BRATISLAVA. Pripravená novela sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní, následne ju čaká odobrenie Medzinárodnou organizáciou práce, vládnym kabinetom a potom poslancami Národnej rady (NR) SR.
"Veľmi veľa ustanovení v novele má pôvod ešte v 60. rokoch a to je tak trošku hanba pre nás, že používame takéto paragrafy, treba ich zdynamizovať a zmodernizovať," vysvetlil pre TASR šéf rezortu práce Jozef Mihál.
Ako dodal, situácia na Slovensku, hospodárstvo krajiny už nie je rovnaké, ako bolo v roku 1965 či len pred pár rokmi. Došlo totiž k zmene jeho štruktúry.
"Rozvíjajú sa služby, máme automobilky, výrobu televíznych obrazoviek, zmizli pôdohospodárske podniky a de facto už prakticky neexistuje textilný a obuvnícky priemysel, ktorý bol niekedy pilierom našej ekonomiky," podotýka.
Oporou slovenskej ekonomiky sa tak stali malé podniky, ktoré však majú špecifické podmienky zamestnávania.
"Keď si predstavíte zamestnávateľa, ktorý má šesť zamestnancov a v určitom období príde o zákazky a je nútený prepustiť troch, tak má také náklady, ktoré pre neho fakticky znamenajú často úplný krach, respektíve vážne problémy," priblížil minister.
Mihál upozornil, že práve toto zasiahlo ekonomiku v rokoch 2008 a 2009.
"Teraz sa čudujeme, prečo sa zamestnanosť nezvyšuje, no preto, že tieto malé firmy, ktoré sa dostali do veľkých finančných ťažkostí aj kvôli týmto inštitútom takzvanej ochrany zamestnanca," konštatoval. Aktuálne sú tak tieto podniky opatrné pri prijímaní nových pracovníkov.
Za jednu z najdôležitejších zmien, ktorá by mala pomôcť aj malým firmám, označil minister odstránenie súbehu nároku na výpovednú dobu a odstupného.
"Ak bude firma zamestnanca zamestnávať 40 mesiacov, ale náklady na jeho prepustenie sú štvormesačné, tak to je jedna desatina mzdových nákladov. Veď o tých 10 % mohol byť napríklad vyšší jeho plat," uzavrel.