Bratislava 30. mája (TASR) - Zhruba 92 % celosvetovej produkcie spracovania kovov a obrábacích strojov predstavia výrobcovia 40 štátov sveta na tohtoročnom veľtrhu výrobnej techniky EMO (Exposition mondiale de la Machine Outil), ktorý sa na rekordnej ploche 187 000 štvorcových metrov (77 000 m2 má NSR) uskutoční 12. až 19. septembra tohto roku v nemeckom meste Hannover. Prvá výstava pod názvom EMO bola v roku 1975.
Účasť na tohtoročnom veľtrhu potvrdili dve slovenské firmy, Trans z Trenčína a Bojus z Považskej Bystrice, čo organizátori veľtrhu dnes pred novinármi v Bratislave označili za neadekvátne úrovni priemyslu.
Podujatie EMO usporadúva Európska komisia pre spoluprácu priemyslu obrábacích strojov (CECIMO). V komisii sú zastúpené národné organizácie z tohto odvetvia (z 15 krajín) a významní výrobcovia z brandže zo západnej Európy. Viac ako 1500 firiem z krajín CECIMO predstavuje skupinu s najdôležitejším trhovým potenciálom pri obchodnej výmene s obrábacími strojmi vo svetovom meradle. Tieto podniky vlani reprezentovali 46 % svetovej výroby a 49 % svetového trhu. EMO organizuje akciová spoločnosť Deutsche Messe AG, kde majú kapitálové zastúpenie mesto Hannover (50 %) a spolková krajina Dolné Sasko (50 %). EMO je jediným veľtrhom na svete, ktorý má z hľadiska financovania regionálny charakter a funguje bez dotácií.
Putovný veľtrh sa podľa slov riaditeľa pre veľtrhy VDW (Spolok nemeckých výrobcov obrábacích strojov) Freda Steinera začal formovať v roku 1920. Koná sa s dvojročnou periodicitou v Paríži, Miláne a Hannoveri. Odzrkadľuje nerovnomerný vývoj výroby obrábacích strojov a ponúka nové trendy v automatizácii, inovačné smery v priemyselných robotoch a meniacu sa kvalitu tohto hospodárskeho odvetvia.
V roku 1989 po dosiahnutí vysokého objemu výroby obrábacích strojov (80 miliárd DEM) nasledovalo päť rokov jej kontinuálneho poklesu, ktorý sa zastavil na 45,7 miliardy DEM. Tento vývoj súvisel s celosvetovými bankrotmi mnohých podnikov, vyrábajúcich obrábaciu techniku, a zlučovaním malých podnikateľských subjektov s cieľom obstáť v konkurencii. Túto nepriaznivú situáciu podniky chápali ako výzvu na nové výrobné konfigurácie s nižšími nákladmi a vyššou efektívnosťou. Výsledkom toho bol vysoký nárast (o 45 %) produkcie výrobnej techniky v rokoch 1995 až 2000 (77 miliardy DEM), a to najmä v Európe a v Ázii (o 20 %).
(1 DEM = 21,949 SKK)