BRATISLAVA. Lepšie makroekonomické prostredie v regióne prispelo k normalizácii finančných podmienok aj úspor.
"Finančné aktíva domácností rástli v minulom roku o úctyhodných 21 % a v tomto regióne dosiahli približne 1200 miliárd eur. Došlo teda k miernemu zrýchleniu dynamiky ich rastu v porovnaní s rokom 2009, kedy sa zvýšili o 19 %," konštatuje analýza Monitor bohatstva a zadlženia domácností strednej a východnej Európy 2011 od UniCredit Bank.
K významnému rastu finančných aktív domácností došlo najmä vďaka relatívne pozitívnym výsledkom kapitálových trhov. Vlani tak vykázali rast všetky triedy aktív s výnimkou cenných papierov s pevným príjmom. Najvýznamnejší nárast dosiahol segment penzijných fondov, nasledovaný investičnými fondmi a bankovými vkladmi. Oproti roku 2009 sa však vlaňajšok niesol v duchu oveľa nižšieho prírastku peňažnej hotovosti v domácnostiach.
"Po prerušení spôsobenom krízou očakávame postupný návrat trendu zvyšovania zložitosti finančných aktív domácností. Investičné fondy by mali v najbližšom období rásť významnejšie," avizuje vedúci odboru bankovej analýzy strednej a východnej Európy UniCredit Fabio Mucci.
Hoci vyzerá rozvoj finančných podmienok domácností na začiatku roka 2011 sľubne, stále čelí rastúcemu počtu problémov. Jedným z nich je nedávne zvýšenie cien potravín a energie, ktoré môže mať neúmerne negatívny vplyv na sklon domácností k nákupom. Okrem toho by mohli vyššie ceny energií a potravín mimoriadne tvrdo zasiahnuť skupiny s nízkym príjmom.
Úsporné programy sú ďalším rizikovým faktorom. Prebiehajúce politické iniciatívy ohľadne penzijných systémov si taktiež zaslúžia dôsledné sledovanie. Opätovné znárodňovanie dôchodkových systémov s cieľom naplniť rozpočtové potreby môže významne poškodiť sektor penzijných fondov a podkopať dôveru v úroveň zabezpečenia ich investícií.
"Kým ekonomické zotavenie naberá na rýchlosti, my očakávame, že ďalšia normalizácia podmienok na trhu práce a konsolidácia rastu disponibilného príjmu domácností ostanú hlavnými hnacími silami akumulácie čistých finančných aktív počas niekoľkých nasledujúcich rokov," myslí si Mucci.
Celkovo UniCredit očakáva, že čisté finančné bohatstvo ako podiel na hrubom domácom produkte (HDP) sa tento rok mierne zníži, a to z dôvodu určitého zotavenia súkromnej spotreby a sklonu k zadlženiu. Malo by ísť o zníženie na 26 % z úrovne približne 27 % vykázanej v roku 2010. V ďalších rokoch si však podľa odhadov zachová stabilný rastúci trend a postupne do roku 2015 dosiahne okolo 32 %.