Agentúrnu správu sme o 20:22 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Zahraničné obchodné reťazce dovážajú na Slovensko hydinové mäsové výrobky, ktoré v zahraničí nedokážu predať. Tvrdí to riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.
„Kvalitou nezodpovedajú ani triede B a sú zdravotne nevyhovujúce, nekvalitné. Myslíme si, že hlavným dôvodom je politika obchodných reťazcov, ktoré chcú nakupovať za čo najnižšiu cenu, čo býva na úkor kvality,“ dodal.
Nadnárodné reťazce sa obvineniu bránia. Lidl tvrdí, že u nás ponúka čerstvú hydinu len zo slovenských zdrojov. Výrobky od našich producentov tvoria podstatnú časť aj hydinového sortimentu predajní Kaufland na Slovensku.
Zákazník si môže vybrať
„Prednostne odoberáme hydinové výrobky od domácich producentov. Ale v našej sieti má zákazník na výber z domácich aj zo zahraničných hydinových výrobkov za rôznu cenu. Na základe vlastného meradla kvality sa môže rozhodnúť, ktoré uprednostní,“ tvrdí Diana Chovancová Stanková z reťazca Ahold.
Tesco priznáva, že nakupuje hydinové výrobky tam, kde dostane za presne špecifikovanú kvalitu lepšiu cenu. Zároveň dodáva, že z hľadiska kvality zaznamenalo rovnaké problémy u zahraničných aj u našich dodávateľov.
Kontroly zachytili tony
Hovorkyňa Tesca Oľga Hrnčiarová tvrdí, že od decembra 2010 do konca marca tohto roka reťazec pri kontrolách vrátil 1,09 percenta hydiny od slovenských spracovateľov, teda 50 ton. Zo zahraničia to bolo 2,26 percenta, v celkovej hmotnosti vyše 17 ton.
„Výsledky našich kontrol kvality hydiny aj kontrol veterinárov nedokumentujú, že by hydina zo zahraničia bola nekvalitná alebo hydina zo Slovenska významne kvalitnejšia,“ povedala Hrnčiarová.
Tesco argumentuje aj kontrolami veterinárnej správy. „Podľa nich od októbra senzoricky nevyhovelo 22 šarží hydiny od domácich, tri od zahraničných dodávateľov. Pri ďalších desiatich išlo o slovenského dodávateľa, ktorý má tovar od domácich aj zahraničných producentov,“ vraví.
Tesco tvrdí, že u nás predáva 90 percent mrazených a 75 percent chladených hydinových výrobkov zo Slovenska. Zvyšok dováža, najmä z Česka a Maďarska.