Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA - Slovenský vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš v stredu oznámil, že v tomto roku očakáva reálny rast slovenskej ekonomiky približne o 4,0 % a výrazný pokles deficitu na bežnom účte. Jeho odhad je vyšší ako oficiálny vládny cieľ pre ...DOMÁCE UDALOSTI
BRATISLAVA - Slovenský vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš v stredu oznámil, že v tomto roku očakáva reálny rast slovenskej ekonomiky približne o 4,0 % a výrazný pokles deficitu na bežnom účte. Jeho odhad je vyšší ako oficiálny vládny cieľ pre mieru reálneho rastu 3,6 %, stanovený v rozpočte na rok 2002. Mikloš taktiež predpovedal pokles deficitu na bežnom účte Slovenska, ktorý nedávno vyvinul na ekonomiku tlak po tom, ako v roku 2001 dosiahol úroveň takmer 9 % HDP. "Deficit na bežnom účte by mal byť nižší ako úroveň 8,8 % HDP, zaznamenaná v minulom roku. Očakávame ho na úrovni približne 7,0 % HDP," dodal Mikloš. Vicepremiérov súčasný odhad pre deficit na bežnom účte je výrazne pod revidovaným odhadom centrálnej banky 8,3 % HDP. Analytici uviedli, že silný ekonomický rast na začiatku tohto roku a značné deficity na bežnom účte a v rámci rozpočtu by mohli viesť centrálnu banku k tomu, aby udržala svoju prísnu monetárnu politiku po aprílovom zvyšovaní úrokových sadzieb, s cieľom obmedziť rast domáceho dopytu.

BRATISLAVA - Väčšina lekární v hlavnom meste a v Košiciach sa v stredu o desiatej hodine zapojila do výstražného štrajku Slovenskej lekárnickej komory (SLeK). Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa SLeK Ernestína Tóthová, lekárnici tak reagovali na finančné a legislatívne problémy, ktoré sa im nepodarilo vyriešiť tak v rokovaní s vládou ako aj ministerstvom zdravotníctva. Dobrovoľný hodinový štrajk sa podľa nej uskutočnil bez väčších komplikácií, pretože pacienti o ňom boli vopred informovaní. "Stredajšia protestná akcia, ktorá sa konala počas Dňa lekárnikov, by mala upovedomiť vládne orgány na problémy lekární," povedala. SLeK podľa Tóthovej neočakávala, že sa do akcie zapoja všetky lekárne a ich predbežný počet nevedela odhadnúť.

BRATISLAVA - Slovenský devízový trh reagoval v posledných dňoch veľmi "expresívne" na malé podnety. "Celý trh bol veľmi nervózny. Je to však do istej miery akceptovateľné vzhľadom na to, že je malý," vyhlásil guvernér NBS Marián Jusko po stredajšom zasadaní vlády. NBS intervenovala v tomto a predchádzajúcom týždni štyrikrát, aby zabránila výraznému oslabeniu koruny a následne bránila určitú úroveň devízového kurzu koruny. Podľa Juska sa situácia na trhu začína upokojovať. "Situácia sa upokojí skôr či neskôr. Je to len otázka času, pretože NBS je jednoznačne najsilnejším hráčom na domácom devízovom trhu," skonštatoval Jusko pred novinármi.
Guvernér NBS trvá na svojich predchádzajúcich vyhláseniach podľa ktorých, "úroveň kurzu v rozpätí 44 až 45 korún za euro zodpovedá momentálne výkonnosti ekonomiky a očakávanému vývoju v tomto roku". "Je veľmi ťažké predpokladať, aký bude kurz na konci roka, pretože je potrebné vidieť faktory, ktoré budú na kurz vplývať," uviedol Jusko, pričom medzi jednotlivými faktormi spomenul rozhodovanie o členstve v NATO, rozhodovanie v orgánoch Európskej únie, zloženie vlády po septembrových voľbách či programové vyhlásenie novej

BRATISLAVA - Slovenská vláda podpíše zmluvu o predaji 49 % akcií Stredoslovenskej energetiky, a.s. (SSE) s francúzskou spoločnosťou Elektricité de France (EdF) na budúci týždeň v utorok, pričom termín podpisu zmluvy bol pôvodne plánovaný do konca minulého týždňa. Podpis zmluvy o predaji 49-percentného podielu vo Východoslovenskej energetike, a.s. (VSE) s nemeckou firmou RWE Plus zastrešovanou koncernom RWE AG sa uskutoční v piatok na budúci týždeň. Pre agentúru SITA to uviedla ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku SR Mária Machová s tým, že k podpisom dôjde v uvedených termínoch ak sa nevyskytnú nejaké nepredvídateľné skutočnosti.

BRATISLAVA - Uzavretie predaja 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) z portfólia Fondu národného majetku SR (FNM) medzinárodnému trojkonzorciu by sa malo uskutočniť v prvom júlovom týždni. "Closing celej transakcie by mal byť okolo 4. až 5. júla," uviedla pre agentúru SITA ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku SR Mária Machová. Do troch dní po uzavretí celej transakcie by mali investori zaplatiť zvyšných 90 % z kúpnej ceny, pričom 10 % kúpnej ceny investori doručili na osobitný účet niekoľko dní po podpise privatizačnej zmluvy. Celú sumu za kúpu minority v SPP vo výške 2,7 mld. USD zaplatia len dvaja z nových investorov - nemecký Ruhrgas a francúzsky Gaz de France. Ruský Gazprom podľa podpísaných transakčných dokumentov vlastní opciu na kúpu tretinovej časti z predávaného majetkového podielu v plynárňach. Aj napriek tomu sa však všetky spoločnosti v konzorciu považujú za rovnocenných partnerov, všetky strategické rozhodnutia budú prijímať vzájomným konsenzom.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Vláda v stredu súhlasila so spätným odkúpením štátnych reštrukturalizačných dlhopisov vo vlastníctve Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB). Podľa ministerstva financií spätné odkúpenie dlhopisov v objeme 9,1 mld. Sk umožní okrem jednorazového zníženia štátneho dlhu o túto sumu aj pokles výdavkov štátneho rozpočtu ročne o 728 mil. Sk až do roku 2006 vrátane.

BRATISLAVA - Výrobca automobilových komponentov, americká spoločnosť DURA Automotive, v piatok oficiálne spustí prevádzku svojho závodu na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval Róbert Kasanický člen predstavenstva spoločnosti DURA Automotive Body & Glass Systems Components, a.s. Spoločnosť sa rozhodla realizovať výstavbu závodu na zelenej lúke v lokalite mesta Stupava v blízkosti automobilového priemyselného parku Lozorno. Pri budovaní závodu asistovala investorovi projekčná firma IPEC Group a výrobný závod získal spolu s novou budovou NBS nomináciu na ocenenie Stavba roka.

BRATISLAVA - Výrobca veterinárnych a humánnych liečiv Mevak, a.s., Nitra dosiahol vlani čistý zisk 284 tis. Sk pri výnosoch 93,239 mil. Sk a nákladoch 92,955 mil. Sk. Tržby z predaja spoločnosti boli na úrovni 75 mil. Sk a prevádzkový zisk 3,7 mil. Sk. Vyplýva to zo zverejnených údajov. Celková bilančná suma dosahuje 253,3 mil. Sk. Z celkových pasív tvorí vlastné imanie 206,7 mil. Sk a firma tak kryje svoje potreby na 82 % z vlastných zdrojov. Z toho akciový kapitál je vo výške 191,4 mil. Sk. Cudzie zdroje firmy k ultimu decembra minulého roka dosiahli 46,5 mil. Sk. Zhruba 80 % aktív viaže firma v stálych aktívach.

BRATISLAVA - Spoločnosť Whirlpool plánuje v nasledujúcich troch až štyroch rokoch preinvestovať na Slovensku ďalších 50 mil. USD. Uviedol to v stredu na tlačovej besede pri príležitosti konania konferencie Podnikanie na Slovensku v roku 2002 člen predstavenstva Whirpool pre Európu Michael Todman. Hlavným faktorom pre investovanie na Slovensku sú podľa M. Todmana dobrý prístup na ďalšie trhy regiónu, dobrá infraštruktúra a pracovná sila.

BRATISLAVA - Slovakofarma, a.s., Hlohovec, ktorá patrí medzi najvýznamnejších výrobcov generických liečiv v strednej a východnej Európe, dosiahla v prvom štvrťroku podľa medzinárodných účtovných štandardov IAS zisk pred zdanením vo výške 93 mil. Sk. Prevádzkový zisk spoločnosti pritom predstavoval 141 mil. Sk. Do konca marca dosiahli tržby Slovakofarmy 1,331 mld. Sk. Vyplýva to z údajov, ktoré agentúre SITA poskytla Burza cenných papierov v Bratislave.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PRAHA - Česká republika (ČR) v najbližšej dobe zruší obmedzenie dovozu hovädzieho mäsa zo Slovenska a v rovnakom čase urobí recipročne to isté aj Slovenská republika. Dohodli sa na tom na spoločnom rokovaní v utorok 18. júna vo večerných hodinách ministri poľnohospodárstva ČR Jan Fencl a Slovenska Pavel Koncoš.

RÍM - Taliansky minister hospodárstva Giulio Tremonti predstavil hlavné body hospodárskeho konceptu pre nasledujúce tri roky. Ako hlavné priority talianskej hospodárskej politiky boli definované daňová reforma, hospodárska pomoc juhu a boj proti nelegálnej práci. Okrem toho, dokument obsahuje aj niekoľko bodov nového zákona o štátnom rozpočte na rok 2003, ktorý by mal čiastočne znížiť daňové zaťaženie. Ďalším z bodov plánu je zámer zriadiť nový úrad, ktorý by spravoval a zhodnocoval štátne

WASHINGTON - Spojené štáty americké oslobodili ďalších 46 zahraničných oceliarskych produktov od vysokých ciel, ktoré prezident George W. Bush uvalil v marci. Tento krok prichádza po nedávnom rozhodnutí Japonska a Európskej únii (EÚ) oddialiť finálne rozhodnutie o odvetných obchodných opatreniach voči USA. Ide o produkty, ktoré majú špecializovaný charakter a nie sú v dostatočnej miere dostupné z domácich zdrojov v USA.

FRANKFURT - Generálny riaditeľ nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa AG Jürgen Weber oznámil, že v tomto roku očakáva firma prevádzkový zisk 400 mil. eur, teda približne v zhode s predpoveďami analytikov. "Táto predpoveď je reálna, pretože berie do úvahy predpovedateľné riziká. Veľa však závisí od pokračovania oživovania dopytu po službách leteckej dopravy a od toho, či vo svete nenastanú nepredvídateľné udalosti, ktoré by zmarili toto oživovanie," povedal Weber.

WASHINGTON - Medzinárodný menový fond (MMF) schválením najnovšieho hodnotenia krajiny sprístupnil pre Brazíliu v rámci 15,7-miliardového úveru ďalších približne 5,2 mld. USD finančných prostriedkov. V utorok o tom informoval MMF. Na báze najnovšieho hodnotenia sa objem okamžite disponibilných finančných prostriedkov zvýšil na približne 10 mld. USD, keďže IMF už predtým sprístupnil 4,8 mld. USD. Brazília v rámci úveru už použila ďalších 4,8 mld. USD, čím krajine v budúcnosti zostáva k dispozícii už iba necelá jedna miliarda USD.

BRUSEL - Priemyselná produkcia v eurozóne poklesla v apríli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,5 % a oproti aprílu minulého roku sa znížila o 1,2 %. Informovala o tom európska štatistická kancelária Eurostat. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali medzimesačný rast v apríli o 0,2 % a medziročný pokles o 1,2 %. V marci 2002 sa zaznamenal medzimesačný rast priemyselnej produkcie o 0,5 % a medziročný pokles o 2,7 %. V celej 15-člennej Európskej únii produkcia v apríli oproti marcu poklesla o 0,2 % po marcovom 0,3-percentnom raste. V apríli sa znížila medziročne o 1,4 % po marcovom poklese o 3,1 %.

VIEDEŇ - Aprílový výrobný index v Rakúsku očistený o pracovné dni, ktorého základná hodnota bola v roku 1995 stanovená na 100 bodov, klesol v medziročnom porovnaní o 1,6 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa hodnota výrobného indexu v apríli zvýšila o 0,2 %. O predbežných údajoch informoval rakúsky štatistický úrad Statistik

LONDÝN - Dolár padol v stredu na čerstvé niekoľkoročné minimum voči európskym menám. Dôvodom bolo zverejnenie nepriaznivých výsledkov amerického technologického sektora, čo vyvolalo obavy z ďalšieho výpredaja cenných papierov denominovaných v dolároch. Najväčším úderom pre Wall Street a následne aj kurz dolára bolo varovanie pred zhoršením hospodárenia výrobcu mikroprocesorov Advance Micro Devices a počítačovej firmy Apple Computer.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 12 932
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 133
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 376
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 474
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 3 151
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 784
 7. Kam do tepla v januári? 2 010
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 840
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 665
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 007

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prežili Mečiara, zvládli Fica aj Dzurindu. Čo bude ďalej?

Ako sa menili noviny a podnikatelia na Slovensku.

BRATISLAVA

Developer oprášil projekt pred stanicou Nové Mesto

Pred stanicou oproti Kuchajde plánujú postaviť obytné budovy.

Neprehliadnite tiež

Ponuka sa zmení. Európania si budú môcť pochutnať na hmyze a riasach

Stravovacie návyky ľudí žijúcich v Európe sa menia.

Fico obhajoval nákup transportérov, nevylúčil ani tender

Slovensko môže podľa premiéra stále usporiadať tender na nákup obrnených vozidiel.

Ak sa Bory v Bratislave rozšíria, Penta chce investovať do infraštruktúry

Investor vynaložil na infraštruktúru v zóne Bory viac ako 30 miliónov eur.

Nemecké akciové indexy posilňujú vďaka výborným výsledkom firiem

Z nemeckých firiem prichádzajú dobré správy o ich hospodárení v roku 2017.

Orkán Friederika napáchal v Nemecku škody najmenej za pol miliardy

Orkán patril podľa poisťovní v tomto storočí medzi najsilnejšie búrky.