SME

Chcete pracovať v Nemecku či Rakúsku? Pripravte si formuláre

Po 30. apríli tohto roku svoj pracovný trh otvoria aj ďalšie krajiny eurozóny, a to bez pracovného povolenia.

(Zdroj: Ilustračné - TASR)

BRATISLAVA. Slováci už o niekoľko týždňov budú môcť pracovať vo všetkých krajinách Európskej únie bez pracovného povolenia. Podľa dostupných informácií by sa mal pracovný trh v Nemecku a Rakúsku otvoriť 1. mája pre všetky typy zamestnaní a pre všetky profesie.

V praxi to bude znamenať zjednodušenie podmienok zamestnania. Bude stačiť, ak si naši občania, ktorí budú chcieť pracovať v spomínaných krajinách, uzatvoria pracovnú zmluvu so zamestnávateľom.

Zaváži úroveň jazyka

Analytici predpokladajú, že počet zamestnaných Slovákov v zahraničí jednorazovo stúpne.

Potvrdzujú to aj skúsenosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Pri každom otvorení nového pracovného priestoru v Európskej únii nastal zo strany našich občanov zvýšený záujem o pracovné miesta v konkrétnej krajine," povedal Peter Zeman, zástupca hovorkyne ústredia.

Rakúšania sú pripravení
  • Nemecko a Rakúsko už intenzívne pracujú na tom, ako by prípadnú inváziu lacnej pracovnej sily obmedzili.
  • Firma, ktorá ponúkne prácu za mzdu pod „rakúskym štandardom", dostane pokutu.
  • Nemci už majú pripravený návrh na zavedenie minimálnej mzdy 7,5 eura na hodinu.

Dodal, že sa dá predpokladať, že to tak bude aj teraz, najmä keď si uvedomíme súčasný stav pracovného trhu na Slovensku a nedostatok pracovných ponúk v niektorých oblastiach.

Požiadavky nemeckých a rakúskych zamestnávateľov na zamestnancov sa nezmenia. To znamená, že u vysokokvalifikovaných zamestnancov budú naďalej požadovať výborné znalosti nemeckého a vo väčšine prípadov aj anglického jazyka a príslušné požadované vzdelanie.

Peter Zeman dodáva, že nádej sa tu črtá aj pre nižšie kvalifikované profesie. „Rakúsko a Nemecko spolu predstavujú v rámci Európskej únie taký veľký pracovný trh, že šanca získať na ňom pracovné miesto aj v nižšie kvalifikovaných profesiách je teda pre našich občanov reálna."

Namiesto Írska možno Škótsko

Trh práce jednotlivých krajín, čo sa týka profesií, je takmer nemenný. „Záujem Rakúska aj Nemecka sa sústreďuje na zamestnancov pre automobilový priemysel a pre priemysel s ním súvisiaci, na zdravotnícky personál a v prípade Rakúska aj na cestovný ruch," povedal Peter Zeman.

Chýbajú možnosti, ktoré ponúkalo Írsko, kde sa pod vplyvom ekonomickej krízy úplne zrútilo stavebníctvo.

„Náhradou za Írsko by mohlo byť Škótsko, o ktorom sa začalo hovoriť. Či to bude reálne, ukáže čas " povedal Zeman.

K lekárovi s preukazom EU

Ak by ste chceli v rakúskych rodinách vykonávať prácu opatrovateľky, musíte si v Rakúsku vybaviť živnostenský list a platiť odvody do rakúskeho systému.

BRATISLAVA. Podľa rakúskeho zákona o domácej starostlivosti si musia slovenské opatrovateľky zriadiť na výkon svojej práce v Rakúsku živnosť. Zároveň im tým vzniká povinnosť byť zdravotne poistený v Rakúsku.

„Platí pravidlo, že občan musí byť poistený vždy v štáte, kde má miesto výkonu pracovnej činnosti a môže byť poistený len v jednom členskom štáte Európskej únie," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

Poistenci, ktorých sa táto zmena týka, sa musia zo zdravotnej poisťovne na Slovensku odhlásiť, a to aj v prípade, že sú poberateľmi starobného dôchodku.

Osemdňová lehota

Zo zdravotného poistenia sa treba odhlásiť do 8 dní. K odhláške treba priložiť doklad o tom, že živnostník je poistený v inom členskom štáte.

Vo všetkých troch poisťovniach povedali, že zároveň treba vrátiť preukaz poistenca aj európsku kartičku poistenca (EHIC), ak im bola vydaná na Slovensku.

Pozor na typ preukazu

Aby ste mohli aj naďalej čerpať plnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku, potrebujete vlastniť preukaz s označením EÚ od slovenskej zdravotnej poisťovne.

Aby vám ho mohli doma vydať, je potrebné vyžiadať si v príslušnej rakúskej zdravotnej poisťovni formulár E106 AT a predložiť ho na registráciu v slovenskej zdravotnej poisťovni.

„Zdravotná poisťovňa potom záujemcovi vydá preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia poisteného v zahraničí s označením EÚ," povedala Petra Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

„Pokiaľ by sa títo poistenci na Slovensku u lekárov preukazovali len rakúskym preukazom EHIC, tak budú mať nárok len na potrebnú zdravotnú starostlivosť," vysvetlila Monika Laciková zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

S rakúskym preukazom EHIC teda nemá pacient nárok na mamografické vyšetrenie či na preventívnu zdravotnú prehliadku.

Ak vás neošetria, sťažujte sa

Niektoré opatrovateľky tvrdia, že majú na Slovensku problém s preukazom poistenca s označením EÚ, údajne ich odborní lekári nechcú ošetriť.

Hovorkyne všetkých troch poisťovní radia: „Pri problémoch odporúčame kontaktovať zdravotnú poisťovňu, ktorá preukaz vystavila."

Kto má nárok na zahraničný dôchodok

Ak ste pracovali vo viacerých krajinách Európskej únie, zohľadní sa vám to v dôchodku.

BRATISLAVA. Každý z členských štátov Európskej únie upravuje podmienky nároku na jednotlivé druhy dôchodkov rôzne.

„Nárok na dôchodok z dôchodkového poistenia konkrétneho štátu vznikne vtedy, ak poistenec, ktorý podľa právnych predpisov daného štátu získal aspoň rok dôchodkového poistenia, splnil podmienky nároku na dôchodok stanovené právnymi predpismi tohto štátu," povedala riaditeľka komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.

Ak ste teda ako poistenec odpracovali v niektorom členskom štáte Európskej únie aspoň jeden rok, budete sa môcť za toto obdobie uchádzať o dôchodok. „Suma sa bude odvíjať od zodpovedajúcej lehoty poistenia podľa právnych predpisov tej­ktorej krajiny," dodala Jana Ďuriačová.

Iná situácia by vznikla vtedy, ak by ste ako poistenec odpracovali v členskom štáte menej ako dvanásť mesiacov. „Ak by poistenie malo kratší rozsah ako jeden rok, členský štát nie je povinný poistencovi za toto obdobie priznať dôchodok," vysvetľuje riaditeľka Ďuriačová.

O toto obdobie poistenia však zamestnanec nepríde, len sa mu bude inak započítavať. „Toto obdobie poistenia mu na účely nároku na dôchodok a určenie jeho sumy zhodnotí ten štát Európskej únie, v ktorom bol poistenec naposledy dôchodkovo poistený," dodala Jana Ďuriačová.

Slovákom Sociálna poisťovňa dôchodok vypláca len za obdobie dôchodkového poistenia získané podľa právnych predpisov Slovenska. Deje sa tak na základe koordinačných nariadení Európskej únie.

Príklad

Dôchodkyňa zo Slovenska si v Nemecku privyrába na živnosť. Ako samostatne zárobkovo činná osoba je tam dôchodkovo poistená.

Za toto obdobie poistenia jej dôchodok prizná a bude vyplácať Nemecká republika.

Po ukončení samostatne zárobkovej činnosti je potrebné, aby sa obrátila na príslušnú inštitúciu sociálneho poistenia Nemecka a požiadala o priznanie dôchodku za obdobie poistenia získané podľa nemeckých právnych predpisov.

Čo si pripraviť

Ak sa zaoberáte myšlienkou nájsť si prácu v zahraničí, začnite sa pripravovať v predstihu.

1. Uistite sa, či máte platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

2. Zistite si, aké povolenia (v súvislosti s pobytom a prácou) sa na vás vzťahujú na území štátu, v ktorom chcete žiť a pracovať.

3. Zabezpečte si výpis z registra trestov, (niektoré organizácie by mohli tento doklad požadovať na výkon práce).

4. Zistite si, či je potrebné nostrifikovať vašu kvalifikáciu na území štátu, v ktorom chcete vykonávať prácu vo svojej odbornosti.

5. Zabezpečte si jazykové a úradné preklady dokladov o vzdelaní alebo o získanej kvalifikácii.

6. Pripravte si fotografie zo súčasnosti (veľkosť ako do pasu).

Dôležité formuláre

V mnohých štátoch Európskej únie je registrácia do sociálnych fondov povinná. Na to, aby bola zabezpečená medzinárodná spolupráca v tejto oblasti, sa používajú v rámci únie tzv. E formuláre.

Obsahujú všetky informácie potrebné na určenie a potvrdenie práva na dávky. V Sociálnej poisťovni si vyžiadajte tlačivá:

  • E 200 – výpočet a vyplácanie dôchodkov
  • E 300 – potvrdenie práva na dávky v nezamestnanosti
  • E 400 – potvrdenie práva na rodinné dávky
  • E 500 – oznámenie o registrácii pracovníka
  • E 600 – výmena informácií o príjme

Ako sa zorientovať

Prácu v zahraničí vám môžu pomôcť nájsť aj na úradoch práce.

Všetkých 46 úradov práce na Slovensku poskytuje Európske služby zamestnanosti (EURES). Poradcov nájdete prostredníctvom internetových pracovných portálov.

Sieť disponuje databázou voľných pracovných miest v rámci celej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 324
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 212
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 794
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 842
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 002
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 634
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 425
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 033
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 436
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 226
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 002
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 634
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 425
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 033
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 436
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 226
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu