BRATISLAVA. Onedlho takmer 500 zamestnancov Slovenskej pošty pocíti zmeny. Asi 300 z nich preradia na inú prácu a ďalším 200 bude pošta ponúkať voľné miesta, ktoré budú v tom čase k dispozícii. Tvrdí to hovorkyňa pošty Bela Lisáková.
Až keď bude jasné, koľkí zamestnanci pozíciu prijmú, bude jasný aj konečný počet prepustených. „Či zoberú, nezoberú ponúknuté pozície, alebo či budú alebo nebudú súhlasiť napríklad so znížením pracovného úväzku, to je otázka možno jedného mesiaca, ako sa k tomu vyjadria,“ povedal Milan Brlej, podpredseda Slovenského odborového zväzu pôšt a telekomunikácií, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach o prepúšťaní.
Zlomok z celku
„Cieľom organizačných zmien je predovšetkým zvýšiť efektívnosť práce, optimalizovať náklady a pracovné miesta,“ zdôvodnila Lisáková. Zmeny organizačnej štruktúry podľa nej schválilo minulý týždeň predstavenstvo spoločnosti.
Ku koncu minulého roka pošta zamestnávala vyše 15tisíc zamestnancov. Lisáková upresnila, že celkovo sa má zmeniť 471 pozícií a reálne usporiť 197 pracovných miest.
Oficiálny odborový partner Slovenskej pošty s prepúšťaním nesúhlasí. Jeho predstaviteľ Ľubomír Tencer povedal, že sa snaží aspoň o to, aby sa prepúšťanie týkalo skôr tých, ktorí by mali napríklad onedlho odísť do dôchodku a majú záujem o predčasný dôchodok, alebo chcú odísť z pošty sami z iných dôvodov.
Aktuálne je v kolektívnej zmluve vzhľadom na očakávané zmeny v Zákonníku práce výhodne nastavené odstupné, tvrdí Tencer z Odborového zväzu pôšt a logistiky s 3,5-tisícovou členskou základňou. Odhaduje, že o prácu by mohlo prísť 100 až 150 ľudí.
Lisáková povedala, že „v roku 2009 bolo z dôvodu zmeny organizačnej štruktúry prepustených 359 zamestnancov a v roku 2010 to bolo 290 zamestnancov“. V blízkej budúcnosti ďalšie prepúšťanie pošta neplánuje.
Dlhé rady pri prepážkach
Rušenie miest má podporu aj na ministerstve dopravy. „Ide o nevyhnutné zefektívnenie pôsobenia pošty v súlade so schváleným podnikateľským plánom, čo bolo prerokované aj s odborovými partnermi,“ povedal hovorca rezortu Martin Krajčovič.
Najväčšie výhrady voči prepúšťaniu majú alternatívne poštové odbory OZ Spravodlivosť, ktoré vedie zamestnanec pošty Zdenko Jonek. Ten tvrdí, že pracovníci pošty sú už dnes vyťažení.
Je za tým aj úbytok zamestnancov v minulosti. „Už teraz sa rušia rajóny a prerozdeľujú medzi ostatných. Rušia sa prepážky, kde sa stoja dlhé rady,“ povedal Jonek.
Možnosť, ako jasne prejaviť nespokojnosť, vidí v situácii, ktorá sa odohráva v Slovak Telekome. Tam odbory vyhlásili štrajkovú pohotovosť pre plánované prepúšťanie asi 700 zamestnancov.
„Ak pôjdu do štrajku, pridáme sa,“ povedal. Štrajk v pošte však podľa neho môže oficiálne zorganizovať len Odborový zväz pôšt a logistiky.
Podľa organizátora štrajkovej pohotovosti v Slovak Telekome, Milana Brleja, by účasť poštárov chápali ako prejav solidarity.
Na čelo Slovenskej pošty nedávno zasadla nová šéfka – Marcela Hrdá. Jej úlohou je pripraviť poštu na prechod na plne konkurenčný trh.
Od budúceho roka totiž nebude mať firma už žiadny monopol na zásielky do 50 gramov. Už teraz však tento trh obsadzujú alternatívni doručovatelia cez takzvanú hybridnú poštu. Od tradičného doručovania sa líši tým, že zásielky sa prijmú elektronicky, potom ich operátor vytlačí a distribuuje.