BRATISLAVA. Od nástupu nového vedenia na rezorte dopravy pod vedením Jána Figeľa sa podarilo na ministerstve ušetriť viac ako 50 miliónov eur. Najvýraznejšie úspory dosiahol rezort pri elektronických aukciách, a to zastavením korupcie, klientelizmu a tunelovania.
"Zastavili sme kšefty mnohých mecenášov a cítim aj kvôli tomu výrazný tlak," podotkol na tlačovej konferencii minister. Zároveň pripomenul, že množstvo ľudí podnikajúcich na Slovensku bolo výrazným spôsobom napojených na zákazky z rezortu dopravy.
Figeľ dodal, že má zásadný problém s tým, ak niekto zarába na úkor štátu a ľudí, čo sa práve v rezorte dopravy dialo vo väčšom rozsahu ako v iných. Ministerstvo v prípade niektorých šetrení podávalo aj podnety na ich hlbšie preskúmanie.
Najviac malo ušetriť Cargo
Ako vysvetlil Figeľ, najväčšími a najznámejšími prípadmi boli balíky verejno-súkromného partnerstva (PPP), tender na elektronické mýto či medializovaný lietajúci koberec z kancelárie exministra Ľubomíra Vážneho (Smer). "Išlo a ide nám o to, aby sa Slovensko zbavilo pijavíc, ktoré cez predražené tendre brali peniaze daňovým poplatníkom," zdôraznil.
"Najväčšie úspory sú v železničných firmách," podotkol. V Železničnej spoločnosti Cargo išlo o 30 miliónov eur, v prípade Železničnej spoločnosti Slovensko 1,8 milióna eur a v Železniciach Slovenskej republiky 5,6 milióna eur. K výraznému šetreniu došlo aj pri bratislavskom letisku (4,6 milióna eur) či Slovenskej pošte (4,2 milióna eur).
Z usporených prostriedkov plánuje rezort dopravy spustiť napríklad aj projekt na obnovu ciest I. triedy. Tie sú zdevastované, pretože sa do väčšiny z nich 20 rokov neinvestovalo, rástla intenzita dopravy či zavedenie mýta presunulo kamióny na tieto cesty.
Obnova 100 km takýchto komunikácií by mala stáť 16,5 milióna eur. "Ak sa pozrieme na stranu úspor, tak 300 km ciest môžeme takto opraviť," dodal.
Vážny: Manipulujú štatistikami
Rezort dopravy si tieto štatistiky zmanipuloval. Tvrdí to exminister dopravy a poslanec za stranu Smer Ľubomír Vážny.
Podľa Vážneho ho ministerstvo v polovici februára informovalo o ušetrenej sume 1,8 milióna eur za 7 mesiacov. Rezort mu totiž zaslal list na základe jeho interpelácií v parlamente. "Už 8. marca uvádzajú, že usporili 50 miliónov eur, to svedčí aj o zmanipulovaných štatistikách," konštatoval v stanovisku pre médiá.
Ministerstvo by si do svojich štatistík malo podľa Vážneho zakomponovať aj straty. "Dovolím si tvrdiť, že svojou zmätočnosťou a zastavením investičných projektov pripravili Slovensko rádovo o 10-násobne vyššie sumy," podotkol.