SME

Chceli by ste pracovať z domu? Dohodnite sa

Domácka práca alebo telepráca sú riešením na prácu rodičov na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Výhodné sú aj pri zdravotných problémoch.

(Zdroj: Ilustračné - SITA)

Zákonník práce chce odstrániť rozdiely v ich odmeňovaní.

BRATISLAVA. Ak sa dohodnete so zamestnávateľom nemusíte denne chodiť na pracovisko, ale svoju prácu môžete robiť priamo z domu či z iného miesta.

V tomto prípade by ste vykonávali domácku prácu. Ak by ste pri nej v domácom prostredí používali informačné technológie, išlo by o teleprácu. Svoj pracovný čas by ste si rozvrhovali sami.

Zákonník práce nešpecifikuje druhy prác, ktoré sa môžu vykonávať v domácom prostredí, je to na dohode zmluvných strán.

Odchýlky v príplatkoch

Pri oboch druhoch práce by sa na vás vzťahovali práva a povinnosti, aké má zamestnanec pracujúci na pracovisku zamestnávateľa. Okrem niekoľkých odchýlok.

Prišli by ste o nadčasy, o príplatky za prácu cez sviatky, za nočnú prácu či mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce. V novom Zákonníku práce, ktorý je v pripomienkovom konaní, by sa to už mohlo zmeniť.

Podľa Andrey Hajdúchovej z mediálneho odboru ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny by sa malo odmeňovanie pracovníkov, ktorí pracujú z domu, zjednotiť so zamestnancami, ktorí vykonávajú prácu priamo na pracovisku zamestnávateľa.

Výhodou je flexibilita

Možnosť domáckej práce ponúkal Slovákom už Zákonník práce spred roka 1989. Osobitné ustanovenia o telepráci sa doňho dostali až novelou v roku 2007.

V niektorých prípadoch chcú zamestnávatelia zamestnanca len na domácku prácu, najmä ak potrebujú zabezpečiť rôzne manuálne práce, pomocné administratívne práce, spracovanie dokumentov a podobne.

„Často si prácu z domu dohodnú zamestnankyne na materskej alebo na rodičovskej dovolenke, alebo ak majú deti zdravotné problémy," povedala Hajdúchová. Flexibilita, organizácia vlastného pracovného času im tak umožnia zladiť súkromný a pracovný život, " dodala.

Stála pracovná činnosť

Ak vám zamestnávateľ umožňuje príležitostne pracovať doma, teda nie pravidelne, alebo iba za mimoriadnych okolností, neznamená to automaticky, že už vykonávate domácku prácu, upozorňuje advokátka Kristína Ďuračková.

Ide najmä o prípady, keď sa zamestnanec dohodne so zamestnávateľom, že pracovné povinnosti bude v konkrétny deň vykonávať doma, a to za podmienky, že to druh práce zamestnanca umožňuje.

„Na to, aby sa určitý zamestnanec považoval za domáckeho zamestnanca, vyžaduje sa, aby jeho pracovná činnosť mala stálu, a nie iba príležitostnú povahu," povedal advokát Patrik Bencik.

Na výkon telepráce sa nehodia akékoľvek pracovné pozície. Zamestnávatelia určite nebudú súhlasiť s formou tejto práce pri absolventoch stredných či vysokých škôl, ktorí nemajú osvojené základné pracovné návyky.

Pri domáckej práci alebo telepráci platí odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne zamestnávateľ. Zamestnanci majú nárok na nemocenské.

Nadčasy by sa mali platiť

Novela Zákonníka práce rieši aj otázku nadčasov pri vykonávaní domáckej práce a telepráce. Zamestnanci si prilepšia.

Ako je to doteraz

  • V súčasnosti zamestnancovi, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu, nemusí zamestnávateľ platiť nadčasy, mzdu za prácu vo sviatok, za nočnú prácu alebo mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce. Ak teda domácky zamestnanec nemohol vykonať prácu pre prerušenú dodávku elektriny, pokazený počítač, výpadok internetu alebo pre nedodanie potrebných surovín, strácal na mzde.

Čo by sa malo zmeniť

  • Novela Zákonníka práce navrhuje možnosť dohodnúť mzdové zvýhodnenie a mzdovú kompenzáciu aj v týchto prípadoch. Ministerstvo to zdôvodňuje tým, že nemožno vylúčiť, že aj pri domáckej práci vznikne potreba pracovať nadčas. Môže sa tak stať napríklad pri pridelení väčšieho rozsahu práce, ktorý by nepokryl pracovný čas.

Čo je domácka práca

  • Ide o prácu, ktorú zamestnanec vykonáva pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje.

Čo je telepráca

  • Aj túto zamestnanec vykonáva pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste, ale s použitím informačných technológií.

V čom sú zhodné

  • práca sa nevykonáva na pracovisku
  • zamestnanec si sám rozvrhuje pracovný čas.
Rady advokátky

Na čo si dať pozor, ak chcete pracovať z domu? Radí advokátka Kristína Ďuračková.

BRATISLAVA. Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou. Aj v prípade domáckej práce alebo telepráce musí obsahovať podstatné náležitosti v zmysle Zákonníka práce, a to druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce a mzdové podmienky, ak tieto nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Okrem toho zmluva môže obsahovať ďalšie pracovné podmienky ako výplatný termín či dĺžku dovolenky. V zmluve si zamestnávateľ môže dohodnúť so zamestnancom aj podmienky využitia vlastných zariadení zamestnanca na plnenie pracovných povinností (napríklad použitie vlastného počítača zamestnanca na výkon práce).

Bezpečnosť pri práci

Zamestnávateľ je aj v prípade domáckej práce alebo telepráce zodpovedný za dodržiavanie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vykonávanej mimo jeho pracoviska.

Je však otázne, ako účinne môže zamestnávateľ zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia v domácnosti zamestnanca, keďže obydlie zamestnanca je nedotknuteľné a zamestnávateľ doň môže vstúpiť len so súhlasom zamestnanca.

Nárok na stravné lístky

Zamestnanec má v zásade rovnaké práva a povinnosti ako iný zamestnanec zamestnávateľa, ktorý vykonáva svoju prácu na pracovisku. Zamestnávateľ je povinný mu zabezpečiť pitný režim, ako aj stravovanie.

Pri stravovaní má nárok na finančný príspevok alebo stravovaciu poukážku.

Náhrada mzdy

Pri dôležitých osobných prekážkach v práci nepatrí zamestnancovi vykonávajúcemu domácku prácu alebo teleprácu náhrada mzdy.

Zamestnanec nemá právo na náhradu mzdy pri vyšetrení alebo ošetrení v zdravotníckom zariadení, z dôvodu narodenia dieťaťa, svadby, či hľadania nového zamestnania. Pracovné voľno a náhrada mzdy prislúcha zamestnancovi len pri úmrtí rodinného príslušníka.

Péenka a dovolenka

Samozrejme, aj zamestnanec, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu, má nárok na dočasnú práceneschopnosť či na dovolenku.Dočasná práceneschopnosť zamestnanca sa považuje za dôležitú osobnú prekážku v práci, zamestnanec by mal nárok na nemocenské.

Nárok na dovolenku nie je obmedzený. Zamestnanec by mal nárok buď na dovolenku za kalendárny rok, alebo jeho pomernú časť, alebo na dovolenku za odpracované dni, a to v závislosti od toho koľko dní odpracoval u svojho zamestnávateľa.

Technické vybavenie

Ak sú na výkon telepráce potrebné informačné technológie, zamestnávateľ je povinný ich zamestnancovi zabezpečiť, nainštalovať a pravidelne udržiavať.Okrem prípadov, ak na základe vzájomnej dohody zamestnanec používa na výkon telepráce svoje vlastné vybavenie.

Podmienky používania vlastného vybavenia je vhodné upraviť v pracovnej zmluve. V prípade, že zamestnanec používa pri svojej práci vlastné zariadenie (napríklad počítač), mohol by sa zo zamestnávateľom dohodnúť na náhrade za opotrebenie.

Pri používaní informačných technológií zamestnávateľa je tento povinný informovať zamestnanca o všetkých obmedzeniach používania, ako aj o sankciách v prípade porušenia obmedzení. Sankcie môžu vyústiť až do ukončenia pracovného pomeru z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny.

Lepšie zosúladenie súkromia a práce

Hlavným kritériom, od ktorého závisí rozhodnutie zamestnávateľa prijať domáckych zamestnancov, je druh a charakter vykonávanej práce.

BRATISLAVA. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení je so zmenami, ktoré by mali nastať v Zákonníku práce v súvislosti s domáckou prácou a teleprácou, spokojná.

Jej výkonný riaditeľ Branislav Masár povedal, že zamestnávatelia obe formy považujú „za užitočný nástroj podpory zamestnanosti, ktorý sa u nás pomaly udomácňuje".

Pokiaľ bude novela Zákonníka práce schválená s týmito zmenami, zvýši sa podľa riaditeľa asociácie priestor na dohodu o jednotlivých špecifikách domáckej práce alebo telepráce medzi zamestnávateľom a zamestnancom.

Asociácia zatiaľ nemá k dispozícii štatistiku, či domácku prácu alebo teleprácu využívajú viac muži, alebo ženy.

„Telepráca sa ujala najmä pri duševnej, tvorivej a obchodnej práci, " povedal Masár.

Plusy a mínusy práce z domu

Výhody:

  • Najväčšou výhodou telepráce a domáckej práce je, že ju zamestnanec vykonáva doma alebo na inom dohodnutom mieste.
  • Má väčšiu voľnosť.
  • Zamestnanec si môže rozvrhnúť pracovný čas tak, ako mu to najlepšie vyhovuje.
  • Odpadáva každodenné cestovanie do a z práce. Má teda aj nižšie náklady.
  • V porovnaní so zamestnancom vykonávajúcim prácu na pracovisku zamestnávateľa v určenom pracovnom čase si zamestnanec môže lepšie zosúladiť súkromný a pracovný život.

Nevýhody:

  • Čiastočná izolácia od pracovného kolektívu.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 697
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 527
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 495
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 023
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 683
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 988
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 658
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 404
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 187
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 458
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 337
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 192
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 342
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 331
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 732
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.


TASR
Ilustračné foto

Cez víkend sa čas posúva o jednu hodinu dopredu.


SITA
Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Ilustračné foto.

Utlmovali aj ceny v silných výrobných odvetviach.


SITA
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 187
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 458
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 337
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 192
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 342
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 331
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 732
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu