Minúta po minúte: Americké burzy skončili so stratami nad 5 percent (pondelok 8.8.)

Burzy v Európe a na Wall Street reagovali na zníženie ratingu USA výraznými prepadmi, niektoré indexy stratili až šesť percent.

(Zdroj: SITA/AP)

V spravodajstvve minúta po minúte pokračujeme aj v utorok - kliknite.

_______________________________________________________

22:03 Kľúčové americké indexy skončili deň so stratami nad 5 percent (Dow Jones - 5,5 %, S&P - 6,6 % a Nasdaq - 6,9 %)

market_res.jpg

21:09 Príčinou zníženia ratingu USA sú podľa prezidenta Baracka Obamu politické spory, ktoré predchádzali zvýšeniu dlhového stropu. Dodal, že Spojené štáty nepotrebujú ratingovú agentúru, aby im ukázala problémy funkčnosti ich politického systému.

Obama predniesol v Bielom dome stanovisko k zníženiu ratingu USA. Spojené štáty podľa Obamu aj napriek zhoršeniu úverovej známky sú a vždy budú krajinou s najvyššou úverovou dôveryhodnosťou, čo svojím správaním potvrdzujú aj svetoví investori. Finančné trhy po celom svete "si stále myslia, že naša bonita je na úrovni trojitého A", dodal Obama.

Tiež povedal, že predloží vlastné návrhy, ako znížiť rozpočtový schodok. Podľa neho je potrebné zvýšiť dane pre bohatých a mierne modifikovať drahé programy nárokovateľkých dávok.

19:58 Dve hodiny pred záverom obchodovania na Wall Street sú tri hlavné indexy v hlbokých stratách. Dow Jones stratil 4 percentá a S&P 500 a Nasdaq po päť percent.

18:14 Európske burzy majú zlý deň za sebou, rad za radom skončili vo výrazných prepadoch. Britský FTSE 100 mínus 3,39 percenta, nemecký DAX mínus 5,02 percenta, francúzsky CAC mínus 4,68 percenta. Po dva a pol percenta stratili hlavný taliansky a španielsky index. Hlavný rakúsky, grécky a český dokonca mínus 6 percent.

Čo sa stalo?

18:08 Európske vlády v prípade potreby zvýšia objem prostriedkov v Európskom fonde finančnej stability. V pondelok to povedal francúzsky minister financií Francois Baroin. "Objem je 440 miliárd eur a už sme povedali, že ak bude treba, aby sme išli ďalej, tak pôjdeme," povedal Barion s odkazom na dohodu eurozóny týkajúcu sa navýšenia fondu z mimoriadneho summitu, ktorý sa konal v závere júla.

18:03 Koaličná SaS naďalej nesúhlasí so zmenami v ochrannom európskom vale, na ktorých sa v júli dohodli európski lídri. Po dnešnom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ) to potvrdil šéf liberálov Richard Sulík.

17:42 Nemecko v pondelok opäť odmietlo výzvy na navýšenie Európskeho fondu finančnej stability (trvalý euroval). Neexistujú plány na zvýšenie objemu prostriedkov v záchrannom fonde nad sumu 440 miliárd eur, povedal v pondelok hovorca nemeckej vlády Christoph Steegmans. "EFSF musí zostať taký, aký je," dodal. Nemecko je najväčším garantom v EFSF a na garanciách za dlhopisy, ktoré fond emituje, sa podieľa jednou tretinou.

17:33 O 19.00 SEČ bude mať prezident Obama televízne vystúpenie k ekonomickej situácii. Ide o jeho prvé verejné vystúpenie od zníženia ratingu USA.

17:27 Zníženie ratingu hrozí i Británii a krajinám eurozóny, myslí si americký investor Jim Rogers. USA mali podľa neho najvyšší rating stratiť už dávno.

17:24 Spoločná európska mena voči americkému doláru najprv posilnila na 1,4400 dolára za euro vďaka tomu, že Európska centrálna banka začala nakupovať španielske a talianske dlhopisy. Voči švajčiarskemu franku a japonskému jenu, ktoré sú považované za bezpečné útočisko, euro oslabilo o viac ako 1 %. Dolár voči jenu v pondelok oslabil o 0,7 % na 77,84 jenov za dolár, pričom počas ranného ázijského obchodovania na platforme EBS klesol až na 77,45 jenov za dolár. V približne rovnakom rozsahu dolár klesol aj voči franku a dostal sa na úroveň 0,7620 franku za dolár.

17:16 Grécky regulátor podľa televíznej stanice CNBC zakázal špekulatívny predaj akcií nakrátko, ktorý hrá na zisk z poklesu ceny.

17:06 Masívny prepad zaznamenala počas dnešného obchodovania nemecká burza, hlavný index DAX klesol o 5 percent. britský FTSE o 3,2 percenta a francúzsky CAC o necelé 4 percentá. Výrazne sa nedarilo burze v Aténach, index ATG klesol o 6 percent na 14-ročné minimum.

17:02 Po prudkom páde hlavných akciových indexov sa nálada na amerických trhoch nateraz upokojila. Hlavné indexy stratili približne tri percentá a v poslednej pol hodine zaznamenali mierny rast stále však nedokázali zmazať straty z rána

16:20 Cena poistenia francúzskych vládnych dlhopisov sa v pondelok zvýšila po tom, ako zníženie ratingu USA agentúrou Standard & Poor's vyvolalo otázky, ako dlho si ratingové hodnotenie na najvyššom stupni udržia iné krajiny. "Po znížení ratingu USA sa pravdepodobnými kandidátmi stali ďalší," uviedli analytici BBH. Cena päťročných derivátov CDS (credit default swap) na poistenie záväzkov francúzskej vlády sa zvýšila o 15,5 bázického bodu na rekordnú úroveň 160 bázických bodov, uviedla agentúra Markit. Znamená to, že päťročné poistenie francúzskych vládnych dlhopisov v hodnote 10 mil. eur stojí 160 tis. eur.

16:08 Eurozóna musí podniknúť všetky potrebné opatrenia nevyhnutné na zabezpečenie finančnej stability. Povedal to britský minister financií George Osborne pre pondelňajšie vydanie Daily Telegraph. "Jednotlivé krajiny musia ukázať, že majú dôveryhodné plány na zníženie nadmerných deficitov, zlepšenie konkurencieschopnosti a posilnenie bankového systému," povedal Osborne.

16:03 Tri najdôležitejšie americké indexy hneď po otvorení obchodovania oslabili v priemere o dve percentá.

15:59 Globálny index MSCI World Index, ktorý meria hodnotu akcií v rozvinutých krajinách, dnes oslabil takmer o 1,4 % a je najnižšie od septembra 2010. Počas uplynulého týždňa sa prepadol o 8,6 % a hodnota spoločností kótovaných na burze po celom svete sa znížila celkovo o 2,5 bilióna dolárov. Index MSCI pre rozvíjajúce sa trhy dnes klesol o 3,2 % a je tiež najnižšie od vlaňajšieho septembra.

15:44 Cena 30-ročných dlhopisov americkej vlády vzrástla o celý jeden percentuálny bod. A to aj napriek piatkovému zníženiu ratingu dlhodobých záväzkov Spojených štátov agentúrou Standard & Poor's. Dnešok je prvým obchodným dňom od zhoršenia úverovej bonity USA. Výnosy 30-ročných amerických dlhopisov klesli na 3,79 % z 3,85 % v piatok na konci obchodovania.

15:13 Popredné talianske spoločnosti chcú nakupovať vládne dlhopisy a prispieť tak k odvráteniu dlhovej krízy. Výzvu, pod ktorú sa podpísalo 24 šéfov firiem, ekonómov a manažérov zverejnil počas víkendu denník Milano Finanza.

14:50 Minister financií Ivan Mikloš pripustil, že hrozba recesie tu evidentne je. „Ak budeme schopní rýchlo a efektívne presadiť závery bruselského summitu, šanca, že sa podarí zabrániť recesii, tu je. Je to jediný reálny nástroj, ako zabrániť recesii,“ povedal Mikloš.

14:32 Známy investor Warren Buffett zostáva aj po znížení ratingu USA od agentúry S&P pokojný. Buffett stále vidí rating USA na špici hodnotenia. ,,Ak sa niečo zmenilo, je to môj pohľad na agentúru S&P," povedal novinárom. Informáciu priniesol portál ihned.cz.

14:10 Tri hodiny pred koncom obchodovania sa nachádzajú hlavné európske indexy v stratách. Francúzsky, britský a nemecký stratili od 1,8 po 2,4 percenta, talianske a španielske sú v miernych plusoch.

13:13 Výkonný riaditeľ Standard & Poor's John Chambers v rozhovore pre televíziu ABC odhadol pravdepodobnosť ďalšieho zhoršenia ratingu v období za šesť mesiacov až dva roky ako jedna ku trom. „Ak sa verejné financie ďalej zhoršia, alebo ak sa ešte prehĺbi politická paralýza, mohlo by to viesť k novému zníženiu,“ povedal J. Chambers. Informáciu priniesol portál etrend.sk.

12:55 Európske indexy už začínajú strácať. Aktuálna bilancia európskych akciových trhov o trištvrte na jednu : EuroStoxx sa oslabil o 0,89 %, FTSE 100 šiel nadol o 1,63 %, CAC 40 sa oslabil o 1,66 %, DAX padol o 2,22 %. Španielsky index IBEX 35 je v miernom zisku 0,37 %, milánsky index FTSE MIB tiež v zisku 0,32%.

12:48 Rast väčšiny hlavných svetových ekonomík stráca na sile. V pondelok o tom informovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Zložený index vedúcich indikátorov pre členské krajiny OECD v júni mierne oslabil na 102,2 bodu z májovej úrovne 102,5 bodu.

12:24 Medzinárodná ratingová agentúra Moody's zopakovala varovanie, že by mohla zhoršiť rating USA pred rokom 2013, ak sa výrazne zhorší fiškálny alebo ekonomický výhľad krajiny. Uviedla však, že vidí potenciál, aby sa vo Washingtone dosiahla dohoda o ďalšom znížení deficitu verejných financií.

11:52 O situácii v eurozóne bude dnes o jednej poobede mimoriadne rokovať premiérka Iveta Radičová s ministrom financií Ivanom Miklošom a ministrom zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom

11:47 Dlhopisy problémových krajín eurozóny, teda aj talianske a španielske, začne nakupovať aj euroval. Uviedli to nemeckí a francúzski zástupcovia po víkendových rokovaniach lídrov krajín G 20 a následne G 7, podľa ktorých sa to stane hneď, ako to bude technicky možné. Zrejme to nebude skôr ako v októbri. Nové úlohy eurovalu musia odobriť národné parlamenty vrátane slovenského.

11:38 Pražská burza sa prepadá už piaty deň v rade, píše český server Patria.cz. Napríklad akcie NWR klesli za týždeň o 20 percent.

11:32 Európskym akciovým trhom pomáha najmä silný rast na burzách v Taliansku a Španielsku. Hlavný španielsky index IBEX 35 sa po dvoch hodinách od začiatku obchodovania posilnil podľa Volksbank o 1,76 %, taliansky index FTSE MIB si pripísal zisk 1,1 %. Burzám pomohla Európska centrálna banka, ktorá podľa obchodníkov začala nakupovať talianske a španielske štátne dlhopisy.

11:25 Ropa na komoditných burzách dnes zlacnela. Barel americkej ľahkej ropy WTI zlacnel o 3,3 percenta na 84 dolárov. Cena za barel ropy Brent klesla o 2,9 percenta na 106,4 dolára.

11:14 Zlato sa dnes dostalo na nové historické maximum. Jeho cena podľa Jána Beňáka z Trim Broker od začiatku obchodovania stúpla o 2,7 percenta a vyšplhala sa na 1715 dolárov za uncu. Striebro sa posilnilo o 4 percentá na 39,90 dolára za uncu, čo je najvyššia úroveň za posledných 3,5 mesiaca.

11:00 Aktuálna bilancia európskych akciových trhov hodinu po otvorení obchodovania: EuroStoxx sa posilnil o 1,59 %, FTSE šiel nahor o 0,61 %, IBEX stúpol o 3,24 %, CAC sa posilnil o 0,87 %, DAX padol o 0,08 %.

10:56 Úročenie 10-ročných talianskych a španielskych dlhopisov sa dostalo výrazne pod úroveň šiestich percent. Talianske dlhopisy sa aktuálne úročia sadzbou 5,32 percenta, v piatok dosiahli výnosy 6,08 percenta. Úročenie španielskych bondov kleslo z piatkových 6,032 na aktuálnych 5,21 percenta. Podľa hlavného ekonóma Volksbank Vladimíra Vaňa sa riziková prirážka talianskych bondov znížila od štvrtka o 100 bázických bodov a španielskych dlhopisov o 120 bodov. Obchodníci pre televíznu stanicu CNBC uviedli, že za poklesom úročenia bondov stojí pravdepodobne Európska centrálna banka, ktorá začala nakupovať talianske a španielske dlhopisy na sekundárnom trhu.

10:46 Euro sa oproti doláru momentálne obchoduje okolo úrovne 1,433. Ráno bolo euro o čosi silnejšie, keď stálo 1,4402 dolára. Aj euro sa oslabilo oproti švajčiarskemu franku a jenu. Oproti franku sa oslabilo z piatkovej úrovne 1,098 na úroveň zhruba 1,088. V prípade japonského jenu spadlo euro z piatkovej úrovne 113,50 na 111,40 jenu za euro.

10:36 Americký dolár sa oslabuje oproti jenu aj švajčiarskemu franku, nie však radikálne. Investorov podľa dílera Volksbank Alberta Priecela brzdí vo väčších nákupoch jenu a franku skutočnosť, že by proti týmto menám opäť intervenovali tamojšie centrálne banky. Dolár sa oproti jenu oslabil z piatkovej úrovne 78,50 na 77,80. Oproti franku sa v piatok obchodoval na úrovni 0,767, teraz je na úrovni 0,759 dolára za frank.

10:23 Európsky index EuroStoxx 50 sa od začiatku dnešného obchodovania posilnil zatiaľ zhruba o 0,83 percenta. Nemecký index DAX momentálne stráca asi 30 bodov, no bol už aj v pluse.

10:15 Obchodník Michael Hewson sa pre britský Guardian pozastavil nad rozhodnutím ECB nakupovať talianske a španielske dlhopisy. "Je to len opatrenie, ktoré uberie plyn, zmenilo sa niečo na podstate?" pýta sa.

10:06 Hodinu po otvorení trhov v Európe sa burzy dostali z výrazných prepadov do plusov. Nemecký aj britský hlavný index sú mierne nad otváracími hodnotami.

9:51 Na rozdiel od hlavných európskych búrz, indexy v Taliansku a Španielsku stúpli.

9:18 Hneď po otvorení hlavných európskych búrz tieto prepadli. Hlavné britské aj nemecké indexy klesli o viac ako 2,5 percenta, francúzsky o 1,3 percenta.

8:45 Japonská burza skončila v mínuse. Hlavný akciový index Nikkei 225 stratil zhruba 200 bodov, čo je 2,18 percenta a spadol úroveň 9097 bodov.

8:12 Moskovská burza hneď po otvorení obchodovania výrazne prepadla. Hlavný index RTS stratil 3,5 percenta.

7:33 Kurz amerického dolára voči švajčiarskemu franku padol na historické minimum 74,85 frankov za sto dolárov.

6:58 Výrazne sa prepadli aj burzy na Taiwane, v Austrálii a Južnej Kórei. Naviac cena zlata sa prehupla cez 1700 dolárov za uncu a cena ropy sa prepadla o viac ako tri percentá.

6:44 Japonský Nikkei stratil od začiatku obchodovania 2,2 percenta, hongkongský Hang Seng viac ako 4, čínsky CSI 300 3,5 percenta, indický BSE Sensex tri percentá.

6:30 Tak ako sa očakávalo, investori sa zbavujú akcií a od otvorenia trhov v Ázii a Austrálii dochádza k masívnym výpredajom akcií. Rad za radom padajú burzy od Japonska, cez Čínu až po Austráliu.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 4. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 5. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 8. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 9. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 10. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
 4. GOPASS-dovolenka, ktorá sa oplatí
 5. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 6. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 7. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 8. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 9. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 10. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 30 285
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 21 906
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 20 473
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 12 222
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 7 836
 6. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska 4 342
 7. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 4 201
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 712
 9. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 2 926
 10. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku 2 030

Téma: Dlhová kríza


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Porušili Noční vlci nejaký zákon, pýta sa Kaliňák

Exminister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru hovorí, že Noční vlci na Slovensku nie sú zatiaľ žiaden problém.

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

SVET

Menila sex za politický vplyv. V mladej Ruske vidia agentku

Maria Butinová sa zblížila s republikánmi, aby mohla mať viac vplyvu.

Neprehliadnite tiež

Americké firmy v Číne už pociťujú vplyv obchodnej vojny

Obchodný konflikt vplýva na firmy psychologicky.

Nezamestnanosť po dvojročnom poklese mierne stúpla

Miera nezamestnanosti na Slovensku v júni vzrástla na 5,43 percenta.

Slováci kúpili viac nových áut, najväčší záujem bol o Škodu

V krajine sa vyrobí najviac áut v prepočte na obyvateľa na svete.

Trump kritizoval pokutu Európskej komisie pre Google

Komisia dala Googlu rekordnú pokutu 4,3 miliardy eur.