BRATISLAVA. "Rovnako ako odbory aj Smer je toho názoru, že novelizácia Zákonníka práce, ako je pripravená, je úplne nezmyselná. Predovšetkým vedie k výraznému oslabovaniu pracovnoprávnej ochrany ľudí na Slovensku," vyhlásil po dnešnom rokovaní tieňového kabinetu predseda strany Robert Fico.
Smer má podľa neho zároveň vážne podozrenie, že vláda posunula svoj rokovací deň zo stredy na štvrtok práve kvôli dnešnému protestnému zhromaždeniu Konfederácie odborových zväzov proti zmenám v pracovnom kódexe pred Úradom vlády.
Fico koalícií neverí
"Vláda, ktorá sa bojí ľudí, nemá byť vládou. Ak zmenili rokovací deň zo stredy na štvrtok len preto, aby neboli konfrontovaní ľuďmi, ktorí majú iný názor ako pravicová vláda, je to prejav strachu," myslí si opozičný líder.
Oficiálnym dôvodom posunu schôdze kabinetu o jeden deň je neskorší začiatok pracovného týždňa pre veľkonočné sviatky. Fico tomu však neverí a pripomenul, že už v utorok sa zišla Koaličná rada.
"Ak zvolali Koaličnú radu, tak asi už nešibú a nepolievajú, mohli aj normálne rokovať. Je to evidentné, že nechcú byť konfrontovaní demonštráciou, ktorá bude pred Úradom vlády. Veľmi sa toho boja," dodal šéf Smeru.
Posunutie rokovania vlády nesúvisí s protestom
Dôvod preloženia tohtotýždňového rokovania kabinetu z tradičnej stredy na štvrtok nesúvisí s dnešným protestom odborárov a je podľa Úradu vlády čisto praktický.
"Aktuálny pracovný týždeň sa kvôli Veľkonočným sviatkom začal až v utorok. Dnes rokovala Legislatívna rada vlády, aby pripravila návrhy zákonov na rokovanie vlády," konštatuje sa v stanovisku.
Podľa premiérky Ivety Radičovej padlo toto rozhodnutie už pred dvoma týždňami. Odmietla tak kritiku šéfa opozičného Smeru Roberta Fica, že schôdza sa presunula preto, lebo sa vláda bojí protestného zhromaždenia odborárov proti zmenám v Zákonníku práce. "Nebudem tohto pána komentovať," uviedla na adresu opozičného lídra dnes popoludní.
Protest dvoch tisícok odborárov
Približne 2 000 odborárov prišlo v stredu protestovať pred Úrad vlády v Bratislave proti navrhovaným zmenám Zákonníka práce. Ako pred protestujúcimi odborármi povedal viceprezident Konfederácie odborových zväzov Vladimír Mojš, aj po minulotýždňovom rokovaní tripartity v návrhu novely ZP zostávajú ustanovenia, ktoré sú pre odborárov neprijateľné.
Podľa neho ide napríklad o zhoršenie podmienok pri zamestnávaní na určitý čas, zrušenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného, či zníženie ochrany zamestnancov pri prepúšťaní. Odborári tiež vyčítajú vláde, že mala o návrhu novely Zákonníka pôvodne rokovať v stredu, avšak toto rokovanie preložila na štvrtok.