BRATISLAVA.
"V súčasnosti všetky zariadenia intenzívne spolupracujú so Sociálnou poisťovňou na riešení ich dlhov. Zároveň ministerstvo zdravotníctva pripravuje krízový manažment záväzkov a pohľadávok zadlžených zariadení, ktorý bude centrálne koordinovaný zástupcami ministerstva," píše sa v správe o realizácii opatrení na riešenie tejto situácie.
Materiálom sa dnes zaoberala aj vláda, ktorá rokovanie o tomto bode prerušila. Ako vysvetlil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, dôvodom je to, že dnes a vo štvrtok (24.3) sa k tejto problematike stretnú zástupcovia najzadlženejších nemocníc, ministerstva a Sociálnej poisťovne.
"Riešime to, ten dlh sa kumuloval niekoľko rokov, nie je možné liať len peniaze do čiernej diery a nehľadať opatrenia, ako ich zapchať," poukázal.
Jednou z hlavných príčin nárastu dlhov v druhom polroku 2010 bol podľa rezortu zdravotníctva pokles úhrad za poskytnuté výkony najmä zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
"Ďalšími príčinami je veľmi zlý stav budov a neuhrádzané výkony nad rámec zmlúv, ktoré do značnej miery zaťažujú rozpočty veľkých fakultných a univerzitných nemocníc, ktoré majú charakter koncových poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," konštatuje sa v materiáli.
Ministerstvo ozrejmilo, že zdravotnícke zariadenia postupne prijímajú racionalizačné opatrenia, prehodnocujú zmluvy s niektorými dodávateľmi, ako aj zlučujú a rušia neefektívne prevádzky. Zároveň dochádza k úprave niektorých benefitov pre zamestnancov, odpredaju prebytočného majetku štátu v záujme zlepšenia platobnej disciplíny.
Jedným z riešení nedostatku finančných prostriedkov v nemocniciach by mala byť i optimalizácia siete lôžkových zariadení.
Ako poukázal rezort, takéto riešenie by reagovalo na vysokú kapacitu lôžkového fondu, neefektívne a zbytočné hospitalizácie, potrebu centralizácie špecializovanej a finančne náročnej lôžkovej starostlivosť, ako aj nevyhnutnosť riešiť problém lôžkovej starostlivosti. Redukcia by sa mala dotknúť asi desať až 15 percent z celkového počtu 35.000 lôžok.