BRATISLAVA. Koniec minulého roku priniesol viacerým firmám novú povinnosť. Do 31. decembra si totiž museli nechať urobiť takzvaný energetický audit. Nie všetci to však stihli.
„Percentuálna väčšina to ešte nemá zrealizované. Do konca marca sa ešte budú dorábať audity,“ zhodnotil situáciu Ľubomír Španko z firmy Proenergy, ktorá robí energetické audity.
Podobne to vidí aj Marek Farárik z audítorskej spoločnosti Dekprojekt. „Kapacitne to ani nie je možné stihnúť, keďže dopyt začal vzrastať začiatkom posledného kvartálu minulého roku,“ povedal.
Ešte v januári sa mu ozvalo asi desať firiem, ktoré chcú, aby im na energetický audit vypracovali cenovú ponuku.
Mätúci parlament
Taký audit pritom trvá aj dva mesiace, hovorí Španko. Firmy si ho však nechali na poslednú chvíľu aj preto, že ešte koncom roka sa objavil v parlamente návrh, ktorý mal energetické audity ako povinnosť oddialiť. Napokon sa o ňom ani nehlasovalo.

- Do konca minulého roka mali mať energetický audit urobené priemyselné firmy s priemernou ročnou spotrebou energií 5500 až 20 000 megawatthodín . Firmy s vyššou spotrebou to čaká v roku 2013.
- Audit má vyhodnotiť súčasný stav, navrhnúť opatrenia aj vybrať optimálny variant, ako môže firma ušetriť na energiách.
Niektoré firmy, ktoré vtedy požiadavky na audity pozastavili, teraz nestíhajú, dodal Španko.
Nestíhajúcich klientov má aj Západoslovenská energetika. „Osem klientov máme momentálne v procese prípravy alebo realizácie auditu,“ povedal Peter Kimijan zo ZSE.
Pre firmy audit nie je lacný špás. Stojí podľa audítorských firiem od 3,5-tisíca až do 15-tisíc eur.
Pri veľkých firmách sa môže vyšplhať aj na 30-tisíc eur, tvrdí Farárik. Zatiaľ pritom musia mať audity len firmy s menšou spotrebou energií.
„Komplexné audity priemyselných subjektov stoja aj 100-tisíc eur,“ tvrdí hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Jana Bolibruchová.
Desaťtisícové pokuty
Keď sme sa pýtali na audity firiem, väčšina tvrdila, že zatiaľ nepatria medzi povinné subjekty. Viaceré majú totiž spotrebu energií nižšiu ako stanovuje zákon pre audity a ďalšie zasa vyššiu.
„Pre nás táto povinnosť platí do roka 2013,“ povedal Peter Benčurik z firmy Palma Group, ktorá vyrába oleje. Podobne je to v textilke Makyta.
„Firmy, ktoré na to majú, nepotrebujú žiadne audity. Tie si dajú urobiť moderné technológie a tie im zabezpečujú úsporu. Tie, čo na to nemajú, sú ešte zaťažené auditmi,“ povedal k auditom Emil Daniš z Makyty.
Proti auditom je aj Tibor Gregor z podnikateľského Klubu 500. „Klub podporoval snahu, aby boli energetické audity odložené,“ povedal.
Nájdu sa však aj výnimky, ktoré si audit robia dobrovoľne. „Energetický audit je jedna z najdôležitejších vecí, je to zrkadlo budovy. Audity sme robili pred dvoma- tromi rokmi,“ povedal Vladimír Lukáč, riaditeľ strojárskej firmy Etop. Upozornil však, že takto by sa mali firmy rozhodovať samy a nie pre zákony.
Tým, ktorí povinný audit nestihli urobiť včas, hrozí pokuta až do 30-tisíc eur. Štátna energetická inšpekcia sa ku kontrole auditov zatiaľ nevyjadrila.