SME

Agentúry profitujú z nedostatku zamestnania

Nájomní pracovníci sú z povahy svojho kontraktu odsúdení na neistotu. Horšie je, že mnohí oželejú práva zamestnanca.

(Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

BRATISLAVA. Výroba baží po nájomných pracovníkoch. Kým vlani mohlo ísť približne o 30-tisíc ľudí, v súčasnosti ich môže byť o 10-tisíc viac. Problém je, že všetci nemajú rovnaké podmienky.

„Väčšina agentúr uprednostňuje prácu na dohodu,“ tvrdí konateľ ProAct People Slovensko Peter Paška. Riadne agentúry dočasného zamestnávania ponúkajú pracovnú zmluvu na určitý čas.

Firmám sa oplatí využívať menej záväzné formy pracovnoprávnych vzťahov. Kto potrebuje peniaze, oželie, že nemá práva zamestnanca a neplatí odvody.

Všetko je možné

Inšpektoráty práce už v januári preverili vyše sto agentúr dočasného zamestnávania a firiem, ktoré využívajú ich služby. Správa Národného inšpektorátu práce pomenúva ďalšie spôsoby obchádzania Zákonníka práce.

Častým zistením je, že spoločnosť s licenciou agentúry vystupuje voči niektorým pracovníkom ako obchodný partner.

Umožňuje jej to Obchodný zákonník.

„Subjekty tieto prípady zmluvne vyšpecifikujú a snažia sa ich s pomocou renomovaných právnických kancelárii právne zaistiť tak, aby bolo ťažké ich napadnúť,“ hovorí Rastislav Haluška, autor správy.

Reťazenie stále bez obmedzenia

Agentúrni zamestnanci nesmú mať horšie pracovné podmienky ako kmeňový personál firmy, ktorá si ich prenajala. Ide o pracovný čas, mzdu aj bezpečnosť pri práci, no nevzťahuje sa na nich obmedzenie zmlúv na určitý čas.

„Mnohé bankové inštitúcie im odmietajú poskytnúť úver alebo pôžičku, keďže ich považujú za nedôveryhodných klientov, v podstate nemajú šancu získať väčší úver,“ píše inšpektorát.

ico

Dočasné pridelenie

  • Zamestnanie cez agentúru má svoje pravidlá. Aj keď máte zmluvu s niekým iným, za svoje výkony zodpovedáte firme, ktorá si vás prenajala.

O čo ide

  • Keď firma potrebuje ľudí na určitý čas, môže si ich prenajať od iného zamestnávateľa. To je príležitosť pre personálne spoločnosti aj jednotlivcov - agentúry dočasného zamestnávania.

Náležitosti pracovnej zmluvy

  • Agentúra zamestnáva ľudí na účel dočasného pridelenia. Musia byť v pracovnom pomere.
  • Ak sa pracovná zmluva uzatvára na určitú dobu, musí obsahovať najmä názov a sídlo užívateľského zamestnávateľa, obdobie dočasného pridelenia, druh a miesto práce, mzdové podmienky a podmienky predčasného ukončenia práce.

Postavenie nájomného zamestnanca

  • Agentúrny zamestnanec musí mať najmenej také podmienky ako porovnateľný kmeňový zamestnanec. Ďalej má právo na informácie o voľných pracovných miestach vo firme, jej služby, prístup k vzdelávaniu.

Podriadenosť

  • Prácu agentúrneho zamestnanca organizuje, riadi a kontroluje zamestnávateľ, ktorý si ho prenajal. Mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady mu poskytuje agentúra.
ico

Zmluva či dohoda?

Zamestnanie poskytuje viac istôt, ale práca na dohodu odoláva zmenám. Ďalší rozdiel je v tom, že dohodár nemá nárok na dávky zo Sociálnej poisťovne.

1. Pracovný pomer je pod najväčšou ochranou

Zamestnancovi patrí určitý mzdový štandard (minimálna mzda), dovolenka, pracovné voľno, a to bez ohľadu na to, či má zmluvu na neurčitý čas, na určito, alebo na kratší pracovný čas.

Kto pracuje iba na základe niektorej z dohôd, takéto práva nemá.

2. Dohoda oslobodzuje od odvodov

Príjem z akéhokoľvek zamestnania podlieha dani aj odvodom. Odmena za prácu na základe niektorej z dohôd sa znižuje iba o preddavok na daň. Odvody do Sociálnej poisťovne zakladajú nárok na dôchodok, nemocenské aj dávku v nezamestnanosti.

Dohodár si môže nárokovať iba dávky z úrazového a garančného poistenia (v prípade platobnej neschopnosti zamestnávateľa).

3. Čas zohľadňuje potreby zamestnávateľa

Priemerný pracovný týždeň zamestnanca vrátane nadčasov nesmie prekročiť 48 hodín (len zdravotník alebo vedúci má limit 56 hodín). Na dohodu o pracovnej činnosti sa dá odpracovať 10 hodín týždenne a na dohodu o vykonaní práce 350 hodín ročne.

4. Dočasné kontrakty zvádzajú k opakovaniu

Od septembra platí, že pracovný pomer na určitú lehotu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť ho možno najviac trikrát za tri roky. V odôvodnených prípadoch to ide aj častejšie, ale agentúry dočasného zamestnávania to nemusí zaujímať. Zákonník práce im stále dáva možnosť neobmedzeného „reťazenia“ zmlúv.

Frekvencia dohôd je prakticky neobmedzená. Výnimkou je len prípad viacerých vzťahov u jedného zamestnávateľa. Dohody o vykonaní práce sa vtedy sčítajú, dohody o pracovnej činnosti sa zasa musia líšiť druhom práce.

5. Zamestnancov možno odskúšať

V každej pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú lehotu, len v prípade opätovného zamestnania na určitý čas to nejde. Ani dohoda to neumožňuje.

6. Dohodár nemôže získať odstupné

Zamestnanec po skúšobnej lehote môže dostať výpoveď iba z dôvodov v Zákonníku práce. Dohodu o brigádnickej práci alebo o pracovnej činnosti možno skončiť aj bez uvedenia dôvodu.

Zamestnanec, ktorý dostal výpoveď z organizačných dôvodov, môže požiadať o odstupné. Už nie je možný súbeh s výpovednou lehotou.

7. Dĺžka výpovede odráža význam vzťahu

Rozdiel je aj v dĺžke výpovednej lehoty. U zamestnanca, ktorý nezíska odstupné, záleží na dôvode výpovede a dĺžke pracovného pomeru, ale je najmenej jeden mesiac. Pri dohode ide o 15 dní.

ico

Práca na dohodu deformuje trh

Z výnimočného pracovnoprávneho vzťahu sa stáva obľúbený nástroj. Môžete ho využiť, aj keď ste nezamestnaní.

BRATISLAVA. Sociálna poisťovňa v septembri registrovala vyše 630-tisíc ľudí pracujúcich na dohodu. Je to najviac, odkedy sleduje ich počet.

Konateľ personálnej agentúry Proact People Peter Paška hovorí, že dohody o pracovnej činnosti sa stali populárnym nástrojom, ako obchádzať odvody.

Dohodár neplatí odvody, zamestnávateľ má povinné iba úrazové a garančné poistenie. Ide o menej záväznú formu pracovnoprávnych vzťahov.

Je to zneužívanie?

Dohoda je podriadená pracovnému pomeru. Zamestnávateľ ju môže využiť nanajvýš vtedy, ak ide o prácu vymedzenú výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti alebo o brigádnickej práci študentov).

Inšpektori práce môžu posúdiť opodstatnenosť týchto dôvodov. V prvom polroku našli 112 zamestnávateľov, ktorí konali v rozpore so zákonom.

Ide aj o nezamestnaných

Aj človek v evidencii nezamestnaných môže pracovať na dohodu, ak jeho odmena nepresiahne 65 percent životného minima plus odvody (139,90 eura). Štatistika ústredia práce svedčí o tom, že postupne sa z tejto možnosti stal fenomén.

Kým v auguste 2007 sa to týkalo čosi vyše päťtisíc uchádzačov o zamestnanie, teraz takmer 65-tisíc. „Pre ľudí pracujúcich na dohodu je výhodné byť zároveň v evidencii, pretože štát za nich platí zdravotné poistenie,“ povedala hovorkyňa ústredia Andrea Hajdúchová.

ico

Podnikateľov z donútenia premenovali

Štatistický úrad počíta, koľko živnostníkov vykonáva prácu hodnú zamestnanca.

BRATISLAVA. Štatistický úrad si v júni vyslúžil kritiku, keď zverejnil počet „podnikateľov z donútenia“. Od septembra používa termín „živnostníci, ktorých práca mala formu závislej práce zamestnanca“.

V druhom štvrťroku napočítal vyše 101-tisíc ľudí podliehajúcich tejto definícii – medziročne o 17-tisíc viac. Zástupcovia živnostníkov však spochybňujú schopnosť štatistikov odhaliť všetky ľudské pohnútky.

Hovorca Národného inšpektorátu práce Igor Holéczy pripúšťa, že obchodnoprávny vzťah môže v rozpore so zákonom suplovať pracovnú zmluvu alebo dohodu.

„Ak vykazuje znaky závislej práce, ide o porušenie predpisov, lebo mal byť uzatvorený pracovnoprávny vzťah.“

ico

Živnostníkov ubúda

Malý podnikateľ si nenavyberá. Aj keď zišlo z reformy odvodov, bude platiť viac. V januári sa zvýši minimálny vymeriavací základ.

BRATISLAVA. V poslednom štvrťroku 2008 štatistický úrad zaznamenal vyše 390-tisíc živnostníkov. Teraz sa ich počet pohybuje okolo 375-tisíc.

Samostatná zárobková činnosť si vyžaduje náturu. Viola Kromerová zo Slovenského živnostenského zväzu hovorí, že mnohí nezvládnu situáciu.

Napríklad na obchodníkov sa rúti výmena registračných pokladníc.

Po zániku vládnej koalície SDKÚ, SaS, KDH a Most–Híd je jasné, že ambiciózna reforma daní a odvodov ostane iba na papieri. Najmä obmedzenie paušálnych výdavkov na 200 eur mesačne budilo hrôzu.

„Nestabilita je najväčšou katastrofou pre malých podnikateľov. Vôbec nemôžu plánovať,“ pokračuje Kromerová.

Čím si môžu byť istí, je, že v januári 2012 sa zvýši najnižší vymeriavací základ. Stúpnu minimálne odvody do Sociálnej i zdravotnej poisťovne.

Vyplýva to zo zákonov o sociálnom a zdravotnom poistení. Parlament odkázaný na dohodu strán rozhodnutých viesť volebnú kampaň ich už nezmení.

Sociálna poisťovňa eviduje iba samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré majú povinné odvody. Na základe príjmu za rok 2010 musí mať nemocenské a dôchodkové poistenie 253-tisíc živnostníkov, slobodných povolaní a súkromných roľníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 815
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 080
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 953
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 645
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 802
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 139
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 037
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 693
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 910
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 440
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 294
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 6 938
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tomáš Maštalír vo filme Smršť.

Všetci sa niečoho bojíme, hovorí.


Súkromné lety majú iné pravidlá ako bežné aerolinky.

Simona si zamilovala letectvo.


Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Ilustračná fotografia.

Aký je život s RBD.


a 1 ďalší
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 693
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 910
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 440
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 294
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 6 938
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu