Minúta po minúte: Poslankyňa SDKÚ vraví, že nemusí podporiť Zákonník

Parlament v pondelok rokoval o koaličnej novele Zákonníka práce. Rokovanie bude pokračovať v utorok.

(Zdroj: SME - Ján Krošlák)

19:00 Podpredseda parlamentu Milan Hort ukončil pondeľnajšie rokovanie o Zákonníku práce. Poslednou prihlásenou do rozpravy bola poslankyňa za Smer Košútová. Rozprava bude pokračovať v utorok o 9:00.

18:10 Poslankyňa SDKÚ Jana Dubovcová v rozprave povedala, že pokiaľ bude schválený pozmeňujúci návrh povoľujúci prepustiť zamestnanca, ktorý má nárok na dôchodok, tak v takom prípade za Zákonník práce nebude hlasovať. "Ak by takýto návrh prešiel, potom nebudem môcť zahlasovať za zákonník ako celok," dodala.

17:56 Riešiť nezamestnanosť vyhadzovaním dôchodcov je generačný rasizmus. Vyhlásil to v parlamente poslanec Ľubomír Petrák (Smer) v rozprave k novele Zákonníka práce. Konkrétne k pozmeňovaciemu návrhu poslankyne KDH Moniky Gibalovej, ktorý má umožniť prepustiť pracovníka po dosiahnutí jeho nároku na starobný dôchodok.

17:27 Odborári po hlasovaní o legislatíve zvolajú svoje orgány a budú organizovať následné kroky. "Ďalšie nátlakové akcie, aby sme jasne vládu presvedčili, že zákonník je pre nás dôležitou normou, ktorá garantuje práva zamestnancov, nie odborov," avizoval Emil Machyna z odborového združenia KOVO.

Machyna upozornil, že odbory iba riešia veci v prospech zamestnancov, na čo potrebujú aj legislatívne stanovené práva. "Chceme mať práva na to, aby sme mohli prerokovávať veci, diskutovať s ľuďmi, zbierať názory," priblížil.

17.01 SaS podporí Matovičov návrh o gastrolístkoch. Prinesie to možnosť voľby, čo SaS podporuje, tvrdí poslankyňa Natália Blahová. Strana podporí aj návrh poslankyne Moniky Gibalovej z KDH, kde nárok na starobný dôchodok môže byť dôvod na prepustenie. „Ide o možnosť, dávame zamestnávateľovi aj zamestnancovi slobodu,“ povedala Blahová.

Strana SaS nepodporí návrh poslanca Júliusa Brocku z KDH, aby počas sviatkov boli zavreté obchody. „Obmedzuje to dnešný stav. Nik si to neželá. Ľudia sú zvyknutí na to, že si môžu ísť nakúpiť aj cez sviatky,“ povedala Blahová.

Okrem toho návrh rieši len maloobchod, ale sú aj iné odvetvia ako lekárky či uvádzačky v kine. SaS by chcela k návrhu aj dopadovú správu, ktorú poslanec nedal. Obáva sa, že by to mohlo spôsobiť prepúšťanie. „Nevidíme na tomto návrhu nič pozitívne,“ povedala Blahová.

Viera Tomanová a Dušan Bublavý počas rokovania. (FOTO - TASR)

16:28 Poslanec SDKÚ Štefan Kužma uvoľnenie gastrolístkov podporuje. „Keď sú ľudia schopní rozhodovať vo voľbách, môžu rozhodnúť o tom, či chcú gastrolístky alebo nie,“ povedal. Odpor je podľa neho logický a jasný, lebo gastrofirmy prídu o milióny na províziách. „Vezmite mi právo na výber, hovoria títo ľudia,“ povedal Kužma. Väčšina poslancov SDKÚ podľa neho návrh podporí.

Návrh poslankyne Moniky Gibalovej z KDH môže mať podľa Štefana Kužmu z SDKÚ problém s medzinárodným zmluvami. „Návrh sa mi páči, ale vraj je to v rozpore s medzinárodnou zmluvou. Musíme si to ešte prejsť,“ povedal Kužma. Obsahovo sa mu však návrh, aby dôvodom prepustenia bol nárok na starobný dôchodok, páči.

16:14 Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš má k Matovičovmu návrhu výhrady. "Ak tie tri eurá rozpustíme v mzde, tak je to začiatok konca stravovacích návykov," uviedol Janiš s tým, že zamestnanci vnímajú stravovacie lístky ako benefit. "Dať štvoreurový gastráč za obed nie je pre nich problém, ale vytiahnuť štyri eurá z peňaženky, pre nich problém bude," dodal Janiš.

16:04 Zákonník práce nepomôže zamestnanosti, tvrdí Emil Machyna predseda odborového združenia KOVO. Zmeny, ktoré by mali oslabiť odbory, vníma len ako politický revanš od koalície za to, že odbory spolupracujú so stranou Smer. Novela Zákonníka je podľa neho v prospech firiem, nie občanov.

15:35 Poslanec Matovič sa v rozprave spýtal či nie sú nevyhnutné aj poukážky na toaletný papier v situácií, keď sú gatrolístky povinné. Reagoval takto na otvorený list Asociácie emitentov stravovacích poukážok.

15:20 Poslanec Smeru Branislav Ondruš avizoval, že strana predloží v pléne niekoľko pozmeňovacích návrhov, aby zmiernila "najväčšie nášľapné míny" novely. Vysvetlil, že ak tá prejde v súčasnej podobe, zamestnanci budú do roka pracovať za nižšiu mzdu, a to najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. "Chcú zamestnancom polámať nohy a potom im povedať, nech si bežia kam chcú," vytkol koalícii.

14:43 Predseda Smeru Robert Fico na tlačovke kritizoval vládny návrh Zákonníka práce. Spolu s ním na tlačovke vystúpil aj predseda odborového združenia KOVO Emil Machyna.

"Je to len ideologická vojna pravice s odbormi a so Smerom," podotkol na tlačovej konferencii šéf najsilnejšej opozičnej strany Robert Fico. Legislatívnu zmenu preto Smer nepodporí.

Vysvetlil, že vláda poškodí ľudí najmä možnosťou dobrovoľnej dohody o rôznych ustanoveniach medzi pracovníkmi a zamestnávateľmi. "Ak máme v súčasnosti na Slovensku niekoľko stotisíc nezamestnaných, nikto si nedovolí handrkovať sa so zamestnávateľom," zdôraznil.

Predseda Smeru Robert Fico (FOTO - SITA)

14:05 Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj reagoval, že Matovičovi sa zrejme niečo prisnilo alebo sa viac nadýchal prchavej látky, keď umýval okná. "Žiaden obchod nie je. Je zbytočné vstupovať do týchto vecí, keď koalícia je pevne rozhodnutá. Ak Matovič zistil, že nie je pupkom sveta a má nejaký problém, nech si to dorieši s koalíciou," odporučil Rafaj.

13:53 Návrh na zatvorenie obchodov počas všetkých sviatkov rozvíril rozpravu k Zákonníku práce. O výhodnosti zmeny sa s jedným z predkladateľov pozmeňujúceho návrhu Júliusom Brockom (KDH) sporili najmä poslanci za SaS. Tí pritom podobne ako poslanci za SDKÚ avizovali, že rozšírenie zákazu práce v maloobchode na 14 sviatočných dní nepodporia.

"Pre tak závažný krok absentuje analýza dopadu na hospodárske prostredie," vyhlásila Natália Blahová (SaS). Podľa nej by maloobchod prišiel ročne o tržby na úrovni 4 %, údajne hrozí aj prepustenie približne 4 % zamestnancov maloobchodu.

Blahová upozornila, že návrh má dva háčiky, prvým je fakt, že ženy a matky, ktorým má zmena najmä pomôcť, nie sú zamestnané iba v maloobchode a druhý, že nikto neurobil prieskum, či by vôbec zamestnanci mali o zmenu záujem.

13:28 S úpravou gastrolístkov nemá problém predseda parlamentného výboru sociálnych vecí Július Brocka. Naopak, svoju stranícku kolegyňu Moniku Gibalovú, ktorá chce, aby nárok na dôchodok bol dôvod výpovede, problém má.

„Je to nelogické. Sme nútení posunúť hranicu odchodu do dôchodku, lebo dôchodkový systém je neudržateľný. A tu máme skupinu, ktorá su ju posúva dobrovoľne a tej budeme robiť prekážky,“ povedal Brocka.

Július Brocka a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál počas rokovania. (FOTO - TASR)

13: 20 Či bude hlasovať KDH za Matovičov návrh hlasovať sa ešte nevie. Názor na gastrolístky nie je podľa Pavla Hrušovského v strane jednotný. Sám si myslí, že, ak bude mať zamestnanec viacero možností, môže to vyvolať zmätok. O tom, ako budú hlasovať, sa majú rozhodnúť po rozprave. Petícia reštaurácii by však na rozhodnutí nemala zavážiť.

„Nemám rád také petičné prejavy nátlaku,“ povedal. KDH nevie ako zahlasuje za návrh poslankyne Gibalovej, ktorá chce, aby nárok na dôchodok mohol byť dôvodom na výpoveď. „Nie sme v zhode, väčšina ho ale podporuje,“ povedal Hrušovský. On sám ho podporuje.

13:01 SNS dohodu s koalíciou o podpore Zákonníka práce odmieta. Možnosť výberu medzi gastrolístkami a peniazmi nie je podľa Rafaela Rafaja (SNS) téma, ktorá by stranu trápila. Problematickejší môže byť pozmeňujúci návrh poslankyne KDH Moniky Gibalovej, ktorá chce, aby nárok na dôchodok mohol byť dôvodom na výpoveď: „Dúfam, že prvý pôjde pán Chmel, ten už presluhuje veľmi dlho,“ povedal.

12:45 Matovičov návrh, aby sa zamestnanci mohli rozhodnúť medzi gastrolístkami a peniazmi sa nepáči poslancovi SaS Martinovi Poliačikovi. Firmy by mali dávať len príspevok na stravu priamo k mzde. „Inak tam je zbytočný sprostredkovateľ, ktorý by tam nemal byť,“ povedal.

12:27 Poslanec Matovič sa vzdá mandátu, ak sa splnia obavy Asociácie emitentov stravovacích poukážok. "Ak máte pravdu, ak klesnú tržby v reštauráciách o 209 miliónov eur, 15.000 ľudí v reštauráciách bude prepustených a súčasne reštaurácie zvýšia ceny, tak dám svoju hlavu na klát," sľúbil na stretnutí s emitentmi, ktorí prišli pred budovu parlamentu protestovať proti zmenám v poskytovaní gastrolístkov pre zamestnancov.

Dodal, že ak by k takejto situácii prišlo, ešte pred odchodom z parlamentu podá sprísňujúci návrh zákona. "Aby sme zaviedli gastrolístky, ktoré sa budú dať používať iba v reštauráciách," vysvetlil. Je však presvedčený, že sa nemýli a mandátu sa nebude musieť vzdať.

12:01 Firmy budú môcť prepustiť tehotnú ženu, matku do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacu matku počas skúšobnej doby iba vo výnimočných prípadoch. Takúto zmenu by mala priniesť novela Zákonníka práce, a to cez poslanecký pozmeňovací návrh Natálie Blahovej. K ukončeniu pracovného pomeru bude môcť dôjsť iba písomne. Zamestnávateľ takéto rozhodnutie nemôže zdôvodniť tehotenstvom ani materstvom. Ak nie sú splnené tieto podmienky, výpoveď je neplatná, navrhuje poslankyňa SaS.

11:39 Asociácia emitentov stravovacích poukážok takýto nátlak na poslancov odmieta. "Ak si pán Matovič myslí, že odovzdanie otvoreného listu je nátlak, tak prosím," reaguje Štefan Petrík z asociácie.

11:31 Gastrofirmy podľa Matoviča robia tlak na poslancov, aby nepodporili jeho pozmeňovací návrh. Na otázku či tieto firmy ponúkajú finančnú odmenu poslancom Matovič neodpovedal.

