Agentúrne spravodajstvo sme o 19:05 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Od júla by malo byť v nemocniciach o 3500 až päťtisíc lôžok menej. Ide o 10 až 15 percent zo všetkých nemocničných postelí. Navrhuje to minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH. Zámer včera „zobrala na vedomie“ aj vláda.
„V zásade nejde o rušenie nemocníc ako celkov. Ide o redukciu oddelení, ktoré nie sú efektívne,“ napísalo ministerstvo.
Dlh je vyše 200 miliónov
Rušenie lôžok má pomôcť vyriešiť veľký dlh nemocníc. Koncom minulého roka sa vyšplhal takmer na 210 miliónov eur. Rezort chce dlh čo najviac znížiť. Do konca roka majú byť totiž nemocnice zmenené na akciové spoločnosti.
- k 31. 12. 2009: 116 miliónov eur
- k 31. 12. 2010: 209 miliónov eur
Predtým ich čaká oddlženie. Zatiaľ ešte nie je jasné, kde na to minister nájde peniaze. Keďže ani nové manažmenty, ktoré vymenoval minister Uhliarik, nevedia zastaviť zadlžovanie, chce rezort ísť cestou rušenia lôžok a zlučovania oddelení.
Ktorých nemocníc a regiónov sa to dotkne, sa ešte nevie. „Rokujeme so všetkými nemocnicami. Výsledky by sme mohli mať do mesiaca,“ povedal šéf štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marián Faktor.
Máme veľa lôžok
Najviac sa rušenie lôžok pravdepodobne dotkne veľkých štátnych nemocníc, tvrdí poisťovňa Dôvera. Dostupnosť by sa tým nemala ohroziť. „Nevidíme to negatívne pre pacienta, ak sa zrušia lôžka, na ktorých sa neposkytuje dostatočne kvalitná a efektívna starostlivosť,“ povedala hovorkyňa Dôvery Zuzana Horníková.
Upozorňuje, že na Slovensku je nadbytok lôžok. To potvrdzuje aj analytik INEKO Dušan Zachar: „Podľa štatistík OECD a Eurostatu máme ešte stále nadpriemerný počet lôžok na tisíc obyvateľov - 6,6. V Európskej únii je to 5,7.“
Za prebytok lôžok môže aj vývoj medicíny, tvrdí hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Zuzana Čižmáriková. Pacienta vedia dnes poslať domov po niektorých zákrokoch aj po dni, predtým musel ležať aj týždeň v nemocnici, povedala.
Znižovanie počtu lôžok je podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho zo Smeru neuvážený krok. „Lôžka sa mali reštrukturalizovať a nie rušiť, teda sa mali podporiť lôžka pre dlhodobo chorých.“
Redukcia sama osebe nič neprinesie ani podľa viceprezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Petra Ottingera. Cestou je zlučovanie oddelení, pripúšťa aj zánik niektorých nemocníc.