BRATISLAVA. Zo 480 vrcholových manažérov z Japonska, Číny, USA a Európy si 73 % myslí, že to najhoršie už pominulo. Naďalej však budú obozretne investovať a hlavne šetriť na mzdách.
Reštrukturalizácii sa venovali štyri pätiny manažérov, pričom cez 90 % to bolo v strednej a východnej Európe a tiež v Japonsku. Z prieskumu ďalej vyplynulo, že bolestivé zmeny sa dotkli predovšetkým zamestnanosti. Takmer tri štvrtiny firiem oznámilo, že počas krízy prestali najímať nových ľudí a naďalej s tým počíta 60 % firiem. To je tiež dôvod, prečo väčšina manažérov aj naďalej počíta so zvyšujúcou sa nezamestnanosťou.
Rok 2011 je vnímaný ako rok definitívneho obratu. Viac ako polovička manažérov uviedla, že ich firma dosiahne predkrízovú úroveň obratu koncom tohto roka. Tri štvrtiny firiem prijalo rozsiahle opatrenia k úsporám nákladov. V súčasnosti sa sústreďujú na podporu predaja a celkového rastu spoločnosti.
Constantin Kinský z pražskej kancelárie Roland Berger Strategy Consultants k vývoju slovenskej ekonomiky v medzinárodnom kontexte povedal, že naša ekonomika sa posúva ďalej. Povzbudzuje ju dynamika globálnych exportov, zároveň ju však obmedzuje znížená miestna spotreba. Slovensko sa potrebuje podľa Kinského naďalej posúvať z pozície dodávateľa lacnej a spoľahlivej pracovnej sily do pozície silného a dlhodobého dodávateľa tovaru a služieb s vysokou pridanou hodnotou. "To vyžaduje investíciu do ľudí a infraštruktúry, čo bude v čase úsporných opatrení náročné," povedal Kinský.
Spoločnosť Roland Berger Strategy Consultants vznikla v roku 1967 a je jednou z popredných firiem v oblasti strategického poradenstva. Pôsobí cez 39 kancelárií v 27 krajinách sveta a zamestnáva zhruba 2 000 ľudí. V roku 2009 dosiahli tržby 616 mil. eur. Poradenská spoločnosť funguje ako nezávislé partnerstvo vlastnené výhradne ich približne 180 partnermi.