SME
Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky

Desať najdôležitejších udalostí v ekonomike

Kríza vo všetkých podobách, lacnejšie lieky aj kauza Tipos.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

Stĺpček Iva Trávnička: Disharmónia

Európsky orchester nedokázal po celý rok zladiť nástroje na záchranu ekonomiky natoľko, aby sme celý rok nepočúvali zo summitov len samú disharmóniu.

Keďže taktovkou sa snažia mávať Francúzi aj Nemci naraz, niet sa čo čudovať, že všetci idú mimo hudby. Neúspešné summity, padajúce euro aj ratingy, rekordná nezamestnanosť aj dlhy, úverová kríza.

To je obraz, ktorý v nás zanechá uplynulý rok. Všetko z toho sa nás priamo dotýka. Do slovenského portfólia pribudlo aj to, čo sme pre pád vlády ostali dlhovať reformným snahám.

Zdravotníctvo, odvody, sociálne dávky aj podnikateľské prostredie stále čakajú na jasné pravidlá, ktoré umožnia lepšie hospodáriť, tak aby z toho mohli ťažiť všetci.

Zatiaľ do nového roka vstupujeme s príliš deficitným rozpočtom a v podstate istou vyhliadkou na vyššie dane.

Ako neistý sa dá perspektívne vnímať každý typ kontraktu, či už pôjde o pracovné zmluvy, alebo obchody v akomkoľvek odvetví. Strach o voličské preferencie je však zlý radca a energiu treba venovať skôr hľadaniu cesty von.

Riešení je viac. Český prezident Václav Klaus napríklad v novembri vyzval príslušníkov armády, aby bránili Česko pred globalizáciou a Európskou úniou.

Dlhy aj kríza sú však globálne a hranice sa pred nimi zamknúť nedajú. Lepšou alternatívou je postaviť kapelu z hudobníkov, ktorí hrajú v tom istom rytme.

Hrať by mali o zodpovednosti a spolupatričnosti. Noty treba napísať spoločne a držať sa ich. Dobrá hudba oslobodzuje.

1.Druhá vlna krízy

Keď na jeseň 2008 padla americká investičná banka Lehman Brothers, lebo prerobila na prudkom poklese cien nehnuteľností, bolo zrejmé, že je to len začiatok udalostí, mimo ktorých nezostane ani Európa.

Hovorilo sa o hypotekárnej kríze. Vyspelé ekonomiky sa prepadli do recesie, štáty zachraňovali svoje banky a ekonómovia polemizovali, či bude mať krivka krízy tvar jednoduchého V alebo dvojitého W.

Rok 2011 dával za pravdu skôr horšiemu scenáru. Nadišla kríza, ktorej sa začalo hovoriť dlhová, kríza eura alebo aj kríza dôvery.

Prejavila sa narušením viacerých, dovtedy pevných istôt. Krajiny z Európskej únie prestali byť bezrizikovými dlžníkmi a trojáčkový rating im nepatrí doživotne.

Na príklade Grécka sme zistili, že členský štát v skutočnosti nie je chránený pred faktickým bankrotom. Portugalsko či Taliansko zase ukázali, že problém nie je ani malý, ani izolovaný a že môže ohroziť samotné euro.

Ani štyri veľké summity politických lídrov eurozóny neupokojili finančné trhy a pravdepodobnosť rozpadu eurozóny sa postupom času skôr zvyšovala.

Pochybnosti o udržateľnosti menovej únie vyslovila na jeseň v jednom zo svojich dokumentov aj Európska centrálna banka. A čo euro? Ešte koncom októbra stálo 1,42 dolára, teraz okolo 1,30.

Znamenia druhej vlny krízy sme mali aj na Slovensku. Ministerstvo financií rekordne veľakrát menilo prognózy pre rast našej ekonomiky v budúcom roku, aby dokázalo naplánovať verejné financie.

Najprv odhadovalo 4,4 percenta HDP, koncom augusta odhad upravilo na 3,4 percenta a v polovici októbra už len na 1,7 percenta. Niektorí ekonómovia považujú aj tento odhad za optimistický.

Snaha šetriť, ktorú u nás motivuje zatiaľ len pokles ekonomiky, kým na juhu Európy už hrozby bankrotov, tvrdo zasiahne hospodárstvo celej Európy. Š

éfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová varuje pred rozsiahlou hospodárskou krízou podobnou tej z 30. rokov minulého storočia, ak sa Európa nepostaví k riešeniu problémov spoločne.

Európska komisia má zatiaľ optimistickejšiu predpoveď. Do recesie majú v najbližšom čase prepadnúť len Gréci a Portugalci.

Marianna Onuferová


2.Portugalsko, Grécko, Taliansko

Prvým dlžníkom, ktorý tento rok potreboval cudziu pomoc s vracaním vlastných dlhov, bolo v apríli Portugalsko.

Pomoc z eurovalu mala vyslať signál, ktorý by zabránil, aby sa problémy Portugalska preliali do Španielska alebo Talianska.

Druhýkrát sa európski lídri dohadovali na objeme pomoci, keď potrebovalo akútnu záchranu Grécko. Na júlovom summite sa síce dohodli na balíku pomoci za vyše sto miliárd eur, no investorov to presvedčilo iba na chvíľu.

Rozširovanie nákazy bolo vidno na úročení talianskych i španielskych dlhopisov. Dostali sa rekordne vysoko a nebyť Európskej centrálnej banky, ktorá ich skupovala, išli by aj vyššie.

A napokon, pred koncom roka, už v eurozóne nebolo vlády, ktorá by nepocítila nedôveru investorov či ratingových agentúr. Vrátane Slovenska, ktoré na vlastných aukciách pocítilo, čo je to nedôvera trhu.

Marianna Onuferová

3.Šetriť chcel každý

Po páde vlády sa bývalá koalícia s opozíciou dokázali pod tlakom dlhovej krízy dohodnúť na dvoch ekonomicky kľúčových záležitostiach.

Prvým bola dlhová brzda, teda ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, druhým štátny rozpočet.

Za dlhovú brzdu hlasoval aj Smer. Ak sa na budúci rok dostane do vlády, bude mať nad hlavou dlhový strop vo výške 60 percent hrubého domáceho produktu.

Od roku 2018 klesne na 50 percent. Jeho prekročenie sa rovná sankciám, ktoré však viacerí ekonómovia kritizovali ako mäkké.

Vďaka Smeru prešiel aj zákon o štátnom rozpočte, takže Slovensko nezačne budúci rok v provizóriu. No rozpočet ráta s väčším mínusom, než boli plány Ivana Mikloša z polovice roka.

Ak sa potvrdia jeho nové plány, budeme rok 2012 končiť s deficitom 4,6 percenta HDP a vysokou pravdepodobnosťou platenia vyšších daní.

Marianna Onuferová

4.Stop reformám

Vláda Ivety Radičovej sľubovala viaceré systémové reformy. Jednou z nich bola reforma daní a odvodov, ktorá mala zrovnoprávniť postavenie živnostníkov a zamestnancov.

Hoci proti nej brojili reprezentanti živnostníkov i časť vládnej koalície, reforma bola pripravená na uvedenie do života. Až do pádu vlády.

Po ňom premiérka i ostatní od reformy ustúpili, jej návrh stiahli z rokovania parlamentu, aj keď bol už v druhom čítaní.

Veľkú zmenu čakali aj štátne nemocnice, ktoré sa mali od budúceho roku stať akciovými spoločnosťami. Ani to sa však vláde nepodarilo.

Po tom, čo dala na oddlženie 300 miliónov eur a pripravila 24 z 31 nemocníc, bola transformácia zrušená. Bola to jedna z požiadaviek štrajkujúcich lekárov, ktorí v decembri neprišli do práce, a tým ohrozili poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Veronika Folentová

5.Jednoduchšie výpovede

Lacnejšie a jednoduchšie výpovede. To je najvýraznejšia zmena, ktorú priniesla novela Zákonníka práce.

Minister práce Jozef Mihál zo SaS zjednodušil odchod zamestnancov najmä zrušením súbehu výpovednej lehoty a odstupného.

Od septembra si musia ľudia vybrať, či po výpovedi ešte ostanú v práci, alebo si vezmú peniaze. Dôvodom zmeny bolo, aby sa firmy nebáli prijímať ľudí preto, že bude drahé ich vyhodiť v prípade zlého vývoja vo firme.

Nový Zákonník práce mohol potešiť všetkých pracujúcich od 33 rokov veku. Majú nárok na päťtýždňovú dovolenku aj bez dokladovania odpracovaných rokov.

Firmy zase môžu predĺžiť o tri mesiace aj skúšobnú lehotu, no musí sa na tom v zmluve dohodnúť firma so zamestnancom. Zákonník sa síce stal od septembra flexibilnejší, ale podnikatelia a firmy tvrdia, že to stále nestačí.

Veronika Folentová

6.Lacnejšie lieky

Pre zdravotníctvo bol tento rok turbulentný aj bez koncoročného štrajku lekárov. Ministrovi Ivanovi Uhliarikovi z KDH sa podarilo presadiť viaceré zákony, ktoré zmenili doterajšie fungovanie liekovej politiky.

Už od decembra tohto roka sa zmenil spôsob predpisovania liekov. Lekári už na recept nemajú písať obchodný názov lieku, ale účinnú látku. Konkrétny názov môžu odporučiť.

Pacienti si tak v lekárni môžu vybrať lieky s nižším doplatkom. V decembri zmena narobila veľa problémov, pretože lekári na ňu neboli pripravení.

Padlo aj dôležité rozhodnutie o zmene určovanie cien liekov, ktoré sú aspoň sčasti preplácané zo zdravotného poistenia. Cieľom majú byť druhé najnižšie ceny v Európskej únii, ale výsledky tejto zmeny sa prejavia až v roku 2012.

Z oboch zmien si rezort sľubuje veľké úspory. Spolu okolo sto miliónov eur ročne.

Veronika Folentová

7.Lov na neplatičov

Každý, kto dlhoval Sociálnej poisťovni viac než 3,32 eura, sa ocitol na internetovej stránke dlžníkov. A to nebolo všetko.

Po stovkách a tisíckach dlžníkov sa rozbehli exekútori, ktorým spísala poisťovňa desatoro vymáhania dlhov a pod podmienkou rozviazania spolupráce žiadala jeho prísne dodržiavanie.

Výsledok? Pohľadávky Sociálnej poisťovne sa znížili o stovky miliónov eur, i keď ich ešte stále zostáva vyše 500 miliónov. Zo zoznamu svojich dlžníkov si poisťovňa vyškrtla vyše tridsaťtisíc ľudí a firiem.

Tvrdší postup na neplatičov nezvolila len Sociálna poisťovňa. Aj zdravotné poisťovne od začiatku roka zverejňovali zoznamy dlžníkov, od septembra im novela zákona umožnila dať na web aj údaje o ich adrese či ďalšie, aby si lekári mohli ľahšie prekontrolovať, či pacient nedlhuje nad 10 eur, a má teda nárok iba na akútnu starostlivosť.

Daniela Krajanová

8.Zvrat v kauze Tipos

Pred jedenástimi rokmi začala slovenská Športka tvrdiť, že národná lotériová spoločnosť Tipos zneužila jej herné plány na číselné lotérie, ktoré sú však všade vo svete rovnaké a verejné.

Športka žiadala na súdoch od Tiposu vyše tristo miliónov korún.

Aj keď sú herné plány verejné, súdy prekvapujúco rozhodovali v prospech Športky. Neskôr zožala na súdoch úspech aj pochybná schránková firma Lemikon z Cypru, ktorej Športka predala svoje pohľadávky voči Tiposu.

Tento rok sa dostal spor pred Ústavný súd, ktorý našiel závažné chyby v práci sudcov na Krajskom súde v Bratislave a Najvyššom súde pod vedením Štefana Harabina.

Ústavní sudcovia sa zhodli, že ich kolegovia o Tipose nerozhodovali spravodlivo, a zrušili preto verdikt Najvyššieho súdu, ktorý prikazoval Tiposu zaplatiť Lemikonu 14 miliónov eur.

Adam Valček

9.Už len digitálne

Analógové televízne vysielanie tento rok definitívne nahradil digitálny spôsob šírenia signálu.

Štát síce investoval do informačnej kampane zhruba dva milióny eur, napriek tomu ostala časť ľudí na niekoľko dní bez signálu.

Na príjem digitálu je totiž potrebný set-top box alebo televízor so vstavaným digitálnym tunerom. Niektorí sa radšej rozhodli pre satelit alebo káblovku.

Sociálne odkázané skupiny mali dostať na kúpu set-top boxu dvadsať eur. Získať ich mohlo až 170-tisíc ľudí, reálne boli vyplatené len vyše šiestim tisícom.

Vláda pri digitalizácii nenaplnila väčšinu cieľov svojej Stratégie prechodu z analógového na digitálne vysielanie. Počas dvojročnej digitalizácie nevznikla žiadna televízia, ktorá by oslovila masy.

Jedinou interaktívnou službou je programový sprievodca a ani vysielanie vo vysokom rozlíšení sa nestalo samozrejmosťou.

Adam Valček

10.Koniec PPP

Figeľovské vedenie ministerstva dopravy zastavilo PPP ako rozhodujúci spôsob financovania stavby diaľnic.

Nové súťaže o zákazky na diaľnicu D 1 vzápätí ukázali, že stavať sa dá aj výrazne lacnejšie, než za vlády Roberta Fica.

Vypisovanie nových tendrov však sprevádzali pochybnosti účastníkov, až napokon Národná diaľničná spoločnosť úplne zmenila systém obstarávania.

Po novom si firmy môžu samy zvoliť stavebné technológie a samy si diaľnice aj projektujú. Podľa zmlúv uzatvorených do polovice decembra predstavuje úspora na nových diaľniciach oproti PPP cestám okolo 435 miliónov eur.

Jeden úsek za druhým sa začal objednávať lacnejšie, hoci ho mali stavať rovnaké firmy, aké vyberala vláda Roberta Fica. Najväčšia diaľničná zákazka však ešte len na víťaza čaká.

Ide o tunel Višňové s predpokladanou cenou 900 miliónov eur.

Daniela Krajanová

ico

Chronológia udalostí

Január

 • Autodopravcovia vyhlásili pre mýto štrajkovú pohotovosť. Od vlády žiadali pozastaviť výber mýta až do prešetrenia tendra.

Február

 • Sociálna poisťovňa začala proti nemocniciam, ktoré jej dlhujú poistné, podávať návrhy na ich exekúciu.

Marec

 • Vláda schválila program revitalizácie železničných spoločností, ktorý v priebehu troch rokov počíta s uvoľnením okolo 5000 z vyše 31-tisíc pracovníkov.

Apríl

 • Vláda potvrdila zámer konsolidovať verejné financie a znížiť ich deficit pod maastrichtské kritérium 3 % HDP v roku 2013.

Máj

 • Proces udelenia koncesie na dlhodobú prevádzku bratislavského letiska mal byť rozdelený na tri fázy. Súkromný partner, ktorý mal získať koncesiu do konca júna 2012 na obdobie 30 rokov, mal zabezpečiť financovanie a realizáciu investícií do rozvoja letiska.

Jún

 • Šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marián Faktor predstavil plán optimalizácie lôžok v nemocniciach. Počítal so zrušením 3300 lôžok, teda desatiny celkového počtu.
 • Grécky parlament napriek prebiehajúcemu štrajku odsúhlasil tvrdý úsporný balík. Dotkne sa každého Gréka.

Júl

 • Zúžený mandát na rokovania o druhej pôžičke Grécku pre ministra financií Ivana Mikloša nebol schválený.

August

 • Novela zákona o zdravotných poisťovniach umožnila poisťovniam opäť tvoriť zisk.
 • Agentúra Standard & Poor`s znížila najlepší rating USA na AA+
 • Vláda schválila zmenu Lisabonskej zmluvy, ktorá je potrebná na zriadenie eurovalu 2.

September

 • Vláda Ivety Radičovej schválila dodatok k rámcovej zmluve o eurovale.

Október

 • Investičná skupina Penta bola neúspešná v arbitráži so štátom pre zisk v zdravotníctve. Arbitráže ďalších zdravotných poisťovní pokračujú, rovnako aj domáce súdne spory.
 • Lídri EÚ sa na summite dohodli, že banky dobrovoľne odpíšu polovicu dlhu pre Gréckov.

November

 • Inflácia na Slovensku sa vyšplhala na 4,6 percenta. Bol to najvyšší rast cien za posledné tri roky.
 • Slovensko si chcelo na trhoch požičať od investorov sto miliónov eur na päť rokov, no neuspelo. Boli nám ochotní požičať asi desatinu z toho, čo sme si pýtali.
 • Talianske dlhopisy prekonali psychologickú úroveň siedmych percent.
 • Neistota trhov zasiahla aj bezpečné Nemecko, ktoré na trhoch predalo len 40 percent dlhopisov.

December

 • U.S. Steel oznámil, že od januára 2012 spustí krízový režim. Pracovný čas v závode v Košiciach skráti o jeden deň v týždni.
 • Regulačný úrad oznámil, že plyn od SPP od januára 2012 zdražie v priemere o 5,53 percenta. V tomto roku podnik zvýšil ceny už v januári a druhýkrát v júli.
 • Konal sa ďalší summit Európskej únie, ktorý mal zachrániť eurozónu od krízy a upokojiť finančné trhy.

Anketa - Čo považujete za udalosť roka?

Kľúčovou udalosťou roka bol pád vlády Ivety Radičovej. Negatívnou správou je pre mňa fakt, že politici dlhodobo nadraďujú stranícke záujmy nad potreby ľudí a krajiny. A to vo veľmi turbulentnom čase, ktorý si môže vyžadovať odvážne a možno aj nepopulárne rozhodnutia.

Jozef Sikela, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne

Osobne za najvýznamnejšie považujem zastavenie dlhovej špirály, ktorá sa naštartovala v posledných dvoch rokoch bývalej vlády. Dosiahli sme jedno z najvýraznejších znížení rozpočtového deficitu v EÚ a výdavky na fungovanie štátneho aparátu sme znížili o stovky miliónov eur ročne. Snahu o väčšiu rozpočtovú zodpovednosť podčiarklo prijatie ústavnej dlhovej brzdy, ktorej myšlienka vznikla práve v rezorte financií.

Ivan Mikloš, minister financií

Z pohľadu odborov hodnotím ako naj udalosť v tomto roku, a to negatívnu, presadenie novely Zákonníka práce v parlamente. Ruka v ruke s tým hodnotím ako top udalosť, z nášho pohľadu v pozitívnom zmysle slova, pád pravicovoliberálnej vlády Ivety Radičovej, vďaka ktorému sa aspoň zastavil proces presadenia asociálnej daňovej a odvodovej reformy.

Miroslav Gazdík, prezident KOZ

Je to skutočnosť, že aj také tradične politicky i ekonomicky silné štáty Európy sa vedia až tak zadlžiť, že strácajú dôveru a kredit. Štáty s úžasnou históriou a skúsenosťami nevedia zabrániť svojej vlastnej finančnej deštrukcii.

Oszkár Világi, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovnaft

Za najdôležitejšiu udalosť roka považujem narodenie môjho štvrtého vnuka. Druhou najvýznamnejšou udalosťou je, že sa nám podarilo naplniť obchodné a finančné plány našich spoločností a zabezpečiť výhody pre našich zamestnancov napriek odlišným názorom analytikov, audítorov, ratingových agentúr, politikov a novinárov.

Vladimír Soták, predseda predstavenstva Železiarní Podbrezová

V roku 2011 odišli Steve Jobs, Pavol Demitra, Václav Havel, ale aj Usáma bin Ladin, Muammar al-Kaddáfi a Kim Čong- il. Správy o smrti, ktoré prinášajú hlboky zármutok na jednej strane, ale aj zvláštny pocit úľavy na strane druhej. Správy, ktoré nás silno zasiahnu každý rok, ale tohtoročný pocit, že si nás to nájde, nech ste kdekoľvek a ktokoľvek, bol akosi silnejší.

Luboš Sirota, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva personálno-poradenskej spoločnosti Trenkwalder
Teším sa z toho, že napriek silnému sociálnemu a ekonomickému tlaku nevznikol v Európskej únii ozbrojený konflikt. Boli sme svedkami nepokojov rôznej intenzity, ktoré našťastie neprerástli lokálne hranice. Mám dôveru v pozitívny prístup ľudí k zložitým sociálnym, ekonomickým i politickým situáciám, ktorým budeme musieť pravdepodobne čeliť aj v budúcnosti.
Roman Podolák, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Union zdravotnej poisťovne a Union poisťovne

Udalosťou roka bol prechod z končiacej sa ekonomickej krízy na krízu eurózony a eura. Toto zatienilo aj rozpad vlády a opäť nejasnú politickú konšteláciu.

Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu
Udalosťou roka v celosvetovom kontexte je pre mňa stále prebiehajúca dlhová kríza a jej dosahy na ekonomiky jednotlivých krajín a ich obyvateľov. Na domácej scéne to bol rozpad vládnej koalície a vyslovenie nedôvery vláde.
Peter Socha, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností, šéf Axa DSS

Určite je to úspešné ukončenie druhého stupňa vysokoškolských štúdií môjho syna a rozhodnutie dcéry študovať na ďalšej univerzite. Sme zdraví a verte, toto ma ako otca v tomto roku potešilo najviac.

Štefan Rosina, prezident skupiny Matador

Negatívnou udalosťou bol pád vlády a pretrvávajúca ekonomická neistota v eurozóne. Pozitívnou udalosťou to, že sa napriek ťažkej ekonomickej situácii na Slovensku aj v tomto roku stavali a otvárali nové obchodné prevádzky a nákupné centrá.

Ľubomír Drahovský, analytik agentúry pre prieskum obchodu Terno

Z pohľadu našej spoločnosti bol rok 2011 výnimočne pozitívnym rokom. Podarilo sa nám vytvoriť úplne nový produkt, ktorý zaznamenal obrovský úspech.

Door Plantenga, generálna riaditeľka Heineken Slovensko

Pre mňa bol udalosťou tohto roka asi návrat krízy. Posledné mesiace ukazujú, do akého množstva oblasti fungovania sveta to môže zasiahnuť.

Michal Meško, spolumajiteľ Martinus.sk

Na Slovensku je to pád vlády, vo svete dlhová kríza v Európe. Z dlhovej krízy plynie ponaučenie, že politici musia byť pri míňaní verejných zdrojov obmedzení pravidlami, ktoré im nedovolia nadmerné zadlžovanie. Z pádu vlády, dúfam, dotyční politici dostanú lekciu, že dôležitejšia než ich tvrdohlavosť je zodpovednosť za riešenie problémov, na ktoré dostali mandát od voličov.

Peter Goliaš, analytik INEKO

Z tých, ktoré sa diali v mojej bezprostrednej blízkosti, sú to klavírne koncerty môjho deväťročného syna Jakuba. Z tých vzdialenejších to bol postoj japonského ľudu a pokora, s ktorou sa vyrovnávali s tragédiou vo Fukušime.

Slavomír Jankovič, predseda predstavenstva HB Reavis
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 2. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 443
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 9 302
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 9 261
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 354
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 7 978
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 577
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 293
 8. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 7 127
 9. 5 zmien, ktoré so sebou prináša menopauza. Ako sa pripraviť? 6 820
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 725
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Na očkovanie proti covidu-19 prihlásili zatiaľ 10-tisíc detí od 12 do 16 rokov.


10. jún
Someliér Rastislav Šuták nedá dopustiť na račiansku frankovku.

Odborník vyvracia mýty o víne


11. jún
Týždeň Petra Schutza

Ani ruská vakcína nezvráti smutný pochod Slovenska k zatváraniu štátu v septembri.


10. jún
Umelkyňa Katarína Janečková Walshe

Ženy v jej obrazoch sú sebavedomé.


11. jún

Neprehliadnite tiež

Indický roľník na ryžovom poli.

India požiadala EÚ o ochrannú známku pre basmati.


TASR 2 h
Ilustračná fotografia.

Amazon zavádza v nemeckých centrách hrubú nástupnú hodinovú mzdu 12 eur.


TASR 4 h
Ilustračné foto

Majetnejší turisti zo vzdialenejších destinácií dorazia najskôr až na jeseň.


TASR 4 h
Plná hlavná ulica La Rambla v centre Barcelony

Historické zvýšenie minimálnej mzdy viedlo k poklesu zamestnanosti iba zhruba o jedno percento.


TASR 5 h