Preplatky za lieky už idú na účty

Penzistov aj postihnutých ľudí mýli zarátavanie liekov do limitov.

Poisťovne mnohým ľuďom nevrátia za lieky nič, lebo na trhu je veľa liekov bez doplatkov.(Zdroj: Ilustračné - SME - Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. V týchto dňoch sociálne odkázaní dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnuté osoby dostávajú od súkromných zdravotných poisťovní Union a Dôvera preplatky za receptové lieky, ktoré zaplatili v mesiacoch apríl až jún.

Musia však spĺňať kritériá novely zákona o zdravotných poisťovniach. V prípade penzistov ich dôchodok nesmie byť vyšší ako 372 eur.

Podľa novely zákona budú poisťovne preplatky vracať štvrťročne, na ich vyplatenie majú 90 dní. Prvý štvrťrok sa tento rok podľa účinnosti novely zákona o zdravotných poisťovniach začal rátať 1. apríla tohto roku, zdravotné poisťovne teda musia preplatky vyplatiť do konca septembra.

Stíhajú to na poslednú chvíľu. Všeobecná zdravotná poisťovňa, v ktorej je najviac poistencov, údaje o celkovej výške doplatkov a počte poistencov, ktorí majú na ne nárok, spracovala až k 26. septembru.

Okruh liekov s doplatkami sa rozšíri

Pri stanovovaní ochranného limitu na lieky, ktorý sa zaviedol na jar tohto roku, ministerstvo zdravotníctva pôvodne rátalo, že peniaze poisťovne vrátia až 120-tisícom poistencov.

info
Doplatky dostane menej ľudí
 • Všetky tri zdravotné poisťovne teraz vrátia doplatky za lieky 7383 dôchodcom a zdravotne ťažko postihnutým. Pôvodne sa odhadovalo, že ich bude 120­tisíc.
 • Spolu im pošlú 111­tisíc eur.
 • Zdravotná poisťovňa Union vráti doplatky 455 poistencom, Dôvera 1491 a Všeobecná zdravotná poisťovňa 5437 poistencom.

Realita sa ukazuje byť iná. Na konci minulého týždňa obe súkromné zdravotné poisťovne Union aj Dôvera už avizovali, že doplatky vyplatia necelým dvom tisíckam poistencov, Všeobecná zdravotná poisťovňa v pondelok oznámila, že v jej prípade na poplatkoch vyplatí vyše 82– tisíc eur.

Okruh liekov, za ktoré sa budú vracať doplatky, sa má od budúceho roka rozšíriť.

Len najlacnejšie lieky

Mnohých dôchodcov i postihnutých ľudí mýli zarátavanie liekov do limitov. Potvrdil to aj prvý viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ pre TASR.

Od júna sa tlačí na bloček, koľko sa započítava do limitu. „Ešte som nevidel pacienta, ktorému by sa do toho započítala relevantná suma, aspoň tých 15 eur na mesiac,“ dodal.

Ako príklad uvádza svojho zákazníka, ktorý za lieky na mesiac a pol zaplatil v lekárni 41,30 eura, no na jeho „liekový účet“ mu nepribudol ani cent. Z lekárne si pritom odnášal lieky na vysoký krvný tlak, prekrvenie mozgu, sedatívum či lieky na spanie.

Na liekový účet sa totiž pacientovi nepripíše skutočný doplatok lieku, ktorý mu predpísal lekár, ale doplatok za liek, ktorý je najlacnejší na trhu.

Napríklad pacient reálne v lekárni doplatí osem eur, no poisťovňa bude zarátavať menej alebo aj nič, ak na ochorenie existuje liek bez doplatku.

„Mal som jednu pacientku, ťažkú astmatičku, ktorá sa tešila, lebo brala lieky, ktoré nemajú žiadny ekvivalent, vychádzalo jej, že doplatí asi 70 eur za tri mesiace, no nakoniec sme zistili, že má dôchodok 390 eur mesačne, teda o 18 eur vyšší ako je limit, takže jej nevrátia nič,“ povedal Sukeľ.

ico

Kto dostane peniaze

Časť výdavkov na lieky zdravotné poisťovne preplatia dvom skupinám pacientov. Špeciálny limit majú seniori.

Limit 30 eur za štvrťrok

Týka sa poistencov, ktorí sú držiteľmi preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a poberateľmi invalidného dôchodku. Tejto skupine zdravotné poisťovne vrátia doplatok, ak za lieky so spoluúčasťou zaplatia viac ako 30 eur za štvrťrok.

Limit 45 eur za štvrťrok

Vyšší limit platí pre starobných dôchodcov. Tým vráti zdravotná poisťovňa peniaze za lieky až po dosiahnutí hranice 45 eur za kalendárny štvrťrok. Nárok na preplatenie doplatkov za lieky nemajú tí, ktorí sú súčasne zamestnaní, sú samostatne zárobkovo činní alebo majú v roku 2011 dôchodok vyšší ako 372,25 eura.

ico

Čo sa počíta a čo nie

Pozor, každý liek vám do limitu nezarátajú. Musí spĺňať súčasne viaceré zákonné podmienky.

1. Najnižšia cena

Do limitu sa počíta len doplatok za najlacnejší liek na dané ochorenie, takzvaný prepočítaný doplatok.

Ak si pacient vyberie drahší liek a zaplatí zaň viac, rozdiel medzi reálnym doplatkom a prepočítaným doplatkom sa v limite neobjaví.

Cenovo výhodné lieky možno nájsť na internetovej stránke ww.vyhodnelieky.sk.

2. Len na predpis

Do limitu sa zahrnú len lieky na lekársky predpis. Nepatria sem teda lieky a doplnky, ktoré si pacient kúpi sám v lekárni (takzvané voľnopredajné lieky a sortiment).

3. Pacient dopláca štvrtinu

Cena lieku musí byť aspoň na tri štvrtiny hradená zo zdravotnej poisťovne. Ak teda zdravotná poisťovňa hradí menej ako 75 percent z ceny lieku, doplatok za takýto liek sa do limitu nepočíta.

ico

Menej ako tri eurá sa nevyplácajú

BRATISLAVA. V prípade, že v danom štvrťroku je výška úhrad za doplatky za lieky, o ktorú je limit spoluúčasti prekročený, menšia ako tri eurá, poisťovňa za daný štvrťrok nebude túto sumu uhrádzať.

Poistenec však o ňu nepríde. Poisťovňa mu túto sumu pripočíta k úhrnnej výške úhrad za ďalší kalendárny štvrťrok.

ico

Rozhodnúť sa musíte sami

Od decembra sa budú lieky predpisovať inak. Pacienti budú asi v lekárni dlhšie, mali by však menej zaplatiť na doplatkoch.

BRATISLAVA. Odporúčanie lekára, zvyk alebo najnižší doplatok – to všetko môže pacientov ovplyvniť pri výbere lieku.

Pacienti sa od decembra totiž budú musieť v lekárni viac rozhodovať.

Čo bude na recepte

Lekár bude inak predpisovať lieky - na recepte bude účinná látka lieku a nie jeho názov. Môže však k účinnej látke dopísať aj konkrétny názov, ako to bolo doteraz.

Na recept tiež napíše množstvo liečiva a uvedie, ako sa má užívať.

Lekárnik pacientovi ponúkne okrem odporučeného lieku, aj ten s najnižším doplatkom. Či to bolo naozaj tak, pacient si môže skontrolovať na internete. Na stránke ministerstva zdravotníctva si pacient môže pozrieť, či je k lieku, ktorý mu lekár predpísal, alternatíva s nižším doplatkom.

Prípady, keď pacient v lekárni dostane iný ako predpísaný liek, sú už dnes.

„Stáva sa to najmä vtedy, ak v lekárni nie je konkrétny liek, ktorý je na recepte, ale len taký s rovnakou účinnou látkou, ale iným názvom. Vtedy je bežné, že lekárnik dá pacientovi liek s iným názvom,“ tvrdí Vladimíra Gromová, výkonná riaditeľka Združenia za lepšie lekárne.

Ľudia sa však boja užívať niečo iné, ako im napíše lekár.

Menej na doplatkoch

Pacienti by vďaka zmene mali zaplatiť menej na doplatkoch. Lekárnik musí totiž informovať pacienta o jeho výške.

A má mu predať liek s najnižším doplatkom, ak sa pacient nerozhodne inak, tvrdí Ondrej Sukeľ z lekárne Don Bosco z Humenného.

Rozdiel v doplatku pri liekoch s jednou účinnou látkou môže byť aj niekoľko eur.

Napríklad pri lieku Accupro, ktorý sa používa pri zvýšenom krvnom tlaku a pri oslabení srdcovej činnosti by pacient doplatil 1,66 eura.

Lekárnik mu však má ponúknuť aj lacnejšiu náhradu Quinpres, kde doplatí 82 centov alebo Quinapril-Teva, ktorý je bez doplatku.

Všetky z týchto liekov obsahujú rovnaké množstvo účinnej látky a majú rovnako veľké balenia. Pacient na jednom balení môže ušetriť teda takmer dve eurá.

Vlani v lekárni na doplatkoch zaplatili pacienti viac ako 160 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že zmena predpisovania liekov by im mala ušetriť takmer 50 miliónov.

Ohrození seniori

Nie pri všetkých liekoch však lekár bude predpisovať účinnú látku. Podľa Sukeľa sa zmení predpisovanie asi pri polovici liekov.

Novým spôsobom sa nebudú predpisovať injekčné formy, infúzie a lokálne prípravky - masti, krémy. Konkrétne lieky budú lekári naďalej predpisovať aj vtedy, ak pôjde o omamné a psychotropné látky, lieky s viacerými účinnými látkami či vysoko špecifickými molekulami.

Lekárnici sa obávajú pri zmene predpisovania o starších pacientov, u ktorých je už v niektorých prípadoch vytvorený zvyk na určitý typ liekov. Môžu byť fixovaní na veľkosť, tvar či farbu tabletky.

„Tu vidím isté riziko v nedodržaní liečebného režimu pri opakovanej zmene lieku,“ povedal Sukeľ.

Viac otázok

Po zmene predpisovania by sa pacienti mali pripraviť na viac otázok od lekárnika. Môže sa tak predĺžiť aj čas strávený v lekárni.

„Pacient by nemal zmenu veľmi pocítiť, akurát sa ho lekárnik bude viac pýtať, čo užíva, či chce pri tom ostať, alebo si radšej kúpi liek s nižším doplatkom,“ povedala Gromová. Pacienti sa však podľa nej nemajú čoho báť.

Prehľad o liekoch, ktoré pacient berie, bude mať aj lekár.

Ten od poisťovne dostane každých 30 dní zoznam liekov, ktoré jeho pacienti užívajú.

Veronika Folentová

ico

Otázky a odpovede

Prečo môžu mať niektoré lieky nižší doplatok?

Sú dva typy liekov – originálne a generické. Originálne lieky vznikli výskumom a vývojom – vznikla teda úplne nová účinná látka.

Farmaceutická firma, ktorá ich vyvinula, vývoj zaráta aj do ceny, ktorá je potom vyššia.

Takéto lieky sú chránené patentom, aby určitý čas iná firma nemohla vyrobiť rovnakú účinnú látku. Generické lieky vznikajú s účinnou látkou, ktorá už existuje.

Originálny a generický liek sa môžu líšiť pomocnými látkami, ale nemusí to tak byť. Generické lieky sú lacnejšie. Ak sú na trhu lieky s rovnakou účinnou látkou, poisťovňa ich prepláca v rovnakej výške bez ohľadu na ich cenu. Doplatok teda závisí od marže a ceny, ktoré si farmaceutická firma určí.

Kto bude zodpovedný, ak dostanem zlý liek?

Zodpovednosť sa rozloží medzi viacerých poskytovateľov. Za to, že účinná látka je správna pre konkrétny typ ochorenia, je zodpovedný lekár. Lekárnik zodpovedá za to, že liek, ktorý vydal, obsahuje predpísanú účinnú látku. Farmaceutická firma je zodpovedná za to, že liek je poriadku.

