukončovanie náborov. „Prevažnú časť miest sme už obsadili,“ povedal Vladimír Machalík, hovorca Volkswagenu, ktorý nedávno ohlásil nábory na 1500 pozícií.
Celkovo najlepšie sú na tom stále odvetvia komunikácie a informácie. Platy tu rástli reálne aj nominálne a pribúdali aj zamestnanci. Firmy z praxe to potvrdzujú.
IT firma Swan tvrdí, že produkty sektora sú stále žiadané. „Nemyslím si, že by to mohla zmeniť kríza,“ povedal hovorca firmy Martin Holák.