Minúta po minúte: Grécku sa odpustí polovica jeho dlhu

Nadránom sa skončil kľúčový summit lídrov eurozóny dohodou na základných bodoch.

(Zdroj: Ilustračné - TASR/AP)
kc.jpg
Z Bratislavy a Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
 

Spravodajstvo minúta po minúte sme ukončili.

Oficiálne závery summitu (/slovenský preklad): vyhlásenie, hlavné závery
Odpustenie polovice dlhu Grécka, navýšenie eurovalu aj záchrana bánk - prečítajte si hlavné body, na ktorých sa dohodli lídri eurozóny.

8:02 Premiérka Radičová avizovala tlačovú besedu na 11.00.

7:33 Slovensku sa ako jedinej členskej krajine eurozóny podarilo vybaviť výnimku z účasti na druhom záchrannom balíku pre Grécko. Tá bola navýšená z pôvodných 109 miliárd eur, dohodnutých v lete, na súčasných 130 miliárd eur. Slovensko sa však na doplácaní rozdielu vo výške 21 miliárd eur nezúčastní ani jediným centom, uviedla dnes skoro ráno premiérka Slovenskej republiky Iveta Radičová.

7:05 Euroval sa má navýšiť na 1 bilión eur. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že je s výsledkami summitu veľmi spokojná.

6:30 Súkromní veritelia Grécka akceptujú 50-% odpis gréckeho dlhu, vďaka čomu sa zadlženie krajiny zníži o 100 miliárd eur a zároveň sa tak umožní spustenie novej oficiálnej pomoci Grécku v rovnakej výške. Po skončení rokovania lídrov eurozóny to potvrdil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

info
Na čom sa lídri dohodli
 • Grécko: odpustí sa mu polovica dlhu
 • euroval: navýši sa jeho palebná sila na 1 bilión eur, bez navýšenia záruk
 • banky navýšia kapitálovú primeranosť na deväť percent

Viac o summite si prečítajte tu - kliknite

Foto: SITA/AP

5:55 Lídri eurozóny sa tiež dohodli zvýšení "palebnej sily" eurovalu na bilión eur, bez toho, aby sa navýšili záruky.

2:30 So zástupcami bánk začali podľa agentúry Reuters rokovať osobne nemecká kancelárka Merkelová, francúzsky prezident Sarkozy, prezident Európskej únie Herman van Rompuy a šéf Európskej komisie José Manuel Barroso.

"Banky teraz rokujú so šéfmi," citoval Reuters zástupcu nemeckej delegácie. Politici stále žiadajú odpustiť Grécku polovicu dlhov, inak je vraj Nemecko pripravené nechať Grécko padnúť.

00:53 Európsky bankový dozor vydal presné čísla, koľko ktoré banky potrebujú. Rekapitalizáciu vyčíslil na viac ako 106 miliárd eur:

 • Grécke banky potrebujú 30 miliárd eur
 • Španielske banky 26,1 miliardy eur
 • Talianske banky 14,8 milirady eur
 • Francúzske 8,8 miliardy eur
 • Nemecké 5,2 miliardy eur
 • Portugalské banky 7,8 miliardy eur

00:25 Banky zatiaľ tvrdo odmietajú odpustiť z 210 miliárd gréckeho dlhu 100 miliárd eur, teda 50 percent, hovoria zdroje blízke šéfovi eurozóny Jeanovi-Claudovi Junckerovi. Rokovania, ktoré vedie šéf hospodárskeho a finančného výboru Vittorio Grilli, sú vraj veľmi ťažké, dohoda by mohla byť niekde pod 50 percentami.

00:17 Lídri eurozóny teraz rokujú o najdôležitejších otázkach: výške dlhu, ktorú by európske banky odpustili Grécku a fungovaní eurovalu. Objavili sa čísla o odpustení viac ako 50 percent dlhu, ale nikto ich oficiálne nepotvrdil.

00:05 Lídri eurozóny rokujú už štyri hodiny za zatvorenými dverami o záchrane Grécka a eura, v Bruseli sa čakajú dlhé rokovania do skorých ranných hodín s neistým výsledkom, zatiaľ sa dohodla rekapitalizácia bánk.

