BRATISLAVA. V sledovanom období vzrástol o 8 % aj počet predaných serverov, keď sa globálne dodalo 2,3 mil. kusov. Vyplýva to z údajov analytickej spoločnosti Gartner.
"V druhom štvrťroku posilnili všetky svetové regióny, a to či už z pohľadu predaných kusov alebo tržieb. V obidvoch prípadoch však ide o horší výsledok, než aký vykazovali trhy pred krízou v rovnakom kvartáli roku 2008," uviedol analytik spoločnosti Gartner Jeffrey Hewitt.
V regióne EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika) sa v druhom štvrťroku dodalo celkovo 612 tis. serverov, čo je o 5 % viac ako v porovnateľnom období minulého roku. Tržby posilnili o 15 % na 3,685 mld. USD. "Trh so servermi sa v regióne EMEA vrátil opäť do čiernych čísel, a to aj napriek pretrvávajúcim ekonomickým problémom. Rast tržieb tu prekonal rast dodávok, čo dokazuje, že vysokokvalitné platformy s dlhším cyklom predaja opäť začali rásť," myslí si analytik Adrian O’Connell.
Z hľadiska dodávok aj tržieb globálnemu trhu aj v druhom štvrťroku kraľovala spoločnosť Hewlett-Packard (HP), keď dodala 720 tis. serverov, čo je o 11,7 % viac ako vlani a utŕžila 3,947 mld. USD, čím získala takmer 30-percentný podiel na trhu.
Medziročne sa však jej podiel znížil o 2,2 percentuálneho bodu. Z pohľadu tržieb na druhom mieste skončil koncern IBM, ktorý utŕžil 3,794 mld. USD a na trhu má tak podiel na úrovni 28,7 %, čo je o 1,1 percentuálny bod viac ako vlani. IBM však v druhom štvrťroku dodala len 274 tis. serverov, čo je síce medziročne viac o 2,3 %, avšak nestačilo to na firmu Dell, ktorá dodala 512 tis. kusov.
Dell však ako jediná spoločnosť spomedzi prvej päťky vykázala medziročný pokles predaja serverov, ktorý oslabil o 5,8 %. Z pohľadu tržieb patrí firme Dell tretie miesto, keď utŕžila 1,883 mld. USD a jej trhový podiel klesol o 2,1 percentuálneho bodu na 14,2 %.