BRATISLAVA. Ukázal to európsky prieskum o podvodoch a korupcii, ktorý v 25 krajinách uskutočnila spoločnosť Ernst and Young a dnes ho prezentovala v Bratislave.
Až 82 % Slovákov požaduje prísnejší dohľad zo strany regulačných a štátnych orgánov. Iba 7 % z nich sa domnieva, že regulačné orgány sú ochotné a schopné korupciu efektívne stíhať.
Osem z 10 respondentov zo SR pripustilo, že korupcia je v krajine rozšírená (európsky priemer je 62 %). Avšak iba tretina respondentov si myslí, že korupcia je rozšírená aj v ich odvetví.
Z prieskumu jednoznačne vyplynulo, že nastavenie noriem etického správania sa a ich praktické presadzovanie je úlohou vrcholového manažmentu a orgánov spoločnosti. Viac ako tri štvrtiny respondentov sa domnievajú, že orgány spoločnosti by mali za podvody a korupciu niesť osobnú zodpovednosť.
Mnoho spoločností má značné rezervy v oblasti vytvárania vyspelej podnikovej kultúry, ktorá by bola zárukou dodržiavania právnych predpisov aj etických noriem. Povedomie zamestnancov o interných protikorupčných zásadách je zväčša len veľmi hmlisté. Takmer 80 % respondentov prieskumu neprešlo žiadnym protikorupčným školením a len tretina zastáva názor, že obsah internej protikorupčnej smernice je jasný a zrozumiteľný.
Z výsledkov prieskumu tiež vyplynulo, že čestné a poctivé konanie môže mať aj komerčný prínos. Na Slovensku tomu verí až 85 %, pričom európsky priemer je 66 %.