Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúcich dní

BRATISLAVA 24. júna (SITA) Minister financií František Hajnovič stiahol z rokovania parlamentu návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov. Poslanci totiž zmenili pomer navrhovaných dvoch zložiek dane. Oproti pôvodnému návrhu sa š

BRATISLAVA 24. júna (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Minister financií František Hajnovič stiahol z rokovania parlamentu návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov. Poslanci totiž zmenili pomer navrhovaných dvoch zložiek dane. Oproti pôvodnému návrhu sa špecifická časť dane mala znížiť z 35 halierov na 7,5 haliera za kus a percentuálna časť z pôvodne navrhovaných 22 % na 36 % ceny cigariet. Minimálna sadzba pre krátke cigarety sa mala zmeniť z pôvodne navrhovaných 85 halierov na 70 halierov. Touto úpravou sa podľa poslancov malo odstrániť zvýhodnenie dovážaných cigariet a ohrozenie domácich výrobcov.

BRATISLAVA - Poslanci schválili aj poslaneckú novelu zákona o sociálnej pomoci, ktorá doterajší príspevok štátu v neštátnych domovoch dôchodcov z 50 % rozdielu skutočných nákladov zariadenia na jedného dôchodcu a klientom plateného príspevku zvýšila na 100 %. Štát bude teda teraz platiť celý rozdiel, čo ho podľa odhadov niektorých poslancov vyjde ročne na 0,5 mld. Sk.

BRATISLAVA - Devízové rezervy SR sa v uplynulom týždni znížili o 87,1 mil. USD a dosiahli 6,6035 mld. USD. Pokles zaznamenali najmä devízové rezervy Národnej banky Slovenska (NBS), keď ich objem klesol o 89,8 mil. USD na 4,8539 mld. USD. Rezervné aktíva komerčných bánk zaznamenali, naopak, mierny nárast o 2,7 mil. USD na 1,7496 mld. USD. Informovalo o tom tlačové oddelenie centrálnej banky.

BRATISLAVA - Cieľom poslaneckej novely zákona o tohtoročnom štátnom rozpočte (ŠR), ktorou by sa mala v stredu zaoberať vláda, je zvýšenie štátnej prémie v stavebnom sporení od júla zo súčasných 4 000 Sk na minuloročnú úroveň 4 500 Sk. V tohtoročnom rozpočte sú totiž podľa predkladateľov Mariána Mesiarika a Štefana Rusnáka zabezpečené prostriedky na vyššiu štátnu prémiu zo zvýšenej dani z tabaku a tabakových výrobkov, ktorú parlament schválil koncom minulého roka. Ministerstvo financií SR (MF) však takéto tvrdenia odmieta a vláde odporúča poslanecký návrh, ktorý by ešte zvýšil už existujúce riziká ŠR, neprijať.

BRATISLAVA - Ministerstvo pôdohospodárstva SR (MP) priznalo zatiaľ na tento rok dotácie pre občianske a záujmové združenia pôsobiace v oblasti poľnohospodárstva vo výške 9,205 mil. Sk. O prerozdelení zostávajúcej čiastky z celkových 12 mil. Sk, ktoré má ministerstvo na tento účel k dispozícii, sa ešte rozhodne na základe rokovaní s niektorými združeniami. Vyplýva to z informácií zverejnených Ministerstvom pôdohospodárstva SR.

BRATISLAVA - O kúpu majoritného podielu v Poštovej banke, a.s. (PB) sa dodatočne uchádzal ďalší investor. Ako pre agentúru SITA povedal hovorca Slovenskej konsolidačnej (SKo) Patrik Golský, investor sa neformálne zaujímal o zapojenie do tendra, privatizačný poradca, ktorým je KPMG, však vzhľadom na pokročilé štádium tendra takýto krok neodporučil.

BRATISLAVA - V minulom roku sa na Slovensku vyťažilo viac ako 211,6 mil. metrov kubických zemného plynu. V porovnaní s rokom 2000 je to pokles o zhruba 16,5 mil. metrov kubických. Slovenské bane tiež vyťažili 3,76 mil. ton hnedého uhlia a lignitu, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje pokles ťažby o 186 tis. ton. Ťažba stavebného kameňa bola vlani na úrovni 3,9 mil. ton a medziročne stúpla o viac ako 340 tis. ton. Vyplýva to z výročného odpočtu činnosti Štátnej banskej správy (ŠBS).

BRATISLAVA - Fond národného majetku SR (FNM) v piatok vyhlásil výberové konanie na predaj 29,99 % akcií spoločnosti Trnavská NAD, a.s. Predávaný podiel predstavuje 24 052 akcií. Informačný materiál obsahujúci podmienky výberového konania, poučenie o postupe pri predkladaní návrhov a informácie o spoločnosti si môžu záujemcovia vyzdvihnúť v termíne od 24. júna do 27. júna.

BRATISLAVA - Budúci strategický spoluvlastník a.s. Stredoslovenská energetika (SSE), francúzsky koncern Electricité de France (EDF), by mal podpísať zmluvu so slovenskou vládou o prevode 49 % akcií v SSE v utorok 25. júna. "Utorok bol predbežne stanovený a čakáme na potvrdenie," povedal pre agentúru SITA riaditeľ pražskej EDF Patrick Luccioni. Dodal, že posun dátumu podpisu spôsobili len administratívne záležitosti. O podmienkach transakcie sa podľa neho už nerokovalo. Za 49-percentný podiel zaplatí EDF 158 mil. EUR. V päťčlennom predstavenstve SSE získa francúzsky investor tri miesta a zastúpenie by mal mať aj v dozornej rade.

BRATISLAVA - Expert Svetovej banky (SB) na problematiku deregulácie energetických taríf Istvan Dobozi tvrdí, že nárast cien za energie by malo sprevádzať poskytovanie kompenzačných príspevkov nízkopríjmovým vrstvám obyvateľstva. "Skutočnosť, že niet dostatok rozpočtových zdrojov na sociálnu kompenzáciu zvyšovania cien, sa často používa ako argument na ospravedlnenie toho, že sa nič nedeje," povedal Dobozi pri prezentácii štúdie sociálnych dopadov, ktoré prinesie racionalizácia energetických taríf na Slovensku. Štúdiu, ktorú SB spolufinancovala, vypracovala na objednávku Úradu pre reguláciu sieťových odvetví americká konzultačná firma National Economic Research Associates Inc (NERA).


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Francúzska spoločnosť Alstom opätovne potvrdzuje svoj záväzok ponúknuť hodnotné riešenie pre Železničnú spoločnosť (ZSSK). "Sme presvedčení, že rozhodnutie v tendri bude prijaté v najbližšej dobe," uviedol pre agentúru SITA v reakcii na štvrtkovú tlačovú konferenciu konzorcia DMU-GTW Igor Snopek, riaditeľ pre komunikáciu spoločnosti Alstom v ČR a SR.

BRATISLAVA - Slovenské telekomunikácie, a.s. (ST), ako aj nemecký akcionár spoločnosti Deutsche Telekom AG vyjadrili znepokojenie s výsledkom hlasovania poslancov Národnej rady SR, ktorí vo štvrtok schválili novelu telekomunikačného zákona. Ako sa uvádza v stanovisku ST, prijatá novela podľa predstaviteľov spoločnosti neakceptuje požiadavky na vytvorenie legislatívnych podmienok pre fungovanie liberálneho telekomunikačného trhu. "Parlamentom schválená novela v sebe nesie diskriminačné opatrenia voči spoločnosti ST," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa ST Gabriela Nemkyová.

BRATISLAVA - Budúci strategický spoluvlastník a.s. Stredoslovenská energetika (SSE), francúzsky koncern Electricité de France (EDF), by mal podpísať zmluvu so slovenskou vládou o prevode 49 % akcií v SSE v utorok 25. júna. "Utorok bol predbežne stanovený a čakáme na potvrdenie," povedal pre agentúru SITA riaditeľ pražskej EDF Patrick Luccioni. Dodal, že posun dátumu podpisu spôsobili len administratívne záležitosti. O podmienkach transakcie sa podľa neho už nerokovalo. Za 49-percentný podiel zaplatí EDF 158 mil. EUR. V päťčlennom predstavenstve SSE získa francúzsky investor tri miesta a zastúpenie by mal mať aj v dozornej rade.

BRATISLAVA - Americká spoločnosť DURA Automotive, ktorá v piatok v Stupave oficiálne spustila prevádzku svojho závodu na Slovensku, v ňom plánuje do konca roku dosiahnuť tržby vo výške 2,3 mil. eur a v budúcom roku plánuje tržby na úrovni 18 mil. eur. Vzhľadom na oneskorenie začatia výroby o rok spoločnosť v tomto roku pravdepodobne vykáže stratu. Agentúru SITA o tom informoval Róbert Kasanický, člen predstavenstva spoločnosti DURA Automotive Body & Glass Systems Components, a.s.

BRATISLAVA - Za prvých šesť mesiacov vynaložili banky na reklamu takmer 180 mil. Sk. Najväčší podiel na tom patrí Unibanke, ktorá podľa monitoringu reklamy spoločnosťou Taylor Nelson Sofres (TNS) v rámci svojej rebrandingovej kampane investovala do reklamy viac ako 45 mil. Sk. Keďže peňažné ústavy začínajú vkladať veľké očakávanie do retailového bankovníctva, TNS očakáva značné finančné investície bánk do marketingu a reklamy.

BRATISLAVA - Doprastav, a.s., Bratislava garantuje ponúknutú cenu na dodávku stavby Most Košická. "Obvinenia o tom, že cena Doprastavu je dampingová, odmietam," uviedol pre agentúru SITA riaditeľ spoločnosti Dušan Mráz. Podľa jeho slov tento názor nie je podložený žiadnymi dôkazmi. Ako potvrdil Mráz, ponúkaná cena Doprastavu je na úrovni 2,253 mld. Sk.

BRATISLAVA - Mraziarne, a.s., Žilina vykázali vlani stratu 5,7 mil. Sk, ktorú ovplyvnil najmä krach dvoch ukladateľov potravinových tovarov a znížený dopyt zahraničných firiem o zmrazené výrobky, z ktorých sa ročne exportovalo 90 %. Nepriaznivý vplyv na hospodárenie malo aj splácanie dlhu po bývalom štátnom podniku. Podľa záverov valného zhromaždenia firma splnila zámer predstavenstva. Ako pre agentúru SITA uviedol generálny riaditeľ Vojtech Vadkerty, ekonomická bilancia prvých piatich mesiacov tohto roka však hovorí jednoznačne o vyrovnanej bilancii.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PRAHA - Slabý globálny telekomunikačný trh pravdepodobne spôsobí, že dve konzorciá, uchádzajúce sa o Český Telecom, pravdepodobne nevylepšia svoje predchádzajúce ponuky, uviedli analytici. Vláda ČR v stredu rozhodla, že vyzve dve vybrané konzorciá uchádzačov, aby do 19. júla zvýšili svoje ponuky na majoritu v Telecome o 10 %. V apríli pritom odmietla prijať takmer 60 mld. CZK ponúkaných uchádzačmi za majoritu v najziskovejšej telekomunikačnej firme v strednej Európe.

VARŠAVA - Poľsko zaznamenalo v prvom štvrťroku 2002 iba slabý ekonomický rast. Vyplýva to z údajov centrálneho poľského štatistického úradu. Hrubý domáci produkt (HDP) Poľska vzrástol v prvom štvrťroku v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška o 0,5 %. Predstavuje to iba mierne zlepšenie v porovnaní s rekordne nízkou mierou rastu 0,2 %, zaznamenanou vo štvrtom štvrťroku 2001. Rast HDP v prvom štvrťroku 2002, ktorý bol úplne v zhode s očakávaniami analytikov, potvrdil, že najväčšia ekonomika východnej Európy sa zatiaľ nezotavila z najhoršieho spomalenia za dekádu.

PRAHA - Poradím v prvej desiatke rebríčka najúspešnejších českých firiem Czech Top 100 zamiešala iba jedna zahraničná spoločnosť. Najvýznamnejšou firmou v Českej republike sa opäť stala Škoda Auto, za ktorou nasledovali Unipetrol a česká elektrárenská spoločnosť (ČEZ). Spolu so štvrtou Českou rafinérskou a piatym Českým Telecomom (ČT) vytvorilo týchto päť najúspešnejších firiem 5 % hrubého domáceho produktu (HDP) ČR.

SOFIA - Hrubý domáci produkt (HDP) Bulharska vzrástol v prvom štvrťroku o 3,2 %, čo predstavuje spomalenie v porovnaní s rastom o 4 %, zaznamenaným v rovnakom období minulého roku. Informoval o tom bulharský štatistický úrad NSI. Hodnota HDP predstavovala v prvom kvartáli tohto roku v prepočte na americké doláre 3,102 mld. USD.

TOKIO - Kľúčový ukazovateľ japonskej ekonomickej aktivity v apríli klesol, čím viedol k posilneniu názoru na trhu, že zotavovanie Japonska z recesie sa po prvom štvrťroku odkladá. "Vidím nebezpečenstvo dlhodobého oslabenia ekonomiky," povedal japonský minister hospodárstva a obchodu Takeo Hiranuma, keď jeho rezort oznámil, že index všetkých priemyselných odvetví v apríli medzimesačne klesol o 1,3 %. Ide o najväčší pokles indexu za 12 mesiacov, hoci bol o niečo miernejší, ako sa očakávalo. Údaje prišli v čase rastúcich obáv z nedávneho posilnenia jenu, ktoré by mohlo utlmiť oživovanie ekonomiky Japonska, ťahané exportom. V marci index stúpol o 1,2 %.

SOUL - Holandsko-britský ropný koncern Royal Dutch/Shell vedie rozhovory so štátnou spoločnosťou Korea Gas Corp o strategickej aliancii, ktorá môže zahŕňať prevzatie podielu firmy. Informoval o tom predseda predstavenstva koncernu Philip Watts.

VIEDEŇ - Rakúsky koncern Wiener Stadtwerke dosiahol vlani konsolidovaný zisk 40 mil. eur, kým v predchádzajúcom roku to bolo 17,9 mil. eur. Konsolidovaný obrat spoločnosti zaznamenal vlani 1,9-percentný medziročný nárast na 1,82 mld. eur. Na energetický sektor pripadol z toho obrat 1,5 mld. eur, čo predstavuje medziročný pokles o 8,3 %. V obchodnej oblasti zaznamenal v minulom roku koncern stratu 60,2 mil. eur, rok predtým bola strata z obchodu 33,6 mil. eur. O výsledkoch informoval generálny riaditeľ Wiener Stadtwerke Karl Skyba.

NEW YORK - Agentúra Moody`s Investors Service vo štvrtok znížila ratingový výhľad Brazílie na stupeň negatívny zo stupňa stabilný, a to kvôli obavám z víťazstva kandidáta ľavicovej strany práce v októbrových prezidentských voľbách. Investori z Wall Street požadujú vyššie úroky, aby tak kompenzovali riziko svojich investícií v prípade víťazstva Luiza Inacia Lula de Silva. Mnoho finančníkov očakáva v prípade Lulovho volebného úspechu znehodnotenie brazílskej meny, čím by sa dlh znejúci najmä na menu USA zvýšil na neudržateľnú úroveň. Dlhové zaťaženie Brazílie momentálne predstavuje 274 mld. USD.

VIEDEŇ - Volkswagen AG (VW), najväčší európsky výrobca automobilov, v piatok vyhlásil, že pravdepodobne tento rok nepredá 5 miliónov vozidiel ako v roku minulom, no prognózy výšky zisku nezmenil. Robert Büchelhofer, šéf marketingu a odbytu spoločnosti, povedal, že je ťažké odhadnúť či VW predá opäť 5 mil. automobilov, no "spoločnosť preto urobí všetko, čo je v jej silách." K dosiahnutiu minuloročnej úrovne predaja by VW mohol pomôcť nový model populárneho Pola a sesterskej Ibizy od SEAT-u.

BRATISLAVA - Po plnom otvorení nemeckého trhu s elektrickou energiou pre všetkých odberateľov v roku 1998 z pohľadu dodávateľov poklesli ceny pre domácnosti približne o 25 % a pre priemysel o 60 %. Na podmienky trhového hospodárstva reagovali výrobcovia tak, že začali znižovať náklady, snažili sa zvýšiť svoj podiel na trhu a inovatívne vylepšiť produkt. Uviedol to Bernd Güthoff, riaditeľ nemeckej jadrovej elektrárne Grohnde. Po počiatočnom poklese sú teraz ceny elektriny z pohľadu dodávateľov v porovnaní s rokom 1998 nižšie približne o 10 % pre obyvateľstvo a približne o 30 % pre priemysel.

ZÁHREB - Chorvátski colníci ukončili v piatok štrajk na hraničných priechodoch, ktorým sa dožadovali zvýšenia miezd, skrátenia pracovného času a mzdových bonusov. Počas štrajku colníci vykonávali dôkladné prehliadky každého vozidla, prechádzajúceho cez hranicu, čím na hraniciach vznikli niekoľkokilometrové kolóny čakajúcich áut. Štrajk mal pôvodne trvať od štvrtka rána do piatka večera, no skoré dosiahnutie dohody s vládou štrajk ukončilo už v obedňajších hodinách.

PRAHA - Česká republika by nemala prijímať radikálne opatrenia na redukciu rozpočtového deficitu, ani sa ponáhľať s uplatňovaním príliš prísnej fiškálnej politiky, ktorá je potrebná na vstup do eurozóny. Informoval o tom líder sociálnych demokratov Vladimír Špidla, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane nasledujúcom českým premiérom. Oznámil to iba niekoľko hodín po tom, ako ministri financií krajín Európskej únie (EÚ) na summite v Madride potvrdili, že do roku 2004 priblížia svoje rozpočty k vyrovnanosti.

MADRID - Ministri financií Európskej únie (EÚ) prijali v piatok s výnimkou Belgicka, ktoré sa zdržalo, direktívu na podporu penzijných fondov s cezhraničnou pôsobnosťou v európskom priestore. V piatok o tom informoval španielsky minister financií Rodrigo Rato.

BAGDAD - Irak požiada členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) počas zasadnutia kartelu v stredu, aby nezmenili súčasné výrobné kvóty ropy do septembra tohto roka. Informovala o tom iracká tlačová agentúra na základe nemenované experta z ropného priemyslu v Iraku.

in

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 4. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 5. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 8. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 748
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 457
 3. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 5 454
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 947
 5. Kam do tepla v januári? 2 519
 6. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 298
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 271
 8. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 000
 9. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 1 720
 10. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 1 684

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.

PLUS

Poradkyňa pre rodiny: Hlavne dvojičky neporovnávajte, nemajú to rady

Spravidla je prvé z dvojčiat dominantné.

KOMENTÁRE

Zeman sa stal hovorcom zlej emócie

Prezidentovi by pomohla umiernenosť, ktorú mu poradil aj Babiš.

Neprehliadnite tiež

V USA žiada o podporu v nezamestnanosti najmenej ľudí za posledných 45 rokov

Ide o najnižší počet žiadostí od februára 1973.

Novým členom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť má byť ekonóm Juraj Kotian

Kotian podľa hlavy štátu spĺňa všetky predpoklady na vykonávanie funkcie v RRZ.

K dokončeniu Ficovej privatizácie Telekomu chýba sto miliónov

Aj zvyšný 49-percentný balík akcií operátora v roku 2015 kúpil nemecký Deutsche Telekom.

V Európe lieta čoraz menej včiel a chýba med, lesníci chcú obnoviť včelárstvo

V Topoľčiankach má vzniknúť včelársky skanzen, ktorý bude spolu s lesnou učebňou slúžiť na vzdelávanie verejnosti.

Zemanovi na kampaň prispela aj firma priemyselníka Beljajeva

Spolumajiteľ popradskej Tatravagónky má dobré kontakty na Rusko.