Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 28. júna (SITA) Ceny priemyselných výrobcov sa v máji oproti aprílu znížili o 0,2 %. Obrátil sa tak aprílový vývoj, kedy ceny vzrástli medzimesačne o 0,8 %. Vývoj ovplyvnili nižšie ceny produktov priemyselnej výroby o 0,3 % a produktov banskej

BRATISLAVA 28. júna (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Ceny priemyselných výrobcov sa v máji oproti aprílu znížili o 0,2 %. Obrátil sa tak aprílový vývoj, kedy ceny vzrástli medzimesačne o 0,8 %. Vývoj ovplyvnili nižšie ceny produktov priemyselnej výroby o 0,3 % a produktov banskej a povrchovej ťažby o 0,5 %. Ceny elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody vzrástli o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

BRATISLAVA - Doterajšie zistenia neopodstatňujú záver, že v prípade tendra na dodávku vlakov pre Železničnú spoločnosť, a.s. (ZSSK) došlo k trestnému činu. Neodôvodňujú však ani záver, že nejde o trestnú činnosť. Poslancov Národnej rady SR o tom informoval generálny prokurátor SR Milan Hanzel. "Zatiaľ sme nezistili žiadne skutočnosti, ktoré by viedli k začatiu trestného stíhania," vyhlásil Hanzel.

KOŠICE - Krajský súd (KS) v Košiciach vyzýva veriteľov spoločnosti BMG Invest, s.r.o., Košice aby neprihlasovali svoje pohľadávky voči spoločnosti na súde. KS totiž ešte nerozhodol o vyhlásení konkurzu na BMG Invest a prihlásenia pohľadávok sú preto neplatné. Po prípadnom vyhlásení konkurzu tak súd nebude prihliadať na tieto prihlášky a veritelia sa ukrátia na svojich veriteľských právach. Agentúru SITA o tom informoval hovorca a podpredseda KS v Košiciach Juraj Sopoliga. Občania, ktorí už prihlášky zaslali, budú podľa neho musieť z dôvodu zachovania svojich práv podať novú prihlášku v lehote, ktorú určí súd v uznesení o vyhlásení konkurzu. Rešpektovaním tohto postupu bude možné zabezpečiť náležitú ochranu práva každého veriteľa.

BRATISLAVA - Celkový hrubý zahraničný dlh Slovenska dosiahol ku koncu marca 11,22 mld. USD, od začiatku roka sa tak znížil o 160,5 mil. USD. Podiel celkového hrubého zahraničného dlhu na obyvateľa SR dosiahol ku koncu marca 2 086 USD, pričom ku koncu minulého roka bol 2 095 USD. Informovalo o tom tlačové oddelenie Národnej banky Slovenska (NBS).

BRATISLAVA - Úrad pre finančný trh (ÚFT) už dostal od obchodníkov s cennými papiermi sedem žiadostí o udelenie osvedčenia na poskytovanie investičných služieb. "O prelicencovanie požiadali ÚFT traja domáci a traja zahraniční obchodníci s cennými papiermi a jedna žiadosť súvisí s vytvorením nového subjektu," uviedol pre agentúru SITA hovorca úradu Marek Kačmár. Ani jedna žiadosť však podľa neho nebola úplná, preto ich ešte predkladatelia musia o chýbajúce informácie doplniť. ÚFT by prvé povolenia na poskytovanie investičných služieb mohol podľa Kačmára vydať v priebehu niekoľkých týždňov.

BRATISLAVA - Bežný účet platobnej bilancie SR vykázal za prvé tri mesiace schodok 15,047 mld. Sk. Tento výsledok spôsobil najmä deficit zahraničnoobchodnej bilancie, ktorý predstavoval 19,616 mld. Sk. Kapitálový a finančný účet platobnej bilancie za kvartál skončil s prebytkom 4,607 mld. Sk. Nezačlenené položky predstavovali 6,691 mld. Sk. Celková platobná bilancia tak vykázala na konci marca deficit 3,749 mld. Sk. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS).

KOŠICE - Poslanci košického mestského zastupiteľstva schválili podmienky reštrukturalizácie úverov mesta. Na základe nich budú momentálne dlhy mesta v celkovej výške takmer 1,8 mld. Sk kryť z troch zdrojov. Sumu 580 mil. Sk poskytol štát ako návratnú výpomoc zo štátnych finančných rezerv, 660 mil. Sk musí mesto získať predajom majetku a 700 mil. Sk sa zaviazala poskytnúť Prvá komunálna banka (PKB) ako 15-ročný úver mestu. Keďže sa očakáva časový nesúlad pri predaji majetku, PKB je pripravená poskytnúť ďalších 500 mil. Sk na dva roky ako preklenovací úver. Návrh úverových podmienok prešiel v mestskom zastupiteľstve aj napriek výhradám časti pravicových poslancov.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Spoločnosť Berger Slovakia, a.s. nezapísala spoločnosť Lafarge Slovakia do zoznamu svojich akcionárov, a to aj napriek tomu, že Lafarge Slovakia odkúpila v máji akcie Bergeru od drobných akcionárov. "Navyše Berger Slovakia odmietla pustiť zástupcov spoločnosti Lafarge v stredu na ich valné zhromaždenie," uviedol pre agentúru SITA Marián Kolník z Lafarge Slovakia. Ako ďalej Kolník pokračoval, Lafarge Slovakia je tak znova odkázaná domáhať sa svojich práv cestou súdu.

BRATISLAVA - Dôvodom redukcie počtu pracovníkov spoločnosti SES, a.s. Tlmače z 1 703 na 1 388 zamestnancov je zníženie produktivity práce v minulom roku a jej rozpor s rastom priemernej mzdy v podniku. Spoločnosť rast priemernej mzdy regulovala od roku 1999 tak, aby nepresiahol 80 % rastu produktivity. Tento zámer spoločnosť v rokoch 1999 a 2000 splnila, vlani však produktivita v skupine SES pri tvorbe pridanej hodnoty v skupine SES klesla o 7 %. Priemerná mzda stúpla o rovnakú hodnotu. Tá bola vlani v porovnaním s hospodárstvom SR o 2 794 Sk vyššia. Uviedol to generálny riaditeľ SES Vladimír Haško.

BRATISLAVA - Celkový objem pohľadávok, ktoré prevedie Slovenská sporiteľňa, a.s. (SLSP) na Slovenskú konsolidačnú, a.s. (SKo) bude predstavovať 636 mil. Sk. Prevod by sa mal zrealizovať v prvej polovici júla. Informoval o tom hovorca predstavenstva SLSP Peter Švec. Ako dodal, odplata za presunuté pohľadávky by mala dosiahnuť zhruba 325 mil. Sk.

BRATISLAVA - Ministerstvo financií SR vo štvrtok prostredníctvom Národnej banky Slovenska (NBS) vyplatilo reštrukturalizačné dlhopisy vo vlastníctve Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB) v objeme 9,1 mld. Sk. Prílev týchto zdrojov do sektora potvrdil díler Tatra banky Jozef Božek.

BRATISLAVA - Na odstavenie elektrárne Nováky by bol potrebný súhlas valného zhromaždenia (VZ) Slovenských elektrární (SE) a dozornej rady, uviedol pre agentúru SITA hovorca Ministerstva hospodárstva SR (MH) Peter Chalmovský. Reagoval tak na medializované varovanie SE, že spoločnosť rapídne zredukuje výrobu elektriny v Novákoch v prípade vonkajšej liberalizácie trhu s elektrickou energiou podľa vyhlášok, ktoré pripravuje MH.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PRAHA - Budúca česká vláda, ktorá nastúpi do funkcie v polovici júla, sa bude snažiť urýchlene dokončiť predaj telekomunikačného operátora Český Telecom. Informoval o tom hlavný kandidát na funkciu ministra financií Bohuslav Sobotka. Dodal, že hoci sa plánuje aj rýchly predaj finančne oslabených oceliarní, privatizácia energetickej spoločnosti ČEZ zrejme určitý čas počká.

PRAHA - Bez finančných príjmov za reklamu sa v týchto dňoch ocitla česká televízia Nova. Banka ABN Amro, ktorá televízii požičala 479 mil. CZK, totiž požiadala zadávateľov reklám, aby peniaze neposielali TV Nova, ale priamo banke. Informovala o tom vo štvrtok Mladá fronta Dnes.

VIEDEŇ - Podľa šéfa rakúskeho Inštitútu pre vysoké štúdie (IHS) Bernharda Felderera Američania a predovšetkým prezident USA George W. Bush zámerne oslabujú americký dolár. "Bush nechal dolár v posledných dňoch oslabovať, pretože exportne orientované americké hospodárstvo vysokým dolárom trpelo," uviedol Felderer.

WASHINGTON - Americká ekonomika vzrástla v prvom štvrťroku najrýchlejšie za viac ako dva roky. Hrubý domáci produkt (HDP) USA, ktorý je najširším ukazovateľom tovarov a služieb vyprodukovaných na území krajiny, vzrástol v prvom štvrťroku medziročne o revidovaných 6,1 %. Vyplýva to z údajov Ministerstva obchodu USA, upravených o sezónne faktory. Pôvodne vláda odhadovala mieru rastu HDP na 5,6 %. Rast HDP v prvom štvrťroku odzrkadlil vývoj spotrebiteľských výdavkov a podnikových investícií, ktoré boli lepšie, ako sa očakávalo. Revidovaná miera rastu bola najvyššia od štvrtého štvrťroku 1999, kedy HDP stúpol o 8,3 %. V poslednom kvartáli minulého roku vzrástol výkon americkej ekonomiky o 1,7 %.

MILÁNO - Talianska automobilka Fiat vo štvrtok vymenovala Gabriela Galateriho za nového generálneho riaditeľa. Galateri je pravou rukou rodiny Agnelliovcov, ktorí problémovú automobilku vlastnia. Po vymenovaní nového riaditeľa sa akcie spoločnosti výrazne posilnili, lebo obchodníci tento krok pochopili ako otvorenie automobilky vstupu potenciálneho zahraničného investora.

BRATISLAVA - Podľa informácií nemeckého ministerstva financií plánuje nemecká vláda odškodniť letecké spoločnosti v Nemecku, ktoré boli postihnuté dôsledkami teroristických útokov v USA, sumou 71 mil. eur. "Iba firma Deutsche Lufthansa by mala dostať približne 70 mil. eur," uviedla hovorkyňa ministerstva financií. Peniaze majú aerolinkám pomôcť dosiahnuť rovnováhu v porovnaní s najdôležitejšími európskymi konkurentmi.

pe

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 359
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 121
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 3 876
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 3 029
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 379
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 152
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 147
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 044
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 600
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 481

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

EKONOMIKA

Ako sa menila najmodernejšia stanica na Slovensku

Predchádzajúca stanica bola otvorená v 80. rokoch a nikdy nebola dokončená.

Neprehliadnite tiež

Čína kritizuje agentúru Standard & Poor’s, že jej znížila rating

Zhoršenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti Číny odzrkadľuje, že dlhé obdobie silného nárastu úverov zvyšuje ekonomické a finančné riziká.

Bystrica má novú autobusovú stanicu. Pozrite sa, ako sa menila

Predchádzajúca stanica bola otvorená v 80. rokoch a nikdy nebola celkom dokončená, nový terminál je najmodernejší v krajine.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Hľadá sa EY Podnikateľ roka, víťaz pocestuje do Monte Carla

Do súťaže môžu podnikateľov nominovať aj ich zákazníci alebo známi.