Agentúrne spravodajstvo sme o 19:45 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Štátne inštitúcie budú poisťovať menšiu časť svojho majetku. Na poistenie dostanú menej peňazí. Rozhodla o tom v stredu vláda.
Zmeny by sa nemali dotknúť povinného zmluvného a havarijného poistenia vozidiel. Nezasiahnu ani poistenie kultúrnych pamiatok.
Menej peňazí
Štát zaplatil na poisteniach majetku za päť rokov viac ako 18,5 milióna eur. Návratnosť týchto peňazí bola však iba približne pätinová.
Teraz sa rozpočet ministerstiev na poistenie okreše. „Zo sumy, ktorú vynaložili na poistné v minulom roku, im ponecháme 30 percent,“ povedal minister financií Ivan Mikloš. Zvyšných 70 percent, ktoré použili vlani na poistky, sa bude viazať v rezerve štátneho rozpočtu.
Aj zúžené rozpočty by mali ministerstvám na poistenie majetku stačiť. „V priemere sa im z toho, čo zaplatili, vrátilo 20 percent. Keď im dáme 30 percent, budú mať ešte tretinovú rezervu,“ vraví Mikloš.
Štátne inštitúcie budú musieť prehodnotiť, ktoré zmluvy sú pre ne efektívne. Niektoré poistky uzatvárali aj prostredníctvom sprostredkovateľov, čo bolo pre štát nevýhodné. Práve takéto zmluvy by sa mali zrušiť.
Poisťovne nesúhlasia
Za morálny hazard označila toto riešenie Slovenská asociácia poisťovní. Tvrdí, že nezohľadňuje predpoklad nárastu živelných udalostí pre klimatické zmeny.
V prípade nepriaznivého vývoja môže mať toto riešenie podľa asociácie negatívny vplyv na daňových poplatníkov.
V poisťovni Generali tvoria poistenia majetku štátu jedno až dve percentá z ročného predpisu v oblasti neživotného poistenia. „Z hľadiska ročného predpísaného poistného ide asi o 1,5 milióna eur,“ povedal generálny riaditeľ poisťovne Vladimír Bezděk.
Krok vlády považuje Bezděk za nepochopenie konceptu poisťovníctva. „Ak sa rozhodnem niečo si poistiť, tak sa na to nemôžem pozerať ako na investíciu, ktorú chcem mať v istom období vrátenú naspäť,“ povedal.