ZÜRICH. Prispel k tomu najmä silnejší švajčiarsky frank a vyššie ceny surovín.
Frank, ktorý za posledných šesť mesiacov rekordne posilňoval voči americkému doláru a euru, poškodil aj výsledky ďalších švajčiarskych spoločností vrátane farmaceutického giganta Roche alebo výrobcu chemikálií Clariant. Čistý zisk Holcimu v druhom kvartáli klesol medziročne o 13 % na 347 mil. CHF, kým analytici ho v prieskume agentúry Reuters odhadovali na úrovni 358 mil. eur.
Tržby koncernu síce objemovo rástli vo všetkých segmentoch, o zisky však firma prišla v dôsledku negatívnych kurzových vplyvov. Na výsledkoch spoločnosti sa v sledovanom období negatívne prejavil aj minimálny objem predaja emisných kvót CO2.
Holcim napriek tomu verí, že jeho prevádzkový zisk vďaka úsporným opatreniam a zvyšovaniu cien v tomto roku na porovnateľnej báze vzrastie. "Globálne zdražovanie energií, surovín a nákladov na dopravu, ako aj s tým súvisiaci tlak na marže, si vyžadujú ďalšie prispôsobenie cien," uviedla spoločnosť vo štvrtok.
Stavebníctvo naďalej bojuje s následkami globálnej hospodárskej krízy, čo platí najmä pre rozvinuté trhy Severnej Ameriky a Európy. Holcim uviedol, že v USA s výnimkou niekoľkých cestných projektov zatiaľ neeviduje náznaky udržateľného zotavenia. V Európe naopak spoločnosť zaznamenala rast dopytu po stavebných materiáloch takmer vo všetkých krajinách.
Zároveň tu však čelí tlaku na znižovanie cien v dôsledku obmedzovania verejných výdavkov a tvrdej konkurencie. Mimoriadne silný dopyt Holcim eviduje v Latinskej Amerike a na rastovej trajektórii sa nachádza aj ázijsko-tichomorský región, kde spoločnosť dosahuje viac ako tretinu celkových tržieb.
Spoločnosť Holcim Slovensko, a.s. je najväčším výrobcom a dodávateľom stavebných materiálov a súvisiacich služieb na Slovensku. Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri SR od 1. februára 1992, eviduje základné imanie 42,32 mil. eur.
Koncern Holcim s centrálou vo Švajčiarsku je jedným z najväčších svetových dodávateľov cementu a kameniva, ako aj nadväzujúcich produktov, čerstvého betónu a asfaltu, a súvisiacich služieb. Skupina vlastní väčšinové a menšinové podiely vo viac ako 70 krajinách na všetkých kontinentoch.