BRATISLAVA. V rokoch 2012 až 2014 by mali totiž ročné príjmy úradu dosiahnuť výšku 16 mil. eur, no výdavky by mali byť iba na úrovni 4,9 mil. eur. Podľa zákona o elektronických komunikáciách, ktorým Slovensko prebralo do svojej legislatívy smernice EÚ týkajúce sa elektronických komunikačných sietí a služieb, však výška administratívnych úhrad TÚ SR nesmie prekročiť výšku jeho nevyhnutných nákladov na výkon regulácie.
Ako pre agentúru SITA uviedla Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Brusel o týchto problémoch vie. "Európska komisia je informovaná o obvineniach týkajúcich sa situácie na Slovensku a situáciu podrobne sleduje," konštatovala Ludviková. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, do ktorého rozpočtovej kapitoly TÚ SR spadá, však žiaden problém nevidí.
Podľa hovorcu rezortu Martina Krajčoviča sú totiž ustanovenia zákona o elektronických komunikáciách týkajúce sa hospodárenia Telekomunikačného úradu SR konzultované a následne notifikované Európskou komisiou, aby sa tak dosiahol súlad so smernicami únie. "Upozorňujeme na skutočnosť, že Európska komisia pri posudzovaní hospodárenia resp. rozpočtu regulačného úradu neberie do úvahy iba čisto výdavky a príjmy, ale zaoberá sa ich jednotlivými zložkami, ktoré ho tvoria," vysvetlil ďalej Krajčovič.
TÚ SR pritom v roku 2010 evidoval príjmy vo výške takmer 20 mil. eur, z čoho na administratívnych poplatkoch vybral takmer 18 mil. eur. K 19. decembru uplynulého roka už príjmy úradu dosiahli hodnotu 109 mil. eur, z čoho však 89 mil. eur tvorili jednorazové poplatky spoločností Orange Slovensko a Slovak Telekom za predĺženie licencií na používanie a prevádzkovanie mobilných sietí na obdobie 10 rokov. Príjmy TÚ SR po odrátaní týchto úhrad tak dosiahli takmer 21 mil. eur.
Podľa hovorcu úradu Romana Vavra však TÚ SR počíta pre rok 2012 už s vyrovnaným rozpočtom. "Ako ukladá zákon o elektronických komunikáciách, príjmy za opakované úhrady budú vo výške výdavkov TÚ SR," uviedol Vavro.