SME

Penzijný vek sa časom bude meniť

Dožívame sa čoraz vyššieho veku, a tak sa predlžuje čas penzie. Pre nepriaznivý vývoj pomeru pracujúcich a seniorov to však nie je udržateľné.

Predčasná penzia nie je pre každého. Patrí  iba starším, ktorí už nemôžu platiť odvody.Predčasná penzia nie je pre každého. Patrí iba starším, ktorí už nemôžu platiť odvody. (Zdroj: Ilustračné - Archív SME - Peter Žákovič)

BRATISLAVA. Skôr či neskôr sa dôchodkový vek bude meniť. Populačný vývoj ohrozuje priebežný dôchodkový systém a bolo len otázkou času, kedy sa zmenia jeho parametre.

Od 1. januára 2016 by sa vek odchodu do penzie mal upravovať na základe vývoja strednej dĺžky života vo veku 62 rokov spoločnej pre mužov a ženy. Predpokladá to návrh zákona z dielne ministerstva práce, o ktorom bude rokovať parlament.

„Toto opatrenie neznamená, že hneď v roku 2016 by mal skočiť dôchodkový vek na 65 alebo dokonca 70 rokov. To nehrozí ani náhodou. Podľa demografických predpokladov sa bude zvyšovať, ale veľmi pozvoľna a veľmi mierne,“ povedal minister práce Jozef Mihál (SaS).

Ministerstvo vypočítalo, že pri prvej príležitosti by sa vek nároku na starobný dôchodok predĺžil o 32 dní.

Ženy ešte dobiehajú

Pre mužov platí, že môžu odísť do penzie vo veku 62 rokov. U žien sa berie do úvahy počet detí. Tým, ktoré sa narodili do roku 1961, sa postupne zvyšuje.

Návrh na zmenu dôchodkého veku na tom nič nemení. Ženy budú dobiehať mužov až do roku 2023.

Mediálny odbor ministerstva napísal, že naše ženy poberajú dôchodok dlhšie ako v priemere krajín OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj). Kým u nás to vychádza na 25,1 roka, v najvyspelejších krajinách sveta 21,9 roka. „Postupným zvýšením dôchodkového veku sa tento rozdiel zníži.“

Zmeny v prvom pilieri sú súčasťou veľkého návrhu zákona o úprave príjmu. Ide aj o odvody. Tento balík ešte nemá istú politickú podporu. Parlament sa ním bude zaoberať v októbri.

Budúcnosť hrozí

Dôchodkový vek je spoločensky citlivá záležitosť. Vláda Roberta Fica (Smer) odmietla akékoľvek úvahy o jeho zvýšení. Ani Mihál to nemal v úmysle, ale neudržateľnosť systému ho napokon presvedčila.

V roku 2010 pripadlo na jedného človeka nad 65 rokov šesť ľudí vo veku 15 – 64 rokov.

„V roku 2060 to bude 1,5 ekonomicky aktívneho človeka. Ak neurobíme žiadne zmeny, kto bude prispievať dnešnej strednej a mladšej generácii na dôchodky?“ povedal minister.

Aj iné krajiny riešia tento problém. Napríklad britská vláda sa rozhodla urýchliť odchod do penzie na 67 rokov. Pôvodne ho naplánovala na rok 2036, ale asi ho predsunie na rok 2026.

Dajú vám vedieť

Sociálna poisťovňa nemá štatistiku poistencov, ktorí dosiahnu dôchodkový vek. „Nie každý požiada o starobný dôchodok okamžite, môže napríklad zostať pracovať a o dôchodok požiadať neskôr,“ povedala hovorkyňa Jana Ďuriačová. Vyžaduje sa aj najmenej 15 rokov dôchodkového poistenia.

Poisťovňa plánuje rozšíriť služby o upozornenie na možnosť požiadať o penziu.

„Túto službu budeme poskytovať, je súčasťou zmien, ktoré uskutočníme,“ tvrdí Ďuriačová.

ico

Na čo treba myslieť

Sociálne poistenie je založené na princípe zásluhovosti. Dôchodok zohľadňuje najmä výšku príjmov, ktoré podliehajú odvodom, a počet odpracovaných rokov.

1. Záleží najmä na výške príjmu

Starobný dôchodok si vyžaduje najmenej 15 odpracovaných rokov a dôchodkový vek. Vypočíta sa podľa vzorca: priemerný osobný mzdový bod x obdobie poistenia x aktuálna dôchodková hodnota. Priemerný osobný mzdový bod vyjadruje pomer príjmov poistenca a priemernej mzdy.

2. Čo sa považuje za príjem a čo nie

Ráta sa každý príjem, ktorý podlieha odvodom do Sociálnej poisťovne. Od tohto roka sa do vymeriavacieho základu zahŕňa množstvo zamestnaneckých benefitov.

Nárok na dôchodok môže zvýšiť aj odmena pri životnom jubileu.

Práca na dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce nezakladá nárok na zvýšenie dôchodku. Na budúci rok je naplánovaná zmena. Z príjmu do 190 eur mesačne (alebo 2280 eur ročne) by však nemalo plynúť povinné poistenie.

3. Pripoistenie sa nemusí oplatiť

Priemerný osobný bod aj obdobie poistenia si možno zvýšiť dobrovoľným poistením. Minimálne odvody sú vo výške 94,60 eura mesačne, ale nemusia na to stačiť. To platí najmä pre ľudí, ktorí mali nadpriemerné príjmy. Tí by napokon mohli mať nižší dôchodok ako bez priplácania.

4. Predčasný dôchodca si už nepriplatí

Kto poberá predčasný dôchodok, nesmie mať dobrovoľné dôchodkové poistenie. Nemá tak možnosť prispievať do systému s cieľom zvýšiť svoj nárok. Platí to aj o poistení v nezamestnanosti a nemocenskom poistení.

5. Predbežné informácie sa neposkytujú

Sociálna poisťovňa neposkytuje informácie o prípadnom nároku na starobný dôchodok. Potrebné údaje zhromažďuje až na základe žiadosti o samotnú dávku. Orientačne si môžete pomôcť kalkulačkou na internetovej stránke poisťovne. Osobné vymeriavacie základy od roku 1984 do roku 2003 nájdete v informácii o stave individuálneho účtu. O ďalšie údaje musíte požiadať.

ico

Na počte detí bude záležať až do roku 2023

Vek odchodu do dôchodku nie je rovnaký pre všetkých. A nebol by taký ani po plánovaných zmenách v prvom pilieri.

BRATISLAVA. Dôchodkový vek nie je rovnaký pre všetkých. A bude sa líšiť aj po roku 2015, keď sa má upravovať podľa určitých demografických údajov.

Niektoré ženy narodené v rokoch 1951 – 1961 ho dosiahnu mladšie ako 62 rokov. Záleží na počte detí.

Čím viac detí, tým lepšie pre ženu

Čím viac detí žena vychovala, tým skôr môže ísť do penzie. Tak to bude až do roku 2023.

Ako najmladšia má túto možnosť matka piatich alebo viacerých detí, ktorá sa narodila v roku 1955. Vek nároku na starobný dôchodok dosiahne, keď bude mať 56 rokov a deväť mesiacov. Najstarších z tohto ročníka sa to bude týkať už v októbri tohto roka.

Ešte potrvá, kým ženy dobehnú mužov

Návrh zákona o úprave príjmu, o ktorom bude rokovať parlament, hovorí, že dôchodkový vek nižší ako 62 rokov sa zachováva.

Ako prvé to môžu využiť ženy s jedným dieťaťom narodené v októbri 1954, dvojnásobné matky mladšie o jeden rok a ďalšie ženy v tomto poradí.

Úplne posledné prídu na rad matky najmenej piatich detí narodené v roku 1961. Možnosť odchodu do penzie získajú vo veku 61 rokov a tri mesiace. Najmladšie z nich sa toho dožijú v marci 2023.

ico

Úľavu majú aj zrobení ľudia

Dôchodkový vek nižší ako 62 rokov majú aj niektorí muži. Vyžaduje si to ich robota.

BRATISLAVA. Zamestnania sa kedysi delili do troch kategórií. Najviac fyzicky náročné práce boli zaradené do I. kategórie - napríklad v hlbinných baniach, ťažkých chemických prevádzkach, jadrových elektrárňach. Muži aj ženy s dlhoročnými skúsenosťami v rizikovom prostredí majú nižší dôchodkový vek.

„Ide o vek v rozpätí 55 až 59 rokov v závislosti od toho, koľko rokov zamestnania získali,“ uvádza Sociálna poisťovňa.

Návrh zákona o úprave príjmu hovorí, že dôchodkový vek nižší ako 62 rokov sa zachováva. Nároky vyplývajúce z I. pracovnej kategórie sa priznávajú do 31. decembra 2023.

Takýmto nárokom je aj výpočet dôchodku. Poisťovňa ho urobí nielen podľa zákona o sociálnom poistení, ale aj podľa starších predpisov, a prizná vyšší dôchodok.

ico

Koľko dní by asi pribudlo?

Všetko podstatné má závisieť od štatistických údajov. Ide najmä o priemernú strednú dĺžku života v dvoch rôznych obdobiach.

BRATISLAVA. Od roku 2016 by sa dôchodkový vek mal zvyšovať. Mal by závisieť od toho, koľko rokov v priemere prežijú muži a ženy vo veku 62 rokov, a táto hodnota v podstate neustále stúpa. Koľko dní za rok by to mohlo znamenať?

V dlhodobom priemere by mohlo ísť o 50 dní, píše sa v analýze udržateľnosti dôchodkového systému, ktorá sa odvoláva na demografické predpoklady.

Ministerstvo práce odhadlo, že v roku 2016 by sa vek odchodu do dôchodku predĺžil o 32 dní.

„Pri tomto type zvyšovania dôchodkového veku ide teda naozaj iba o dni,“ napísala Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru.

Výpočet vychádza z priemernej strednej dĺžky života v dvoch rôznych obdobiach. Najprv by sa vypočítala za roky 2009 – 2013 a potom za roky 2008 – 2012. Rozdiel prvej a druhej hodnoty sa vynásobí číslom 365 a výsledok sa zaokrúhli na celé dni nadol.

ico

Očakávaná dĺžka života rastie pomaly

Minulosť nasvedčuje pozvoľnému vývoju potrebných štatistických údajov.

BRATISLAVA. Vlani dosiahla stredná dĺžka života 62-ročných mužov 15,75 roka a žien 19,94 roka. Priemer týchto hodnôt je 17,85 roka. Napríklad oproti roku 2001 je to o 354 dní viac.

Takzvaná nádej na dožitie sa môže aj znížiť. Oproti roku 2009 je v tejto vekovej kategórii nižšia o necelých 11 dní.

ico

Aj únik pred nezamestnanosťou je obmedzený vekom

Penzijný vek obmedzuje aj nárok na predčasný dôchodok.

BRATISLAVA. Penzijný vek sa týka nielen ľudí, ktorí majú namierené na zaslúžený odpočinok. Od tejto veličiny závisí aj nárok na predčasný dôchodok.

Získať ho môže iba ten, komu chýbajú najviac dva roky do dôchodkového veku.

U mužov ide o 62 rokov, takže táto dávka patrí len tým, čo už mali 60. U žien záleží na počte detí.

Napríklad v októbri tohto roka môže mať nárok na predčasnú penziu žena s jedným dieťaťom, ktorá sa narodila v apríli 1953, matka dvoch detí narodená o rok neskôr a tak ďalej. Zákon vymenúva viacero podmienok.

Nárok si vyžaduje najmenej 15 rokov dôchodkového poistenia a dávku vyššiu ako 1,2-násobku životného minima.

Od júla ide najmenej o 227,80 eura mesačne.

Tento druh penzie sa vypočíta rovnakým spôsobom ako riadny dôchodok. Žiadateľ však musí rátať s tým, že za každých 30 dní, ktoré mu chýbajú do dôchodkového veku, sa výsledná suma zníži o pol percenta. Je to určitá ochrana pred zneužívaním tohto inštitútu.

Poslednou podmienkou je zákaz príjmu podliehajúceho odvodom do Sociálnej poisťovne. Predčasný dôchodok je určený iba nezamestnaným, ľuďom pracujúcim na dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce a živnostníkom, ktorí nezarobili dosť na to, aby museli mať dôchodkové poistenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 293
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 662
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 139
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 128
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 859
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 361
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 160
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 813
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 70 355
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 219
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 680
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 413
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 544
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 148
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 14 133
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Šéf Európskej obchodnej komory v Číne vyzval lídrov na hľadanie kompromisov.


TASR
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


 Dominik Hapl, analytik Across Private Investments

Cena ropy by mohla stúpnuť až o tretinu, tvrdí analytik.


Ilustračné foto.

Eaconomy nemá na predaj finančných produktov oprávnenie.


  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 813
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 70 355
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 219
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 680
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 413
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 544
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 148
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 14 133
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu