Minúta po minúte: Trhy otočili, Amerika v utorok skončila s najväčším denným plusom za dva roky

PO utorku, keď najprv ázijské a európske burzy padali, sa situácia otočila v Amerike. Na najrýchlejší rast za dva roky reagovala optimizmom v stredu ráno aj Ázia.

(Zdroj: SITA/AP)

Burzy v Ázii klesli aj v utorok, pokles bol miernejší. V Európe burzy dopoludnia výrazne prepadli, popoludní straty zmazali. Wall Street výrazne rástla.

Spravodajstvo z utorkového vývoja trhov je ukončené.

Streda 7:33 Necelú polhodinu pred ukončením obchodovania v Ázii boli všetky dôležité ázijské indexy v miernych plusoch, čím potvrdili náladu, ktorá na trhy prišla po prehlásení Fedu.


22:24 Apple sa po otrasoch na akciových trhoch stalo na niekoľko minút najhodnotnejšou firmou na svete. Na záver obchodovania sa na prvé miesto vrátil Exxon.

22:05 Po troch dňoch prepadoch na Wall Street dosiahla trojica hlavných indexov výrazné zisky. Dow Jones stúpol o 3,98 percenta a od hranice 11-tisíc bodov ho delí len 5 bodov. S&P 500 stúpol o 4,74 percenta a Nasdaq o 5,29 percenta.

Utorkové obchodovanie troch hlavných indexov na Wall Street:

20:45 Akcie na Wall Street hneď po vystúpení Bernankeho začali klesať. Počas celého dňa boli akcie vo výrazných plusoch, momentálne je v pluse len index Dow Jones.

20:35 Americká centrálna banka prisľúbila, že ponechá úrokové sadzby na rekordnom minime prinajmenšom ďalšie dva roky. Menový výbor podľa očakávania ponechal kľúčový úrok v pásme 0 % až 0,25 %. Kľúčová americká sadzba je na rekordnom minime približne 2,5 roka - od decembra 2008.

Čo odkázal FED trhom:
 • Fed ostal pri verbálnej intervencii, sklamal tých, ktorí očakávali ďalšiu vlnu takzvaného kvantitatívneho uvoľňovania. Najsilnejší je sľub, že nízke úrokové sadzby podrží minimálne do polovice roka 2013. „Pred mesiacom hovoril Fed len o nevyhnutne dlhej dobe,“ komentuje hlavný analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo. Sľub nehýbania úrokmi bol zrejme aj najviac diskutovaný, podľa oficiálneho vyhlásenia s ním nesúhlasili traja členovia výboru.
 • Fed výrazne zmiernil odhady rastu. Kým ešte minulý mesiac bol optimistický a spomalenie rastu pripisoval len vplyvu japonského zemetrasenia a komoditnej bubline, teraz už zdôrazňuje, že rast sa výrazne spomalil. „V júni bol ešte optimistický voči druhému polroku, teraz hovorí o vyšších rizikách spomalenia,“ dodal Vaňo.
 • Z troch cieľov Fedu - rastu ekonomiky, zamestnanosti a stability cien aktuálne vyhlásenie zdôrazňuje najmä snahu Fedu intervenovať v prospech hospodárskeho rastu „v kontexte cenovej stability. „Snaha o podporu rastu je v porovnaní s minulými obdobiami najviditeľnejšia,“ hovorí Vaňo.

20:08 Prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet vyzval vlády eurozóny, aby urýchlene implementovali opatrenia, na ktorých sa dohodli v júli. Zároveň potvrdil, že ECB nakupuje európske dlhopisy.

19:53 Viac ako dve hodiny pred záverom obchodovania na Wall Street sa hlavnej trojici indexov darí. Dow Jones a S&P 500 sú v pluse približne 1,7 percenta, index Nasdaq získal 2,2 percenta.

18:54 Nákup vládnych dlhopisov zadlžených krajín eurozóny na voľnom trhu Európskou centrálnou bankou a Európskym fondom finančnej stability musí byť iba dočasným mimoriadnym krokom. V utorok to povedal slovenský minister financií Ivan Mikloš.

18:10 Americký Federálny rezervný systém (Fed) sa v utorok stretáva pod tlakom očakávaní, že podnikne nejaký krok na zastavenie turbulencií na finančných trhoch, ktoré sú dôsledkom obáv z novej recesie v USA. "Ak Fed neurobí nič, mohlo by to byť sklamaním," uviedli analytici JP Morgan. Niektorí ekonómovia tvrdia, že Fed-u sa už míňa munícia. Úrokové sadzby sú v podstate na nule a súvaha centrálnej banky USA je po programe kvantitatívneho uvoľňovania na rekordnej úrovni 2,9 bilióna dolárov.

17:55 Najväčšie európske burzy ukončili obchodovanie v utorok väčšinou v pluse. Britský FTSA 100 si pripísal 1,89 percenta, francúzsky CAC 40 získal 1,63 percenta, nemecký DAX skončil v miernej strate 0,1 percenta. V miernom pluse skončila aj rakúska, talianska a švajčiarska burza. V miernom mínuse španielska a ruská. Výrazne stratila poľská a česká burza.

17:45 Výnosy z 10-ročných švédskych dlhopisov klesli v utorok na najnižšiu úroveň od tridsiatych rokov 20. storočia. Investori sa totiž zbavujú akcií a sústredia sa na bezpečnejšie investície. Podľa údajov agentúry Reuters sa výnosy zo švédskych dlhopisov so splatnosťou desať rokov znížili na 2,176 %.

17:28 Euro sa pomaly približuje k parite so švajčiarskym frankom. Hlavnou príčinou je dlhová kríza eurozóny a turbulencie na svetových trhoch. Kurz spoločnej európskej meny oslabil na nové historické minimum 1,0479 franka za euro. Euro v priebehu 12 mesiacoch kleslo voči švajčiarskej mene takmer o štvrtinu.

17:04 Burzy v USA sa po prudkom pondelkovom prepade, ktorý znížil hodnotu amerických akcií celkovo približne o 1 bilión dolárov, mierne zotavujú. Podporili ich predovšetkým špekulácie, že centrálna banka prijme opatrenia, ktoré upokoja finančné trhy

16:19 Španielsko jednoznačne odmietlo, že potrebuje pomoc. Španielska ministerka financií Elena Salgadová povedala, že Španielsko môže úplne vylúčiť potrebu finančnej pomoci. Ekonomické základy Španielska vôbec nenaznačujú, že potrebujeme mimoriadnu pomoc, uviedla Salgadová pre rozhlasovú stanicu Onda Cero.

15:49 Obchodovanie na európskych burzách sa po výraznom prepade dopoludnia upokojilo. Britský index FTSE 100 stráca asi percento, nemecký DAX je v mínuse menej ako pol percenta, francúzsky CAC je v miernom pluse 0,8 percenta.

15:42 Pár minút po otvorení obchodovania na Wall Street sa trojica hlavných indexov dostala do mierneho plusu približne pol percenta.

15:33 Pondelkový výrazný prepad na Wall Street patril k najväčším v histórií. Prepad indexu Dow Jones o 634 bodov bol šiestym najvýraznejším a prepad indexu S&P o 79 bodov bol piatym najprudším. Detailné poradie priniesol portál cnbc.com

15:11 Vývoj na globálnom akciovom trhu ovplyvnil v uplynulom týždni aj slovenský trh kolektívneho investovania. Podielové fondy na Slovensku vykázali za uplynulý týždeň záporné predaje vo výške 22,3 mil. eur, čo je najhorší medzitýždenný výsledok v tomto roku. "Je to naozaj bežná reakcia. Keď nastáva prudší pokles tak niektorí investori predávajú," povedal výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ivan Znášik.

15:06 Cena poistenia dlhopisov nových trhových ekonomík Európy v utorok výrazne vzrástla. Medzi investormi totiž rastú obavy z dopadov dlhovej krízy v eurozóne, rastúcich deficitov bežného účtu platobnej bilancie a klesajúcich cien komodít. Cena CDS na poistenie záväzkov maďarskej vlády sa zvýšila o 13 bázických bodov na úroveň 430 bázických bodov.

14:55 Euro v utorok čiastočne podporila Európska centrálna banka, ktorá podľa obchodníkov už druhý deň nakupovala španielske a talianske dlhopisy. Spoločná európska mena voči doláru vzrástla o 0,7 % na 1,4270 dolára za euro. Voči švajčiarskemu franku však oslabilo aj euro aj dolár.

14:32 Termínované kontrakty (futures) na americké indexy signalizujú obrovskú volatilitu na trhu. Kontrakty na Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq 100 prudko kolíšu okolo nuly. Kontrakt na Dow Jones má za sebou 300-bodový pohyb, informoval portál Marketwatch.com

14:23 Grécko v utorok predalo šesťmesačné štátne pokladničné poukážky za 812,5 mil. eur za mierne nižšie výnosy oproti predchádzajúcej aukcii. Výnosy sú však stále vyššie v porovnaní s úrokmi z úverov, ktoré dostáva v rámci zahraničnej núdzovej pomoci.

14:07 Európska komisia vyhlásila, že je predčasné označiť aktuálny vývoj na trhoch za signál toho, že zoskupenie 27 štátov vstupuje do recesie. Nie je isté, či možno na základe vážnych udalostí na trhu z posledných dní hovoriť o tom, že únia vstupuje do recesie, a o aký druh recesie by šlo, povedal hovorca komisie Olivier Bailly.

13:58 Bývalý vrchný ekonóm Európskej centrálnej banky Otmar Issing sa ostro ohradil proti nákupu talianskych a španielskych dlhopisov zo strany ECB. Táto intervencia podľa neho stabilite jednotnej meny nepomôže, naopak môže spôsobiť jej kolaps, píše idnes.cz.

13:44 Pozornosť sa dnes bude sústreďovať na americkú centrálnu banku FED (20:15), ktorá by mohla minimálne dočasne trhy upokojiť ohlásením ďalších stimulačných opatrení. Bolo to práve prvé a druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré v nemalej miere stáli za býčím trhom na akciových a komoditných trhoch v posledných dvoch rokoch, píše Kamil Boros z X-Trade Brokers.

13:26 Európske indexy sa pomaly spamätávajú z výrazného prepadu počas dopoludňajšieho obchodovania. Britský FTSE 100 je v mínuse pol percenta (dopoludnia strácal 5 percent), nemecký DAX stráca už len dve percentá (dopoludnia strácal už 7 percent), francúzsky CAC 40 je v miernom pluse.

13:21 Vysoký predstaviteľ nemeckej Slobodnej demokratickej strany, ktorá je menším koaličným partnerom vo vláde kancelárky Angely Merkelovej, kritizoval rozhodnutie Európskej centrálnej banky obnoviť nákupy štátnych dlhopisov.

13:10 Výnosy z talianskych a španielskych vládnych dlhopisov sa v utorok znížili, keďže trh predpokladá, že Európska centrálna banka bude na dlhopisovom trhu Rím a Madrid naďalej podporovať. V utorok oproti predchádzajúcemu obchodovaciemu dňu sa výnosy z talianskych dlhopisov zmenšili o 8,5 bázického bodu na úroveň 5,245 % a výnosy zo španielskych sa znížili o 7,5 bázického bodu na 5,136 %.

12:55 Opozícia v Taliansku kritizuje úspory, ktoré avizoval premiér Berlusconi. Tie sľúbil po výzve ECB, že krajina potrebuje viac šetriť. Opozícia tvrdí, že Berlusconi odovzdal moc ECB, píše Reuters.

12:14 Hoci mnohí obchodníci prijali nákupy ECB ako pozitívnu udalosť, z dlhodobého hľadiska však nemajú potenciál upokojiť vývoj na finančných trhoch, a aj preto včera nedokázali zastaviť výpredaje akcií. Čím viac ich bude ECB nakupovať, tým to bude väčším dôkazom toho, že o talianske a španielske dlhopisy nie je záujem. Navyše na pohnutie s výnosmi dlhopisov týchto krajín bude potrebovať banka nakupovať ďaleko väčšie objemy ako v prípade gréckych, írskych a portugalských dlhopisov, ktorých drží 74 mld., a bude ich mať obrovské problémy sterilizovať, teda stiahnuť rovnaký objem likvidity z medzibankového trhu, tvrdí Kamil Boros z X-Trade Brokers.

11:58 Trhy sa nachádzajú v najhoršom stave od druhej svetovej vojny, povedal šéf ECB Trichet, píše nemecký Welt.

11:30 Európska centrálna banka aktívne kupuje dlhopisy na sekundárnych trhoch a mieni v tom pokračovať, priame nákupy dlhopisov od štátov v problémoch však neplánuje. České lidovky komentujú toto rozhodnutie ECB ako nelegálna záchrana Ríma a Madridu.

11:19 Švajčiarsky frank láme historické rekordy. Frank sa oproti americkému doláru posilnil už na úroveň 0,743 a oproti euru na úroveň 1,055, čo sú doteraz podľa Volksbank najsilnejšie úrovne švajčiarskej meny oproti euru aj doláru. Zhodnocuje sa aj japonský jen, no nie až tak rýchlo. „Investori sa boja prípadnej intervencie japonskej centrálnej banky,“ povedal díler Volksbank Albert Priecel. Dolár sa momentálne obchoduje okolo úrovne 77,10 jenu za dolár, euro na trhoch stojí momentálne 109,65 jenu. Za jedno euro platia obchodníci na devízových trhoch aktuálne okolo 1,4230 dolára.

11:10 Cena zlata aj dnes prudko rastie. Momentálne je na úrovni 1756 USD za trójsku uncu. Ropa naopak prudko klesá. Cena za barel ľahkej amerikej ropy WTI je 77,6 USD. Podľa hlavného analytika Volksbank Vladimíra Vaňa ide o najnižšiu cenu od septembra 2010. Cena za barel severomorskej ropy Brand je 100,4 USD. Podľa Vaňa je to najmenej od februára.

11:01 David Beers, vedúci divízie Standard & Poor's zodpovednej za rating USA, je tým, kto rozhodol z piatka na sobotu o znížení ratingu USA, za čo čelil veľkej kritike. „Nikde nie je napísané, že USA už nikdy nezíska najvyšší rating späť. Nebude to ale hneď,“ citovali Hospodářské noviny Beersa. „Pristupujeme k našej práci naozaj zodpovedne. V momente, keď dospejeme k záveru, že známka niektorej krajiny nie je tam, kde by mala byť, musíme začať konať,“ povedal Beers pre agentúru Reuters.

10:03 Hodinu po otvorení európskych búrz dochádza k veľkým výpredajom akcií. Britský index FTSE 100 stráca viac ako tri percentá, nemecký DAX taktiež, hlavný taliansky, francúzsky a španielsky index viac ako dve percentá.

10:13 Obchodovanie skončili na všetkých burzách v Ázii. Čínsky CSI 300 skončil v pluse 0,15 percenta, hlavný austrálsky S&P v pluse 1,2 percenta. Výrazne stratil hlavný index Hong Kongu Hang Seng, 5,66 percenta, hlavný indický index BSE Sensex 30 stratil percento a pol.

8:37 Európske burzy začnú obchodovať o deviatej.

8:22 Ázijské burzy ukončili obchodovanie v mínuse. Hlavný japonský index Nikkei 225 stratil 1,68 percenta, Hang Seng index stráca 3,22 percenta, hoci strácal už 6 percent, čínsky index CSI 30 sa obchoduje v pluse 0,62 percenta. V pluse skončil hlavný austrálsky index a hlavný indický index BSE Sensex stráca 0,72 percenta.

7:45 Vo výraznom mínuse je najmä hlavný hongkongský index Hang Seng, ktorý stratil šesť percent.

7:33 Necelú hodinu pred ukončením obchodovania na burze v Tokiu stráca index Nikkei 2,26 percenta. Hlavný čínsky index je v mínuse 0,43 percenta, Austrália je dokonca v miernom pluse.

_____________________________________________________________

Celé spravodajstvo minúta po minúte z pondelka si prečítajte tu.

22:03 Kľúčové americké indexy skončili deň so stratami nad 5 percent (Dow Jones - 5,5 %, S&P - 6,6 % a Nasdaq - 6,9 %)

market_res.jpg

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Dajte Vašim kĺbom zelenú a to doslova
 2. Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách
 3. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí
 4. Hyundai má SUV pre každého
 5. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 6. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 7. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 8. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť
 9. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 10. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov
 1. Naše finančné družstvo - príbeh Martina Volka
 2. Nová separačná linka spracuje 3 tony plastov za hodinu
 3. Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách
 4. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí
 5. Opäť je tu otázka: kam na vysokú?
 6. Dajte Vašim kĺbom zelenú a to doslova
 7. Atos predstavil revolučný systém testovania napájania satelitov
 8. Naše finančné družstvo - príbeh Marcely Peškovej
 9. Hyundai má SUV pre každého
 10. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 1. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí 17 418
 2. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť 12 216
 3. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony 9 665
 4. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy 6 821
 5. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu 6 168
 6. Hyundai má SUV pre každého 6 112
 7. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory 4 013
 8. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám 3 919
 9. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov 3 870
 10. Volkswagen v Ženeve: kruh sa uzatvára 3 117

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Manželka šéfa protikorupčnej jednotky previedla podiel v nákupnom centre na Z. Kollára

Mária Krajmerová previedla svoj podiel na spoločnosť advokáta z mafiánskych zoznamov.

KOMENTÁRE

Protificovský odboj prepadli rozpaky

Opozícia s víziou okamžitého konca Pellegriniho ulietava priďaleko.

KOMENTÁRE

Kto sú víťazi a porazení vládnej krízy

Fico sa zbadal na poslednú chvíľu.

Neprehliadnite tiež

Školstvo priznalo chybu, maturantom za chybnú otázku pridelia bod

Zlyhal ľudský faktor, tvrdí NÚCEM, študenti dostanú bod aj za nesprávnu odpoveď.

Krajmerová previedla podiel v nákupnom centre na Zoroslava Kollára

Manželka šéfa protikorupčnej polície previedla svoj podiel na spoločnosť advokáta z mafiánskych zoznamov.

Pellegrini považuje zneužívanie agrodotácií absolútne za neprípustné

Stranu by po dokázaní viny museli opustiť, povedal premiér.

Ropa stúpla na najvyššiu úroveň od konca januára

Zároveň vzrástli obavy o budúci vývoj exportu ropy z Iránu.

Trump aj napriek výhradám podpísal zákon o financovaní vlády

Na financovaní sa dohodli obe komory amerického Kongresu.