Po SPP možno zdražia aj ostatní

Hoci SPP je už len jeden z hráčov na trhu, aj pokles či rast ceny pre zákazníkov konkurencie závisí najmä od jeho rozhodnutia.

BRATISLAVA. Trh s plynom sa začína zahusťovať. Alternatívni dodávatelia pribúdajú a ponúkanými zľavami pomaly preberajú Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) zákazníkov.

Vstup na náš trh oznámili český ČEZ, nemecký RWE, či firmy MagnaEA a Lama Investments. Od októbra chce dodávať plyn domácnostiam aj firma Slovakia Energy.

„Zo vstupu ďalších spoločností môže zákazník profitovať,“ hovorí Eva Nováková, hovorkyňa ČEZu. Slovakia Energy tvrdí, že ponúkne plyn podľa regiónu lacnejšie ako SPP o šesť až desať percent. Iní alternatívni hráči súperia o zákazníkov zľavami od sedem do dvanásť percent.

Niektorí neprežijú

Trh s plynom
Čo ponúkajú
 • Vaša energia : zľavy oproti SPP vo výške 7 percent.
 • ČEZ : zľavy do 10 percent
 • RWE : robí nábor a ponúka zľavy do 12 percent.
 • Slovakia Energy : hovorí
  o zľavách 6 až 10 percent.
 • Magna EA : ponúka zľavy
  asi 7 percent.
 • Vstúpiť na trh majú aj ďalšie firmy, napríklad Korlea Invest a Elgas od budúceho roka či Business Commercial
  Finance.

SPP oficiálne príchod konkurencie neľaká. „Pri počte 1,4 milióna domácností, ktoré odoberajú plyn, je počet zákazníkov, ktorí zmenili dodávateľa, menej ako 0,3 percenta celého trhu,“ povedal Ondrej Šebesta, hovorca SPP.

Zatiaľ však alternatívni dodávatelia len prichádzajú. Viacerí z nich začnú reálne dodávať plyn až od októbra.
Ďalšie firmy, ktoré budú chcieť dodávať plyn, na náš trh zrejme ešte prídu. Podľa Novákovej trh umožňuje vstup pár ďalších hráčov.

Nie je vylúčené, že všetci neprežijú. „Či sa trh prečistí, bude záležať od firiem. Od toho, koľko sa im podarí zazmluvniť klientov a či budú ziskové,“ povedala Adriana Mészárošová, riaditeľka spoločnosti Vaša energia.

To, či dosiahnu zisk, bude záležať aj od toho, za koľko sa bude predávať plyn na krátkodobých, takzvaných spotových trhoch. Len cez ne môžu firmy konkurovať SPP, ktorý odoberá plyn od Gazpromu.

„V budúcnosti je možné, že sa počet hráčov na trhu zníži pre zmeny cien na svetových burzách alebo odpredajom podielov menších firiem väčším,“ hovorí Katarína Šulíková z RWE Gas Slovensko.

Ako sa pohnú ceny?

Konkurentom SPP by mohlo v najbližších týždňoch pomôcť aj to, že dominantný dodávateľ zdražuje v júli plyn o sedem percent. Rozdiel v cenách by sa tak mohol prehĺbiť.

Niektorí alternatívni dodávatelia plynu, napríklad ČEZ či RWE sa nerozhodli, či budú v zdražovaní nasledovať SPP. „Situáciu analyzujeme,“ povedala Šulíková. Medzi sebou si firmy zatiaľ príliš nekonkurujú. „V niektorých produktoch sme lacnejší a v niektorých drahší,“ hovorí Mészárošová.

Viacerí z nich tvrdia, že sú dnes najlacnejší na trhu. Väčšina alternatívnych hráčov dodáva, že ceny pod úrovňou SPP garantuje počas celého trvania zmluvy. No nemusia ich udržať na tých percentách zliav, aké ponúkajú dnes.

SPP hovorí o špekuláciách

Plyn môže v budúcnosti zdražiť preto, že jeho dodávka nebude regulovaná. V plyne sa rozvíja konkurencia, a tak dôvody na reguláciu odpadajú. Regulátor už o tom otvorene hovorí.

„Očakávame, že SPP ako prvé po deregulácii navrhne ich zvýšenie. My budeme mať ceny určite nižšie, ale mierne zvýšenie nevylučujeme,“ hovorí Linda Adameková, zástupkyňa energofirmy Elgas zo skupiny GGE.

SPP takéto úvahy označil za špekulácie. Dominantný hráč by okrem toho rád preniesol do cien aj straty z domácností, ktoré sa mu nahromadili v minulých rokoch.

Nový hráč: Regulátor už nie je taký sociálny

ek.jpgDo troch rokov zrejme konkurencia uchmatne SPP polovicu domácností, tvrdí obchodný riaditeľ Slovakia Energy JIŘÍ KOUDELA.

Čo sa stalo na trhu, že tu zrazu máme nával konkurentov SPP?

„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) umožňuje dominantému dodávateľovi SPP narovnať ceny za dodávky komodity. Prestáva tu byť taký sociálny aspekt na to, že domácnosti musia mať úplne lacný plyn a elektrinu.“

Prečo už ÚRSO až tak nezohľadňuje sociálne aspekty?

„Regulátor stále zohľadňuje sociálne aspekty, ale rozdiel medzi trhovou cenou a cenou, akú platia domácnosti bol taký veľký, že ÚRSO musel aspoň s čiastočným navýšením cien súhlasiť“.

Vďaka čomu podliezate ceny SPP?

„Je vždy otázka, za koľko sa dá plyn nakúpiť na trhu alebo cez dlhodobejšie kontrakty. Ak sa dá plyn kúpiť lacnejšie než má SPP uzatvorené v dlhodobých kontraktoch vzniká priestor aj pre alternatívnych dodávateľov, ktorí majú nižšie náklady na predaj komodity a sú schopní kúpiť plyn lacnejšie na takzvaných spotových trhoch s plynom“.

Ako dlho sú nižšie ceny udržateľné?

„Nie sme orientovaní na to, že tu budeme rok. Spotový trh sa vyvíja. V jednu chvíľu sú tam ceny nízke, dá sa dobre nakúpiť a nakúpite na dlhšie obdobie. Ak má obchodník dobrú stratégiu, nakúpi si plyn, keď sú ceny nízke.“

Čo ak bude spotový trh dlhodobo drahší než plyn od Gazpromu?

„To je extrémne nepravdepodobné. Ak klesajú ceny dlhodobých kontraktov, klesajú ceny na trhu.“

Prečo je väčšinou plyn na trhu lacnejší?

„Je to tým, že na spotovom trhu sa obchodujú prebytky z ťažby plynu aleto tie, ktoré obchodníci nepredali. Krátkodobo môže spotová cena plynu presiahnuť cenu dlhodobých kontraktov ale to je vždy spôsobené nejakou extrémnou situáciou.“

SPP chce svoj drahý kontrakt s Gazpromom zmeniť. Ako si môžete byť istí, že nevyrokuje lepšie podmienky?

„Otázka je, či im zmena umožní znížiť ceny plynu. Som si ale istý, že určite nebudú lacnejší v oblasti nákladov na predaj či na obchodné zastúpenie. Viem si predstaviť, že ak majú zazmluvnených napríklad 95 percent objemu od Gazpromu tak rokujú, aby vznikol nejaký priestor pre nákup na trhu.“

Keby vyjednali 70 percent nákupov na dlhodobý kontrakt a 30 percent na trhu, stále to nie je dosť?

„Stále si myslím, že dodávateľ, ktorý je zaťažený takým obrovským portfóliom nebude schopný dostatočne rýchlo reagovať.“

Ak budete mať viac klientov, nebudete potrebovať sieť pobočiek a tiež budete mať vyššie fixné náklady?

„Pôjdeme cez alternatívne médiá, to znamená e-mail, telefón, prípadne pošta. Napríklad v Česku aj veľký tradičný dodávateľ E.ON zavrel pobočky. Ľudia si zvykli.“

Do akej miery môžete byť lacnejší ako SPP ak by Vašou jedinou výhodou mala byť nižšia réžia?

„Nedokážem odhadnúť, do akej miery sa v tejto chvíli premieta len vplyv fixných nákladov a do akej miery tu hrajú úlohu nižšie nákupné ceny ale s našou stratégiou nákupu plynu sme presvedčení, že dokážeme dlhodobo udržovať odstup aký je dnes.“

Na ako dlho sú garancie vašej 6 až 10–percentnej zľavy?

„S domácnosťami uzatvárame zmluvu s garanciami na 24 mesiacov, kedy budú mať nižšie ceny než tradičný dodávateľ.“

Tá percentuálna zľava platí dva roky?

„V súčasnej dobe viem, že sme schopní ponúknuť túto zľavu. V budúcom roku očakávam, že bude podobná. Nikdy to neklesne na to, že by naše ceny boli nižšie o 10 centov. Hovoríme, že ak sa nájde iný dodávateľ, ktorý ponúkne plyn lacnejšie než my, tak my cenu dorovnáme. Ak by sa nám nepodarilo dostať na tieto ceny napríklad preto, že to bude nejaký akčný akvizičný cenník, ktorý pôjde hlboko pod náklady tak bez toho, aby ste platili akýkoľvek poplatok za predčasné ukončenie zmluvy, vám umožníme odísť k lacnejšiemu dodávateľovi.

Aký je cenový rozdiel medzi vami a inými alternatívnymi dodávateľmi?

„V niektorej tarife môžeme byť lacnejší, v niektorej drahší ale my garantujeme, že po celú dobu kontraktu budeme na úrovni najnižších cien. Ostatní alternatívni dodávatelia hovoria, že prvých 12 mesiacov budete mať určitú úsporu a po zvyšok kontraktu, už nikto nehovorí akú.“

Koľko zákazníkov SPP dokážu zobrať všetci konkurenti SPP v priebehu roka?

„V tomto roku počet klientov, ktorí zmenia dodávateľa z radu domácností bude asi 50 až 60 tisíc.“

Kedy bude váš problém napríklad ČEZ a nie len SPP?

„Trh by musel prejsť takými zmenami, že bude bežné nachádzať klientov, ktorí majú iného alternatívneho dodávateľa. Podiel by sa musel zmeniť na 40 percent pre alternatívnych dodávateľov a 60 percent pre SPP.“

Je to reálne a ak áno kedy?

„Asi v horizonte troch rokov je možné, že sa to percento takto zmení. Otázka je, ako bude reagovať SPP na vývoj cien. Niekde v týchto medziach je ale možné, aby sa trh ustálil.“

Režijné náklady SPP zostávajú rovnaké, ale domácností bude ubúdať. Bude to ďalší tlak na ceny SPP smerom nahor?

„V každom prípade to bude tlak na ceny.“

Veríte, že SPP je v segmente domácností v strate?

„Dokážem si predstaviť, že sú v strate. Nebude to asi žiadna výrazná strata. Problém je spôsob, akým je regulovaný trh. Sú tri kategórie odberu, ktoré majú výrazne nižšiu cenu než kategória D4, ktorá nie je regulovaná. Je to určitý sociálny aspekt. D4 je pre klientov s tak veľkou spotrebou, ktorú môžu mať len veľmi dobre finančne zaistené osoby. Tých je veľmi málo a tu už regulátor necháva trhovú cenu.“

Takže SPP si kompenzuje straty z regulovaných domácností, ktoré na plyne najmä varia a zohrievajú vodu na neregulovaných?

„Presne tak a súčasne sú neregulované ceny aj pre podnikateľov. To znamená, že určite kompenzácia je tu aj medzi podnikateľmi. Je to začarovaný kruh. V momente, keď chcete tvoriť sociálnu politiku cez energie, ktoré sa dotýkajú aj podnikateľov a výrobnej sféry tak dodávateľ musí kryť straty z iného segmentu, vznikajú krížové dotácie. Potom sa firmám a zamestnávateľom zvyšujú náklady. Paradoxne to môže spôsobovať zvyšovanie nezamestnanosti.

Ak SPP musí krížovo dotovať domácnosti cez firmy, neznevýhodňuje si svoju pozíciu v boji o firemných klientov?

„Rozhodne áno, napríklad na východnom Slovensku im veľké množstvo klientov preberá RWE.“

Súvisí so zmenou vlády, že prostredie prestáva byť natoľko deformované?

„Určitý vplyv tam bude mať aj vláda, pretože aj z vlády sa ozývajú hlasy, že regulačný úrad by mal viac regulovať distribučnú zložku ceny, ktorá nikdy nebude trhová a menej sa zameriavať na cenu dodávky, kde už pôsobia alternatívni hráči. V prípade porovnania cien na Slovensku a v iných európskych štátoch sú ceny distribúcie na Slovensku jedny z najvyšších.

Čo sa stane ak sa dodávka prestane regulovať úplne? SPP extrémne zražie?

„K určitému zdraženiu dôjde ale tiež vznikne priestor pre ďalšiu alternatívnu konkurenciu.“ Koľko ešte príde dodávateľov a koľko ich bude na konci?

„Ak sa pozriete na držiteľov povolení, tak tých sú stovky. Aktívnych na trhu sa môže objaviť do 15, maximálne 20 ale v priebehu dvoch až troch rokov dôjde k prečisteniu trhu a zostane okolo 5 až 8 dodávateľov.“

Ponúkate plyn podomovým predajom. Je množstvo prípadov, kedy sa ľudia sťažovali, že ich predajcovia oklamali - najmä keď sa otváral trh s elektrinou.

„Nie je tajomstvom, že naša spoločnosť mala v minulosti problém s podomovým predajom. Mali sme asi 20 skupín, ktoré pre nás robili tento predaj. Narobilo nám to veľké problémy, a preto sme sa rozhodli ukončiť tento spôsob predaja. Návrat do tohto spôsobu predaja je dnes postavený na tom, že máme tri obchodné skupiny, ktoré sú vyškolené, vedia, čo majú klientom povedať.“

Nemáte už žiadne sťažnosti?

„Neevidujeme žiadne sťažnosti, na to, že bol klient podvedený alebo že ho obchodný zástupca uviedol do omylu.“

Počuli ste o podobných problémoch vašej konkurencie?

Slovakia Energy bola prvá z alternatívnych dodávateľov, ktorí išli do segmentu domácností cez podomových predajcov. Tento problém sme vyriešili. Skupiny, s ktorými sme rozviazali spoluprácu hľadali, kde sa uplatnia. Využili to, že ako prvý z väčších obchodníkov s energiou prišiel napríklad ČEZ, ktorý tiež predáva cez podomovým predajom či firma Energetické centrum. Tam skončili mnohé z obchodných skupín, ktoré spolupracovali s nami. Dnes sú počuť informácie o problémoch s tým s pojených.

Ponúkate vyššie úspore pri plyne než elektrine. Prečo?

„Podiel komodity na výslednej cene je vyšší pri plyne než v prípade elektriny.“

SPP bude v júli zdražovať. Nebudete ich nasledovať?

„Ceny, ktoré sme pre tento rok dali zachováme.“

Daniela Krajanová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Legendárna Transsibírska magistrála
 2. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov
 3. Týchto 18 rád ako ušetriť som mal počuť ešte pred osemnástkou
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií!
 5. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém
 6. Ceny elektriny rastú. Firmy ale môžu ušetriť
 7. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám
 8. Top First moment dovolenky na leto 2018
 9. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom
 10. Na tohtoročných trhoch pred Auparkom vystúpi aj Katka Koščová
 1. Legendárna Transsibírska magistrála
 2. Auto ako vianočný darček, rastie záujem o zánovné vozidlá
 3. Vianočný bázar chalaňov
 4. Vianočné mecheche 2017
 5. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov
 6. Študentskou osobnosťou Slovenska Ing. Martina Majorošová
 7. Majstrovstvá Stavebnej fakulty STU v Bratislave v plávaní 2017
 8. Týchto 8 kritérií by mal kvalitný kolagén spĺňať
 9. Beam Suntory zaznamenal silný rast predaja po zmene distribútora
 10. Zamestnanci a študenti EU v BA darovali radosť a vyčarili úsmev
 1. Legendárna Transsibírska magistrála 21 687
 2. Týchto 18 rád ako ušetriť som mal počuť ešte pred osemnástkou 7 648
 3. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém 4 170
 4. Naše mobilné bankovníctvo si prišli vyskúšať novinári z Rakúska 3 699
 5. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov 2 302
 6. Venujte na Vianoce darček plný informácií! 1 529
 7. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom 1 507
 8. Top First moment dovolenky na leto 2018 1 396
 9. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám 1 359
 10. Týchto 8 kritérií by mal kvalitný kolagén spĺňať 1 024

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Denne im prejde cez ruky šesťsto kíl múky. Ako sa robí maces na Slovensku

Maces kupujú hlavne ľudia s problémami s trávením.

KOMENTÁRE

Rok 1997: Zmrznutý Leo desil viac než elektrikár Mečiar

Moc stále držal v rukách Mečiar a z rodinných osláv sa stávali nočné mory.

SVET

Kurz sa dohodol s krajnou pravicou, sľubuje proeurópsku vládu

Ľudovci a Slobodní sa dohodli na koalícii.

Neprehliadnite tiež

Fico otáča, odchod do penzie má dostať strop

V roku 2012 štát nastavil vek odchodu do dôchodku na strednú dĺžku dožitia.

Agentúra Fitch priznala Portugalsku plnú úverovú spoľahlivosť

Ratingová agentúra zvýšila úverovú dôveryhodnosť Portugalska o dva stupne.

Slováci obľubujú ručne vyrábané výrobky, kupujú ich však málo

Len malé percento Slovákov ich však kupuje pravidelne.

Väčšina ekonómov na Wall Street považuje bitcoin za bublinu

Bitcoin napriek prudkému nárastu popularity nepresvedčil.

Zdravotné poisťovne posielajú naspäť doplatky za lieky

Poisťovne vrátia za tretí kvartál tohto roka naspäť okolo 2,3 milióna eur.