BRATISLAVA. "Na Slovensko dovážame od roku 2006 stále viac potravín, export a umiestňovanie domácich potravín na zahraničných trhoch je čoraz väčším problémom a dôsledkom je ďalší pokles zamestnanosti. V podobnej situácii sú aj slovenskí farmári. Ak si dlhodobo pretrvávajúce problémy potravinárov a farmárov nebudeme všímať, domáca produkcia môže zaniknúť," uviedla pre TASR riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmila Halgašová.
"Pozíciu, v ktorej sa naši potravinári nachádzajú, považuje PKS za vážnu. Dôkazom sú aj ekonomické ukazovatele vývoja v potravinárskom sektore. Negatívny vývoj zaznamenáva aj v oblasti zamestnanosti, keď počas rokov 2004 až 2010 klesol počet pracovných miest o 7673, čo je prepad o 20,1 %. Pokles zamestnancov v potravinárstve v období rokov 2009 a 2010 dosiahol 5 %. Tento trend sa odzrkadľuje aj na celkovej nezamestnanosti, keďže jedna pracovná pozícia v potravinárskom priemysle na seba viaže ďalších 6 až 7 pracovných miest," informovala.
Nepriaznivý vývoj zaznamenal podľa nej potravinársky priemysel aj v obchodnej bilancii. Slovenskí potravinári majú problémy nielen s umiestnením svojich výrobkov na zahraničných trhoch, ale situácia sa zhoršuje v schopnosti umiestniť výrobky na domácom trhu.
"V dôsledku toho sa každoročne výrazne zvyšuje množstvo dovážaných potravín v porovnaní s množstvom potravín exportovaných. Kým v roku 2008 sa dovážané potraviny podieľali na celkovom dovoze 5,8 %, tak v roku 2009 sa na celkovom dovoze potraviny podieľali už 7 %. Bilancia obchodu s potravinami v roku 2008 predstavovala negatívnu hodnotu 871,74 milióna eur, v roku 2009 záporná bilancia obchodu vzrástla na 950,17 milióna eur a v roku 2010 až na negatívnych 996,92 milióna eur," pripomenula.
"PKS si uvedomuje, že globálna kríza zasiahla celý priemysel. V tomto období by však mali byť prijímané také opatrenia, ktoré by zvýšili domácu spotrebu a posilnili konkurencieschopnosť domáceho priemyslu. Niektoré zákony však stále poškodzujú trhové prostredie, narušujú hospodársku súťaž a v konečnom dôsledku poškodzujú záujmy nielen predajcov a domácich výrobcov potravín, ale aj záujmy spotrebiteľov," dodala.
Potravinárska komora Slovenska je dobrovoľné združenie právnických osôb, založené potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu.