SME

Na penziu po manželovi treba mať trpezlivosť

Pozostalostný dôchodok je jednou z mála možností, ako čeliť chudobe vo vyššom veku. Ženy sú na tom horšie ako muži.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Vladimír Šimíček)

BRATISLAVA. Sociálna poisťovňa vypláca takmer 300-tisíc vdovských dôchodkov. Žien, ktoré dostávajú časť príjmu zosnulého manžela, síce mierne ubúda, ale budúcnosť pravdepodobne prinesie opak.

Populačný vývoj je nezvratný. Do dôchodkového veku vstupujú početné povojnové ročníky a medzi nimi jednoznačne prevažujú ženy.

Základom sú doklady

Nárok na vdovský dôchodok majú iba manželky, ďalšou podmienkou je dôchodkové poistenie zosnulého. Ak poberal starobný, predčasný alebo invalidný dôchodok, vdova potrebuje iba preukaz totožnosti, sobášny list a jeho úmrtný list.

Ženy a muži
  • Sociálna poisťovňa vypláca takmer 300–tisíc vdovských a 37–tisíc vdoveckých dôchodkov.
  • Muž má rovnaké podmienky nároku ako žena.
  • Aj spôsob, ako sa pozostalostná penzia vypočíta, je rovnaký pre oboch. Je to 60 percent dôchodku zosnulého alebo jeho nároku.
  • Priemerný vdovský dôchodok je 221 eur. Priemerný vdovecký dôchodok je 168 eur.
  • Ženy majú v priemere nižšie príjmy ako muži.

„Zložitejšie je uplatnenie nároku po poistencovi, ktorý ku dňu smrti nebol poberateľom žiadneho dôchodku,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Jana Ďuriačová.

Konanie si vyžaduje doklady o ukončení vzdelania, o zamestnaní a vojenskú knižku.

Až na posledný z týchto dokladov sa to vzťahuje aj na žiadosť o vdoveckom dôchodku. Muž má rovnaké podmienky nároku ako žena.

Ženy zarábajú menej

Aj keď sa rodí viac chlapcov ako dievčat, s vekom sa táto prevaha stráca. Príslušníci silnejšieho pohlavia v priemere žijú kratšie.

Kým stredná dĺžka života muža pri narodení je čosi vyše 71 rokov, žena má nádej žiť o sedem rokov viac.

Sociológovia hovoria, že ženy vedú zdravší život. Lekári dodávajú, že sa prejavujú aj ženské hormóny a nižšie hladiny železa, čo odďaľuje nástup srdcovocievnych ochorení, na ktoré zomiera najviac ľudí.

Dlhovekosť má však aj ťaživý sociálny rozmer – ženy majú nižšie príjmy a zákonite aj starobné penzie. Na konci minulého roka bol priemerný dôchodok muža 400 eur a ženy 315 eur.

Pomôže súbeh a vianočný príspevok

Čiastočne tento problém rieši možnosť súbehu dávok zo Sociálnej poisťovne. „Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu starobného a vdovského dôchodku, vyšší dôchodok sa vypláca v plnej sume a nižší v sume jednej polovice,“ informuje Ďuriačová.

Ďalšou kompenzáciou je vianočný príspevok. Rozhoduje výška dôchodku alebo dôchodkov a možné maximum je vo výške 60 percent priemernej mzdy. Teraz to bude 461,40 eura, ale zmeniť sa môže aj rozloženie celkovej sumy na príspevky.

Každý by dostal toľko, koľko podľa určitého vzorca zodpovedá jeho dôchodku. Príspevok vo výške 66,39 eura by bol paušálny len v prípade penzie do výšky životného minima (do 30. júna 185,38 eura). O návrhu novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku bude čoskoro rozhodovať parlament.

Na čom záleží

Manželstvo

Nárok na vdovský alebo vdovecký dôchodok nemôže vzniknúť rozvedenému človeku. Vyžaduje sa manželský stav.

Na druhej strane sa neskúma, či manželia žili v jednej domácnosti ani to, či manželstvo plnilo spoločenskú funkciu, alebo nie.

Dôchodkové poistenie zosnulého

Muž alebo žena museli ku dňu smrti poberať starobný, predčasný alebo invalidný dôchodok, spĺňať podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mať dostatok odpracovaných rokov na invalidný dôchodok.

Starobný dôchodok si vyžaduje najmenej 15 rokov v systéme a dôchodkový vek. U mužov ide o 62 rokov, u žien záleží na počte detí.

Nárok na invalidný dôchodok je okrem miery zdravotného postihnutia podmienený aj dĺžkou dôchodkového poistenia. Záleží na veku: človek nad 45 rokov potrebuje najmenej 15 rokov odvodov, ostatní menej.

Záväzky voči Sociálnej poisťovni

Živnostníkovi, ktorý nezaplatil odvody, sa zníži nárok na starobný alebo invalidný dôchodok. Aby k tomu nedošlo, dlžobu musí vyrovnať.

Urobiť to môže aj vdova po ňom. V takom prípade sa poistné považuje za zaplatené ku dňu jeho smrti.

Výnimka

Dôvodom na vdovský dôchodok je aj smrť manžela v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Situácia pozostalého

Vdovský alebo vdovecký dôchodok sa vypláca jeden rok od úmrtia v rodine. V mnohých prípadoch sa však vypláca ďalej.

Najčastejšie je to vtedy, keď pozostalý dovŕšil dôchodkový vek. Ďalšie možné dôvody sú, že sa stará o nezaopatrené dieťa, je úplne invalidný, vychoval aspoň tri deti, alebo dovŕšil 52 rokov a vychoval dve deti.

Ako uplatniť svoj nárok

Žiadateľ je povinný preukázať rozhodujúce skutočnosti. Absencia potrebných údajov spravidla vedie k predĺženiu konania.

1. Dôchodok kompenzuje stratu príjmu

Účelom vdovského alebo vdoveckého dôchodku je zabezpečiť žene alebo mužovi príjem po úmrtí manžela alebo manželky.

Nárok naň vzniká dňom tejto udalosti v úmrtnom liste, prípadne dňom smrti v právoplatnom rozhodnutí súdu o vyhlásení nezvestného človeka za mŕtveho.

2. Žiadosť spíše pobočka poisťovne

Konanie o priznanie tohto druhu dôchodku sa začína na základe písomnej žiadosti na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou.

Spisuje ju pobočka poisťovne podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu pozostalého.

Kto nemá trvalý pobyt na Slovensku, musí ísť na ústredie poisťovne v Bratislave.

3. Konanie si vyžaduje údaje

Tlačivo si vyžaduje identifikačné údaje manželov a údaje, ktoré majú priamy vplyv na nárok a výšku dôchodku.

Žiadateľ musí zbierať informácie už pred návštevou poisťovne.

Najlepšie urobí, keď zatelefonuje na jej bezplatnú linku 0800 123 123 alebo priamo do svojej pobočky.

4.Údaje musia byť spoľahlivé

Konanie sa nezaobíde bez spoľahlivých údajov a jeho dĺžka závisí len od toho, či ich poisťovňa má k dispozícii, alebo musí na ne čakať.

Žiadateľ potrebuje originály alebo úradne overené kópie rôznych dokladov.

5. Čo sa predkladá o zosnulom dôchodcovi

Záleží na tom, či zosnulý poberal dôchodok zo Sociálnej poisťovne, alebo nie. Prvý prípad si vyžaduje iba tieto doklady: (1) preukaz totožnosti (občiansky preukaz, cestovný pas), (2) sobášny list alebo výpis z knihy manželstiev, (3) úmrtný list partnera.

Ak popri dôchodku pracoval, je potrebné predložiť aj evidenčný list dôchodkového poistenia.

6. Čo sa predkladá o inom zosnulom

Ide najmä o tieto doklady: (1) doklad o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom) alebo potvrdenie školy o štúdiu, (2) rodné listy detí a ak dieťa zomrelo pred dosiahnutím 18. roku, aj jeho úmrtný list alebo výpis z matriky, (3) evidenčný list dôchodkového zabezpečenia alebo iný doklad o dĺžke zamestnania, (4) prípadne potvrdenie o každej evidencii v nezamestnanosti pred 1. januárom 2001 a o podpore v nezamestnanosti od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003.

Vdova bude potrebovať aj vojenskú knižku manžela alebo iný doklad z vojenskej správy o ňom.

7. Na dlhšiu výplatu treba mať dôvod

Vdovský alebo vdovecký dôchodok sa vypláca aj po roku od smrti muža alebo ženy, ak poberateľ spĺňa niektorú z týchto podmienok: (1) stará sa o nezaopatrené dieťa, (2) je úplne invalidný, (3) vychoval aspoň tri deti, (4) dovŕšil 52 rokov a vychoval dve deti, alebo (5) dovŕšil dôchodkový vek.

Ak dôvod na dlhšiu výplatu vznikol po priznaní dôchodku, poisťovňa môže požadovať doklady, ktoré to preukážu.

Naopak, ak sa vdova alebo vdovec prestane starať o nezaopatrené dieťa, prípadne prestane byť úplne invalidný, musí to oznámiť poisťovni, a to do ôsmich dní, odkedy k tej alebo onej skutočnosti došlo.

8. Nekompletná žiadosť predlžuje konanie

Rozhodovanie o nároku na vdovský alebo vdovecký dôchodok je individuálne. Dokedy musí poisťovňa rozhodnúť?

Mala by najneskôr do 60 dní od začatia konania, no v mimoriadne zložitých prípadoch môže túto lehotu predĺžiť o ďalších 60 dní, ale musí to žiadateľovi oznámiť.

Vdovy čelia biede

Rodové rozdiely v produktívnom veku zakladajú problémy v starobe. Chudoba hrozí hlavne starším ženám.

BRATISLAVA. Priemerný vdovský dôchodok je o 53 eur vyšší ako jeho mužský ekvivalent. Je to jediný prípad, keď štatistika Sociálnej poisťovne hovorí v prospech žien.

Koľko vám dajú
  • Vdovský alebo vdovecký dôchodok je 60 percent starobnej, predčasnej alebo invalidnej penzie zosnulého. Ak žiadnu nepoberal, základom je jeho potenciálny nárok. Iba v prípade predčasného dôchodku to nie je možné.
  • Ak zosnulý mal nárok na starobný aj invalidný dôchodok, ráta sa vyšší z nich.
  • Keď vdova alebo vdovec poberá dva dôchodky, vyšší z nich dostáva celý a z nižšieho jednu polovicu.

Tento druh penzie je vo výške 60 percent starobného, predčasného alebo invalidného dôchodku zosnulého. Muži v priemere zarábajú viac, takže vdovy si môžu nárokovať viac peňazí. To je však len jedna strana mince.

Feminizácia chudoby

Medzi poberateľmi dávok v hmotnej núdzi pribúda žien vo veku 62 a viac rokov.

„Staršie ženy a ženy na dôchodku patria medzi skupiny s najväčším rizikom dlhodobého a nedôstojného sociálneho vylúčenia a života v chudobe,“ píše sa v správe o rodovej rovnosti na Slovensku z dielne ministerstva práce.

Priemerný vdovský dôchodok je iba 221 eur.

Dva dôchodky súčasne

Čiastočne tento problém rieši možnosť súbehu vdovského dôchodku so starobným. Vyšší z nich sa vypláca v plnej sume a ten nižší v polovičnej výške.

Ďalšou kompenzáciou je vianočný príspevok. Rozhoduje výška dôchodku alebo dôchodkov a možné maximum je vo výške 60 percent priemernej mzdy. Vlani to znamenalo 446,70 eura.

Teraz to bude 461,40 eura, ale vláda ho chce poskytovať adresnejšie.

Valorizácia je otázka

Zatiaľ nie je jasné, aký mechanizmus zvyšovania dôchodkov sa použije.

BRATISLAVA. Vdovské a vdovecké dôchodky sa valorizujú rovnako ako ostatné. Naposledy to bolo o 1,80 percenta, najbližšie to môže byť ešte menej.

Vlani boli voľby a potom časť koalície chcela presadiť, aby sa penzie zvyšovali o rovnakú sumu, ale SDKÚ sa postavila proti návrhu, ktorý predložil minister práce Jozef Mihál z SaS. Ak sa nič nezmení, pôjde sa podľa inflácie a rastu priemernej mzdy za polrok, ktorý práve prebieha. Údaje budú známe v druhej polovici roka.

Vdovské dôchodky sa podľa zašlého návrhu mali valorizovať iba o 60 percent paušálnej sumy určenej ako percentá rastu cien z priemerného starobného dôchodku. Kto poberá viac dôchodkov, napríklad starobný a vdovský, má nárok na zvýšenie každého z nich. Posudzujú sa totiž samostatne.

Ženy žijú dlhšie, viac dbajú o svoje zdravie

Muži častejšie ohrozujú svoj zdravie, ale chýbajú im aj ženské hormóny.

BRATISLAVA. Ženy na Slovensku žijú v priemere o sedem rokov dlhšie ako muži. Tento rozdiel má viacero príčin, ale jedno majú spoločné. Ženy sú jednoducho zdravšie.

„Zodpovednejší prístup k ochrane zdravia a liečeniu v prípade choroby, lepší životný štýl - najmä v oblasti výživy a stravovania, konzumácie alkoholu a aktívneho pohybu,“ hovorí Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku.

Je logické, že kardiovaskulárne choroby, ktoré sú najväčším zabijakom tejto civilizácie, sa u žien prejavujú neskôr. Spomenuté faktory na tom majú nemalý podiel, ale možno ešte dôležitejšie sú určité gény: ženy sú od prírody odolnejšie voči chorobám.

„Neskorší nástup srdcovocievnych ochorení je spôsobený ochranným vplyvom ženských hormónov - estrogénov, ale aj zvyčajne nižšími hladinami železa, ktoré pri vysokých hodnotách pôsobí na bunky toxicky a urýchľuje ich starnutie,“ vysvetľuje Sedláková.

Muži takéto šťastie nemajú, ale môžu z neho profitovať. Demografická štatistika hovorí, že tí, čo žijú v stabilnom vzťahu, sa v priemere dožívajú vyššieho veku ako slobodní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 861
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 734
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 002
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 793
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 341
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 513
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 506
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 481
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 358
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 890
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 351
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 343
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 928
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Otváracie hodiny konkrétnej pobočky si môžu ľudia skontrolovať na webe.


TASR
Ilustračné foto.

Zdravotná poisťovňa priblížila, že minuloročný zisk predstavuje 0,76 percenta z predpísaného poistného.


TASR
Ilustračné foto

Železnice cestujúcim odporúčajú, aby si cestovné lístky zakúpili čím skôr.


TASR
Ladislav Kamenický.

Oproti februáru znížila svoju prognózu schodku o 133 miliónov eur.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 506
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 481
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 358
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 890
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 351
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 343
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 928
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu