SME

Personálne agentúry hľadajú ľudí aj na Facebooku

Len málo mladých ľudí dnes číta dennú tlač. Zato väčšina z nich si každý deň zapne Facebook.

(Zdroj: Ilustračné - SITA)

BRATISLAVA. Význam sociálnych sietí pri hľadaní práce rastie. Personálne agentúry už prestávajú fungovať štýlom – my podáme inzerát a vy zašlete životopisy. Hľadajú nové spôsoby, nové miesta, kde sa vhodní adepti na prácu združujú.

Tými sú aj sociálne siete ako Facebook, Twitter, či profesionálne LinkedIn a Xing.

Facebook či LinkedIn nie sú neznámym pojmom

„Odhadujem, že minimálne polovica konzultantov a headhunterov využíva sociálne siete na nájdenie vhodných kandidátov,“ domnieva sa Ivana Kováčiková zo spoločnosti Exact Recrutiment. Tento spôsob využívajú aj medzinárodné korporácie, ktorým sa to osvedčilo aj v iných krajinách.

Vo svete ide o bežnú vec. Iba na Twitteri sa snažia získať nové zamestnanie desiatky tisíc ľudí. „Počet užívateľov siete LinkedIn sa za posledný rok takmer zdvojnásobil, v súčasnosti ho už využíva viac ako 100 miliónov ľudí,“ hovorí Pavol Kubaška z Grafton Recruitment Slovakia.

Na Slovensku si na Facebook, ako miesto, kde môžeme dostať pracovnú ponuku, alebo kde si nás môže skontrolovať personalista pred pohovorom, zvykáme.

Pre profesionálov i brigádnikov

Jednotlivé siete sú vhodné pre všetky odvetvia a úrovne zamestnancov, sú však zdrojom rozdielnych typov uchádzačov.

Najznámejšie siete
na hľadanie práce

LinkedIn

  • americká sieť založená v roku 2003,
  • momentálne po celom svete združuje vyše 100 miliónov užívateľov,
  • na Slovensku ide o obľúbenú stránku slovenských manažérov a profesionálov,
  • ich počet sa odhaduje v desiatkach tisíc.

Xing

  • okrem nemecky hovoriacich krajín ju využívajú najčastejšie v Turecku a Španielsku,
  • u nás nebola doteraz veľmi známa, jej popularita však rastie.

Viadeo

  • európska sieť založená vo Francúzsku, u nás nie je veľmi známa.

„Kým LinkedIn je skôr zdrojom kandidátov vhodných na topmanažérske pozície v rôznych oblastiach a pozície IT špecialistov, Facebook je skôr vhodný na vyhľadávanie absolventov, brigádnikov a administratívnych pracovníkov,“ hovorí Michal Batis z Grafton Recruitment Slovakia.

Igor Šulík z poradenskej spoločnosti Amrop dodáva, že oveľa častejšie sa sociálne siete využívajú na hľadanie uchádzača v súkromnom sektore, menej vo verejnom.

Zamestnávatelia tak môžu na sociálnych sieťach komunikovať priamo s generáciou, ktorú chcú osloviť. Na stránkach uchádzača môžu dlhodobo sledovať jeho kariéru.

No pozor. Tak ako možno prácu na sociálnej sieti ľahko získať, možno ju aj stratiť. Hazardom je diskutovať s priateľmi na Facebooku o tom, že neznášate svojho šéfa, že s ním máte pomer, alebo že ste v práci celý týždeň po opici. Neoplatí sa ani predčasne písať o tom, že chcete dať výpoveď.

7 on­line trikov na lovcov hláv

Šikovný personalista si vie o záujemcovi o prácu nájsť dostatok informácií na internete. Predbehnite ho a zlepšite si svoj internetový profil skôr, než pošlete životopis.

1. Skontrolujte sa na Googli

Viete, čo o vás vie Google? Ak ste si svoje meno ešte do vyhľadávača nedali, urobte to skôr, ako to za vás urobí personalista, ktorému ste poslali životopis. V prípade, že hneď prvý preklik z Googlu vedie na stránku, ktorá o vás nehovorí v dobrom, máte len dve možnosti. Ak je to vo vašej moci, môžete zmeniť „nešťastné“ stránky, na ktoré odkazuje Google. Druhá možnosť je pripraviť sa na nepríjemné otázky na pohovore.

2. Buďte slušní na Facebooku

Ak si práve hľadáte zamestnanie, vaša účasť vo facebookovej skupine „Najväčší fluktuanti“ by mohla byť na škodu. Personalista by si mohol zle vysvetliť i vaše facebookové fotky, ak ste na väčšine z nich s pohárikom v ruke. A preto sa v kritickom čase hľadania práce odhláste z kritických skupín, nepíšte na stenu, že ste už tretí deň po opici a skontrolujte si fotky.

Alebo aspoň dbajte o to, aby váš profil nebol verejný. No Facebook vám môže aj pomôcť. Veď ktorého personalistu by nelákal pracovník s perfektným facebookovým profilom, plným duchaplných myšlienok a slušivých fotografií?

3. Blogujte radšej len opatrne

Naštvala vás vaša banka a vy máte chuť to vykričať na svojom blogu? Pokojne to spravte, ale radšej nie vtedy, keď sa uchádzate o prácu bankového úradníka.

Sú profesie, ktoré si vyžadujú pevné nervy a zhovievavosť. Keď sa na vašom blogu striedajú iba kritické a rozčú­lené príspevky, niekto vás za takého nebude považovať. Jednoducho si pamätajte, že váš blog si nečítajú len priatelia a rodina, ale práve v tom najhoršom okamihu naň môže kliknúť personalista.

4. Majte svoj e-mail na úrovni

Ak vám na mailovanie s priateľmi stačí adresa v tvare zajačik123@chatuje.sk, neznamená to, že z nej máte posielať životopis. Dajte si pozor na to, čo je pred aj za zavináčom. Vhodný tvar mena je napríklad meno.priezvisko.

Môžete ho rôzne variovať, ale nemali by ste používať prezývku z detstva, či nick, ktorý funguje skôr na opačné pohlavie než na zamestnávateľa. Ak za zavináčom máte názov webu určeného na flirtovanie, tiež zvážte, či si nezaložiť ešte jedno konto na neutrálnejšom webe. S takým Gmailom alebo Yahoo určite nič nepokazíte.

5. Zapíšte sa tiež na LinkedIn

Ak chcete body navyše, založte si konto na LinkedIn. Je to sociálna sieť pre profesionálov a má už cez 100 miliónov ľudí po celom svete. Na Slovensku síce nie je ani zďaleka taká obľúbená ako Facebook, ale ak si hľadáte prácu v marketingu, IT či v médiách, životopis na LinkedIn môže váš internetový profil len zlepšiť.

6. Využívajte pracovné portály

Určite ste už počuli o portáli profesia.sk, no existujú aj ďalšie, ktoré stojí za to zásobiť svojím životopisom. Napokon, keď svoje CV nahráte na profesiu, prečo to isté nespraviť na praca.sme.sk či joblife.sk a podobne? Pracovné portály sú obľúbeným zdrojom ľudí pre personalistov, takže, aj keď práve akútne nezháňate žiadny džob, môžete im pomôcť zaznamenať vašu existenciu.

7. Založte si svoje Twitter konto

Do sociálnej siete Twitter sa doteraz zapojilo iba zopár tisícok ľudí zo Slovenska, takže ak nie ste jedným z nich, nijako vám to neublíži. No ak chcete pracovať v reklame, marketingu, médiách alebo ako programátor či grafik, vašou najlepšou on­line vizitkou môže byť práve Twitter. Na Facebooku sú všetci, no na Twitter píšu statusy iba rozhľadení profíci zo spomenutých odvetví. Ak k nim chcete patriť, začnite na Twitteri.

Peter Filin
Ak chcete zaujať, životopis nestačí. Natočte videoprofil

Novinkou, ktorá sa k nám dostáva zo západu, je videovizitka, pri ktorej zamestnávateľ hneď na začiatku zhodnotí aj vaše vystupovanie a prejav.

BRATISLAVA. V niektorých krajinách ide o bežnú vec – prvé kolo prijímacích pohovorov do zamestnania sa odohráva cez prezentáciu natočenú na web kameru.

Zamestnávatelia si potom z vizuálne jednotných a rovnako štrukturovaných videoprofilov vyberajú najvhodnejších kandidátov. Tých potom pozvú do ďalšieho kola.

„Týka sa to najmä pozícií v oblasti obchodu a marketingu, na Slovensku to však nie je bežné,“ hovorí Bruna Beata Jakub, manažérka spoločnosti Adecco.

Na prvý pohľad

S videoprofilmi sa zamestnávatelia aj pracovné agentúry u nás stretávajú zatiaľ zriedka. „Je to len otázka krátkeho času, keď sa tento trend stane aj na Slovensku súčasťou bežného života,“ myslí si Martina Bezáková, senior manažérka agentúry Manpower.

Zatiaľ sme skeptickí
  • väčšina ľudí (74 percent) nemá záujem o videoprofily, keďže neveria, že by im pomohli pri hľadaní práce,
  • 14 percent odpovedajúcich v ankete sa vyjadrilo kladne,
  • 12 percent by malo záujem, ale nemá na to technické vybavenie,
  • viac ako polovica (56 percent) firiem nevidí význam vo videoprofiloch uchádzačov o prácu,
  • 39 percent firiem sa vyjadrilo, že by im videovizitky uľahčili výber ľudí.
Zdroj: Profesia

Na rozdiel od písomnej formy životopisu, má vďaka videu budúci zamestnávateľ možnosť na prvý pohľad posúdiť, či je kandidát typovo vhodný a či zapadne do firemnej kultúry spoločnosti.

„Vhodne zvolený obsah a forma vyhotovenia video vizitky môže kandidátovi určite pomôcť vystúpiť z radu a pritiahnuť pozornosť potenciálneho zamestnávateľa,“ hovorí Peter Ulbrik, riaditeľ personálnej agentúry AuJob.

Ako má vizitka vyzerať

Videoprofil by v žiadnom prípade nemal byť príliš dlhý, respektíve byť prerozprávaním všetkých skutočností uvedených v samotnom životopise.

„Základom je vyzdvihnúť skúsenosti, znalosti a preferencie kandidáta, ktoré sa vzťahujú k pracovnej pozícii, o ktorú sa uchádza. A to tak, aby vyvolal záujem u potenciálneho zamestnávateľa,“ hovorí Ulbrik.

Ako aj v bežnej komunikácií, prvých 10 sekúnd často rozhodne o tom, aký dojem u druhej strany zanecháme.

„Dobrý video-profil by okrem faktických informácií, akými sú predchádzajúce skúsenosti a dosiahnuté pracovné úspechy, mal hlavne zanechať niečo z osobnosti kandidáta. Niečo, čím sa odlišuje, čím je výnimočný,“ doplnila Bezáková.

Pri videoprofile je dôležité zachovať rovnaké zásady ako pri osobnom pohovore. Dôležité je zdravé sebavedomie, priateľský uvoľnený prístup, správne tempo, tón reči a, samozrejme, úsmev.

Pozor si treba dať na kvalitu, dĺžku a vhodnú štruktúru videoprofilu. Aj tu platí zásada, že menej je niekedy viac.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (16. 4. 2024)
USD 1.066
AUD 1.644
CZK 25.324
JPY 164.050
CAD 1.465
GBP 0.854
HUF 394.250
PLN 4.294
CHF 0.973
SEK 11.558

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 762
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 579
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 451
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 503
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 458
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 237
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 056
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 027
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 366
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 916
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 557
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 182
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 183
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 656
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 663
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 502
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stojany na čerpacej stanici

Štátnu kasu vysoké ceny tešia, motoristov nie.


Veronika Remišová

Návrh obmedzuje vlastnícke práva a je protiústavný, povedala opozičná poslankyňa.


TASR
Tabuľa s nápisom pri budove, v ktorej sídli štátny podnik Vodohospodárska výstvaba na Karloveskej ulici v Bratislave.

Ide o spoločnosti Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik.


SITA
Ilustračné foto

Rast má byť vyšší o desatinu percenta.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 366
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 916
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 557
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 182
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 183
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 656
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 663
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 502
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu