BRATISLAVA. Problém s povinným očkovaním návrh ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z KDH nevyrieši, tvrdia detskí lekári. Ak sa nezmení systém, hrozí, že lekári nebudú mať vakcíny ani od februára.
„Ľudia sú veľmi nervózni. Zvažujeme protestné akcie,“ povedala prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová.
Lekári stopli očkovanie a pacientov preobjednávajú na neskoršie termíny už od decembra. Dôvodom je zmena zákona, ktorá im prikazuje nakupovať vakcíny v lekárni. Potom ich majú uskladniť.
Marže nestačia
Zmenou im vzniká viac administratívy. Sťažujú sa aj na to, že musia vakcíny kupovať oni. Tvrdia, že to ohrozuje menšie ambulancie, ktoré na to nemajú peniaze.

- v decembri 2011 začal platiť nový zákon o liekoch, ktorý zmenil spôsob nákupu vakcín na povinné očkovanie,
- po novom majú lekári kupovať vakcíny v lekárni a uskladniť ich v ambulancii,
- predtým niektoré vakcíny museli vyzdvihnúť rodičia v lekárni alebo čakali, kým ich prinesie lekár či sestra,
- lekári prestali vakcíny nakupovať, po minutí zásob stopli očkovania alebo ich presunuli na iné termíny,
- ministerstvo zdravotníctva predložilo 20. decembra 2011 nové materiály, navrhlo v nich, aby lekári mali pri nákupe vakcín nárok na polovicu marže lekární,
- zmena má platiť od februára, lekári s ňou nesúhlasia.
Štátna poisťovňa ponúkla lekárom, že im dá preddavky. Iné poisťovne im odporúčajú, aby sa dohodli s lekárňami na dlhšej lehote splatnosti faktúr.
Ministerstvo tvrdí, že takto chcelo zabezpečiť väčší komfort pre pacientov.
Po tom, čo lekári prestali vakcíny kupovať, ministerstvo koncom decembra navrhlo, aby mali lekári pri nákupe nárok na polovicu marže lekární. Ak si lekárnik k lieku účtuje dve eurá, po novom by dostal len euro a ostatok by dostal lekár.
Ak by lekár kúpil vakcínu priamo od dodávateľa, mal by tiež nárok na polovicu lekárenskej marže. Lekáreň by v takom prípade nedostala nič. Návrh by mal platiť od februára.
Detskí lekári s návrhom nesúhlasia a trvajú na tom, aby sa nákup vakcín vrátil do pôvodneho systému. Pred decembrom niektoré vakcíny museli vyzdvihnúť rodičia v lekárni alebo čakali, kým ich prinesie lekár či sestra.
Spokojný nie je nik
Ku kritike sa pridávajú lekárnici aj poisťovne. „Takýmto opatrením sa naruší prísny zákaz motivovať lekára, aby predpisoval lieky podľa ceny,“ povedala Monika Šimunová, PR manažérka Dôvery.
Lekári môžu byť podľa nej motivovaní predávať tie lieky a očkovacie látky, na ktorých predaji môžu najviac zarobiť.
Rovnaký názor má aj ZP Union. Problém podľa nich môže byť aj v uskladňovaní vakcín.
„Je reálny predpoklad, že vzniknú zásadné problémy v skladovaní a uchovávaní liekov, ich kusovej evidencii a potom pri vykazovaní nákladov na lieky zdravotnej poisťovni,“ povedal Tomáš Tesař zo ZP Union.
Sťažujú sa aj lekárnici. „Umožnenie uplatňovania obchodnej prirážky bez naplnenia ďalších personálnych a materiálno-technických požiadaviek legislatívy považujeme za diskriminačné,“ tvrdí Julo Ondrej, generálny riaditeľ Asociácie lekárnikov Slovenska.
„Pripomienky lekárnikov sú vyvolané nespokojnosťou, že prídu o časť svojich ziskov,“ odpovedá ministerstvo.