11:12 Poslanec Igor Matovič povedal, že má informácie, že koalícia je dohodnutá so SNS, ktorá je pripravená podporiť koaličný Zákonník práce, v prípade, že v ňom nebude možnosť pre zamestnancov rozhodnúť sa medzi gatrolístkami a peniazmi.

Pred parlamentom sa uskutočnil protest proti zmenám v Zákonníku práce. (FOTO - SITA)

10:35 Pred parlamentom mala brífing Asociácia emitentov stravovacích poukážok. Tá kritizuje návrh poslanca Matoviča, ktorý chce, aby zamestnanec mal možnosť rozhodnúť sa medzi gatrolístkami a peniazmi.

Emitenti tvrdia, že ak prejde návrh, aby sa namiesto gastrolístkov mohol dávať aj finančný príspevok na stravovanie v hodnote gastrolístka, zamestnanci negatívne zmenia svoje stravovacie návyky. Podľa názoru emitentov prestanú chodiť do reštaurácií a peniaze budú využívať nie na stravu, ale na iné výdavky, napríklad na chod domácnosti.

10:14 Zmeny v Zákonníku práce kritizoval vo svojom vystúpení, ktoré otvorilo pondelkovú rozpravu, aj ďalší poslanec opozičného Smeru Andrej Kolesík.

"Super, vynikajúce, ako žart dobré, ale to snáď nemyslíte vážne,“ povedal v pléne Kolesík. Toto vyjadrenie sa dá podľa jeho slov aplikovať na celú novelu Zákonníka práce. Vláda prichádza podľa Kolesíka s pokusmi na ľuďoch a po vykonaní zmien bude potrebné pozametať neporiadok, ktorý po sebe zanechá.

9:49 Pripravená novela Zákonníka práce vrátane pozmeňujúcich návrhov koalície predstavuje podľa poslankyne strany Smer Viery Tomanovej veľmi jemne povedané nesystémový zásah do pracovného zákonodarstva.

Novela môže podľa bývalej ministerky práce zhoršiť postavenie zamestnancov a výrazne znížiť ich sociálne postavenie. "Je tu evidentná snaha preniesť podnikateľské riziko na zamestnanca,“ povedala v rámci rozpravy k novele Zákonníka práce Tomanová s tým, že je to "zvrhlá cesta".

9:17 V pondelok sa podľa plánu nemá hlasovať. K ďalším bodom sa poslanci dostanú zrejme až v nasledujúcich rokovacích dňoch.

9:00 Celý ôsmy rokovací deň 20. schôdze Národnej rady by mali poslanci venovať návrhu novely Zákonníka práce z dielne ministra práce Jozefa Mihála. Rozprava bola prerušená v piatok popoludní, pokračuje od pondeľňajšieho rána.

Otvoreny List, Gastro

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
 4. Gopass-dovolenka, ktorá sa oplatí
 5. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 6. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 7. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 8. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 9. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 10. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 35 474
 2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 23 568
 3. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska 16 275
 4. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 15 867
 5. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 9 607
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 5 501
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 4 688
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 507
 9. Špeciálna príloha: Krížovky na leto 2 933
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 2 663

Téma: Zákonník práce


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.

Neprehliadnite tiež

Podnik v Madride ponúka priestory na poludňajšiu siestu

Odpočinok v čase siesty láka čoraz viac zamestnancov, študentov aj turistov v Španielsku.

Rakúski hydinári zápasia s cenovým dumpingom zo zahraničia

V Rakúsku sa počet spracovateľských podnikov v priebehu 15 rokov znížil na polovicu.

Česko zažíva karavanový rozmach, dopyt rastie

Česi si čoraz viac volia dovolenku na domácom trhu namiesto zahraničnej.

Hirošima straší Ružinov už vyše desaťročie

Z projektu Yosaria Plaza zostal len železobetónový skelet.

Nové Mesto má koncepciu rozvoja cyklistickej dopravy

Mestská časť si zadefinovala strategický materiál.