Živnostníkov čakajú vyššie odvody aj niektoré dane

Obávaná reforma daní a odvodov nebude, no drobní podnikatelia majú pred sebou aj tak ďalší náročný rok.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Mnohé domácnosti si opäť priplatia za energie. Asi najhoršie však v tomto roku obídu živnostníci. Opäť odvedú štátu viac ako vlani.

Ešte začiatkom októbra mohli len dúfať, že sa ich život neobráti naruby. Nechýbalo veľa, aby parlament uzákonil ambicióznu reformu daní a odvodov. Živnostníci majú napriek tomu pred sebou neľahký rok.

Tí, čo zvládli rok 2011, budú mať vyššie odvody i dane. Niektoré zmeny sú automatické, iné boli pripravené prv, ako vláda padla.

Zbytočné žmýkanie?

Prvým dňom nového roka sa automaticky zvýšil minimálny vymeriavací základ. Najnižšie povinné odvody do Sociálnej poisťovne sa zvýšia o 3,59 eura.

Peter Illéš zo Sociálnej poisťovne upozorňuje živnostníkov, že „ešte teraz, do 8. januára, zaplatia po starom“. To znamená 109,07 eura. Potom si musia zmeniť platbu na 112,66 eura.

Základ dane z príjmov si už nie je možné znížiť o životné poistenie a remeselníci si môžu uplatniť iba 40-percentné paušálne výdavky. Ervín Boháčik zo Slovenskej živnostenskej komory hovorí, že vláda len znervózňuje a šikanuje drobných živnostníkov. „Podľa mňa je to zbytočné, lebo ich žmýkanie nevynesie toľko peňazí, koľko by potrebovala.“

Rok 2012 bude náročnejší aj na administratívu. Prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka spomína prechod na fiškálne pokladnice, elektronickú komunikáciu s daňovými úradmi a fakturáciu hotovostných obratov nad 200 eur povinnú pre platiteľov DPH. Zmenil sa tiež spôsob platby daní.

Čo ich čaká

Miera nezamestnanosti už niekoľko mesiacov prevyšuje 13 percent. A lepšie to tak skoro nebude. Mierna recesia v eurozóne sa javí ako čoraz pravdepodobnejšia.

„Z minulosti vidíme, že rast slovenskej ekonomiky výraznejšie pod tromi až štyrmi percentami nepostačoval na ďalšiu tvorbu pracovných miest,“ povedal analytik VÚB Andrej Arady.

V marci budú predčasné voľby. Nech dopadnú akokoľvek, dajú odpoveď na otázku, ktoré dane sa budú zvyšovať. Šéf Smeru Robert Fico by chcel zvýšiť dane z príjmov podnikateľom a zamestnancom „s nadštandardnými príjmami“. Ale do úvahy prichádza aj zvýšenie DPH na rôzne výrobky. Medzi stranami nie je veľký rozdiel.

Mnohé mestá a obce zvýšili miestne dane, najmä daň z nehnuteľností a poplatok za odpad. Takmer všetky samosprávne kraje zvýšili daň z motorových vozidiel už na rok 2011. Podnikateľov a firiem sa to dotkne práve teraz. Tých, čo sa tomu vyhnú, to stihne budúci rok.

ico

Zdravotné preddavky nájdete v zúčtovaní

Zmenia sa aj odvody do zdravotnej poisťovne. Celý rok bude záležať na poslednom zúčtovaní.

Zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu sa premietne aj do najnižších odvodov do zdravotnej poisťovne. Živnostníkom i samoplatiteľom vzrastú na 47,58 eura. Záleží však na poslednom zúčtovaní zdravotného poistenia.

info
Preddavky
 • Odvody na zdravotné poistenie sú rovnaké celý rok.
 • Suma vyplýva zo zúčtovania poistenia za rok 2010.
 • Najnižší preddavok je 47,58 eura.
 • Prvý raz ho treba uhradiť do 8. februára.

Výška preddavku samostatne zárobkovo činnej osoby v roku 2012 vyplýva zo zúčtovania, ktoré väčšina podala vlani v marci.

Pozrite sa do papierov

Najdôležitejší je IX. oddiel, a to položka 65. Ak je v tejto kolónke aspoň 47,58 eura, je to regulárny preddavok na rok 2012. Ale ak je tam menej, preddavok sa rovná 47,58 eura.

Iba výsledok nižší ako tri eurá sa neberie do úvahy.

„Nezabudnite, poistné platíte za predchádzajúci mesiac. Prvýkrát uhradíte zmenené preddavky až v mesiaci február. Splatnosť je vždy do ôsmeho dňa v mesiaci,“ píše Dôvera.

O jednu starosť menej

Väčšinu poistencov čaká jedna pozitívna zmena. Zúčtovanie už budú robiť poisťovne. Oznámenie o jeho výsledku musí poisťovňa poslať do 30. septembra.

„Ak je výsledkom nedoplatok, pošleme poistencovi výkaz nedoplatkov. Ak je výsledkom preplatok, zašleme mu oznámenie o výsledku ročného zúčtovania,“ informuje Dôvera.

V prípade nesúhlasu s výsledkom bude možné vzniesť námietky.

ico

Sociálna poisťovňa pýta viac

Odvody na nemocenské a dôchodkové poistenie sa zvýšia každému, kto má najnižší vymeriavací základ.

kalk.jpgAbsolútna väčšina živnostníkov v registri Sociálnej poisťovne platí minimálne odvody. Od nového roka musia odvádzať viac.

Minimálny vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby od 1. januára dosahuje 339,89 eura. Najnižšie odvody na nemocenské a dôchodkové poistenie sú vo výške 112,66 eura.

„Je to suma za január a je splatná do 8. februára,“ povedal Peter Illéš zo Sociálnej poisťovne. Živnostník musí zmeniť trvalý platobný príkaz, alebo napísať správnu sumu na poštovú poukážku.

Najnižšie poistné má rovnakú výšku celý rok. Vymeriavací základ živnostníka sa však môže zmeniť už v júli. Bude záležať na jeho príjme za rok 2011.

ico

Daňové úrady zmenili účty

Od 1. januára má každý daňovník vlastné číslo účtu. Zmenil sa aj variabilný symbol. Štát si od toho sľubuje úbytok problémov pri identifikácii platieb.

Posielate peniaze daňovému úradu? Dajte si pozor.

info
Úhrada daní
Čo je nové
 • Roky nemenné čísla účtov už neplatia.
 • Číslo účtu má každý svoje.
 • Predčíslie účtu označuje druh dane.
 • Variabilný symbol nemá nič spoločné s DIČ ani s rodným číslom.

Od 1. januára slúži na platbu iné číslo účtu. Tvorí ho predčíslie a takzvané základné číslo účtu. Predčíslie je šesťmiestne a označuje druh dane. Samotné číslo účtu je desaťmiestne a každý daňovník ho má iné.

„V prípade, že daňový subjekt sa pomýli pri niektorej číslici, táto platba sa neuskutoční,“ povedala Beáta Uhrínová z daňového riaditeľstva. Jedine kód banky sa nemení. Štátna pokladnica má 8180.

Identifikácia platby si vyžaduje aj správny variabilný symbol. Už sa nepoužíva daňové identifikačné číslo (DIČ) alebo rodné číslo. Náhradou je desaťmiestne číslo: číslice označujú druh platby dane a obdobie, za ktoré sa vykonáva.

„Nový spôsob označovania platieb výrazne zefektívni a zlacní procesy súvisiace s ich identifikáciou,“ píše daňové riaditeľstvo.

Ide o všetky dane vyberané štátom – z príjmu, z motorových vozidiel, z pridanej hodnoty, spotrebné dane. Všetci, ktorých sa to týka, by už mali mať list s potrebnými informáciami. Pošta im ho doručila do vlastných rúk.

Kto zásielku nedostal, mal by sa čím prv informovať na svojom daňovom úrade.

Daňová správa má v pláne aj zjednodušenie elektronickej komunikácie. „Daňový subjekt získa možnosť plnohodnotne elektronicky komunikovať aj bez potreby zakúpenia zaručeného elektronického podpisu,“ píše riaditeľstvo.

Naopak, platiteľ dane z pridanej hodnoty bude mať od apríla povinnosť doručovať podania výlučne elektronicky.

ico

Z príjmov zostane menej

Reforma daní naplánovaná na tento rok sa neuskutoční, ale podnikateľom ubudne z príjmov. Niektoré zmeny boli prijaté už skôr.

Živnostníci zaplatia viac aj na dani z príjmov. Niektoré zmeny pochádzajú z roku 2010, len ich účinnosť je nastavená na rok 2012.

Remeselníci si prvý raz nemôžu znížiť príjmy o paušálne výdavky vo výške 60 percent. Rovnako ako všetci ostatní majú možnosť uplatniť iba 40 percent.

Viac administratívy

dan.jpgTakzvané paušálne výdavky predstavujú najľahší spôsob administratívy. Z príjmov odčítate 40 percent, pripočítate zaplatené odvody, prípadne nedoplatky do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Závisí však od remeselníka.

Ak jeho náklady na prácu prevyšujú 40 percent príjmov, oplatí sa mu preukázať reálne výdavky. Problém je, že si to vyžaduje viac administratívy.

Životné poistenie už nepomôže

Ďalšia zmena uzákonená v prvom roku vlády Ivety Radičovej postihne všetkých, bez ohľadu na to, čo robia. Základ dane si už nebude možné znížiť o životné poistenie, doplnkové dôchodkové sporenie alebo účelové sporenie.

Ešte minulý rok to mohlo urobiť o 398,33 eura nižší základ. Aj mnohí samozamestnávatelia sa radšej takýchto produktov vzdali.

Predseda košickej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik vyčíta dosluhujúcej vláde, že opatrenia, ktoré zavádza, postupne likvidujú živnostníkov. „Možnosť rozhadzovania určitou skupinou na jednej strane a žmýkania väčšej skupiny na strane druhej speje k likvidácii živnostníkov a strednej vrstvy vôbec.“

Do predčasných volieb prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka neočakáva zásadné zmeny na zlepšenie podnikateľského prostredia.

„Od novej vlády očakávame stabilné podnikateľské prostredie s výrazným znížením neustálych zmien legislatívneho, ekonomického a organizačného prostredia malých podnikov a živnostníkov.“

Lehota na priznanie uplynie začiatkom apríla

V marci sa zvyčajne podáva daňové priznanie. Tento rok sa však lehota posunie. Posledný marcový deň totiž pripadne na sobotu.

Lehota na daňové priznanie uplynie 2. apríla. Aj v tomto roku bude možnosť odkladu.

ico

Kalendár pre podnikateľov na rok 2012

Prehľad najdôležitejších termínov pre samostatne zárobkovo činné osoby

31. január

Uplynie lehota na priznanie dane z nehnuteľností. Súčasne treba zaplatiť dane za psa, za predajné automaty a za nevýherné hracie prístroje, ak obec neumožnila splátky tej-ktorej dane. Miestne dane vyberajú obce a mestá.

 • Kto používa auto na podnikanie, musí podať priznanie k dani z motorových vozidiel. V tejto lehote musí aj zaplatiť za rok 2011. Takzvanú cestnú daň vyberajú daňové úrady.
 • Zanikne samostatné nemocenské poistenie. Živnostník môže získať nárok na nemocenské dávky zo Sociálnej poisťovne, iba ak má povinné odvody alebo sa prihlási na každé dobrovoľné poistenie – nemocenské, dôchodkové a v nezamestnanosti.

8. február

Je to posledný deň splatnosti odvodov za január. Kto má najnižší vymeriavací základ na sociálne poistenie, musí prvý raz odviesť sumu zodpovedajúcu novému minimu. V prípade zdravotného poistenia bude záležať na výsledku posledného ročného zúčtovania.

1. apríl

Platiteľovi dane z pridanej hodnoty pribudne povinnosť doručovať podania daňovému úradu elektronicky.

2. apríl

Uplynie riadna lehota na priznanie príjmov za rok 2011. Treba tiež zaplatiť kladný výsledok daňového priznania. Daň z príjmov vyberajú daňové úrady.

1. jún

Začne záležať na príjme za rok 2011. Ak je vyšší ako 4078,68 eura, samostatne zárobkovo činná osoba musí mať nemocenské a dôchodkové poistenie. Naopak, povinne poistený živnostník s nižším príjmom nemusí platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

8. august

Je to posledný deň splatnosti odvodov za júl. V prípade sociálneho poistenia to znamená povinnosť prvý raz odviesť sumu zodpovedajúcu novému vymeriavaciemu základu.

30. september

Zdravotné poisťovne musia vykonať ročné zúčtovanie za svojich klientov a poslať im jeho výsledok. Zúčtujú sa aj preddavky zaplatené v roku 2011 z prenájmu nehnuteľnosti.

Zdroj: zbierka zákonov, www.nrsr.sk

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 442
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 15 965
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 14 872
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 253
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 969
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 7 003
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 418
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 078
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 383
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 220

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Žili v slávnej vile, no nikdy sa do nej nevrátili

Filmár David Cysař pátra po histórii svojich blízkych, ktorých za vojny obrali o unikátnu vilu. Stavbu od Adolfa Loosa otvoril verejnosti.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.

Neprehliadnite tiež

Bývalý partner J&T sa cez Swan blíži aj k verejným IT zákazkám

Swan sa spojí s operátorom Benestra, investičná skupina Martina Fedora bude mať v novom podniku polovičný podiel.

Doprava a logistika

Firmy chcú uľahčiť kamionistom prejazd Európou, tlačia na spoločné mýto

Európska komisia pripravuje reformu. Predstaviť ju chce v najbližších dňoch

Známe e-shopy kopírujú nové trendy rýchlejšie než Zara

Kým sa oblečenie inšpirované najnovšími trendmi dostane do on-line obchodov, trvá to len pár týždňov.

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.