SME

Sledovanie v práci je na dennom poriadku

V práci menej mrháme časom, pracujeme o polhodinu denne viac.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Vladimír Šimíček)

BRATISLAVA. Ak robíte v práci na počítači, je veľmi pravdepodobné, že váš šéf vie o všetkom.

Kedy a ako dlho hráte on-line hru, čo ste si kúpili v e-shope, s kým si píšete na Facebooku alebo ICQ, prípadne, komu posielate e-maily.

Kontrola je väčšia

V súčasnosti štyri z piatich firiem sledujú zneužívanie pracovného času na počítači.

„Firmám už nie je ľahostajné, či sa ich zamestnanci na firemnom počítači hrajú, alebo riešia súkromné záležitosti a aktívne to sledujú,“ povedal Robert Kleiner, riaditeľ spoločnosti truconneXion, ktorá s produktom na monitorovanie počítačov AuditPro ovláda takmer polovicu slovenského trhu.

Podiel monitorovaných zamestnancov stále rastie. Firmy si totiž uvedomujú, že prostredníctvom správy majetku a dohľadu nad zamestnancami môžu dosiahnuť úspory v desiatkach tisíc eur a to navyše pomerne rýchlo.

Ďalším efektom krízy je, že sa skrátil čas, ktorý zamestnanci venujú iným veciam ako práci. „Celkový zneužívaný čas sa počas roka skrátil z jednej a pol na priemerne jednu hodinu denne, ktorú zamestnanec venuje aktivitám nesúvisiacim s jeho prácou,“ hovorí Kleiner. Najčastejšie ide o využívanie e-mailu na súkromné účely, on-line nákupy, chat a sociálne siete.

Jedna hodina odreagovania denne sa však už blíži k hranici, ktorú sú firmy ochotné tolerovať. Sústredenosť zamestnanca počas celého pracovného času totiž nemôže byť stopercentná.

Žiadna hudba ani filmy

Rozšíreným prístupom medzi firmami k zneužívaniu firemných počítačov je odstrihnutie „hravých“ zamestnancov od internetu alebo aspoň od niektorých webových stránok. Prieskum ukázal, že firiem, ktoré čiastočne alebo celkom obmedzujú prístup k internetu, je už viac ako polovica, spolu 56,8 percenta.

Bežný je zákaz sťahovania filmov, hudby, chatovanie či preposielanie reťazových e-mailov.

ico

Nadávate na internete na šéfa? Nerobte to v práci

Ak na Facebooku napíšete, že váš šéf je idiot, buďte si istí, že sa to skôr či neskôr dozvie.

BRATISLAVA. Slovensko je malé, každý pozná každého. Ak dávate na Facebook, Twitter či inú sociálnu sieť svoje fotky, píšete komentáre či statusy, je to vaša súkromná vec, máte na to právo. Musíte však myslieť na dôsledky.

Právne názory sa v tejto veci rozchádzajú, skúseností je málo.

Porušenie disciplíny

Napríklad Alexander Sitáš, právnik z D.A.S. poisťovne právnej ochrany si myslí, že ohováranie šéfa alebo firmy by v určitých prípadoch bolo možné považovať za porušenie pracovnej disciplíny. Podľa okolností a intenzity to môže byť menej závažné alebo závažné porušenie.

„Zákonník práce však tieto pojmy nedefinuje,“ hovorí Sitáš. Závažnosť sa posudzuje osobitne. Zohľadniť by sa mal napríklad aspekt, že informácie na verejných sieťach sú dostupné pre väčší počet ľudí a môžu byť takto prístupné pomerne dlho, čím sa zvyšuje ich možný negatívny účinok.

Ďalší právny názor zasa hovorí, že treba rozlišovať, či zamestnanec surfuje na Facebooku v pracovnom čase na pracovnom počítači, alebo doma, počas svojho voľna a na svojom počítači.

„Takisto treba brať do úvahy aj spôsob, dôsledky a závažnosť,“ hovorí advokát Dávid Štefanka. Inak sa posudzuje bežná kritika, možno aj bez menovania osôb, a inak cielené ohováranie.

Ohováranie v pracovnom čase

Zamestnávateľ je za určitých okolností oprávnený monitorovať zamestnancov, tých však o tom musí informovať. Je tak možné sledovať, koľko pracovného času zamestnanec strávi na webových stránkach či zasielaním súkromných e-mailov.

Ak to preháňate, môže vás firma postihnúť za porušenie pracovnej disciplíny preto, že svoj pracovný čas nevyužívate efektívne na prácu, prípadne zneužívate od zamestnávateľa pridelený počítač či mobil.

Obsah správ a komunikácie (to znamená, čo konkrétne zamestnanec na internete píše) nie je možné podrobiť kontrole, pretože by išlo o porušenie práva na súkromie zamestnanca.

Zamestnávateľ však môže ukončiť pracovný pomer výpoveďou z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny. Dôvodom aj v tomto prípade bude, že zamestnanec nevyužíva pracovný čas na prácu.

Nadávky po práci

Ako sa správate po svojom pracovnom čase, je už vaša vec. Výpoveď z práce síce za ohováranie alebo nadávanie dostať nemôžete, ale šéf, prípadne firma, ktoré ste na internete očiernili, sa môžu brániť inak.

Napríklad trestným oznámením za trestný čin ohovárania, ochranou osobnosti podľa Občianskeho zákonníka či ochranou dobrého mena spoločnosti podľa obchodného práva.

ico

Čo môže firma kontrolovať

Zamestnávateľ vás môže sledovať. Musíte však o tom vedieť, hovorí Katarína Babiaková, advokátka z kancelárie bnt.

1. Má môj nadriadený právo čítať moju emailovú poštu?

Zamestnávateľ môže monitorovať zamestnanca len z vážnych dôvodov a je povinný upozorniť ho na to. V zásade platí, že pracovná e-mailová schránka sa má používať výlučne na pracovné účely. Pracovné e-maily preto môže šéf otvoriť kedykoľvek. Súkromné iba vtedy, keď zamestnanca vopred upozornil, že jeho e-mailová schránka je monitorovaná.

2. Môže šéf otvárať listy, ktoré mi prišli?

Treba rozlišovať, komu boli určené. Otváranie listov adresovaných zamestnancovi z titulu jeho pracovnej pozície nie je Zákonníkom práce ani zákonom o ochrane osobných údajov chránené a zamestnávateľovi teda nič nebráni v zisťovaní obsahu tohto druhu listov. Otváranie listov zamestnanca, ktoré majú evidentne súkromný charakter, by mohlo byť v rozpore s právom na ochranu listového tajomstva.

3. Má firma právo monitorovať kamerami aj kancelárie, i schody, na ktorých nie je nič cenné?

Zamestnávateľ, ktorý chce monitorovať svojich zamestnancov kamerovým systémom, musí mať na takúto činnosť vážny dôvod (napríklad prevencia pred krádežou majetku), keďže ide o zásah do ich práva na súkromie. Monitorované priestory musia byť viditeľne označené a zamestnanci musia mať informácie o rozsahu a spôsobe takéhoto monitorovania. Sledovanie zamestnancov kamerovým systémom by malo byť zakotvené v pracovnom poriadku, prípadne v internej smernici zamestnávateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu