SME

Žena, ktorá chce ubrať financiám testosterón

Jednu z najmocnejších funkcií na svete preberá žena. Je tvrdá, ale má aj zmysel pre humor. CHRISTINE LAGARDEOVÁ povedie svetové financie aj na bicykli.

(Zdroj: TASR/AP)

Bude prvou ženou na čele inštitúcie, ktorú 65 rokov ovládali muži. Bude tiež prvou neekonómkou. A bude možno aj poslednou Európankou, ktorá mala nomináciu na čelo fondu prakticky zaručenú.

Doterajšia francúzska ministerka financií Christine Lagardeová sa stala šéfkou Medzinárodného menového fondu (MMF) suverénne a k víťazstvu jej gratuloval aj jej jediný protivník Agustín Carstens.

Na adresu šarmantnej dámy, ktorá má povesť výbornej diplomatky s priamym a zrozumiteľným prejavom a od utorka bude rozhodovať o osude krízou zmietaného Grécka aj eurozóny, málokto povie krivé slovo.

Sebavedomie jej nechýba

Vyštudovaná právnička, ktorá v mladosti súťažila v národnom tíme v synchronizovanom plávaní, bola francúzskou ministerkou financií (kam patrí aj hospodárstvo) štyri roky a zastávala aj iné ministerské posty. V roku 2009 získala ocenenie magazínu Economist ako najlepšia ministerka financií v Európe a v tom istom roku ju magazín Forbes zaradil na 17. miesto v rebríčku najmocnejších žien.

Nekonvenčná žena, ktorá ohlásila kandidatúru aj svoje zvolenie na Twitteri, je moderná aj v iných smeroch.

„Washington si určite všimne zmenu na poste riaditeľa MMF. Christine Lagardeová sa chystá do práce chodiť na bicykli," píše na Huffington Post blogerka Elisabeth Brawová, ktorá s novou šéfkou MMF robila rozhovor.

Sebavedomie jej nechýba. „Bola si taká istá, že pozíciu získa, že sa ma spýtala, kde sa vo Washingtone dobre býva," dodáva blogerka.

„Som veľmi poctená dôverou, ktorú mi prejavili," reagovala Lagardeová na svoje zvolenie na čelo inštitúcie so 187 členmi.

lagar.jpg

Vážená, populárna aj vtipná

Opúšťa kanceláriu, ktorá je podľa reportéra Irish Times plná jej karikatúr na stenách. Humor aj uťahovanie zo seba samej je jej silnou stránkou. No tie isté výroky, ktoré dnes znejú vtipne, jej v začiatkoch na ministerstve financií skoro priniesli pád. V čase zdražovania ropy v roku 2007 odporúčala „jazdiť na bicykli".

Keď sa jej nedávno novinári pýtali na aféru, ktorá by mohla ukončiť jej kariéru - vyšetrovanie obvinenia zo zneužitia moci pri mimosúdnom vyrovnaní štátu s podnikateľom Bernardom Tapiem v roku 2008 - povedala, „keď pôjdem do väzenia, prineste mi pomaranče", píše Irish Times.

„Zvládla vo Francúzsku výnimočnú vec, že je váženou a populárnou političkou, ale zároveň má zmysel pre humor, pričom navyše nepôsobí arogantne," hovorí pre Washington Post Dominique Moisi, zakladateľ Inštitútu pre medzinárodné vzťahy v Paríži, ktorý Lagardeovú dlho pozná.

Na jej humor si spomína aj bývalý slovenský minister financií Ján Počiatek, ktorý sa s ňou pravidelne stretával v Bruseli v čase, keď Slovensko zavádzalo euro.

„Je to charizmatická, elegantná dáma, skúsená politička s veľkým citom pre diplomatické riešenia. Má veľmi zrozumiteľný, jasný, racionálny prejav navyše s dávkou suchého humoru," hovorí Počiatek. „Má perfektnú angličtinu, čo je u Francúzov výnimočné," dodáva.

Nejde však o žiadnu jemnú dámu. Lagardeová strávila v Spojených štátoch vyše 20 rokov a uplatnila sa aj ako šéfka veľkej americkej právnickej firmy Baker&McKenzie. Minulý týždeň povedala vedeniu MMF, že „neexistuje priestor pre zhovievavosť, keď sú nutné tvrdé rozhodnutia".

Ekonomická škola života

Bývalá slovenská ministerka financií Brigita Schmögnerová, ktorá donedávna pôsobila ako viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj, bola s Lagardeovou v čase, keď Francúzka predsedala Rade guvernérov tejto inštitúcie (2008 - 2009). Myslí si, že je racionálna a pragmatická a skúsenosť v USA jej pomohla orientovať sa na výsledky.

„Má niekoľkoročnú skúsenosť ako ministerka financií a hospodárstva Francúzska, reprezentovala svoju krajinu na stretnutiach ministrov financií G8 a G20, a to v čase finančnej krízy a krízy eurozóny. To sa rovná možno dvom Harvardom," napísala Schmögnerová pre SME.

Svoju prednosť v skúsenostiach si uvedomuje aj sama Lagardeová. „Ak budem zvolená, poskytnem MMF skúsenosti ako právnička, riaditeľka podniku, ministerka a žena," hovorila ešte v máji pri oznámení svojej kandidatúry Lagardeová.

Nebude mať čas zabývať sa v úrade, musí naliehavo riešiť grécku dlhovú krízu, presadzovať požiadavky rozvojových krajín, ktoré chcú v Medzinárodnom menovom fonde získať väčší vplyv, aj sa vyrovnať so zlou náladou vo fonde po tom, ako jej predchodca, tiež Francúz, Dominique Strauss-Kahn odstúpil pre obvinenie zo sexuálneho násilia.

Niektorí analytici jej vyčítajú, že nemá ekonomické vzdelanie. „Je to veľmi sympatická a pôsobivá osobnosť, no jej ekonomické znalosti sú obmedzené. Bude sa musieť spoliehať na rady tých okolo seba," písal pred mesiacom v komentári denník Financial Times.

Napriek tomu kríza v eurozóne nie je pre Lagardeovú vôbec neznámou. Pripisuje sa jej významný podiel na vytvorení permanentného eurovalu aj pri dohode na odklade splatnosti gréckych dlhov.

"Ako dobrá právnička sa rýchlo naučila ovládať ministerstvo financií, ale prináša širšiu perspektívu ako mnohí jej kolegovia v iných krajinách. Niečo, čo je viac než matematika daňovej a príjmovej politiky," hovorí pre Washington Post Mark Medish, ktorý spolupracoval s Lagardeovou, keď bol na americkom ministerstve financií za administratívy amerického prezidenta Billa Clintona.

Francúzska hegemónia

Lagardeová hovorí, že bude nezávislá od Európy, ktorá ju ako prvá na post šéfky podporila. A žiadajú to od nej aj analytici. „Bude úspešná do tej miery, do akej sa jej podarí odstrihnúť od Európy," konkretizuje ekonomický analytik Alessandro Liopold, ktorý s Lagardeovou spolupracoval ako bývalý šéf európskej divízie MMF, pre Washington Post.

Do Lagardeovej vkladajú veľké nádeje rozvojové štáty, najmä Brazília, Čína a India. Tie by chceli dostať v MMF väčšie slovo pri rozhodovaní. Jej nomináciu určite nepodporili, aby zachovala v organizácii status quo.

Vďaka tichej dohode s Američanmi o rozdelení vplyvu v MMF a Svetovej banke mali vedenie MMF Európania. A Lagardeovej krajania Francúzi stáli na čele inštitúcie 36 zo 65 rokov.

Hoci Lagardeová nezískala post preto, že je žena, nebolo jej to na škodu. Sexuálny škandál v hoteli ani s podriadeným v jej prípade prakticky neprichádza do úvahy. A hoci v ekonomických rozhodnutiach MMF sa neočakávajú veľké zmeny, mohli by prísť pre ženy vo svete financií.

Lagardeová svoje zvolenie označila za víťazstvo pre ženy a dodnes jej pripomínajú, ako raz v rozhovore vtipkovala o nebezpečenstve, keď „je medzi finančníkmi priveľa testosterónu".

Christine Lagardeová (55)

bude od utorka šéfkou Medzinárodného menového fondu. Vyštudovaná právnička bola štyri roky francúzskou ministerkou financií (v rámci toho aj hospodárstva). Predtým pôsobila na ministerstve obchodu a ministerstve poľnohospodárstva. Vyše 20 rokov strávila v Spojených štátoch, kde bola šéfkou americkej právnickej firmy Baker&McKenzie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (16. 4. 2024)
USD 1.066
AUD 1.644
CZK 25.324
JPY 164.050
CAD 1.465
GBP 0.854
HUF 394.250
PLN 4.294
CHF 0.973
SEK 11.558

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 733
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 326
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 426
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 329
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 037
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 910
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 629
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 532
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 748
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 698
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 461
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 051
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 074
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 620
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 14 602
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 251
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Nataša Holinová

Človek lezie medveďom do brlohov a potom chce uzákoniť zabíjanie.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Neprehliadnite tiež

Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Bašternákova vila na Slavíne.

Minister ide pardonovať čiernych stavbárov.


AT&T v Bratislave

Dôvodom je aj nástup umelej inteligencie.


Ilustračné foto

Eskalácia napätia na Blízkom východe ale udržala trhy s ropu na uzde.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 748
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 698
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 461
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 051
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 074
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 620
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 14 602
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 251
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu