Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 19. júna (SITA)- Národná banka Slovenska (NBS) v utorok ráno zaskočila trh pokračovaním v sérii intervencií. Slovenské koruny začala nakupovať už pri 44,680 / 720 SKK/EUR. Koruna následne posilnila k 44,500 / 550 SKK/EUR. Podľa dílera Ľudovej b

BRATISLAVA 19. júna (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Národná banka Slovenska (NBS) v utorok ráno zaskočila trh pokračovaním v sérii intervencií. Slovenské koruny začala nakupovať už pri 44,680 / 720 SKK/EUR. Koruna následne posilnila k 44,500 / 550 SKK/EUR. Podľa dílera Ľudovej banky Daniela Pavloviča objem intervencie v tejto chvíli ťažko odhadnúť, predpokladá však, že centrálna banka nakúpila devízy v objeme 20 až 30 mil. eur. Koruna už ráno vykazovala vyššiu volatilitu, keďže obchodovanie pred intervenciou otvárala pri 44,480 / 530 SKK/EUR.

BRATISLAVA - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) upozorňuje, že hlavnou prioritou slovenskej vlády má byť v tomto i budúcich rokoch sprísnenie fiškálnej politiky s cieľom znížiť vonkajšiu nerovnováhu na akceptovateľnejšie úrovne. "Existujú riziká na strane výdavkov i príjmov štátneho rozpočtu. Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že deficit verejných financií prekročí vládou stanovenú úroveň maximálne 3,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) napriek silnému ekonomickému rastu," varuje OECD vo svojej najnovšej hodnotiacej správe o Slovensku.

BRATISLAVA - Deficit bežného účtu platobnej bilancie by sa mal podľa prognóz Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) znížiť z vlaňajších 8,8 % HDP na 7,9 % v tomto roku a na 6,8 % v roku 2003. Podľa prognóz organizácie sa nezamestnanosť udrží aj v nasledujúcich rokoch na vysokej úrovni. V tomto roku by to malo byť 19,1 % a v budúcom roku mierne klesnúť na 18,6 %. Po minuloročnej miere inflácie na úrovni 7,3 % by mala v roku 2002 klesnúť na 5,5 %, avšak v ďalšom roku by sa pod vplyvom očakávaných deregulácií cien vrátiť na 7 %. Prognózy vyplývajú z hodnotiacej správy OECD o Slovensku.

BRATISLAVA - Železničná spoločnosť (ZSSK), a.s., "v žiadnom prípade" neuvažuje o zrušení sporného tendra na dodávku 35 ľahkých motorových jednotiek. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ZSSK Miloš Čikovský, železničný dopravca trvá na pokračovaní verejnej súťaže, aby mohla byť v najbližšom čase podpísaná zmluva medzi dodávateľom a obstarávateľom. Definitívne uzavretie tendra sa podľa Čikovského uskutoční v závislosti od okolností súťaže o niekoľko mesiacov. V opätovnom posudzovaní jednotlivých ponúk uchádzačov o dodávku ľahkých vlakov ZSSK rešpektuje 5 členov pracovnej skupiny, ktorých vymenoval minister dopravy Jozef Macejko.

BRATISLAVA - Hospodárske vzťahy medzi Bulharskom a Slovenskom sú podľa prezidenta SR Rudolfa Schustera bezproblémové. Ako Schuster uviedol na utorkovom bulharsko-slovenskom Ekonomickom fóre, ktoré zorganizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), obchodná výmena medzi týmito dvoma štátmi zaznamenáva od roku 1994 trvalý rast. Vývoz slovenských firiem do Bulharska vo finančnom vyjadrení predstavuje doteraz 34,1 mil. USD, dovoz je 8 mil. USD. Prezident SR zdôraznil aj dôležitosť investovania slovenských firiem na bulharskom trhu, napríklad spoločnosti Matador.

BRATISLAVA - Ak by bolo Vodné dielo Gabčíkovo (VDG) vyčlenené pred privatizáciou zo Slovenských elektrární (SE), a.s., veritelia spoločnosti by mohli žiadať predčasné splatenie veľkej časti úverov alebo finančnú kompenzáciu vo výške 5 až 10 mld. Sk. Uvádza sa to v aktualizovanej koncepcii privatizácie SE, o ktorej by mala v stredu rokovať vláda.

BRATISLAVA - Výhody slovenského ekonomického prostredia prezentovali štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR (MH) Peter Brňo spolu s generálnym riaditeľom SARIO Arturom Bobovnickým na seminári v Taliansku pre záujemcov o investovanie na Slovensku. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka komunikačného odboru MH Dagmar Hlavatá.

BRATISLAVA - Hĺbkový audit v Závode Slovenského národného povstania, a.s. so sídlom v Žiari nad Hronom (ZSNP) môžu vykonať štyria uchádzači. Sú to akciové spoločnosti Drôtovňa Kordy so sídlom v Hlohovci, Žiarska hutnícka spoločnosť zo Žiaru nad Hronom, Alcupro z Košíc a Oravské ferozliatinové závody Istebné. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Fondu národného majetku SR (FNM) Tatjana Lesajová.

BRATISLAVA - Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) považuje za nevyhnutné zastaviť import liekov v prípade, že nedôjde v dohľadnom čase k realizácii platieb za lieky. "Vláda napriek svojim uzneseniam totiž doteraz neuvoľnila finančné prostriedky z privatizácie v tomto roku na oddlženie liekového reťazca," informoval agentúru SITA prezident ADL Andrej Reiner. Zároveň ADL podporuje výstražný štrajk Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), ktorý je vyhlásený pre neplnenie sľubov v oddlžovaní za lieky.

BRATISLAVA - V stredu o 10:00 h sa na hodinu zavrú verejné lekárne na celom Slovensku. Jednohodinovým štrajkom budú lekárnici protestovať proti spôsobu oddlžovania lekární. Počas trvania akcie bude podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) zabezpečená v každom meste pohotovostná služba.
Ako dôvod štrajku lekárnici uvádzajú stále narastajúce dlhy a neschopnosť štátu oddlžiť ich. Parlament schválil na oddlženie zdravotníctva 3,685 mld. Sk, SLeK sa ale obáva, koľko z celkovej sumy pôjde na oddlženie lekární. Tie sú v súčasnosti zaťažené dlhom približne 6 mld. Sk.

BRATISLAVA - Parlament definitívne schválil nový zákon o štátnom dlhu a štátnych zárukách, ktorý má zvýšiť transparentnosť v oblasti požičiavania a štátnych záruk. Ministerstvo financií (MF) SR by malo podľa tohto zákona zriadiť štátnu agentúru pre riadenie dlhu a likvidity, ku zriadeniu ktorej sa vláda v minulosti zaviazala.

BRATISLAVA - Rýchle sprostredkovanie inovatívnych projektov investorom, ktorí majú skúsenosti v danej oblasti, zabezpečí projekt, ktorý odštartovala Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) v spolupráci s spoločnosťou Inno-vationsagentur Viedeň. Projekt i2-Slovakia sprostredkuje do 14 dní nadviazanie kontaktu medzi autorom inovatívneho projektu a kapitálovo silným a skúseným investorom - tzv. Business angel. Informoval o tom generálny riaditeľ SZRB Ľudovít Vitárius.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Najväčším nefinančným podnikom na Slovensku bol podľa tržieb v minulom roku opäť Volkswagen Slovakia, a.s., Bratislava s tržbami vo výške 88,887 mld. Sk. Hoci sa v porovnaní s rokom 2000 medziročné tempo rastu tržieb spoločnosti výrazne zmiernilo z 26 % na 4 %, firma si opäť udržala prvú pozíciu s náskokom 19 mld. Sk pred Slovnaftom, a.s., Bratislava. Tretiu pozíciu má Slovenský plynárenský priemysel, a.s., Bratislava (SPP) s tržbami 62,980 mld. Sk a štvrtý je U.S. Steel Košice, s.r.o., Košice, ktorý ukončil vlaňajšok s tržbami 48,792 mld. Sk. Vyplýva to z rebríčka Trend Top 200, ktorý každoročne zostavuje týždenník Trend.

BRATISLAVA - Letecká spoločnosť Slovenské aerolínie, a.s. (SA), prepravila v prvom štvrťroku 2002 na svojich pravidelných a charterových letoch 12 tis. cestujúcich. Hospodársky výsledok firmy sa za prvé tri mesiace medziročne zlepšil o 44 %, napriek tomu však spoločnosť vykázala stratu 18,47 mil. Sk. "Firma zaznamenala v tomto období aj stratu z prevádzkovej činnosti vo výške 11,7 mil. Sk," uviedla pre agentúru SITA vedúca tlačového oddelenia SA Zuzana Würflová.

BRATISLAVA - Spoločnosť Ceram Čab, a.s., Nové Sady ktorá je súčasťou globálneho koncernu PPC Insulators dosiahla za prvých päť mesiacov tohto roka tržby v objeme 240 mil. Sk. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 25 %. Prevádzkový zisk predstavoval k ultimu mája 37,5 mil. Sk, čo znamená medziročný nárast o 17 mil. Sk. Zisk pred zdanením dosiahol v sledovanom období 23 mil. Sk. Informoval o tom v utorok na tlačovej besede generálny riaditeľ spoločnosti Ivan Košalko.

BRATISLAVA - Sklársky výrobca Rona Crystal, a.s., Lednické Rovne dosiahol vlani zisk 8 mil. Sk, kým v roku 2000 to bolo 9,7 mil. Sk. Výnosy spoločnosti sa medziročne zvýšili o 5,8 % na 1,312 mld. Sk pri takmer 6-percentnom tempe rastu nákladov na 1,304 mld. Sk. Výroba firmy bola na úrovni 1,225 mld. Sk. Pre agentúru SITA to potvrdila ekonomická riaditeľka podniku Zlatica Balónová.

BRATISLAVA - Kontinuita - Slovenská životná poisťovňa, a.s. by mala do konca mesiaca získať nového akcionára. V záverečnom kole sa o kúpu akcií poisťovne uchádzajú traja zahraniční záujemcovia. Všetci už v poisťovni vykonali due diligence a predložili svoje ponuky. Ako informoval podpredseda predstavenstva 1. garantovanej Michal Benák, ponuky sa líšia podielom, ktorí chcú investori získať, rovnako ako aj ponúknutou cenou. Benák potenciálnych investorov zatiaľ nekonkretizoval.

BRATISLAVA - Správca konkurznej podstaty Sklotex, a.s., Revúca ponúka na predaj majetok úpadcu už v treťom kole. Predmetom predaja je výrobný areál Sklotexu v Revúcej, ktorý zahŕňa výrobné a administratívne budovy a pozemky. Správca predáva aj výrobný závod v Hlinnom a Vojanoch, hnuteľné veci a pohľadávky. Ako vyplýva zo zverejnených údajov, ako víťazná bude vyhodnotená najkomplexnejšia ponuka s najvyššou ponúkanou kúpnou cenou. Ponuky môžu záujemcovia doručiť správcovi do 10. júla.

BRATISLAVA - Do polovice júna podpísalo 88 % akcionárov 1. garantovanej, a.s., dodatok k zmluve o odkúpení akcií spoločnosti, pričom 74 % klientov sa rozhodlo pre výmenu svojich listinných akcií za zaknihované a 14 % uprednostnilo ich výmenu za dlhopisy firmy. O predčasné ukončenie zmluvy a vyplatenie investovaných prostriedkov požiadalo 6,2 % klientov a zvyšných 5,8 % sa ešte nerozhodlo, ako zo svojimi akciami naložia. V utorok o tom informoval podpredseda predstavenstva spoločnosti Michal Benák. "Preregistrácia akcií na zaknihované by sa mohla uskutočniť do 26. júna a následne by sa malo vyplácať," uviedol. Firma pritom najprv vyplatí len 30 % hodnoty akcií a zvyšok podľa neho splatí do jedného roka.

BRATISLAVA - Spoločnosť EuroWeb Slovakia, a.s. Bratislava dosiahla za prvé tri mesiace tohto roka hrubý zisk na úrovni 2,5 mil. Sk, kým v rovnakom období vlaňajška evidovala stratu 4,1 mil. Sk. Tržby poskytovateľa služieb internetu vzrástli v prvom kvartáli o 3,1 mil. Sk na vyše 33 mil. Sk. Štvrťročný zisk EBITDA medziročne vzrástol o takmer 80 % a dosiahol 5,2 mil. Sk. Informovali o tom predstavitelia spoločnosti.

BANSKÁ BYSTRICA - Kartografická a polygrafická spoločnosť VKÚ, a.s., očakáva v tomto roku rast tržieb zo 146 mil. Sk na 164 mil. Sk. Zisk podniku dosiahol za prvých päť mesiacov pri tržbách 68 mil. Sk v hrubom vyjadrení 12 mil. Sk. Spoločnosť plánuje ukončiť tohtoročné hospodárenie so ziskom 10,4 mil. Sk. Na tlačovej besede to v utorok uviedla ekonomická riaditeľka VKÚ Eva Titková.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

WASHINGTON - Vyšetrovatelia, ktorí sa zaoberajú hľadaním aktív teroristickej organizácie Al-Kájda, prichádzajú k zisteniu, že väčšina finančných prostriedkov organizácie je uložená skôr v komoditách ako v bankách. Informoval o tom denník The Washington Post, ktorý citoval vyšetrovateľov a finančné zdroje v Ázii, Afrike a USA.

PRAHA - Maloobchodné tržby v ČR zaznamenali v apríli na medziročnej báze najvýraznejší rast od novembra minulého roka, keď výrazne vzrástli najmä predaje a opravy motorových vozidiel. Český statistický úřad (ČSÚ) v utorok uviedol, že tržby v českom maloobchode sa v apríli zvýšili o 4,7 % po marcovom revidovanom raste o 4,2 %. Pôvodne ČSÚ oznámil zvýšenie tržieb v marci o 5 %.

ATLANTA - Gigant v oblasti výroby nealkoholických nápojov Coca-Cola Co vytvoril spoločný podnik s francúzskou potravinárskou spoločnosťou Groupe Danone, ktorý sa bude zaoberať marketingom a distribúciou plnených pramenitých vôd francúzskej firmy na trhu USA. Ide o ďalšiu udalosť v rámci tvrdého boja o získanie kontroly nad amerických trhom plnenej pramenitej vody, ktorého hodnota predstavuje 3,53 mld. USD.

NEW YORK - Spoločnosť McDonald`s Corp, ktorá je vedúcim prevádzkovateľom siete reštaurácií, očakáva, že hospodárske výsledky za druhý štvrťrok 2002 prevýšia odhady väčšiny analytikov. Priaznivý vplyv slabého dolára totiž prevýšil negatívne vplyvy oslabenia predaja. Firma tak zrejme zaznamená prvý štvrťročný rast zisku za viac ako jedenapolročné obdobie. Táto správa mala v pondelok veľmi priaznivý vplyv na americké akciové trhy.

LOS ANGELES - Významný predstaviteľ americkej centrálnej banky (Fed) Robert Parry vyjadril silné znepokojenie nad poklesom akciových trhov s tým, že ohrozuje spotrebiteľské a investičné výdavky. Prezident Federal Reserve v meste San Francisco varoval, že pokles cien akcií, nedôveryhodnosť firemného účtovníctva a vyššie ceny ropy predstavujú "naozaj vážne" nebezpečenstvo pre ekonomické oživenie.

BRUSEL - Európska komisia (EK) upovedomila Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) o zozname amerických tovarov, ktoré postihne sankciami, ak sa nevyrieši spor ohľadne amerických taríf na oceľ. Hovorca európskeho komisára pre obchod Anthony Gooch oznámil, že upovedomenie WTO bolo formálnym krokom, ktorý Európska únia (EÚ) musela urobiť, ak bude chcieť uvaliť sankcie na USA.

VIEDEŇ - Miera inflácie v Rakúsku dosiahla v máji tohto roku 1,9 %, keď v rovnakom období minulého roka bola inflácia na úrovni 1,8 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli spotrebiteľské ceny o 0,3 %. Harmonizovaný index spotrebiteľských cien dosiahol v máji hodnotu 1,6 %, kým v apríli a marci to bolo 1,7 %. Informoval o tom rakúsky štatistický úrad Statistik Austria.

BRUSEL - Miera inflácie v eurozóne sa v máji po prvýkrát v tomto roku znížila na úroveň 2,0 %, ktorá je oficiálnym stropom, stanoveným Európskou centrálnou bankou (ECB). Informovala o tom európska štatistická kancelária Eurostat. V porovnaní s aprílom sa spotrebiteľské ceny zvýšili v máji o 0,1 %. Medziročná miera inflácie v eurozóne sa na hranici 2,0 % nachádzala v decembri 2001 a naposledy sa pod túto úroveň znížila v máji 2000. V apríli 2002 predstavovala medziročná miera inflácie 2,4 %.

WASHINGTON - Spotrebiteľské ceny v USA sa v máji medzimesačne nezmenili po aprílovom medzimesačnom 0,5-percentnom zvýšení. Informovalo o tom Ministerstvo práce USA. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters v rámci prieskumu, predpovedali zvýšenie indexu spotrebiteľských cien CPI za máj o 0,1 %. Ceny potravín klesli o 0,2 %, najväčšmi od januára 1997. Ceny energie sa v máji znížili o 0,7 % po aprílovom raste o 4,5 %.

PRAHA - Česká chemická skupina Agrofert v spolupráci so švajčiarskym Ameropa holding prevzala v utorok 51 % akcií nemeckej agrochemickej spoločnosti SKW Piesteritz. Transakcia sa uskutočnila prostredníctvom firmy A&A Stickstoff, ktorú spoločne rovnakým dielom vlastnia Agrofert i Ameropa holding. A&A Stickstoff získala podiel v SKW Piesteritz v rámci programu dezinvestícií nemeckej skupiny Degussa, ktorá doposiaľ SKW Piesteritz kontrolovala. Agrofert spolu Ameropa holdingom prostredníctvom spoločného podniku získali operáciou i kontrolu nad manažmentom SKW Piesteritz. V utorok o tom informoval riaditeľ Agrofertu pre stratégiu Jan Kadaník.

in

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 8 793
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 8 225
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 321
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 196
 5. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 312
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 125
 7. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 629
 8. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 203
 9. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 1 016
 10. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 922

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Ako sa pije a žije v banskom kraji, keď bane miznú

Tak ich tu vnímajú. Ako náletové buriny, ktoré sa uchytili v pustnúcom baníckom kraji.

KOMENTÁRE

Danko ukazuje ďalšie svoje limity

U Danka sa hrdosť stratila v bozkoch na výložkách.

Neprehliadnite tiež

Siemens nebude štátnym ruským firmám dodávať zariadenia na výrobu elektriny

Siemens zastavuje dodávky energetických zariadení ruským firmám

Česi vyviezli vlani zbrane za rekordnú sumu. Najviac ich smerovalo do Iraku

Česko vyviezlo minulý rok zbraní a vojenského materiálu za 698,92 milióna eur.

Pellegrini nesúhlasí s návrhom od Kažimíra. E-schránka na dane je zbytočnosť

Vicepremiér vo svojom stanovisku zdôvodnil, prečo s návrhom, ktorý sa priamo týka asi 300-tisíc živnostníkov, nesúhlasí.

Vanilku si už šéfkuchári nemôžu dovoliť. Madagaskar špekuluje s jej cenou

V posledných rokoch cena vanilky astronomicky rástla. Je jej málo a podnikatelia môžu s cenou špekulovať.