Minúta po minúte: Summit sa skončil, Británia zostala izolovaná

Sedemnásť krajín eurozóny a ďalších 9 krajín únie je za väčšiu integráciu, na strane Británie neostal nik.

Britský premiér Camerom a Herman Van Rompuy.(Zdroj: SITA/AP)

18:19 Riziko, že Británia môže byť po nesúhlase s dohodou o zmene rozpočtových pravidiel v budúcnosti mimo kľúčových rozhodovaní únie, britského premiéra Davida Camerona "nedesí".

"Určite ma nevydesilo, že niekedy v budúcnosti nemusíme byť súčasťou určitých záležitostí. A či je lepšie, že sme mimo eurozóny? Na to môžte vziať jed, že áno," povedal Cameron v Bruseli v rozhovore pre BBC.

"Samotné členstvo v Európskej únii je pre Britániu dobrá vec," dodal s tým, že krajina je stále súčasťou jednotného trhu, čo jej zaručuje bezproblémový prístup. Zároveň odmietol obavy, že vplyv Británie v únii môže výrazne klesnúť v dôsledku jeho najnovšieho kroku.

17:14 Slovenská premiérka Iveta Radičová po ukončení dvojdňového summitu EÚ v Bruseli uviedla, že to bola cesta od politickej dohody ku fiškálnej dohode.

"Podarilo sa nám uzavrieť fiškálnu dohodu. Prečo je to dôležité? Jedinou odpoveďou na súčasnú krízu je fiškálna dohoda jednotlivých krajín zameraná na dodržiavanie dohodnutých pravidiel a zároveň na mechanizmus, ako vynucovať tieto pravidlá," povedala Radičová na stretnutí s novinármi

17:01 Výnosy z desaťročných talianskych vládnych dlhopisov opäť vzrástli smerom k neudržateľnej úrovni a dostali sa až na hranicu 6,74 %. Neskôr ustúpili a oproti predošlému dňu boli vyššie o 10 bázických bodov na úrovni 6,62 %.

Výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov vzrástli už počas ranného obchodovania, kedy sa dostali na úroveň 6,65 %. Výnosy z dvojročných cenných papierov Talianska však klesli o 9,5 bázického bodu na 6,39 %. Obchodníci uviedli, že zasiahla Európska centrálna banka a nakupuje dlhopisy na sekundárnom trhu.

15:45 Britský premiér David Cameron vyrokoval Británii izoláciu v rámci Európskej únie. Uviedol, že Británia odmieta obetovať svoju suverenitu, aby zachránila euro. Preto zostáva mimo dohody 23 krajín únie o sprísnení rozpočtových pravidiel, píše agentúra Bloomberg.

15:28 Podľa magazínu Spiegel nie je dohoda na summite víťazstvom ani pre nemeckú kancelárku a francúzskeho prezidenta. Trhy podľa neho zaujíma len posilnenie záchranného fondu a úloha, ktorú v riešení krízy zohrá Európska centrálna banka. "V tomto bode európski lídri dosiahli len malý pokrok," píše Spiegel.

14:53 Šesť krajín, ktoré nemajú euro, no avizovali, že sa chcú pripojiť k dohode eurozóny podľa diplomatov svoje rozhodnutie ešte zvážia, píše server lidovky.cz. Rumunsko, Bulharsko, Dánsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko chcú podľa diplomatických zdrojov pripojenie k dohode konzultovať s národnými parlamentmi.

14:35 Deväť krajín Európskej únie je pripravených pripojiť sa k 17 členom eurozóny a podporiť medzivládnu zmluvu pre hlbšiu fiškálnu úniu. Vyplýva to v piatok z nového návrhu záverov summitu EÚ v Bruseli.

Rozhodnutie očividne izoluje Britániu, ktorá nesúhlasí so zmenou zmluvy o EÚ ako jediná z desiatich nečlenských krajín eurozóny.

"Hlavy štátov a vlád Bulharska, Českej republiky, Dánska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska a Švédska naznačili možnosť účasti na tomto procese po konzultácii so svojimi parlamentmi, kde to bude potrebné," uvádza sa v návrhu záverov.

Čo presne sa dohodlo v Bruseli? - kliknite

14:06 Írsko pravdepodobne bude musieť o vytváraní fiškálnej únie v eurozóne uskutočniť referendum. Konštatovala to v piatok írska ministerka pre európske záležitosti Lucinda Creightonová. "Povedala by som, že pravdepodobnosť je 50 ku 50. V najbližších týždňoch budeme skúmať detaily," povedala Creightonová pre agentúru Reuters.

13:44 Magazín The Economist napísal, že pre Francúzsko a Nemecko je dohoda "slávne politické víťazstvo". Pre Britov však výhody odmietnutia dohody podľa neho nie sú jasné. "Cameron možno urobil veľkú chybu, čo sa týka dlhodobých záujmov Británie. No aspoň ho nikto nemôže obviňovať, že sa vráti z Bruselu s príkazom, čo má robiť," napísal Economist.

13:27 Právo veta ostáva, s čím malo okrem Slovenska problém aj Fínsko. Ak však pôjde o záchranu eura a nastane mimoriadna situácia, sme pripravení veto zrušiť, povedala premiérka Iveta Radičová.

"Oceňujem, že boli veľmi striktne a prísne nastavené pravidlá, ktoré sa týkajú rozpočtovej disciplíny. Dokonca tak pevne a striktne, že sa dohadovali už mechanizmy vymáhateľnosti dodržiavania prísnych rozpočtových pravidiel, bez možností ústupkov," povedala premiérka Iveta Radičová na tlačovej konferencii.

"Vítam i plnú dohodu na mechanizme automatických sankcií a aj na procedúre rozhodovania o tomto mechanizme, pretože nie je možné, aby jedna konkrétna krajina vetovala systém automatických sankcií. Bolo by to absurdné," dodala.

Záznam z tlačoviek Sarkozyho, Camerona a iných nájdete tu - kliknite

13:05 Maďarská ministerka pre európske záležitosti povedala pre BBC, že maďarská vláda je ochotná podpísať medzivládnu dohodu, ktorú schválili krajiny eurozóny. Enikó Gyoriová poprela, že by ju Maďarsko odmietlo podpísať, ako povedal francúzsky prezident Sarkozy. Dodala, že Británia je jedinou krajinou, ktorá vylúčila podpísanie dohody.

12:22 Členské štáty eurozóny sa dohodli, že trvalý Európsky stabilizačný mechanizmus (trvalý euroval) začne fungovať už v júli budúceho roku. Pôvodne to malo byť o rok neskôr. Návrh Francúzska na vydanie bankovej licencie trvalému eurovalu lídri nepodporili.

"Dohodli sme sa, že urýchlime zavedenie záchranného fondu ESM. Mal by nadobudnúť účinnosť v júli 2012,“ povedal v piatok ráno stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

12:11 Lídri Európskej únie ustúpili od požiadavky, aby sa súkromní investori v budúcnosti podieľali na záchrane zadlžených štátov. Túto myšlienku pôvodne tvrdo presadzovalo Nemecko. Nakoniec však bolo nútené ustúpiť, keďže to len zvýšilo strach investorov a prehĺbilo finančnú krízu v eurozóne.

11:50 Spoločná európska mena dnes oslabila na úroveň 1,33 dolára za euro. Výnosy z dlhopisov krajín eurozóny po summite mierne stúpli, európske akcie na začiatku obchodovania len mierne posilnili.

11:32 Nicolas Sarkozy po summite povedal: "Tento summit vojde do histórie... Uprednostňovali sme schválenie reformy kľúčových dohôd všetkými 27 krajinami. Nebolo to však možné pre pozíciu našich britských priateľov. Stane sa tak preto prostredníctvom medzivládnej dohody medzi 17 krajinami, ktorá bude otvorená aj pre ďalších."

11:10 Britský premiér Cameron si myslí, že "rozhodnutia, ktoré sa prijali, pramenia z jednej veci - faktu existencie jednotnej meny v Európe, eura. Británie sa netýka a preto zostane mimo."

Dohoda s MMF

10:26 Štáty Európskej únie poskytnú cez svoje centrálne banky Medzinárodnému menovému fondu bilaterálne úvery až do výšky 200 miliárd eur, z ktorých 150 miliárd eur poputuje od krajín eurozóny. Dohodli sa na tom v noci na piatok lídri na summite EÚ.

"Výsledok rokovaní nás veľmi teší,“ povedala šéfka MMF Christine Lagardeová pri svojom odchode zo summitu. Tesne pred začatím summitu nemenovaný zdroj povedal, že centrálne banky EÚ poskytnú MMF bilaterálne úvery s cieľom navýšenia prostriedkov fondu.

10:19 Srbsko dostane štatút kandidátskej krajiny najskôr v marci 2012. Také je rozhodnutie, ktoré dnes majú podpísať európski lídri. Srbsko malo štatút dostať na dnešnom summite, proti však bolo Nemecko, ktoré žiada väší pokrok pri spolupráci s Kosovom. Slovensko podporovalo čo najskoršie udelenie štatútu.

10:07 Európska únia vzala na vedomie nesúhlas Fínska so zavedením väčšinového hlasovania v rámci Európskeho stabilizačného mechanizmu. Vyhlásila to fínska ministerka financií Jutta Urpilainenová. "Ostatné krajiny teraz vedia, že pre nás nie je možné postupovať na základe väčšinového hlasovania,“ povedala ministerka.

Výbor fínskeho parlamentu vo štvrtok konštatoval, že zmenu princípu jednomyseľného rozhodovania v EÚ by musel schváliť domáci zákonodarný zbor dvojtretinovou väčšinou.

Zelená pre Chorvátov

9:50 Chorvátsko podpísalo prístup do Európskej únie. Od júla 2013 bude počet členov EÚ opäť párny, keď vďaka Chorvátsku bude mať únia už 28 členov.

9:29 Česká republika sa pravdepodobne rovnako ako Veľká Británia, Maďarsko a Švédsko nebude podieľať na zmenách zmluvy o Európskej únii, a teda ani na sprísnení fiškálnej disciplíny. Povedal to český premiér Petr Nečas, ktorého v piatok ráno citoval Český rozhlas.

Premiér všetko ešte zváži, ale zatiaľ sa Česko k záväzku výrazne pritvrdiť pravidlá pre hospodárenie štátov eurozóny nepripojí. "Česko však môže svoju účasť prehodnotiť, čo ale nie je príliš pravdepodobné," povedal český premiér.

jur.jpg
Nemecký Volkswagen možno teraz nemá dôvod prepúšťať svojich slovenských zamestnancov, ale možno už v noci z nedele na pondelok sa dozvieme, či to ešte platí.

9:11 Britská tlač upozorňuje, že premiér David Cameron bude označený za vinníka neprijatia reformných zmien vo fungovaní únie.

Podľa denníka Guardian sa Sarkozy za pomoci Nemecka snaží Camerona "izolovať". Daily Telegraph píše o citeľne veľkej nevraživosť Paríža voči Londýnu.

The Times hovorí o "voľbe zla" medzi odchodom Grécka z eurozóny a prevzatím kontroly nad jeho rozpočtom. "Euro sa ukázalo ako najväčší omyl ekonomickej politiky od zlatého štandardu," dodáva Times v odkaze na základné pravidlo menového systému, kde štandardným ekonomickým meradlom je zlato.

Daily Mirror ako je jeden z mála britských denníkov Cameronov euroskeptický postoj kritizuje a označuje ho za "slabého premiéra".

Podľa Mirroru však musí aj on uznať, že silná spoločná európska mena je aj v britskom záujme.

Denník Independent zase Camerona zobrazuje mávajúceho bielou vlajkou, ku ktorému sa blíži vzducholoď s tvárou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

cameronl.jpg

Výnimky, ktoré požadoval David Cameron pre Britániu, označil Sarkozy za neprijateľné.
FOTO - SITA/AP

8:26 Britský premiér David Cameron v piatok ráno potvrdil, že si za svojim rozhodnutím zablokovať zmeny v zmluve o EÚ stojí. Podľa jeho slov bolo odmietnutie nemecko-francúzskych návrhov bez dodatočných záruk pre Londýn nevyhnutné a je preto "lepšie zostať mimo".

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy však označil požadované výnimky pre Spojené kráľovstvo za "neprijateľné".

"Samozrejme, že chceme, aby si krajiny eurozóny riešili vlastné problémy, no mali by sme to umožniť iba v rámci zmluvy o Európskej únii a ak bude zachovaná ochrana jednotného trhu a ďalších kľúčových britských záujmov," povedal Cameron.

Cameron zmeny podporiť podľa vlastných slov ani nemohol, keďže by aj tak stroskotali v britskom parlamente.

6.02 Po deviatich hodinách nočných rokovaní opustili rokovania Briti a Maďari, Švédi a Česi sa musia poradiť doma. Zachraňovať euro bude 23 krajín, vrátane Slovenska, píše Miriam Zsilleová z Bruselu.

fbMiriam_res.jpg

Lídri sa dohodli na sankciách, ale nie na zmene zmluvy

1.37 Európski lídri sa po niekoľkohodinových rokovaniach dohodli na zavedení dlhovej brzdy do ústav národných štátov i na automatických sankciách pre krajiny, ktoré prekročia 3-percentný deficit HDP.

Podľa bruselských diplomatov, ktoré cituje Financial Times Deutschland, však stále riešia, ako tieto zmeny uzákonia, či bude potrebná zmena Lisabonskej zmluvy alebo nová zmluva medzi 17 štátmi eurozóny. Zhodu 27 členských štátov ohrozuje postoj Veľkej Británie.

0:02 Pracovná večera európskych lídrov mala skončiť pred dvoma hodinami. Na otázku, kedy sa skončia rokovania, nevie v Bruseli odpovedať nikto. Čakajú členovia delegácií i stovky novinárov v tlačovom centre.

Najväčší spor má zatiaľ na konte Veľká Británia, premiér David Cameron žiada za súhlas so zmenou Lisabonskej zmluvy právo veta pri rozhodovaniach o regulácii finančných trhoch. Po 45-minútovej separátnej schôdzke Camerona s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou šance na dohodu všetkých 27 členov Európskej únie klesli.

Britov podporil aj švédsky premiér Fredrik Reinfeldt, ktorý považuje zmenu Lisabonskej zmluvy za zdĺhavú. Posledné informácie hovorili o dvojfázovej zmene Lisabonu, najprv malé úpravy bez zdĺhavej ratifikácia a väčšie zmeny neskôr. Nemci to označili za typický bruselský trik.

V ďalšej citlivej otázke – zrušenie práva veta pri rozhodovaní v trvalom eurovale, sú zatiaľ proti Slovensko a Fínsko. „Chceme počuť argumenty, prečo k tej zmene musí prísť,“ povedal stály predstaviteľ pri EÚ Ivan Korčok.

Eurosummit

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 2. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 4. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 7. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 9. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu!
 1. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 3. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 4. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 5. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 6. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 9. Salón architektov A0 – Coneco 2018
 10. Záhradný nábytok: aký materiál je najlepší?
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 21 970
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 16 533
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 15 425
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 11 533
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 8 729
 6. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 4 834
 7. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 4 211
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 3 328
 9. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 2 174
 10. Iná tvár Mexika: Nocovanie s Indiánmi, dobrodružstvo v džungli 2 147

Téma: Európa sa mení


Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Ondreja Podstupku

Prečo je GPS satelit a bábovka od babičky tá istá vec

Ako vyhrať hádku s ľuďmi, ktorí neveria vo vedu.

ŠPORT

Keď Sagan musel stiahnuť nohavice, zastal pri karavane

Keď si cyklisti potrebujú uľaviť, majú to komplikované.

Neprehliadnite tiež

Na nivách bude najskôr jama, až potom kruhový objazd

Nový bulvár má byť hotový na jeseň 2019.

Dohoda o voľnom obchode zvýši zahraničný obchod, profitovať môže aj Slovensko

Analytici poukázali na prínosy dohody o voľnom obchode.

Rast inflácie v eurozóne sa v júni mierne zrýchlil na dve percentá

Na Slovensku dosiahla harmonizovaná miera inflácie v júni 2,9 percenta.

Google zneužíval svoje postavenie, Komisii má zaplatiť rekordnú pokutu

Google mal zneužívať dominantné postavenie operačného systému Android pre mobilné zariadenia.

Premlčané právo zo spotrebiteľskej zmluvy nebude možné vymáhať

Rezort navrhuje, aby premlčané právo zo spotrebiteľskej zmluvy nebolo možné vymáhať ani platne zabezpečiť.