Článok bol opravený 5. apríla o 11:16.
BRATISLAVA. Poslanci dnes rozhodnú o novele zákona o elektronických komunikáciách, ktorá umožní štátu vyberať poplatky za predĺženie licencií operátorov. Spoplatnenie by malo stihnúť T-Mobile aj Orange, ktorým sa licencie končia 31. augusta.
Rokovať budú aj o Vážneho návrhu
Koľko presne za licenciu na desať či pätnásť rokov operátori zaplatia, stále nie je jasné. Novela, ktorú do parlamentu posunula vláda, nepredpisuje Telekomunikačnému úradu, ako má určiť poplatok.
„Rozumiem obavám z toho, že Telekomunikačný úrad podľahne nejakým tlakom,“ povedal predseda OKS Peter Zajac. Stanovenie poplatku však bude podľa neho pod verejnou kontrolou. „Pri rozhodovaní úradu je miera subjektivity oveľa nižšia ako pri poslancoch,“ povedal Zajac.
Metódu výpočtu poplatku sa snažil dostať do zákona exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer). Jeho výšku mal určovať počet aktívnych zákazníkov a množstvo pridelených frekvencií. Parlamentom jeho návrh neprešiel. Parlament bude o jeho návrhu hlasovať v priebehu utorka.
Pozmeňujúci návrh mal pripravený aj koaličný poslanec Ondrej Matej (SDKÚ). Poplatok chcel naviazať na počet pridelených frekvencií, pričom Telekomunikačný úrad by stanovil hodnotu analýzou ich trhovej hodnoty.
Návrh však nepodal. „Očakávam, že úrad pripraví metodiku, ktorú predstaví verejnosti a dá ju na pripomienkovanie,“ povedal. Vážneho návrh nepodporil, pretože „stanovovať hodnotu podľa počtu užívateľov je nešťastné riešenie“.
Zohľadní sa majetok?
Poplatok môže byť podľa Mateja stanovený ako percento z aktív, teda aj majetku operátorov. „Určite by sa nemal odvodzovať od výsledkov, pretože tie sa dajú ovplyvniť.“
Zohľadniť majetok je podľa neho spravodlivejšie. „Vďaka licenciám podnikajú a nadobúdajú majetok,“ uzavrel Matej.
Zajac predpokladá, že po tom, čo úrad určí metodiku v prípade dvoch najväčších operátorov, bude ju používať aj pri ďalšom predlžovaní licencií v budúcnosti.