BRATISLAVA. Konflikt záujmov má byť dôvodom na odvolanie podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie Mareka Vladára.
Po pondelkovej koaličnej rade to naznačila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). „Má jednoznačný konflikt záujmov, ktorý budeme riešiť na zasadnutí vlády,“ povedala premiérka.
Vladár bol totiž od decembra 2006 šéfom obstarávaní na ministerstve vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka zo Smeru. Úrad preveroval súťaže z toho obdobia, pričom o zákonnosti viacerých pochybuje. Štyri tendre už aj zrušil.
Blokuje vraj veľké projekty
Vláda chce na dnešnom výjazdovom rokovaní v Štrbe rokovať aj o osude šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Romana Šípoša. Kabinetu sa nepáči, že úrad stopol 111 tendrov.
„Ak úrad jasne zdôvodní, prečo tieto tendre zastavil, tak potom nie je dôvod na výmenu jeho predsedu,“ povedala Radičová.
Novela zákona o verejnom obstarávaní platná od 1. apríla umožňuje odvolať predsedu úradu cez parlament na návrh vlády, pokiaľ si neplní povinnosti podľa zákona.
„Súčasná situácia okolo tendrov úplne blokuje rozbiehanie veľkých projektov a čerpanie prostriedkov z eurofondov,“ povedala Radičová.
Oproti vláde Roberta Fica sa však zvýšil počet podnetov, ktoré úrad dostáva, čo sám nemôže ovplyvniť. Kým napríklad od začiatku roka 2010 do 7. júla 2010 úrad prijal 167 podnetov, od konca septembra 2010 do konca marca 2011 to bolo až 267 podnetov.
„Stratili tí istí obstarávatelia schopnosť vyhlasovať súťaže zákonným spôsobom?“ pýta sa Radičová.
Úrad vlády podľa nej prijal už niekoľko sťažností na rozhodovaciu činnosť úradu.
Včera spolu rokovali
Premiérka v pondelok avizovala, že chce so šéfom úradu rokovať. Stretli sa včera podvečer. „O výsledkoch rokovania vydáme spoločné tlačové vyhlásenie,“ povedal hovorca úradu Branislav Zvara.
Premiérka a šéf úradu zverejnili spoločné vyhlásenie v stredu. Zo stretnutia vyplýva, že Úrad pre verejné obstarávanie predloží Radičovej vysvetlenie, prečo bolo od nástupu jej kabinetu zastavených niekoľko desiatok tendrov.
„Na záver premiérka oznámila, že požiada úrad o vyjadrenie ku sťažnosti na železničný tender,“ píše sa vo vyhlásení.
Radičová na stretnutí tiež uviedla, že niektoré zastavené tendre prešetruje aj Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF). Celé vyhlásenie si môžete prečítať na stránke ÚVO.
Matej: Šípoš má pokyn od Smeru
Novelu zákona, ktorá umožňuje odvolať šéfa úradu cez parlament, podával začiatkom februára poslanec SDKÚ Ondrej Matej.
Predseda úradu Šípoš má podľa neho tichý pokyn od Smeru, aby robil prieťahy najmä v tendroch, ktoré sa týkajú dopravnej infraštruktúry.
Odvolanie šéfa úradu je podľa neho možné až vtedy, keď sa stopercentne preukáže, že úrad si neplní svoje povinnosti.
„Ak reálne dôjde k odvolaniu, mali by sme hľadať na tento post odborníka, na ktorom by bola zhoda v politických aj v odborných kruhoch,“ povedal Matej.
Smer má obavy
Koalícia a opozícia by sa mali podľa neho dohodnúť, pretože „nevidí dôvod, prečo by sa mal tento post prideľovať jednej či druhej strane“.
„Strana Smer prijala vyhlásenie premiérky o Úrade pre verejné obstarávanie so znepokojením,“ povedala hovorkyňa Smeru Silvia Glendová.
Vníma ho ako krok k odobratiu úradu opozícii. „Vláda by si takto mohla organizovať tendre bez akejkoľvek účinnej kontroly,“ povedala Glendová s tým, že Smer na toto riziko upozorňoval už po schválení novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá umožňuje odvolanie šéfa úradu cez parlament.