Zdravotnícke poplatky sa vrátia v novej podobe

Už dnes je isté, že pacient bude čoskoro zaťažený novými poplatkami za zdravotnú starostlivosť. Ich podoba zatiaľ nie je známa.

Za to, čo nehradí zdravotná poisťovňa, nemocnica môže pýtať peniaze.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Už dnes je isté, že pacient bude čoskoro zaťažený novými poplatkami za zdravotnú starostlivosť. Ich podoba zatiaľ nie je známa, ministerstvo zdravotníctva však už má nachystaný zoznam činností, za ktoré si lekári budú môcť od pacientov pýtať peniaze.

BRATISLAVA. V októbri by všetci lekári mohli od pacientov pýtať poplatok za ošetrenie na vlastnú žiadosť, poskytnutie nadštandardného materiálu alebo pomôcky, za peniaze vás môžu aj skôr operovať.

Niektoré z týchto služieb sú spoplatnené u niektorých lekárov či v nemocniciach aj dnes s tým, že ich označia za nadštandard.

Návrh by však mal upravovať aj čas, kedy vás môžu vyšetriť v ambulancii prednostne. Má ísť o presne určené hodiny, ktoré nemajú byť dlhšie ako štvrtina ordinačného času.

Konečná podoba návrhu ministerstva zdravotníctva bude známa v máji.

Chce to definíciu

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH plánuje dať do zákona šesť typov nadštandardných služieb, za ktoré budú môcť nemocnice inkasovať peniaze.

Ich výšku však neupraví, zákonnú možnosť pýtať si peniaze dostanú nemocnice. Ministerstvo teda v zákone vymedzí služby, nie výšku poplatkov. Riaditeľ Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou Jozef Mintál však hovorí, že akékoľvek vyberanie poplatkov od pacientov za nadštandardné služby nerieši problém financovania poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

„Zatiaľ nevidíme zmysel nejakého výrazného rozširovania ponuky nadštandardných výkonov. A to aj preto, že legislatíva nedefinuje, čo je štandard a čo nadštandard, povedal Mintál.

Poplatky za nadštandardné služby predstavovali v roku 2010 v Dolnooravskej nemocnici iba 0,04 percenta z celkových príjmov nemocnice. Aj z tohto čísla je zrejmé, že táto oblasť nemôže zásadným spôsobom ovplyvniť ekonomické výsledky nemocníc.

„Akékoľvek diskusie na tému spoplatňovania výkonov je len umelým odbiehaním od riešenia zásadných problémov slovenského zdravotnícta,“ dodáva Mintál.

Nemocniciam sa to máli

Asociácii nemocníc Slovenska sa navrhované vymedzenie poplatkov ministerstvom máli. Viceprezident Peter Ottinger presadzuje, aby sa pacienti finančne podieľali aj na nemocničnej strave či energiách.

„Kto sa iba trochu vyzná v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti, dobre vie, že úhrady zdravotných poisťovní za liečbu na lôžku sú na úrovni 60 až 70 percent reálnych nákladov nemocníc,“ odôvodňuje Ottinger.

Na minulotýždňovom rokovaní s ministrom zdravotníctva sa asociácia snažila presadiť aj svoj návrh na reorganizáciu záchraniek a pohotovostných služieb, a presadzujú aj novú definíciu minimálnej a verejnej zdravotníckej siete s vymedzením povinností poskytovateľov zaradených vo verejnej sieti.

„Zatiaľ, žiaľ, neboli akceptované,“ povedal viceprezident.

Spoplatnenie hospitalizovaných pacientov žiadali ministerstvo aj fakultné nemocnice. „Navrhli sme to pri poslednom okrúhlom stole,“ uviedla prezidentka Asociácie fakultných nemocníc Iveta Marinová.

Slovenská lekárska únia špecialistov o poplatkoch uvažuje tiež. Ku konkrétnym úkonom a ich cenám sa však pred júnovým valným zhromaždením nechce vyjadrovať.

Župy môžu uložiť pokutu, chybujú zubári

Župy výšku úhrad za nadštandardné úkony nestanovujú. Ceny si určujú lekári podľa kalkulácie nákladov.

BRATISLAVA. Samosprávne kraje nemôžu ovplyvniť výšku nadštandardných úhrad, lebo si ich stanovujú poskytovatelia. No majú v právomoci ich kontrolovať.

„Cenník by nemal napríklad obsahovať poplatky za vypísanie receptu, vystavenie potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti a preukazu o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, ktoré hradí Sociálna poisťovňa,“ povedal lekár Košickej župy Štefan Lipčák.

Sankcie aj v stovkách eur

Pokiaľ kraj zistí pochybenie, môže poskytovateľovi uložiť pokutu za jej porušenie až do výšky 663 eur. V praxi sa však s tým nestretávajú.

Skôr sa stane, že cenník obsahuje výkon, ktorý je plne hradený z verejného zdravotného poistenia a ktorý v cenníku byť nemôže, lebo by to bolo porušenie nariadenia vlády.

Najčastejšie sa podľa doktora Lipčáka tejto chyby dopúšťajú stomatológovia, ktorí to často odôvodňujú použitím nadštandardného materiálu pri takomto výkone.

Či je platba primeraná účelu alebo nie je, sa dá posúdiť správne pomocou kalkulácie ceny na základe ekonomických parametrov u daného poskytovateľa.

Niektorí poskytovatelia kalkuláciu ceny majú, ale väčšina ju nemá. Predpis, ktorý by exaktne určoval ceny u poskytovateľov, nejestvuje. Zásady na tvorbu cien stanovuje zákon o cenách.

Stratové sú lôžka

Prezidentka košickej regionálnej lekárskej komory Dagmar Takácsová hovorí, že poplatky v zdravotníctve sú legálne a nevyhnutné a tvoria dôležitú časť zdrojov v slovenskom zdravotníctve. Hlavnou príčinou poplatkov podľa nej je, že zdravotné poisťovne nehradia všetky úkony.

„Všeobecne stratové sú lôžkové oddelenia, pretože cena hradená poisťovňami za ukončenú hospitalizáciu alebo takzvaný osobitne hradený výkon v prípade operačných výkonov nepokrýva náklady,“ povedal generálny riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi Jozef Naščák.

Vyššie platby hrozia i Česku

PRAHA. BRATISLAVA. Aj u českých susedov sa snažia pretlačiť reformnú novelu, ktorá by zaviedla štandardy a nadštandardy v zdravotníckej starostlivosti. Informovala o tom česká tlač.

Minulý týždeň česká koalícia v prvom čítaní pretlačila v Poslaneckej snemovni vyššie nemocničné poplatky.

V návrhu sa uvažuje o zvýšení poplatkov za pobyt pacienta v nemocnici zo 60 (2,47 eura) na 100 českých korún (4,11 eura) za deň. Dokument ešte čakajú dve čítania.

Nemocnice si prilepšujú

Nadštandardné služby pre nedostatok peňazí začali v apríli a máji spoplatňovať aj ďalšie nemocnice. Ako prvá tak urobila nemocnica v Malackách.

MALACKY, NITRA, LUČENEC, BRATISLAVA. Poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti v nemocniciach či v ambulanciách nesmú žiadať nijaký poplatok za výkon, ktorý je plne hradený z verejného zdravotného poistenia. Nerobia tak, ale pribúdajú poplatky za nadštandardné služby.

Nitrianska Fakultná nemocnica ponúka od mája pacientom výber lekára, ktorý by ho mohol operovať. Poplatok je 149,37 eura, z toho 99,58 eura je určených pre lekára, zvyšok zostane nemocnici, povedal námestník riaditeľa Ladislav Berecz.

Od apríla je možné vybrať si lekára, ktorý bude pri pôrode. Zatiaľ to nikto nevyužil. Táto služba je o niečo drahšia, stojí 215,76 eura. Aj v tomto prípade dostane lekár 99,58 eura.

Pacienti v Nitre najčastejšie využívajú nadštandardné izby a prítomnosť blízkej osoby pri pôrode, za ktorú sa platí 20 eur.

Vedenie nemocnice uvažovalo aj nad zavedením poplatku za prednostné vyšetrenie u špecialistov. Zatiaľ tak neurobili najmä preto, že v ambulanciách ordinujú mnohí operatéri. Mohlo by sa teda stať, že v čase, na ktorý sa objedná pacient, budú na operačnej sále.

Najviac pacientov pribudlo v poslednom čase v očnej ambulancii, čo môže súvisieť so zrušením výmenných lístkov.

Námestník pre zdravotnú starostlivosť Peter Mondek nevylúčil, že nemocnica zavedie aj poplatok za nadštandardné pomôcky. „Pacient tak bude mať viac možností na výber. Základná ponuka má zostať bez poplatkov.

Už dnes si v Nitre môže pacient priplatiť napríklad za niektoré procedúry na fyzioterapii. Patria medzi ne aj plynové injekcie, ktoré využívajú ľudia s bolesťami chrbtice. Jedna stojí 1,67 eura.

Ako prvá zaviedla poplatky pre nadštandardné služby spojené s poskytovanou plánovanou zdravotnou starostlivosťou Nemocnica v Malackách. Do polovičky apríla nadštandardné služby poskytovala bezplatne napriek tomu, že neboli uhrádzané zo zdravotného poistenia.

Predstavitelia nemocnice hovoria, že k poplatkom nemocnicu donútilo zásadné zníženie úhrad zdravotných poisťovní. Poplatok za nadštandardné služby zahŕňa možnosť výberu operatéra, hospitalizáciu na dvojlôžkovej izbe s kompletným vybavením (pripojenie na internet, denná tlač a televízor).

Cena za prvý deň hospitalizácie je paušálne 150 eur, ďalšie dni sa cena pohybuje v závislosti od výberu typu izby od 20 do 40 eur za deň.

Cenník poplatkov je podľa hovorkyne Zuzany Kovaľovej k dispozícií na centrálnom pulte a v odborných ambulanciách.

Za nadštandardné služby sa už bude platiť podľa slov riaditeľa Júliusa Höffera aj vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou v Lučenci a to i napriek tomu, že hospodári bez straty. Prevádzkuje ju nezisková organizácia.

K rovnakému kroku siaha Nemocnica v Partizánskom. Ak si bude niekto chcieť vybrať chirurga, ktorý ho bude operovať, alebo ak bude chcieť byť otec pri pôrode, bude si musieť priplatiť.

(mh,,or)
Pacienti platia najmä za notebook či televízor

Hoci niektoré nemocnice majú v cenníkoch poplatky za využívanie elektrospotrebičov na izbách, nie každá ich vyberá.

ČADCA, BANSKÁ BYSTRICA. Niektoré nemocnice majú vo svojich cenníkoch nadštandardných výkonov aj sumu za používanie vlastných elektrospotrebičov.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová povedala, že je to v poriadku.

„Ide o výkon, ktorý nie je hradený z verejného zdravotného poistenia,“ vysvetlila.

Aj Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci uvádza vo svojom cenníku nadštandardných výkonov poplatok za používanie vlastných elektrospotrebičov. Za jednu hospitalizáciu (21 dní) by pacient s vlastnou rýchlovarnou kanvicou, nabíjačkou mobilného telefónu, rádiom či televízorom mal zaplatiť 1,66 eura.

„Tento poplatok máme síce uvedený v cenníku, v skutočnosti sme ho však od pacientov nevyberali. V súčasnosti som dal prehodnotiť cenník nadštandardných výkonov, ktorý budeme konzultovať s ostatnými zdravotníckymi zariadeniami,“ hovorí riaditeľ Martin Šenfeld.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica informuje o poplatku za elektrospotrebiče vo výške 0,83 eura za deň a aj ho vyberá. Hovorkyňa Jana Krupová vraví, že najmä mladší pacienti si do nemocnice nosia svoje notebooky, iní televízory na izbu.

Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves spoplatňuje elektrospotrebiče sumou 0,50 eura za deň, najčastejšie je to za notebooky.

(or, ih)

Za čo sa platí u lekára teraz

Povinné platby

 • Za recept v lekárni – 0,17 eura
 • Za prepravu v sanitke (s výnimkou záchrannej služby) – 0,07 eura/kilometer
 • Za ošetrenie na nočnej pohotovosti – 1,99 eura
 • Za pobyt sprievodcu pri poskytovaní ústavnej starostlivosti 3,32 eura za deň
 • Platenie vo výdajni zdravotníckych pomôcok – 0,17 eura
 • Za kúpeľnú liečbu – podľa diagnózy od 1,66 eura za deň až po 7,30 eura za deň

Nadštandardné platby (najčastejšie poplatky, sumy niektorých poplatkov sú orientačné, môžu sa v rôznych zariadeniach líšiť)

 • Za prednostné vyšetrenie v ambulancii – od 5 do 10 eur
 • Za vyšetrenie na vlastnú žiadosť – od 15 eur
 • Mamografické vyšetrenie – od 15 eur
 • Za výber lekára operatéra od 100 eur
 • Za výber pôrodníka – od 100 eur
 • Za nadštandardnú izbu v nemocnici – od 10 eur
 • Za psychofyzickú prípravu na pôrod – od 20 eur
 • Za prítomnosť ďalšej osoby pri pôrode – od 15 eur
 • Za interrupciu na vlastnú žiadosť – okolo 250 eur

Za čo budeme priplácať (návrh ministerstva zdravotníctva)

 • Za prednostné poskytnutie starostlivosti v ambulancii. Vo vyhradených hodinách, nebudú smieť presiahnuť štvrtinu ordinačných hodín.
 • Za prednostné poskytnutie plánovaných zákrokov v nemocnici.
 • Za nadštandardný pobyt v nemocnici.
 • Za slobodný výber ošetrujúceho lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka v nemocnici.
 • Za poskytnutie nadštandardného zdravotníckeho materiálu či pomôcok.
 • Za poskytnutie zdravotnej starostlivosti na základe vlastnej žiadosti.

Nemocnice by chceli aj tieto poplatky

 • Doplatok za stravu - 4 eurá deň.
 • Za energie pri použití vlastných notebookov, televízorov, rádií, nabíjačiek na mobily a podobne – zatiaľ neurčená výška (v súčasnosti to môže byť od 0,50 eura za deň)
 • za administratívnu činnosť pri ambulantnom vyšetrení na pohotovostnej službe – namiesto súčasných 1,99 eura chcú po 22. hodine, v sobotu, v nedeľu a vo sviatok dvojnásobok (3,98 eura).
 • Vyšetrenie na ambulancii v pracovnom čase - 1 euro.
Pacienti majú za ošetrenie opäť začať platiť u lekárov aj v nemocniciach. Ako sa vám táto predstava pozdáva? Využívate u lekárov nadštandardné služby?

Barbora Tancerová, na rodičovskej dovolenke, Bratislava

Samozrejme, že sa mi ďalšie výdavky z vlastného vrecka nepozdávajú. Ale zase verím, že v zdravotníctve nie je dosť peňazí. A keďže štát viac nedá, pripoistenie je hudba budúcnosti, zavedenie poplatkov je dnes teda najrýchlejšia možnosť, ako dokázať pokryť výdavky v zdravotníctve. Radšej si priplatím za stravu alebo čisté obliečky, ako by som ja alebo niekto z mojich blízkych nemal dostať operáciu srdca, keď ju bude potrebovať. Objednávanie na presný termín za poplatok teraz veľmi nevyužívam, keď som však bola zamestnaná, využila som to viackrát, aby som ušetrila čas.

Pavol Sido, riaditeľ cestovnej kancelárie, Levice

V prípade, že by sa zdravotnícka starostlivosť zlepšila, som ochotný si za ňu priplatiť. Mám však obavy, že aj keď sa poplatky zavedú, zdravotnícka starostlivosť sa na Slovensku nezlepší. Žiadne zlepšenie, respektíve zhoršenie zdravotnej starostlivosti som nezaznamenal po zrušení zajacoviek. Preto si nemyslím, že takéto poplatky nášmu zdravotníctvu tentoraz pomôžu. Radšej si zaplatím už priamo pred výkonom zákroku alebo pri hospitalizácii za nadštandardné služby. Tam aspoň vidím reálny rozdiel hodnoty, čo dostávam za priplatené peniaze. Samozrejme, ceny za ne musia byť reálne. Bežne využívam objednávanie sa k lekárovi na určitú hodinu, pretože pri mojej práci nemám mnoho času nazvyš.

Martina Pulščáková, nezamestnaná, Ružomberok

Nezdá sa mi to fér. Mám obavu, že ľudia, ktorí sú na tom finančne slabšie, by s takýmito poplatkami mali problémy, a tým by odmietali lekársku starostlivosť, čo by viedlo k ďalším zdravotným komplikáciám. Myslím si, že každý normálny človek ak nemusí, do nemocnice sa nehrnie. V dnešných časoch sú drahé lieky, ak sa budú platiť aj tieto poplatky v nemocniciach, tak choroba bude veru veľmi drahá a nákladná záležitosť. Ak lekár poskytuje službu objednávok, využívam ju. Som rada, ak nemusím stráviť celý deň v čakárni u lekára.

Dagmar Kopčanová, psychologička, Bratislava

Myslím si, že väčšinu ľudí to nahnevá. Po celý profesionálny život si platia zdravotné poistenie, podľa ústavy by malo naše zdravotníctvo byt bližšie k občanovi, ale ide to s ním čoraz viac a viac dolu vodou. Ako pracujúca žena nemám čas vysedávať u lekára, tak si radšej priplatím.

Jana Horváthová, odborná referentka v štátnej správe, Ružomberok

Myslím, že ryba smrdí od hlavy. Niekto hasí požiar, nehľadá ohnisko. Zdá sa mi nefér, ak má opäť siahnuť do vrecka pacient. Za bežné služby by sa priplácať nemalo. Ale ak budem žiadať nadštandardný úkon, som ochotná priplatiť si. Je to príliš rozsiahla téma a problém zašiel príliš ďaleko. Všetko je to len neblahá reťazová reakcia a na samom konci je nespokojný pacient.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 2. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 2. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 6. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 7. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 8. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 9. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 10. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 24 943
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 18 385
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 17 243
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 12 484
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 9 044
 6. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 982
 7. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 3 517
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 3 213
 9. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 2 838
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu! 2 029

Hlavné správy zo Sme.sk

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.

Neprehliadnite tiež

Na dostavbu Mochoviec si elektrárne požičajú 700 miliónov eur

Akcionári majú záujem uviesť elektráreň do komerčnej prevádzky v čo najkratšom čase.

Ako môže pasažier skontrolovať autobus

Ročne neprejde technickou kontrolou každý desiaty autobus.

Ročne idú na technickú kontrolu tisícky autobusov. Desatina ňou neprejde

Rakúska polícia koncom júna zastavila spoj pre jeho zlý technický stav neďaleko Viedne.

Ryanair zrušil na budúci týždeň tristo letov

Dôvodom je hrozba štrajku členov palubného personálu.

Producenti ropy v USA zaznamenali rekordný týždeň

Motorom rastu je pokračujúci boom v oblasti ťažby z bridlíc.