Potraviny už rastom cien prekonali maximá z roku 2008. Drahšia ropa zvýšila ceny za dopravu. Zdražovanie pociťujú najvýraznejšie nízkopríjmové domácnosti a dôchodcovia.
Agentúrne spravodajstvo sme o 19:08 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Marcový rast cien u nás prekonal očakávania analytikov. Spotrebiteľské ceny sa totiž zvýšili výraznejšie, než predpokladali.
V marci stúpli medziročne o 3,6 percenta a dosiahli tak dvojročné maximum. Medzimesačne sa zvýšili o 0,4 percenta. Vo februári pritom vzrástli ceny tovarov a služieb medziročne o 3,3 percenta.
„Čísla Štatistického úradu sú nad očakávaniami, keďže tak naše, ako aj očakávania trhu hovorili o raste cien o 3,4 percenta,“ vraví analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
Potraviny zdraželi najviac
Pod celkové zvýšenie cien sa najviac podpísalo zdraženie potravín. Ceny potravín stúpli oproti vlaňajšku o sedem percent, medzimesačne o 0,7 percenta.
„Úroveň cien potravín dosahuje historické maximá. Tie doterajšie z roku 2008 prekonali už o 2,8 percenta,“ tvrdí Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.
Súčasný rast cien pociťujú najmä nízkopríjmové domácnosti a dôchodcovia. Tie totiž dávajú najväčšiu časť výdavkov na potraviny a bývanie. „Ceny v domácnostiach zamestnancov v marci medziročne rástli o 3,2 percenta, v domácnostiach dôchodcov až o 3,7 percenta,“ tvrdí Koršňák.
Doprava zdražela v marci medziročne o vyše šesť percent. Jej ceny ťahali nahor najmä vyššie ceny ropy. Klesli len ceny tovarov pre domácnosť, oblečenia a obuvi.
Rast sa nezastaví?
Analytici nepočítajú s tým, že sa rast cien zastaví. Podľa Koršňáka sa bude medziročný rast cien pozvoľna zrýchľovať aj v nasledujúcich mesiacoch.
„Kulmináciu rastu inflácie očakávame v polovici roka. Po nej by malo nasledovať mierne spomalenie rastu cien,“ tvrdí ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík.