Dôchodcom opäť vzrastú náklady na život, ale záleží na spotrebe

Zdražovanie potravín by sa malo spomaliť. Na dôchodcov doľahne najmä zvýšenie cien energií.

(Zdroj: ARCHÍV SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ)

Spôsob valorizácie penzií sa nemení. Pred voľbami nehrozia radikálne zmeny. Výnimkou môže byť zákon o sociálnych službách.

Aký bude nový rok pre dôchodcov? Trocha iný ako ten, čo sa práve končí. Rast cien potravín by sa mal spomaliť. Zato energie pôjdu hore. A miestne dane tiež.

Elektrina zdražie o dve percentá, plyn o 5,5 percenta. Stúpnu aj ceny tepla, vodné sa zvýši o 4,9 percenta a stočné o 4,7 percenta. Sú to priemerné hodnoty. Záleží na sídle domácnosti a, samozrejme, spotrebe. Kto plynom aj kúri, zaplatí podstatne viac.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pripravil kalkulačku na výpočet cien elektriny a plynu. Záujemca o zmenu dodávateľa ju nájde na internetovej stránke úradu (www.urso.gov.sk). „Softvér na základe spotreby a podmienok odberu vygeneruje najlepšiu ponuku,“ informoval hovorca úradu Miroslav Lupták. Kalkulácia slúži len ako pomôcka. Konkrétne ceny je potrebné konzultovať s dodávateľmi.

DPH sa tentoraz nemení. Daň z tabakových výrobkov sa zvýši 1. februára, ale chvíľu potrvá, kým sa to odrazí na cene cigariet.

Miestne dane idú hore

V niektorých mestách a obciach sa zvýšia nielen ceny energií, ale aj daň z nehnuteľností či poplatok za odpad. Samospráva hľadá peniaze, kde sa dá. Napríklad v Nitre sa sadzba za štvorcový meter rodinného domu zdvihne o 33 percent a za štvorcový meter bytu o 29 percent. Zvýšil sa aj poplatok za smetné - o euro na obyvateľa.

Mnohí dôchodcovia zvyčajne majú úľavy podmienené vekom alebo zdravotným stavom. Samospráva niektorých miest však siaha aj na tie. Napríklad obyvatelia Zvolena starší ako 70 rokov alebo s ťažkým zdravotným postihnutím začnú platiť daň z nehnuteľností. Budú však mať úľavu 50 percent. Pre obyvateľov mesta s preukazom ŤZP to platí aj v prípade dane za psa.

Štedrejšia valorizácia

Dôchodky sa zvýšia o 3,3 percenta. Oproti vlaňajšku ide takmer o dva razy viac. Priemerný starobný dôchodok sa zvýši o 12 eur. Za celý rok to znamená 144 eur.

Mzdy v prvej polovici tohto roka stagnovali. Ceny sa dali do pohybu. Zo štvrťroka na štvrťrok rastú rýchlejšie. „Predpokladáme, že inflácia by sa na budúci rok mala spomaliť,“ povedal analytik UniCredit Bank Slovakia Ľubomír Koršňák. Ide najmä o potraviny.

V decembri sa zvyčajne vypláca aj vianočný príspevok. V marci budú predčasné voľby, ale táto zvyklosť sa asi ani po nich nezmení. Už je pravidlom.

Dohody o pracovnej činnosti a o vykonaní práce budú naďalej oslobodené od odvodov. Takýto pracovnoprávny vzťah neprekáža ani predčasnému dôchodku.

Dve reálne hrozby

Seniorom pred voľbami zvyčajne nehrozia radikálne zmeny v živote – patria medzi najaktívnejších voličov. Budúci rok môže byť výnimka. Nedávno pribudli dve hrozby: novela zákona o sociálnych službách a termín, dokedy sa možno zbaviť poplatkov za účet z kupónovej privatizácie.

Parlament rozhodol o sprísnení podmienok prijatia do domova dôchodcov aj o zvýšení poplatkov v mnohých obecných a krajských zariadeniach sociálnych služieb. Prezident však novelu vrátil. Poslanci sa minulý týždeň dohodli, že sa k nej vrátia v januári.

Ukončenie bezplatného prevodu cenných papierov na Fond národného majetku je už potvrdené zákonom. Účet z kupónky má však ešte vyše 700-tisíc ľudí. Nová vláda bude pravdepodobne nútená zvážiť odklad termínu.

ico

Penzie sa zvýšia ako obvykle

V najlepších časoch dôchodcovia ťažili z vývoja miezd. Teraz zavážila najmä inflácia.

info
Valorizácia
 • Zvýšia sa starobné, predčasné, invalidné, vdovské, vdovecké, sirotské a sociálne dôchodky.
 • Kto poberá viac dôchodkov, má nárok na zvýšenie každého z nich.
 • Valorizácia je povinnosťou Sociálnej poisťovne. Poberateľ o nič nežiada.

V januári sa dôchodky zo Sociálnej poisťovne zvýšia o 3,3 percenta. Je to viac ako v rokoch 2010 a 2011. Percento valorizácie zodpovedá priemeru rastu miezd a cien za prvú polovicu predchádzajúceho roka. Pod to budúcoročné sa podpísala najmä inflácia. Kým priemerná mzda vzrástla o tri percentá, inflácia dosiahla 3,6 percenta.

Starnutie populácie vzbudzuje obavy z udržateľnosti takzvaného švajčiarskeho modelu valorizácie. Napriek tomu je takmer isté, že sa v blízkej budúcnosti nezmení.

Politici už mali možnosť. Minister práce Jozef Mihál (SaS) navrhol, aby sa od roku 2013 vychádzalo iba z inflácie zaznamenanej v domácnostiach seniorov. Pre pád vlády z toho zišlo a po voľbách môže byť úplne iná situácia.

Analytik UniCredit Bank Slovakia Ľubomír Koršňák predpokladá spomalenie inflácie a zrýchlenie rastu miezd. „Výraznejšej akcelerácii miezd však bude stále brániť relatívne vysoká miera nezamestnanosti a v prvej polovici roka pravdepodobne aj spomaľujúca ekonomika.“

V roku 2013 by to znamenalo približne rovnaké zvýšenie dôchodkov, ale aj ďalšie prehĺbenie rozdielov medzi nimi. Percentuálna valorizácia vedie k tomu, že najbohatší vždy získajú najviac.

ico

Poplatky za pomoc odložili

Podmienky prijatia do domova dôchodcov ani poplatky za sociálne služby sa zatiaľ nemenia.

Budúci rok mal priniesť aj zmeny v sociálnej starostlivosti. V januári sa mali sprísniť podmienky prijatia do domova dôchodcov a najneskôr v druhej polovici roka sa mali zvýšiť poplatky v mnohých obecných a krajských zariadeniach. Parlament však zatiaľ nepotvrdil svoje rozhodnutie zo začiatku decembra.

Prezident Ivan Gašparovič odmietol podpísať novelu zákona o sociálnych službách. Dôvodí najmä retroaktivitou a tým, že na niektorých klientov by sa nevzťahovala ochrana zostatku z príjmu. Parlament minulý týždeň mimoriadne zasadol, ale nakoniec rozhodol, že rozpravu nechá na január.

„Zákon, ktorý zlepší financovanie zariadení sociálnych služieb, by potom mal platiť od 1. marca 2012,“ povedal minister sociálnych vecí Jozef Mihál. Financovanie dlhodobej starostlivosti dospelo do štádia pred kolapsom.

Novela by mohla doľahnúť najmä na seniorov. Podmienky prijatia do domova dôchodcov by sa sprísnili pre zvýšenie stupňa odkázanosti na pomoc inej osoby.

Poplatky za obecnú opatrovateľskú službu, mestské zariadenie pre seniorov či krajský domov sociálnych služieb by mali dosiahnuť najmenej 50 percent oprávnených nákladov na príslušnú službu.

ico

Kalendár pre seniorov na rok 2012

Prehľad najdôležitejších termínov pre ľudí v dôchodkovom veku.

1. januára

• Dôchodky zo Sociálnej poisťovne sa zvýšia o 3,3 percenta. Termíny výplaty sa nemenia, iba namiesto 6. januára to bude o deň skôr.

31. januára

• Uplynie lehota na priznanie dane z nehnuteľností i na zaplatenie dane za psa, ak obec neurčila lehoty na jej splátky. V tomto termíne treba tiež preukázať nárok na zníženie tej-ktorej miestnej dane alebo oslobodenie od nej.

• Majiteľ účtu z kupónovej privatizácie už bude mať faktúru za vedenie účtu v roku 2011. Keď ju zaplatí, jeho ďalší postup závisí od reálnej hodnoty akcií. Bezcenné papiere treba previesť na Fond národného majetku a požiadať ho o vrátenie poplatkov.

29. februára

• Skončí sa program potravinovej pomoci pre najviac odkázaných. Nárok na múku a cestoviny má aj poberateľ starobného, predčasného alebo invalidného dôchodku do 305 eur, ak nepracuje.

10. marec

• Konajú sa predčasné parlamentné voľby. Kandidátku odovzdalo 26 politických subjektov.

2. apríla

• Uplynie lehota na priznanie príjmov za rok 2011. V tejto lehote je daňovník povinný aj daň zaplatiť.

1. júla

• Zvýši sa životné minimum. Úmerne tomu sa zvýši hranica nároku na predčasný dôchodok. Vyžaduje sa viac ako 1,2-násobku životného minima.

• Zvýšia sa výsluhové dôchodky. Bude záležať na raste cien a priemernej mzdy v krajine za rok 2011.

1. augusta

• Klientom domovov dôchodcov a iných sociálnych služieb zostane viac z príjmu. Je to určitý násobok životného minima, podľa toho, o ktorú službu ide.

• Zmení sa výška niektorých príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia: na zvýšené výdavky, na opatrovanie, na osobnú asistenciu a na prepravu. Bude záležať na aktuálnom zvýšení životného minima a príjme človeka s ťažkým zdravotným postihnutím za rok 2011.

30. septembra

• Zdravotné poisťovne musia vykonať ročné zúčtovanie za svojich klientov a poslať im jeho výsledok. Zúčtujú sa aj preddavky zaplatené v roku 2011 z prenájmu nehnuteľnosti.

2. decembvra

• Zvyčajne sa začnú vyplácať vianočné príspevky. Či to tak bude aj v roku 2012, závisí iba od výsledku parlamentných volieb.

31. decembra

• Vyprší možnosť zbaviť sa poplatkov za vedenie účtu z kupónovej privatizácie.

Oddialiť to môže iba zmena zákona.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 8. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 2. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 6. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 9. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 10. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 045
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 6 357
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 735
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 368
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 719
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 644
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 358
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 966
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 965
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 821

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Silné zemetrasenie v centrálnej časti Mexika má už 149 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.

Neprehliadnite tiež

Americká spoločnosť CME chce predať televíziu Markíza

Predáva aj ďalšie televízie, cena by mala prekračovať jednu miliardu dolárov.

Obchvat Bratislavy mešká. Érsek sa chce stretnúť s investorom

Približne 60 kilometrov ciest v okolí hlavného mesta stavia súkromník, meškanie môže byť nakoniec aj rok.

Mladé páry zaskočila správa o zrušení lacných hypoték, VÚB už núka riešenie

Od januára mladí ľudia nedostanú nižšiu splátku, zľavu si budú môcť vybaviť inak.

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

ŽSR oznámili, že odstupujú od zmluvy s firmou Transprojekt.