23:47 Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy chce kontaktovať čínskeho prezidenta Chu Jintaoa so zámerom prediskutovať možnú participáciu Číny na eurovale. Informáciu priniesla agentúra Bloomberg.

22:55 Americká Wall Street uzavrela obchodovanie v miernom pluse. Index Dow Jones získal 1,39 percenta, Nasdaq 0,46 a S&P 500 získal 1,05 percenta.

22:00 Sarkozy a Merkelová sa podľa agentúry Bloomberg stretnú v noci s bankármi, aby dohodli odpis dlhu Grécka.

21:44 Eurozóna sa blíži k dohode na posilnení dočasného eurovalu. Jeho disponibilné zdroje, ktoré by mali zostať po záchranných pôžičkách Írsku, Portugalsku a Grécku, by mali vzrásť približne štvornásobne na 1 bilión eur. Agentúre Reuters to potvrdili zdroje oboznámené s priebehom rokovania lídrov eurozóny v Bruseli. O návrhu práve rokujú.

21:03 Talianska vláda na čele s premiérom Berlusconim predložila účastníkom summitu list so zoznamom reforiem, ktoré chce prijať na zníženie štátneho dlhu. Na zozname sú reformy pracovného trhu a dôchodková reforma, aj privatizácia.

20:33 Po rokovaní dvadsaťsedmičky oznámil poľský premiér Donald Tusk, ktorého krajina predsedá Európskej únii, prvé zásadné opatrenie - únia sa dohodla na rekapitalizácií bánk:

 • Európske banky musia navýšiť kapitál bánk tak, aby kapitálová primeranosť mala do júna budúceho roka hodnotu minimálne deväť percent. Banky na to budú potrebovať sumu 108 miliárd eur.
 • Peniaze si majú najprv získať samé na finančných trhoch, v prípade problémov im pomôžu národné vlády. Až potom sa môžu obrátiť štáty o pomoc z eurovalu.
 • Kapitál 9 percent je vyššia hranica, ako bola použitá pri nedávnych záťažových testoch, keď to bolo 5 až 6 percent a niektoré banky testami neprešli.
Oficiálnu časť dokumentu k bankám na ktorom sa dohodli lídri nájdete tu - kliknite.

19:23 Na youtube bolo zverejnené video z gréckeho mesta Solún. Na dnešných oslavách sa minister obrany na videu zdraví s občanmi a tí odpovedajú piskotom a bučaním.

18:47 Merkelová schladila veľké očakávania. "Ide o komplexné riešenia, ale verím, že dnes v noci urobíme jeden krok dopredu," citoval EU Observer nemeckú kancelárku s tým, že podľa kuloárov sa lídri únie na summite k finálnym rozhodnutiam dnes nedopracujú.

18:25 Európske akcie sa v deň konania summitu výrazne nehýbali. Britský FTSE 100 stúpol o pol percenta, zatiaľčo hlavné indexy Nemecka a Francúzska mierne klesli, CAC o 15 stotín percenta a DAX o pol percenta. Hlavné americké indexy sa v polovici obchodovania držia blízko nuly.

18:06 Najväčšie mená ako Sarkozy, Lagardová či Merkelová už dorazili na summit. "Je toto moment pravdy?" opýtali sa novinári francúzskeho prezidenta. Ten však ostal podľa reportéra WSJ veľavravne ticho.

17:23 Šéf euroskupiny Juncker povedal pred začiatkom summitu, že je nevyhnutné, aby základné rozhodnutia summitu boli jasne naformulované.

16:30 Spoločná európska mena posilnila voči americkému doláru po tom, čo dolná komora nemeckého parlamentu schválila kancelárke Angele Merkelovej mandát na summit európskych lídrov.

 • Euro posilnilo voči doláru o 0,4 % na 1,3958 dolára za euro.
 • Dolár oslabil voči jenu na nové historické minimum na úrovni 75,709 jenu za dolár, čo znamená, že riziko intervencie japonskej centrálnej banky na finančných trhoch naďalej pretrváva.
 • Oproti švajčiarskemu franku poklesol americký dolár na šesťtýždňové minimum a euro pokleslo voči švajčiarskej mene na najnižšiu úroveň za posledné tri týždne.

16:24 Česká republika by sa mala podieľať na financovaní Európskeho fondu finančnej stability, hoci sama neplatí eurom. Ekonóm a člen českej Národnej ekonomickej rady vlády Tomáš Sedláček to povedal v Českom rozhlase.

"Myslím, že už je užitočné prestať premýšľať v Európe v kontexte národných financií, ale začať premýšľať v kontexte európskych financií," povedal.

16:20 Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý pricestoval zo štátnikov do Bruselu prvý, povedal, že nepredpokladá, žeby summit vyriešil všetky potrebné detaily.

16:06 Silvio Berlusconi príde na summit EÚ podľa agentúry Reuters len s veľmi vágnym reformným plánom. Taliansky premiér tak podľahol tlaku koaličnej strany Ligy severu a lídrov únie v Bruseli nepoteší. Guardian zase dodáva, že ak má byť čerešničkou na torte jeho plán zvýšiť dôchodkový vek na 67 rokov do roku 2026, tak je to veľmi chatrné riešenie ako nakopnúť taliansku ekonomiku.

15:33 Nemecký Bundestag odsúhlasil posilnenie eurovalu prostredníctvom pákovania. Za hlasovalo viac ako 500 poslancov, proti bola necelá stovka. Kancelárka Merkelová ide teda na summit do Bruselu so silnejším mandátom.

15:07 Kým francúzske banky licitujú, či odpustia Grékom aspoň polovicu z dlhu, podľa názoru Medzinárodného menového fondu by nestačilo ani 60-percentné ukrojenie z jeho dlhu. Nemenový európsky zdroj to povedal reportérovi Wall Street Journal. "Malo by to byť 65 % alebo viac," povedal zdroj, ktorý sa pohybuje pri vyjednávaniach v únii.

14:51 Do Bruselu odletela premiérka Radičová po tom, ako dostala mandát od parlamentného výboru. Jeho súčasťou je päť podmienok, napríklad záväzok, aby materské banky neriešili svoje problémy na úkor dcérskych.

14:32 Chceme dohodu, povedal dnes predpoludním krátko ale jasne v odpovedi na otázku, čo sa dá očakávať od summitu eurozóny, belgický premiér Yves Leterme. Z úradu vlády odkázal, že nič iné sa dnes večer očakávať ani nedá.

14:21 Európska centrálna banka je pripravená pokračovať v neštandardných opatreniach, aby zabezpečila bezproblémové fungovanie trhov. Povedal to guvernér talianskej centrálnej banky Mario Draghi, ktorý budúci týždeň nahradí vo funkcii šéfa ECB Jean-Claude Tricheta.

13:58 Bývalý šéf americkej centrálnej banky Alan Greenspan nedáva Európskej únii veľkú šancu na prežitie pre veľké rozdiely medzi severnými a južnými štátmi. Predpokladá, že pre veľké problémy s verejnými financiami dôjde k zastaveniu toku tovarov a služieb zo severnej Európy na juh a k poklesu životnej úrovne v južnom regióne.

„Jediná možnosť, ako je možné dať dohromady viac mien rôznych národov, je situácia kultúrnej blízkosti týchto krajín, ako je to v prípade Nemecka, Holandska a Rakúska. Ak sa to nedá, takéto zoskupenie nemôže fungovať,“ citoval Greenspana portál patria.cz.

13:37 Šéf Európskeho fondu finančnej stability Klaus Regling v piatok vycestuje do Číny na rokovania týkajúcich sa investícií do dlhopisov záchranného mechanizmu eurozóny.

13:24 Na výsledok dohody lídrov eurozóny je obzvlášť zvedavé Japonsko. Jeho mena je na najsilnejších úrovniach od druhej svetovej vojny, čo exportne orientovanej krajine vôbec nevyhovuje. Japonský jen považujú investori za jeden z bezpečných prístavov a dostal sa už na úroveň 75,7 jenu za dolár. Japonský minister financií Azumi povedal, že úrovne okolo 76 až 77 jenov za dolár sú pre nich neudržateľné.

13:03 Nemecká kancelárka Angela Merkelová pred poslancami Bundestagu v emotívnom prejave povedala, že situácia je vážna a neexistujú jednoduché riešenia. Podľa nej by bolo nezodpovedné nerozšíriť euroval. "Čo je dobré pre Európu, je dobré pre Nemecko," povedala a dodala, že ak padne euro, tak padne aj Európa.

12:11 Odchádzajúci člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky Jürgen Stark zopakoval odmietavý postoj ku kontroverznému nákupu štátnych dlhopisov. Program spôsobuje, že "politici strácajú motiváciu znižovať deficity“, povedal

11:33 S návrhom odpísať minimálne polovicu gréckeho dlhu súhlasí aj predseda euroskupiny Juncker a nemecký minister financií Schäuble.

10:56 Britská BBC poprela infromáciu denníka La Repubblica, podľa ktorej by sa v marci mali konať v Taliansku predčasné voľby. Taktiež nie je pravda, že premiér Berlusconi podá v januári demisiu.

10:16 Grécky minister financií Evangelos Venizelos považuje za najreálnejší scenár, že sa odpíše 50 percent gréckeho dlhu, pričom ďalších 15 percent sa investorom vyplatí v hotovosti a zvyšných 35 percent sa zamení na nový 30-ročný dlhopis s úrokom 6 percent. Investori by pri tomto modeli zachránili polovicu svojej gréckej investície.

9:44 Európska únia sa pripravuje na summit, ktorý by mal prijať dôležité rozhodnutia týkajúce sa záchrany eura. Summit začína 17.30 v Bruseli, predchádzať mu budú rokovania lídrov krajín v národných parlamentoch.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Dajte Vašim kĺbom zelenú a to doslova
 2. Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách
 3. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí
 4. Hyundai má SUV pre každého
 5. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 6. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 7. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 8. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 9. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť
 10. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov
 1. Naše finančné družstvo - príbeh Martina Volka
 2. Nová separačná linka spracuje 3 tony plastov za hodinu
 3. Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách
 4. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí
 5. Opäť je tu otázka: kam na vysokú?
 6. Dajte Vašim kĺbom zelenú a to doslova
 7. Atos predstavil revolučný systém testovania napájania satelitov
 8. Naše finančné družstvo - príbeh Marcely Peškovej
 9. Hyundai má SUV pre každého
 10. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 1. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony 15 638
 2. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť 10 983
 3. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy 8 926
 4. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu 5 586
 5. Hyundai má SUV pre každého 4 925
 6. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám 4 863
 7. Volkswagen v Ženeve: kruh sa uzatvára 3 785
 8. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov 3 608
 9. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory 3 604
 10. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí 3 342

Téma: Tomáš Sedláček


Článok je zaradený aj do ďalších tém Októbrový summit EÚ

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Leško: Bugár sa po prvý raz ocitol na zlej strane histórie

Po vražde novinára sa spoločnosť na vládne strany pozerá inak a je legitímne žiadať predčasné voľby, tvrdí novinár Marián Leško.

KOMENTÁRE

Odkláňanie pozornosti

Nečakané hlásenie organizátorov, že odstupujú od piatkového pochodu, je optikou koalície prvá dobrá správa.

KOMENTÁRE

Reportáž zo Sorošovej fabriky na majdany (píše Michal Havran)

Do fabriky sa vchádza cez magické zrkadlo v Starbuckse.

Neprehliadnite tiež

Čína reaguje na Trumpov dekrét, zvažuje clá na americký tovar

Trump podpísal dekrét, ktorý by mohol viesť k uvaleniu ciel na dovoz čínskeho tovaru v hodnote až 60 miliárd dolárov.

Pellegrini informatizáciu ani za roky veľmi neposunul

Firmy štát stále vyberá bez súťaží, úspech majú spriaznení podnikatelia a skutočné náklady sa ťažko dajú vyčísliť.

Na aplikácii Google Pay pracuje v USA aj slovenská vývojárka

Petra Cross si prácu v spoločnosti Google veľmi pochvaľuje.

Trump podpísal clá na čínsky dovoz

Opatrenia majú za cieľ pokutovanie nekalých obchodných praktík Číny.

Desiatky ľudí zo Srbska či Ukrajiny. Volkswagen chce zamestnať cudzincov

Bratislavský závod nemeckej automobilky plánuje získať v tomto roku päťsto ľudí.