Čo ak som alergický na nejaký typ pomocných látok?

Ak ste alergický a váš lekár o tom vie, predpíše vám k účinnej látke aj konkrétny typ lieku a odôvodní vám to, že je to z dôvodu vašej alergie.

Lekárnik by sa vás mal pri výdaji lieku opýtať, či nie ste alergický.

Beriem viac liekov, nemôžu mať v kombinácii nežiaduce účinky?

Pri kombinácii liekov by vám mal v lekárni pomôcť lekárnik. Ak si ich nepamätáte, môžete si doniesť zoznam užívaných liekov na papieriku a lekárnik by mal poznať vzájomné účinky týchto liekov. Vyriešiť to môže aj lekár, ktorý vám na recept k účinnej látke dopíše konkrétny názov lieku.

Veronika Folentová

ico

Ako sa preplatky vracajú

Zdravotná poisťovňa Dôvera

Poistenci dostanú peniaze na účet alebo poštovou poukážkou. Zároveň dostanú budúci týždeň list s vysvetlením a celkovým vyúčtovaním svojich výdavkov na lieky za dané obdobie, teda od apríla do júla 2011.

Union, zdravotná poisťovňa

Aj táto zdravotná poisťovňa bude poistencov písomne informovať o konkrétnej výške úhrady. V prípade nejasností môžu klienti volať zákaznícke centrum 0850 003 333, kde im nejasnosti objasnia.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Poisťovňa zašle príslušnú sumu, o ktorú výška úhrad za doplatky za lieky prekročila stanovený limit, priamo na bankový účet poistenca alebo poštovou poukážkou na adresu, ktorú má poistenec nahlásenú v informačnom systéme.

ico

Čo ak budete s vyúčtovaním nespokojní

1 Ak by ste mali proti výške vrátenej sumy alebo iným skutočnostiam námietky, je vhodné ich zaslať písomne vašej zdravotnej poisťovne. Tá ich preverí, prípadne odstúpi na Úrad pre dohľad, ak bude namietaná skutočnosť v jeho kompetencii.

2. Vzhľadom na fakt, že ide o novú úpravu v zákone, pripravili všetky zdravotné poisťovne kalkulačku, ktorá poistencom pomôže zistiť, či spĺňajú zákonné podmienky na vrátenie doplatkov.

3. Takisto si poistenci môžu overiť, či sa ich liek počíta do zákonného limitu a ak áno, v akej výške. Nie každý liek sa totiž v limite zohľadňuje a môže sa stať, že sa zohľadní nižšia suma než tá, ktorú pacient skutočne zaplatil v lekárni.

4. Ak sa chcú pacienti vyhnúť tomu, aby im zohľadnili nižšiu sumu, mali by si vyberať najlacnejší liek na svoje ochorenie. Poradí im lekár alebo lekárnik.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kreditná karta – áno alebo nie
 2. Máte nad 40? Skontrolujte si, či je Vaše srdce skutočne zdravé
 3. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
 4. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
 5. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
 6. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček
 7. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru
 8. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho
 9. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky
 10. Arca Brokerage House s výrazným nárastom aktív pod správou
 1. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
 2. MiddleCap Equity Partners a Mayfair Assets ukončili fúziu
 3. Súboj olympionikov na Malom Dunaji
 4. 5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu
 5. Dvojitý diplom medzi EU v Bratislave a UNWE v Sofii
 6. Ustanovujúce valné zhromaždenie Alumni klubu EU v Bratislave
 7. Kreditná karta – áno alebo nie
 8. Nemusím sa na nikoho spoliehať
 9. Štátny tajomník envirorezortu: Na sucho musíme byť pripravení.
 10. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?
 1. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí 25 214
 2. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru 14 182
 3. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček 13 201
 4. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho 8 927
 5. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch? 7 663
 6. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky 7 477
 7. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina? 5 569
 8. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom 4 149
 9. Kreditná karta – áno alebo nie 4 047
 10. Nepodceňujte bolesť chrbta, môže ísť o zápalové ochorenie 3 462