ŽILINA.
Podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka to vyplýva z celoslovenského hodnotenia podnikateľského prostredia, ktoré SOPK realizovala na konci roka 2010. Informoval o tom dnes pri príležitosti výročného zhromaždenia členov SOPK Žilinského kraja v Žiline.
Podľa Mihóka ide o vonkajšie dopady, ktoré podnikatelia nevedia ovplyvniť. Doplnil, že z vnútorných vplyvov sú to korupcia, klientelizmus a vymáhateľnosť práva. Ja viem, že sú to témy, ktoré opakujeme už dvadsať rokov. Ale to znamená, že nič sa nedeje.
Dokonca by som povedal, že prostredie z hľadiska vymáhateľnosti práva, korupcie a klientelizmu je stále horšie. Súčasťou programového vyhlásenia vlády je vytvárať transparentné prostredie, čo sa zatiaľ nedeje.
Očakávame, že v roku 2011 vláda pristúpi k zodpovednému plneniu programového vyhlásenia práve v oblasti vymáhateľnosti práva, klientelizmu a korupcie, skonštatoval Mihók.
Ďalšou problematickou oblasťou sú podľa Mihóka eurofondy, pričom podľa prieskumu SOPK až 80 percent podnikateľov neverí v transparentnosť ich čerpania na Slovensku. Také vysoké číslo za štyri roky, kedy dávame tú istú otázku, ešte nebolo.
S rastom nedôvery v transparentnosť klesá záujem o čerpanie fondov. Iba 45 percent podnikov z ankety má záujem uvažovať o čerpaní fondov Európskej únie (EÚ).
Doteraz to vždy bolo cez 65 percent. Po skúsenostiach firiem, nákladoch, ktoré do toho vložili pracovných, znalostných a finančných a výsledok nebol žiadny, strácajú absolútne záujem o čerpanie európskych fondov, povedal predsa SOPK.
Zdôraznil, že Slovensko je z hľadiska čerpania fondov v katastrofálnej situácii, lebo na začiatku roku 2011 má čerpanie nižšie ako 10 percent. To nie je dobrá vizitka. A je otázka, či Slovensko vôbec bude mať kapacitu vyčerpať väčšinu disponibilných prostriedkov.
Každý nevyčerpaný cent z prostriedkov EÚ je čistá strata pre túto republiku. A práve cez európske fondy by sme mali nielen reštartovať ekonomiku, ale hlavne vytvárať podmienky pre jej budúcu konkurenčnú schopnosť.
Tie prostriedky by mali ísť hlavne cez programy konkurenčná schopnosť a inovácie do výrobnej a poznatkovej základne. Lebo pokiaľ nebudeme dnes a zajtra investovať do tejto oblasti, možno už o rok či dva bude neskoro, uviedol Mihók.