Agentúrnu správu sme o 18:45 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Od januára roku 2005 nebolo na Slovensku viac ľudí bez práce ako minulý mesiac. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vo februári prekročila miera nezamestnanosti 13-percentnú hranicu. Oproti januáru počet ľudí bez práce stúpol o takmer dve desatiny percenta.
Bez práce bolo takmer 400tisíc ľudí. Uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď〜 nastúpiť do práce bolo viac ako 350tisíc.
Ústredie práce to čakalo
Ústredie práce tvrdí, že takýto vývoj očakávalo. Pod rast sa podpísali zmeny, ku ktorým dochádza koncom roka.
„Ide o ukončovanie pracovných pomerov na čas určitý a plánované hromadné prepúšťania, ako aj útlm sezónnych prác, ktoré súvisia s nepriazňou počasia," povedal Peter Zeman z kancelárie generálneho riaditeľa ústredia.
Nezamestnanosť rástla podľa analytika UniCredit Bank Dávida Dereníka aj po zohľadnení sezónnych vply〜vov.
„Nezamestnanosť zatiaľ nekopíruje štatistiky zamestnanosti v priemysle, kde dochádza k postupnému zlepšeniu," povedal.
Najviac ľudí bez práce bolo v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Z profesií najviac nezamestnanosťou trpia tie, pri ktorých pre krízu zanikli celé odvetvia či podniky. „Ide napríklad o sklárstvo, v niektorých regiónoch aj textilný priemysel," vraví Zeman.
Podľa Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti trpia najviac ľudia s nízkym vzdelaním.
Príde zlepšenie
Analytici aj ústredie práce očakávajú, že keď pominú sezónne vplyvy, nezamestnaných ubudne. Ústredie očakáva ustálenie ich počtu už v najbližších mesiacoch.
Dereník je však opatrný. V marci by podľa neho mohli zamestnanosti pomôcť poľnohospodári a stavbári.
„Optimizmus je však veľmi opatrný, keďže nutné ozdravenie železníc na Slovensku situácii na trhu práce neprospeje," povedal Dereník.
Páleník očakáva, že zlepšenie príde až v máji alebo júni. Zamestnanosti by mohlo pomôcť aj májové otvorenie pracovného trhu s Nemeckom a Rakúskom. „Neuškodí to, ale neočakávam zásadné zmeny," povedal Páleník.