BRATISLAVA. Kontrola v podnikoch s vplyvom štátu by sa mala po novom zvýšiť a ministerstvo financií od nich očakáva aj vyrovnané hospodárenie. Vyplýva to z materiálu rezortu financií, ktorý dnes schválila vláda.
"Keďže je verejný dlh výraznou mierou nepriamo zvyšovaný aj dlhmi, ktoré sú tvorené podnikmi s vplyvom štátu, je nevyhnutné zabrániť tvoreniu prevádzkových dlhov. Teda podniky s vplyvom štátu by mali mať hospodárenie v prevádzkovej oblasti vyvážené," zdôrazňuje ministerstvo v materiáli. Pokiaľ ide o hospodárenie v investičnej oblasti, toto môže byť deficitné, ale iba do určeného limitu.
Rezort financií sa vo svojej analýze zameriava na 13 konkrétnych podnikov s vplyvom štátu, pri ktorých môže mať nárast efektívnosti najväčšie pozitívne dosahy na verejné financie - Železnice SR, Eximbanka, Slovenská záručná a rozvojová banka, národná lotériová spoločnosť Tipos, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Transpetrol, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, Slovenská pošta, Železničná spoločnosť Slovensko, Národná diaľničná spoločnosť, Vodohospodárska výstavba, Slovenský vodohospodársky podnik a Lesy SR.
Najschodnejším legislatívnym riešením je podľa ministerstva financií vypracovanie osobitného právneho predpisu k Obchodnému zákonníku, ktorý by upravoval právne postavenie štátu v týchto podnikoch s ohľadom na potrebu zachovania ochrany záujmu štátu ako vlastníka.
"Znamenalo by to vypracovať právny predpis, ktorý by kombinoval v sebe vzájomné vzťahy podnikateľských subjektov a verejnoprávnych prvkov, pričom účel tohto zákona by bol zameraný na efektívne a účelné hospodárenie podnikov štátnej správy vo väzbe na riadenie verejných financií," spresňuje rezort.